Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω βοηθεια για επιλογη προορισμου! κυριως θελω βοηθεια/πληροφοριες για τα μερη που ειναι τα ξενοδοχεια που θα αναφερω σε λιγο! εχω καταληξει σε 6 ξενοδοχεια απο προσφορες που βρηκα και απο αυτα απεκλεισα τα 3 αλλα θα τα αναφερω ολα. θελω να εχει νυχτερινη ζωη αλλα οχι σε υπερβολικο βαθμο, ωραιες θαλασσες και να μην χρειαζεται αυτοκινητο για τη μεταφορα αρα να ειναι καπως μικρο το νησι. να αναφερω πως περυσι πηγα αντιπαρο και μου αρεσαν και η νυχτερινη ζωη και οι θαλασσες της.

λοιπον το πρωτο ξενοδοχειο ειναι στην συρο στην περιοχη της βαρης

το 2ο ειναι στην ναξο και συγκεκριμενα αυτο http://deals.touristorama.com/?offer=dolphin_naxos2

το 3ο ειναι στη σαντορινη και συγκεκριμενα ειναι αυτο http://deals.touristorama.com/?offer=Villa_Danezi_Santorini_Pasxa&fb_source=message

το 4 ειναι στην σκοπελο και ειναι αυτο http://www.crazydeals.gr/deals/prosfora-gia-diamoni-sti-skopelo-sta-studios-skopelos_1196.html

το 5ο ειναι στην ζακυνθο- http://www.xtipiseto.gr/4mero-2-atomon-karras-hotel-zakinthos.html

και το τελευταιο ειναι στην κερκυρα και συγκεκριμενα https://www.ekdromi.gr/deals/12-paloma-blanca/?ref=oladeals!

ειχαμε καταληξει σε συρο ναξο ή κερκυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πρόκειται να πάω τις επόμενες μέρες οδικώς στη λευκάδα.

σύμφωνα με το gps έχω 2 επιλογές

  1. μέσω αθήνας - πάτρας-μεσολόγγι
     
  2. μέσω στερεάς ελλάδας (Γαλαξίδι, ναύπακτος)

απ ότι φαίνεται η 1η διαδρομή είναι συντομότερη και προφανώς καλύτερη.

 

αυτό που με απασχολεί είναι το κόστος όμως διότι έχω να πληρώσω στη γέφυρα και δεν ξέρω πόσα διόδια έχει ανάμεσα Αθήνα -Πάτρα

 

η γέφυρα μόνο θέλει 13€. εγώ με αυτά τα λεφτά κάνω 100+χμ με το αυτοκίνητο μου.

βασικά με ενδιαφέρει η οικονομική μετακίνηση.

δε με ενδιαφέρει να κάνω λίγο παραπάνω αρκεί να μην είναι και διπλάσιος χρόνος.

λέω να πάω από στερεά, εσείς τι λέτε;

Επεξ/σία από _chris_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχνα την γεφυρα.θα πας με το φερρυ και θα πληρωσεις ακριβως τα μισα λεφτα.

πατρα-αθηνα εχει 2 διοδια μονο αν θυμαμαι καλα,ενα στο Ριο και ενα στην κορινθο.

 

αυτα απο εμενα..

 

υγ:το καραβακι αντι της γεφυρας κανει ενα μισαωρο στην χειροτερη περιπτωση και φευγει ανα 20 λεπτα.δεν ειναι μεγαλη υποθεση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εντωμεταξύ το gps μου έβγαλε και άλλη διαδρομή αθήνα -πάτρα μέσω και της παλαιάς οδού με αποφυγή διοδίων δε ξέρω αν ισχύει όμως γιατί μια φορά την πάτησα με δρόμο που τον είχαν κλείσει με μπάρες τα καθίκια

Επεξ/σία από _chris_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τιποτα must see στο πορτο???

 

Γαμάει το Πόρτου. Είχα ζήσει 2 μήνες εκεί, με φιλοξενούσαν κάτι ερασμίτες.

Θα σου γράψω αναλυτικά αύριο με εντιτ εδώ τα κόλπα γιατί τώρα δεν την παλεύω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόκειται να πάω τις επόμενες μέρες οδικώς στη λευκάδα.

 

Τη Παρασκευη γύρισα απο Λευκάδα. Λοιπόν εγω πηρα το καραβάκι απο το Ριο, πέρασα απέναντι ουτε καθυστέρηση ουτε τιποτα (6,5 ευρω).

Εχει δυο διόδια (3,20 και 3 αν θυμάμαι καλα)

Η διαδρομή μου ηταν Αθήνα - πέρασα απ εξω απο το Μεσολόγγι - Αμφιλοχία (στρίβεις αριστερά προς Λευκάδα)

 

Οποιαδήποτε αλλη ερώτηση καλοδεχούμενη μιας και τα εχω φρέσκα στο μυαλό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμάει το Πόρτου. Είχα ζήσει 2 μήνες εκεί, με φιλοξενούσαν κάτι ερασμίτες.

Θα σου γράψω αναλυτικά αύριο με εντιτ εδώ τα κόλπα γιατί τώρα δεν την παλεύω.

 

αντε βρε..θα πεις?σε 4 ωρες πεταω για λισσαβωνα(με ενδιαμεση σταση μοναχο) και μετα τρενο για πορτο!!περιμενω να μου δωσεις τιπς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λυπάμαι για την καθυστέρηση, αλλά ποτέ δεν είναι αργά. Που λες. Όπως είπα, είναι γαμώ τις πόλεις, και καθόλου δήθεν. Θα τη δείς και μόνος σου. Εγώ θα σου γράψω τυχαία 10 πράγματα που μου αρέσανε:

 

1. Το vinho do porto. Απόλαυσέ το αλλά με ρέγουλα γιατί βαράει στην κεφαλή, προκαλεί αιματηρό κόψιμο σε μεγάλες ποσότητες, είναι και καλοκαίρι. Να πας οπωσδήποτε και στα κρασάδικα που το φτιάχνουν (Bodegas), βρίσκονται στην απέναντι πλευρά του Ντούρο. Γενικά όσο βορειότερα πας τόσο πιο γραφικά και πιο γαμάτα κρασάδικα από νότια θα βρείς. Εμένα το αγαπημένο μου ήταν το Bodegas Ferreira, στη Vila nova de Gaia.

 

2. Το φαγητό. Έχουν πολύ καλή κουζίνα αλλά και αρκετά βαριά. Δοκίμασε με ρέγουλα κι εδώ αν έχεις ευαίσθητο στομάχι. Το καλύτερο της πόλης για εμένα: ψάξε στον εμπορικό δρόμο της πόλης που είναι σαν την Ερμού, είναι ένα παλιό θέατρο, εκεί που είναι τα μπουρδέλα, κάτω είναι όλο γραμμές τράμ. Πολύ κεντρικό μέρος. Εκεί έχει ένα μικρό γωνιακό μαγαζάκι σαν ταβερνάκι. Έχει τα καλύτερα κρέατα και βασικά το καλύτερο κοτόπουλο που παίζει, θα καραγουστάρεις. Αν είσαι χαρντκοράς μερακλής και δεν διστάζεις να ρισκάρεις να περάσεις ολόκληρη την επόμενη μέρα στην τουαλέτα όπως εγώ, θα βρείς διάσπαρτα στην πόλη διάφορα καταγώγια-τρύπες που μέσα ίσα χωράει ένας άνθρωπος να περάσει, με μια μπάρα και καρέκλες. Εκεί κάθεσαι δίπλα σε άλλους βρωμιάρηδες και μασάς διάφορες καπνιστές κρεάτινες σαπίλες και πίνεις μπύρα super bock και ρεύεσαι. Εγώ είχα φάει κάτι γουρουνοαφτιά, γαμώ τους μεζέδες για μπύρα.

 

3. Ο ωκεανός. Έχει φοβερές τεράστιες παραλίες και είναι μοναδική αυτή η αίσθηση απέραντης άγριας θάλασσας που σου δίνει. Παίρνεις το τραμ και πας, κανένα μισάωρο από το κέντρο είναι. Δεν έχω συγκεκριμένη να σου προτείνω, όπου και να πας, Matosinhos, Gaia, ολόκληρη η δυτική πλευρά γαμάει. Αξίζει μια ολόκληρη μέρα να τη φας σε εκδρομή στην παραλία. ΠΡΟΣΟΧΗ: θα δείς διάφορους γαμάτους τύπους να κάνουν σερφ, νοικιάζουν και εξοπλισμό εκεί και ίσως ψηθείς να δοκιμάσεις, αλλά ΜΗΝ το κάνεις αν είσαι αρχάριος, ξέρω 2 άτομα που έσπασαν κατευθείαν χέρια και γενικά είναι επικίνδυνο.

 

4. Η francesinha. Η βρώμικη σπεσιαλιτέ τους, πως έχουμε εμείς το γύρο, εκείνοι έχουν αυτή. Θα δεις μόνος σου περί τίνος πρόκειται, την καλύτερη πάντως θα τη φας στο Maus Habitos και μόνο, ψάξτο, είναι απέναντι από ένα παλιό κινηματογράφο.

 

5. Η νυχτερινή ζωή. Γενικά τα σπάνε άσχημα κειπέρα. Θυμάμαι τότε τα μαγαζιά που γινόταν τζέρτζελο ήταν το contagiarte, armazem do cha, piolho. Αλλά μιλάμε για παρτούζα τελείως μέσα, σκέψου οτι εγώ ένα βράδυ έμεινα έγκυος χωρίς να το καταλάβω και μετά έτρεχα για έκτρωση, αν θες κάτι πιο ανθρώπινο δεν ξέρω να σου πω. Α, και το 77, βρωμόμπαρο αφτεράδικο, πολύ καλό.

 

6. Οι ερασμίτισσες, οι φοιτήτριες, οι γυναίκες γενικότερα. Αν πηγαίνεις για σεξοτουρισμό την έκανες λαχείο, αν πηγαίνεις παρθένος θα γυρίσεις γκουσγκούνης, αν πηγαίνεις με την κοπέλα σου άστην στο Μόναχο, όλοι ζευγαρώνουν με όλους και με όλα εκεί πέρα. Έχει πορτογαλέζες, ισπανίδες, βραζιλιάνες, ιταλίδες, καταλανές, βάσκες, μαροκινές, βορειοευρωπαίες, ουκρανέζες, αράπηδες, ο,τι τραβάει η όρεξή σου. Απλά αν είσαι και θες να παραμείνεις στρέητ, να πηγαίνεις τοίχο τοίχο μη φας καμιά αδέσποτη. Και πάντα με προφυλάξεις, δεν (θέλεις να) ξέρεις πόσες χιλιάδες άλλα αλέτρια είχαν οργώσει αυτό το χωράφι πριν από σένα.

 

7. Από αξιοθέατα ακολούθα τους τουριστικούς οδηγούς. Έχει πολλά μέρη για να δεις. Serralves, parko de cidade, Ribeira, casa de musica, το βιβλιοπωλείο Lelo κλπ. κλπ.

 

8. Γενικά η πόλη είναι ένα αξιοθέατο από μόνη της. Βόλταρε, χώσου σε στενά, ανακάλυψε μέρη, παρατήρησε τριγύρω. Έχει μια γαμάτη γκοθίλα/παλιολιμανίσια ατμόσφαιρα. Εμένα μου άρεσε να βολτάρω νύχτα στις όχθες του Ντούρο (θέλει προσοχή όμως, στην πέφτουν), και να ανεβαίνω στην κορυφή του torre dos clerigos, φαίνεται όλη η πόλη από κει πάνω.

 

9. Πρόσοχή στις Κυριακές! Η Κυριακή είναι νεκρή μέρα, μιλάμε ερημώνει η πόλη, είναι τα πάντα κλειστά ή κλείνουν πολύ νωρίς, οι άνθρωποι δεν κάνουν ΤΙΠΟΤΑ, βασικά δεν υπάρχουν άνθρωποι στην πόλη, εξαφανίζονται, κλείνονται στα σπίτια τους, ποτέ δεν κατάλαβα τι γίνεται τις Κυριακές στο Πόρτο.

 

10. Πρόσεχε μην σε χέσει κανένας γλάρος! Το κωλόπουλο μου κατέστρεψε δερμάτινο των 300 ευρώ, μιλάμε σχεδόν το έλιωσε, αναρωτιέμαι τι είχε φάει.

 

Καλά να περάσεις, εγώ πάντως καλά είχα περάσει και σκοπεύω να ξαναπάω.

Επεξ/σία από freedubus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω πληροφοριες για ΒΑΣΙΛΙΚΑ ΕΥΒΟΙΑΣ και για ΣΑΜΟ.Οποιος θελει ας βοηθησει:που αξιζει να παω,τι πρεπει να δω σε καθε μερος και τι να προσεξω κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως παρεα της τελευταιας στιγμης αποφασησαμε να παμε διακοπες στην σκιαθο φετος το καλοκαιρι, λιγο αργα αλλα μεχρι τον σεπτεμβριο εχουμε χρονο :P

θα ηθελα να ρωτησω αυτους που εχουν επισκευτει το νηση να μου πουν ωραιες περιοχες ,παραλιες , και αποστασεις απο την χωρα...

ευχαριστω και καλο υπολοιπο καλοκαιρι :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...