Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, για να πας Ρωσία χρειάζεσαι βίζα, η οποία για να εκδοθεί χρειάζεται πρόσκληση από κάποιον που είναι ήδη στη Ρωσία, αγορασμένα εισητήρια και μπαξίσι στο προξενείο. Το κόλπο, βρίσκεις ξενοδοχείο στην πόλη της Ρωσίας που θες να επισκεφθείς. Το ψάχνεις πολύ, διότι μπορεί να καταλήξεις σε ξενοδοχείο που είχε χτίσει ο Ιωσήφ και από τότε έχει να μπει εργάτης για συντήρηση ή για καθαριότητα στα δωμάτια (το έχω πάθει). Αν λοιπόν βρεις αυτό το γαμάτο ξενοδοχείο που το εμπιστεύεσαι για τη διαμονή σου, θα διαπιστώσεις ότι κάπου στο website του προσφέρει, invitations. Κάνεις booking το δωμάτιο, κάνεις αίτηση για το invitation, το λαμβάνεις και πας στο προξενείο. Εκεί, θα διαπιστώσεις πως ο Ιωσήφ ακόμα ζει, θα περιμένεις σοβιετικά, όταν φτάσει η σειρά σου θα σταθείς σε ένα παράθυρο με φιμέ τζάμια και θα ακούς μόνο μία φωνή, δε θα βλέπεις ποιος σου μιλάει. Δώσε προσοχή σε ότι λέει, τα λέει μία φορά.

Γενικά, αυτό που θα κάνει είναι να σου δώσει την κάρτα του ταξιδιωτικού γραφείου απ' όπου παίρνουν μίζα για να σε αναγκάσει να πας εκεί. Εσύ επιμένεις, ότι έχεις πρόσκληση, εισητήρια, ξενοδοχείο, παίρνει τα χαρτιά σου και σου λέει έλα σε 20 μέρες, εκτός αν βιάζεσαι που με 2-3πλάσια τιμή μπορείς να την πάρεις σε 4-5 μέρες τη βίζα. Η βίζα είναι έγκυρη για τις ημερομηνίες που έχεις κλείσει αεροπορικά εισητήρια, ούτε 1 ώρα παραπάνω.

 

Συμβουλή μου, αν δε θες να δεις τι πραγματικά σημαίνει σοβιετική γραφειοκρατία, βρες ένα τουριστικό γραφείο να σου τα οργανώσει, αλλά πρόσεξε το ξενοδοχείο, συνήθως προτείνουν κάτι και καλά φτηνά που είναι τρώγλες πραγματικές, αν και συνήθως είναι στα Best Western Hotels. Βρίσκονται εκεί διότι έχουν ανακαινισμένα 10 δωμάτια από τα 500 (σοβιετικά τα μεγέθη), αλλά είναι στανταράκι ότι εσύ θα μείνεις σε κάποιο από τα 490.

 

Τα ξέρω ήδη μαν.. Έτσι ακριβώς είναι. Για Λένινγκραντ κανόνιζα κι εγώ, αλλά αν δε με θέλουν μια αυτοί, εγώ δε τους θέλω δέκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταληξαμε Γαλλια τελικα . Επειδη δεν ξερουμε και πολλα για το που να παμε η πως και σκεφτομασταν μηπως παμε με γκρουπ και οχι μονοι μας (οχι οτι κατι τετοιο δεν παιζει).Εαν εχεις πληροφοριες που θα βοηθησουν θα χαρω να ακουσω .(κυριως κοιταγα απο το pamediakopes αν εχετε αλλα site εμπειστα να προτεινετε περιμενω). :-)

 

Πόσες μέρες θα μείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδες. Εχουμε ψηθει αγρια με 3 φιλους μου να παμε η Γαλλια ή Πράγα για διακοπές τα Χριστούγεννα αλλα δεν μπορούμε να καταλήξουμε εύκολα σε τι. Αν υπάρχει κάποιος που να έχει πάει ας μου πει εντυπώσεις. Επίσης θα ήθελα και μία γενική άποψη απο όλους ετσι σαν ένα μικρό gallop :-D .Τέλος αν καποιος έχει να μου δώσει tips για το που μπορούμε να πάμε σε αυτά τα μέρη για να περάσουμε καλά :devil: θα χαρώ πολύ.

 

aaa,Paris :o:o:o paris.jpg

 

Δες εδώ

 

Μήνυμα από Confuser

 

Μήνυμα από KlainMaingr

 

Μήνυμα από Dimitris74

 

Μήνυμα από Aragorn

 

Μήνυμα από Garnele

 

Μήνυμα από μένα

 

Μήνυμα από KostasSTI

 

 

Αυτά και ίσως να μου διέφυγαν κάποια λίγα ποστ από άλλους χρήστες....καλά να περάσεις :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aaa,Paris :o:o:o paris.jpg

 

Δες εδώ

 

Μήνυμα από Confuser

 

Μήνυμα από KlainMaingr

 

Μήνυμα από Dimitris74

 

Μήνυμα από Aragorn

 

Μήνυμα από Garnele

 

Μήνυμα από μένα

 

Μήνυμα από KostasSTI

 

 

Αυτά και ίσως να μου διέφυγαν κάποια λίγα ποστ από άλλους χρήστες....καλά να περάσεις :o

 

σε ευχαριστω πολυ Sylvia !! :-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μωρε το ξέρω. Έλα για πείσε με λίγο.

 

Αφού πεισμένος είσαι ρε. Η επίσκεψη είναι ένεση διαφορετικού πολιτισμού. Αν μου λεγες πως φαντάζεσαι το 1950 στην Ελλάδα και τους γκανγκστερς του μεσοπολέμου στο Σικάγο, θα σου περιέγραφα το 2005 της Αγ. Πετρούπολης. Ο τρόπος ζωής και πως συνυπάρχει η εξαθλίωση με τον πλούτο και με τι τρόπους προσπαθούν να αντιμετωπίσουν την καθημερινότητα είναι κάτι που πρεπει να το ζήσεις. Στον ίδιο δρόμο συνυπάρχουν τα χαμίνια με τις τζάγκουαρ και η ασφάλεια στα ξενοδοχεία είναι οπλισμένη με καλάσνικοφ, ενώ για να μπεις οπως και σε κάποια εστιατόρια χρειάζεται να περάσεις metal detector. Οι πόρνες και τα ναρκωτικά είναι παντού, σαν ταινία. Στις "ρωγμές" του άκρατου καπιταλισμού μπορείς να διακρίνεις αυτά που οι σοβιετικοί ήθελαν να επιδεικνύουν, από προσωπική κουλτούρα μέχρι την αρχιτεκτονική. Δεν γκρέμισαν τίποτα με την πτώση το 89, το έφεραν στο πως είχαν διδαχθεί πως δε θα έπρεπε να είναι.

Δυστυχώς, οι γυναίκες έχουν κόψει τη γυμναστική.

 

Το ταξίδι Θα σου εμπλουτίσει τον τρόπο που βλέπεις την κοινωνία.

 

Κατά τα λοιπά, πάρε ένα τουριστικό οδηγό. Να είσαι οπλισμένος με υπομονή, διότι τα αγγλικά και το λατινικό αλφάβητο δε χρησιμοποιούνται και να θυμάσαι πως όταν σε σταματούν στο δρόμο δεν είναι για καλό (σου) τις περισσότερες φορές.

 

Αν είναι να πας, ή τώρα ή μετά τον απρίλιο. Πολύ το χιόνι και η παγωνιά για το ενδιάμεσο.

 

---------- Προσθήκη στις 14:32 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:28 ----------

 

Και κάτι που εμένα με σόκαρε, στο ερμιτάζ (όπου θα επενδύσεις 1 τουλάχιστον ημέρα) μπορείς να αγγίξεις τα έργα τέχνης. Μπορείς να αγγίζεις ζωγραφικά έργα.

Επεξ/σία από insomniaK
ψάχνω φια φωτογραφίες, αλλά είναι σε φιλμ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σκέφτομαι να πάω Ιταλία σε 1 μήνα περίπου και σκέφτομαι να πάω μη οργανωμένος... Θα μπορούσατε να προτείνετε οικονομικά αεροπορικά, εισιτήρια, ψυχαγωγία,φαγητό, μέρη στην Ιταλία ώστε να έχω μία διαμονή οικονομική και σε εποχές κρίσης που ζούμε... να μην μου καεί η γούνα...!!!

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να δωσεις λιγα παραπανω στοιχεια,ποσο θες να μεινεις,αν θα κατσεις σε μια πολη μονο,αν εχεις ξαναπαει κτλ.

 

Γενικα για αεροπορικα εχει (απο Θεσσαλονικη τουλαχιστον) φθηνα για Μιλανο νομιζω. Μετα τρενακι για οπου θες,το δικτυο τους ειναι τεραστιο και αρκετα φθηνο (δες και για Interail αν σε συμφερει). Αν δεν εχεις ξαναπαει θα θες λογικα να δεις Ρωμη,Φλωρεντια,Βενετια για αρχη.

 

Για διαμονη εχει πολλα και φθηνα σχετικα hostels (πριν 3-4 χρονια που πηγα). Βεβαια ειχα παει καλοκαιρι και ειχα μεινει και σε καμπιγκ. Για φαγητο φθηνο, πιτσα στο χερι και διαφορα πανινι που εχουν.

 

Α,και must για μενα,να κατσεις σε ενα πολυσυχναστο καφε πρωι (παρε και cornetto,τα σπανε) και να βλεπεις τον κοσμο να περνανει και να πινει το εσπρεσο τους σε 10 δευτερα και να φευγει. Μου ειχε κανει εντυπωση τοτε:Ρ

 

Edit. Α,ακομα και να μην εισαι πολυ των μουσειων κανε μερικες επισκεψεις,πολλα γλυπτα που θα δεις ειναι εντυπωσιακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς πληροφορίες για Αμστερνταμ;

Μουσεία - πλατείες - πάρκα - γειτονικές περιοχές για βολτίτσα; :-)

Τα Coffee shops επιτρέπουν μέχρι 5γρ. τη μέρα από οτι διάβαζα, έχει κανεις προτασούλα από κάποιο που έχει επισκεφτεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς πληροφορίες για Αμστερνταμ;

Μουσεία - πλατείες - πάρκα - γειτονικές περιοχές για βολτίτσα; :-)

Τα Coffee shops επιτρέπουν μέχρι 5γρ. τη μέρα από οτι διάβαζα, έχει κανεις προτασούλα από κάποιο που έχει επισκεφτεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...