Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να πάω Βουλγαρία απο Θεσσαλονίκη 3-4ήμερο με ταξιδιωτικό γραφείο. Έχετε κάτι υπόψη σας ή ένα site για να ψάξω;

Ευχαριστώ.

 

Σοβαρή ερώτηση.

Πού θές να πας και γιατί.

Βουλγαρία είναι και το μπάνσκο, βουλγαρία είναι και η Σόφια, βουλγαρία είναι και Σαντάνσκι.

Όλα εξαρτόνται απο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σοβαρή ερώτηση.

Πού θές να πας και γιατί.

Βουλγαρία είναι και το μπάνσκο, βουλγαρία είναι και η Σόφια, βουλγαρία είναι και Σαντάνσκι.

Όλα εξαρτόνται απο αυτό.

 

Απλά θέλω να πάω βόλτα με ένα φίλο. Δεν έχω κάποιο σκοπό πχ ψώνια, πουτ***, κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι ο αδερφος μου ψαχνεται αγρια να παει, αλλα δεν εχει κ παρεα κλπ,

θα τον παρετε μαζι σας;

 

δωστε πληροφοριες στον λαο να παμε βουλγαρια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδες. Εχουμε ψηθει αγρια με 3 φιλους μου να παμε η Γαλλια ή Πράγα για διακοπές τα Χριστούγεννα αλλα δεν μπορούμε να καταλήξουμε εύκολα σε τι. Αν υπάρχει κάποιος που να έχει πάει ας μου πει εντυπώσεις. Επίσης θα ήθελα και μία γενική άποψη απο όλους ετσι σαν ένα μικρό gallop :-D .Τέλος αν καποιος έχει να μου δώσει tips για το που μπορούμε να πάμε σε αυτά τα μέρη για να περάσουμε καλά :devil: θα χαρώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eSata διοργανώνονται πολλές εκδρομές από Θεσσαλονίκη και Σέρρες προς Βουλγαρία από μονοήμερες μέχρι όσες θέλεις..

 

Έχοντας πάει 2 μονοήμερες στο Σαντάνσκι σου λέω ΜΗΝ ΠΑΣ!! :P

Όμορφη πόλη-χωριό που κάθε Σαββατοκύριακο γεμίζει με Έλληνες που θέλουν να αγοράσουν φθηνά ρουχα - παπούτσια "μαιμούδες" κατώτατης ποιότητας, όπως επίσης και αρκετά μεγάλο ποσοστό Ελλήνων που αγοράζει τα πάντα τυριά, τσιγάρα, φθηνό ουίσκι, τσουβάλια καρύδια, ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

Φυσικά υπάρχουν και αυτοι που πάνω για σεξοτουρισμό αφού μπορείς να βρεις αγοράκια - κοριτσάκια σε τιμή ευκαιρίας.. :P Πικρή αλήθεια όσο άσχημο και αν ακούγεται (για κάποιους :P).. Στις 2-3 ώρες που κάναμε βόλτες στα εκεί μαγαζιά ήρθαν πάνω από 10-15 κράχτες να μας πουνε στεγνά αν θέλουμε να γα..σουμε.. Το μόνο που έπρεπε να κάνουμε ειναι να πάμε στην καφετέρια του διπλανού ξενοδοχείου να τον κεράσουμε ενα καφέ (1 ευρώ ο καφές),να δούμε το εμπόρευμα και να κανονίσουμε την τιμή....

Από φαί θυμάμαι είχαμε καθήσει σε μια ταβέρνα και πριν παραγγείλουμε πήγα τουαλέτα η οποία ηταν έξω και δίπλα στην κουζίνα.. Έξω από την τουαλέτα μια γριά είχε ακουμπήσει κάτω και έκοβε κομμάτια το αρνί που θα σέρβιραν :fear: Ηπιαμε Amstel και την κάναμε..

Καλή τύχη αν αποφασίσεις να πας Βουλγαρία, πρέπει να ειναι ωραία σε ενα χιονοδρομικό που έχουν κοντά στην Ελλάδα αλλά προς θεου μην πας Σαντανσκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή τύχη αν αποφασίσεις να πας Βουλγαρία, πρέπει να ειναι ωραία σε ενα χιονοδρομικό που έχουν κοντά στην Ελλάδα αλλά προς θεου μην πας Σαντανσκι...

 

Bansko, αξιζει με χιλια αν ειναι κανεις λατρης του ski/snowboard :-)

 

Και να μην εισαι βεβαια αξιζει, αλλα δεν ειναι αναγκη να παει κανεις Βουλγαρια μονο για να πιει ενα Νες σε σαλε διπλα απο τζακι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω Ζιμπαμπουε, να αράξετε σε κάποια από τα πολύ όμορφα παραποτάμια τοπία. Εγώ είχα ηρεμήσει πάρα πολύ.

 

Edit: Ας πω για Ουκρανία τότε, δε χρειάζεσαι βίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδες. Εχουμε ψηθει αγρια με 3 φιλους μου να παμε η Γαλλια ή Πράγα για διακοπές τα Χριστούγεννα αλλα δεν μπορούμε να καταλήξουμε εύκολα σε τι. Αν υπάρχει κάποιος που να έχει πάει ας μου πει εντυπώσεις. Επίσης θα ήθελα και μία γενική άποψη απο όλους ετσι σαν ένα μικρό gallop :-D .Τέλος αν καποιος έχει να μου δώσει tips για το που μπορούμε να πάμε σε αυτά τα μέρη για να περάσουμε καλά :devil: θα χαρώ πολύ.

 

 

Γαλλία φίλε μου θα σου προτείνω εγώ, ειδικά Παρίσι. Είμαι ερωτευμένος με την πόλη. Μόλις καταλήξεις, πες να σου δώσουμε και βοήθεια για το τι να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαλλία φίλε μου θα σου προτείνω εγώ, ειδικά Παρίσι. Είμαι ερωτευμένος με την πόλη. Μόλις καταλήξεις, πες να σου δώσουμε και βοήθεια για το τι να κάνεις.

 

Καταληξαμε Γαλλια τελικα . Επειδη δεν ξερουμε και πολλα για το που να παμε η πως και σκεφτομασταν μηπως παμε με γκρουπ και οχι μονοι μας (οχι οτι κατι τετοιο δεν παιζει).Εαν εχεις πληροφοριες που θα βοηθησουν θα χαρω να ακουσω .(κυριως κοιταγα απο το pamediakopes αν εχετε αλλα site εμπειστα να προτεινετε περιμενω). :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit: Ας πω για Ουκρανία τότε, δε χρειάζεσαι βίζα.

 

Έχεις πάει; Πές τίποτα γιατί το κανονίζω. Θα κανόνιζα Ρωσία, αλλά την έχουν δει υπερβολική και δαιδαλώδη γραφειοκρατία για βίζα και στην τελική na panagami8un οι βρωμιάρηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουκρανία, είχα περάσει σε ηλικία που το δρεπάνι και το σφυρί δέσποζε... Επομένως δε μετράει για ταξίδι, αλλά Ρωσία θα σε πω τα κόλπα.

 

Λοιπόν, για να πας Ρωσία χρειάζεσαι βίζα, η οποία για να εκδοθεί χρειάζεται πρόσκληση από κάποιον που είναι ήδη στη Ρωσία, αγορασμένα εισητήρια και μπαξίσι στο προξενείο. Το κόλπο, βρίσκεις ξενοδοχείο στην πόλη της Ρωσίας που θες να επισκεφθείς. Το ψάχνεις πολύ, διότι μπορεί να καταλήξεις σε ξενοδοχείο που είχε χτίσει ο Ιωσήφ και από τότε έχει να μπει εργάτης για συντήρηση ή για καθαριότητα στα δωμάτια (το έχω πάθει). Αν λοιπόν βρεις αυτό το γαμάτο ξενοδοχείο που το εμπιστεύεσαι για τη διαμονή σου, θα διαπιστώσεις ότι κάπου στο website του προσφέρει, invitations. Κάνεις booking το δωμάτιο, κάνεις αίτηση για το invitation, το λαμβάνεις και πας στο προξενείο. Εκεί, θα διαπιστώσεις πως ο Ιωσήφ ακόμα ζει, θα περιμένεις σοβιετικά, όταν φτάσει η σειρά σου θα σταθείς σε ένα παράθυρο με φιμέ τζάμια και θα ακούς μόνο μία φωνή, δε θα βλέπεις ποιος σου μιλάει. Δώσε προσοχή σε ότι λέει, τα λέει μία φορά.

Γενικά, αυτό που θα κάνει είναι να σου δώσει την κάρτα του ταξιδιωτικού γραφείου απ' όπου παίρνουν μίζα για να σε αναγκάσει να πας εκεί. Εσύ επιμένεις, ότι έχεις πρόσκληση, εισητήρια, ξενοδοχείο, παίρνει τα χαρτιά σου και σου λέει έλα σε 20 μέρες, εκτός αν βιάζεσαι που με 2-3πλάσια τιμή μπορείς να την πάρεις σε 4-5 μέρες τη βίζα. Η βίζα είναι έγκυρη για τις ημερομηνίες που έχεις κλείσει αεροπορικά εισητήρια, ούτε 1 ώρα παραπάνω.

 

Συμβουλή μου, αν δε θες να δεις τι πραγματικά σημαίνει σοβιετική γραφειοκρατία, βρες ένα τουριστικό γραφείο να σου τα οργανώσει, αλλά πρόσεξε το ξενοδοχείο, συνήθως προτείνουν κάτι και καλά φτηνά που είναι τρώγλες πραγματικές, αν και συνήθως είναι στα Best Western Hotels. Βρίσκονται εκεί διότι έχουν ανακαινισμένα 10 δωμάτια από τα 500 (σοβιετικά τα μεγέθη), αλλά είναι στανταράκι ότι εσύ θα μείνεις σε κάποιο από τα 490.

 

Αν πας Ρωσία, μπορώ να σε πω για Αγ. Πετρούπολη. Μόσχα δεν έχω πάει και οι καμένες στέπες με πυρηνικά δε μου ενθουσιάζουν ως ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...