Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοώ να μην πάμε με συλλόγους οργανωμένα και τέτοια.

Απλά να πάρουμε ότι μπορεί να χρειαστούμε, να πάμε στο χ μέρος και να ξεκινήσουμε τον ανήφορο/διαδρομή. Γενικά τι πρέπει να ξέρει/κάνει/έχει κάποιος πρωτάρης για να το κάνει αυτό. Θα ρίξω μια ματιά και στο thread :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια λεω να παω χειμωνα πουθενα με τη γυναικα μου εξωτερικο.

Γενικα μου αρεσουν πολεις που περπατουνται οπως η πραγα που πηγαμε προπερσυ.

Ακουω προτασεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είσαι εδώ μέσα στο θρεντ, γράψε πάνω δεξιά στο σερτς βιέννη.

 

Τυχαίο αποτέλεσμα: http://www.insomnia.gr/topic/100280-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BA%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CF%82/page__st__3825?do=findComment&comment=4417686

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ... πια περιοδο ειναι καλα να παω; χριστουγεννα θα γινεται χαμος υποθετω. Να προτιμησω Νοεμβρη ή απο Γεναρη μετα; θα εχω να κανω με βροχη VS 3 μετρα χιονι; :-p

 

Επισης θαθελα μια προταση για ενα value for money hotel στο κεντρο της <Βιεννης κατα προτιμηση με ωραια θεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόόόόν.

 

Θεσσαλονίκη - Άμστερνταμ (ένας οικισμός/χωριό/πόλη λίγο παραέξω)

Βλέπω οτι το οικονομικότερο (και κυρίως αυτό στο οποίο βρίσκω βολικές ημερομηνίες) είναι το Θεσσαλονίκη - Brussels με ryanair και απο εκεί τραίνο για Άμστερνταμ/almere τέλος πάντων που θέλουμε να πάμε.

 

Και με επιβεβαίωση φίλων αυτή είναι μια πρακτική/οικονομική διαδρομή. Το θέμα είναι το εξής.

Άφιξη 20:05 και το τελευταίο τραίνο φεύγει στις 21:20. Πρακτικά μου έχουν επιβεβαιώσει οτι γίνεται αλλα ψάχνω λίγο πιο in depth οδηγίες ώστε να μη χαθεί λεπτό.

 

To begin with για τι μέγεθος/κινητικότητα αεροδρομίου μιλάμε; Παίρνεις αποσκεύες στο τσάκ μπάμ ή έχει ταξίδι μέχρι την παραλαβή;

Το αεροδρόμιο απο όσο θυμάμαι είναι το charleroi. Ξέρω οτι παίρνεις λεωφορειάκι για να πάς στο σταθμό των τραίνων. Το λεωφορειάκι αυτό είναι εύκολα προσβάσιμο απο τις παραλαβές και πόση ώρα κάνει μέχρι το σταθμό(και κόστος αν ξέρουμε);

 

Γενικά θέλω να δώ αν είναι εύκολα εφικτή η αποβίβαση/παραλαβή/μεταφορά στο σταθμό των τραίνων σε λιγότερο απο μία ώρα και κυρίως tips/οδηγίες hell ακόμα και pointed map του αεροδρομίου γιατί απο όσο καταλαβαίνω το αν θα το προλάβουμε ή όχι είναι θέμα 5-10 λεπτών.

 

Ευσεβείς πόθοι αλλα όλο και κάποιος θα έχει κάνει αυτή τη διαδρομή/έχει ιδέα περι των παραπάνω.

Cheers. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός του οτι a certain someone πρέπει να έχει πατήσει proceed ήδη (yup confirmed) νομίζω οτι βγαίνει ένας σκασμός και δεν έχουμε και χρόνο για χάσιμο. 5 τέλος απο δουλειά, 6 και κάτι πετάμε.

 

Blind flight είναι και ότι γίνει. Στην τελική πόσο άσχημο μπορεί να είναι ένα overnight πέσιμο στα παγκάκια των Βρυξελλών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόόόόν.

 

Θεσσαλονίκη - Άμστερνταμ (ένας οικισμός/χωριό/πόλη λίγο παραέξω)

Βλέπω οτι το οικονομικότερο (και κυρίως αυτό στο οποίο βρίσκω βολικές ημερομηνίες) είναι το Θεσσαλονίκη - Brussels με ryanair και απο εκεί τραίνο για Άμστερνταμ/almere τέλος πάντων που θέλουμε να πάμε.

 

Και με επιβεβαίωση φίλων αυτή είναι μια πρακτική/οικονομική διαδρομή. Το θέμα είναι το εξής.

Άφιξη 20:05 και το τελευταίο τραίνο φεύγει στις 21:20. Πρακτικά μου έχουν επιβεβαιώσει οτι γίνεται αλλα ψάχνω λίγο πιο in depth οδηγίες ώστε να μη χαθεί λεπτό.

 

To begin with για τι μέγεθος/κινητικότητα αεροδρομίου μιλάμε; Παίρνεις αποσκεύες στο τσάκ μπάμ ή έχει ταξίδι μέχρι την παραλαβή;

Το αεροδρόμιο απο όσο θυμάμαι είναι το charleroi. Ξέρω οτι παίρνεις λεωφορειάκι για να πάς στο σταθμό των τραίνων. Το λεωφορειάκι αυτό είναι εύκολα προσβάσιμο απο τις παραλαβές και πόση ώρα κάνει μέχρι το σταθμό(και κόστος αν ξέρουμε);

 

Γενικά θέλω να δώ αν είναι εύκολα εφικτή η αποβίβαση/παραλαβή/μεταφορά στο σταθμό των τραίνων σε λιγότερο απο μία ώρα και κυρίως tips/οδηγίες hell ακόμα και pointed map του αεροδρομίου γιατί απο όσο καταλαβαίνω το αν θα το προλάβουμε ή όχι είναι θέμα 5-10 λεπτών.

 

Ευσεβείς πόθοι αλλα όλο και κάποιος θα έχει κάνει αυτή τη διαδρομή/έχει ιδέα περι των παραπάνω.

Cheers. ^_^

 

Δώσε μου μισή μέρα και θα σου απαντήσω απο άτομο που την έχει κάνει ουκ ολίγες φορές την συγκερκιμένη διαδρομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ας αυταπαντήσω μιας και όλο και κάπου θα χρειαστεί.

 

*Μικρό γουτσου γούτσου παρακμιακό αεροδρομιάκι. Ένας παίρνει βαλίτσες ο άλλος τσακίζεται να βγάλει εισιτήρια για το λεωφορείο.

 

*Λεωφορειάκι απο αεροδρόμιο. Αναχωρήσεις στην έξοδο. Δρομολόγια κάθε ~20 λεπτά. Βγάζεις εισιτήρια απο το μηχάνημα που έχει εκει έξω για brussels midi (main station). 22€ return Ticket. 45 λεπτά διαδρομή

 

*Σε αφήνει στην είσοδο του train station. Έχεις ήδη κλείσει τα εισιτήρια online και τρέχεις στην πλατφόρμα σα χαζός με την εκτύπωση στο χέρι. ~80-90€ πήγαινε έλα για Amsterdam και τα πέριξ. Διαδρομή ~3-3μιση ώρες. Τελευταίο δρομολόγιο 21:20. Αν δε το προλάβουμε παίρνουμε τα @@ αλλα ξεμένουμε στο μαγευτικό κέντρο των βρυξελλών. Επόμενο τραίνο 6 και 10. Fuck my life.

 

*Αν όλα πάνε καλά καταφθάνουμε στο φιλικό σπίτι αργούτσικα και το show ξεκινά.

 

*Μετά απο 2 ώρες φωνάζουμε ρυθμικά ΠΟΥ$#@ ΠΟΥ$#@ προς πάσα κατεύθυνση (όχι πούστη, πούτσα)

 

*????

 

*Profit

 

edit: Sellers οτιδήποτε λάθος ή οποιαδήποτε εναλλακτική για το παραπάνω είναι more than welcome μιας και ιδιαίτερα κάτι τιμές και δρομολόγια είναι απο google κατα βάση. Τελικός προορισμός το almere αν έχει κάποιο νόημα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε ενταξει ας φτάσετε μια Ολλανδία, και απο εκεί που λέει ο λόγος και με τα πόδια φτάνετε αλμερε, δενεθεμα.

 

Θα ρωτήσω και θα σε πω βρε. Υπομονη βρε χαζούλι. Υπομονή. Αχουτο μωρε μωρε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...