Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρώτησα και πιο πάνω μηπως κάποιος πηγε πουθενα με την 1+1 προσφορά της Vodafone, μαλλον δεν πηγε κάποιος, οποτε να επαναδιατυπώσω και να κανω πιο συγκεκριμενο το ερώτημα. Βλεπω το κομμάτι της προσφοράς για Ρώμη, ειναι για το Degli Imperatori. Από ό,τι είδα το ξενοδοχείο είναι πάνω στον περιφερειακό, ήθελα να μαθω από κάποιον που έχει πάει Ρώμη πόσο απαγορευτικό είναι αυτό, με δεδομένο πως το πλάνο είναι να είμαστε όλη την μέρα έξω και να γυρνάμε το βράδυ για ύπνο..

 

Επίσης, πόσο θα βόλευε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για οσο είμαστε εκεί.

 

Στο TripAdvisor βλέπω τα 3 πιο πρόσφατα σχόλια αρνητικά και με ανησυχεί κάπως, τα πιο κάτω πάντως είναι θετικά..

 

Φίλε μου, το ξενοδοχείο δεν το ξέρω, αλλά απ'ότι βλέπω είναι στου διαόλου τη μάνα. Δεν ξέρω αν η περιοχή θεωρείται καλή ή κακή. Απ'ότι παρατήρησα δεν έχει συγκοινωνία κοντά, άρα θα δυσκολευτείς στις μετακινήσεις σου. Για ταξί, ούτε συζήτηση. Η ενοικίαση αυτοκινήτου είναι μια καλή ιδέα για να μετακινηθείς, αλλά η Ιταλοί οδηγοί είναι μακράν χειρότεροι από τους Έλληνες. Μιλάμε ότι μετακινήθηκα με λεωφορείο και είχα χεστεί πάνω μου. Εφόσον είσαι διατεθιμένος να νοικιάσεις αυτοκίνητο, δες μήπως με τα ίδια λεφτά βρεις κάποιο πιο κεντρικό ξενοδοχείο όπου δεν θα χρειαστείς αυτοκίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοίταξε.. Με την προσφορά της vodafone, βγαίνει κάτι λιγότερο από 200 ευρώ το άτομο για 3 διανυκτερεύσεις, όλα μέσα. Αεροπορικά (μαζί με τους φόρους, έτσι γράφει τουλάχιστον) και το ξενοδοχείο.. Μπορώ άραγε να βρω καλύτερο deal μεμονωμένα;

 

Πάντως εντελώς ενδεικτικά που έβαλα στο airtickets, το πιο φθηνό που βγάζει είναι ΕΝΑ με 158 ευρώ (προφανώς κάποια προσφορά ή τελευταίο εισητήριο ή κάτι τέτοιο), και μετά είναι ένα με 180, και τα υπόλοιπα είναι πάνω από 200. Και μιλάμε μόνο για αεροπλάνο, για Ρώμη έχω ακούσει πως το accomodation γενικά είναι ψιλοακριβό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Sadako, όπως είπα και σε προήγουμενο ποστ, η Ρώμη στο θέμα διαμονή είναι πανάκριβη. Αν είσαι Αθήνα δες τιμή με easyjet, αν είσαι Θεσσαλονίκη δες με Ryanair. Έκανα μια αναζήτηση easyjet με τυχαίες ημερομηνίες και η τιμή που μου έβγαλε ήταν 91 ευρώ το άτομο.

 

Η τιμή που σου δίνει η προσφορά της vodafone ειναι καλή, αλλά θα ταλαιπωρηθείς με τις μετακινήσεις σου. Πες μου τις ημερομηνίες που σε ενδιαφέρουν να ρίξω μια ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς σε ευχαριστώ και μόνο που ασχολείσαι :)

 

Θεσσαλονίκη είμαι, αλλά μάλλον θα πετάξουμε από Αθήνα με την παρέα μου (εκτός πια αν τύχει να συμφέρει κανένα θέμα να βρεθούμε στην Ρώμη)..

 

Τέλη του μήνα με αρχές Απρίλη σκεφτόμασταν, έκανα κι εγώ μια ενδεικτική αναζήτηση, το πιο φθηνό εισητήριο στην easyjet βγήκε γύρω στα 100 ευρώ. Δεν ξέρω βέβαια τι ακριβώς παίζει με τις αποσκευές, κάτι έχω ακούσει (επειδή εγώ δεν έχω ταξιδέψει με low-cost εταιρία) ότι αν θέλεις να πάρεις και κανονική αποσκευή (προφανώς η χειραποσκευή δεν θα είναι αρκετή) πληρώνεις εξτρά..

 

Σίγουρα αν είναι να βρω πακέτο εισητήρια+διαμονή στο κέντρο με μικρή διαφορά από τα 200 θα το προτιμήσω. Αλλά αν είναι από τα 200 να πάω στα 300+, τότε ίσως προτιμήσω να προσαρμοστώ στα δεδομένα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω κλεισει εισητηρια για νεα υορκη και πεταω συντομα. Αν στο γυρισμο θελω να γυρισω με κατι ηλεκτρονικο τι πρεπει να κανω(η πτηση ειναι με ανταποκριση)? Δηλωνω κατι εδω η εκει που θα παω?

Φυσικα οτιδηποτε αγορασω θα ειναι χωρις συσκευασια και ανοιχτο απλα ρωταω αν πρεπει να γνωριζω κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω κλεισει εισητηρια για νεα υορκη και πεταω συντομα. Αν στο γυρισμο θελω να γυρισω με κατι ηλεκτρονικο τι πρεπει να κανω(η πτηση ειναι με ανταποκριση)? Δηλωνω κατι εδω η εκει που θα παω?

Φυσικα οτιδηποτε αγορασω θα ειναι χωρις συσκευασια και ανοιχτο απλα ρωταω αν πρεπει να γνωριζω κατι αλλο.

 

Eγω με 2 αιπαντ δεν ειχα προβλημα. Ενα ανοιχτο πανω μαζι μου και το κουτι στις αποσκευες και το αλλο τυλιγμενο σαν δωρο μεσα στη βαλιτσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς σε ευχαριστώ και μόνο που ασχολείσαι :)

 

Θεσσαλονίκη είμαι, αλλά μάλλον θα πετάξουμε από Αθήνα με την παρέα μου (εκτός πια αν τύχει να συμφέρει κανένα θέμα να βρεθούμε στην Ρώμη)..

 

Τέλη του μήνα με αρχές Απρίλη σκεφτόμασταν, έκανα κι εγώ μια ενδεικτική αναζήτηση, το πιο φθηνό εισητήριο στην easyjet βγήκε γύρω στα 100 ευρώ. Δεν ξέρω βέβαια τι ακριβώς παίζει με τις αποσκευές, κάτι έχω ακούσει (επειδή εγώ δεν έχω ταξιδέψει με low-cost εταιρία) ότι αν θέλεις να πάρεις και κανονική αποσκευή (προφανώς η χειραποσκευή δεν θα είναι αρκετή) πληρώνεις εξτρά..

 

Σίγουρα αν είναι να βρω πακέτο εισητήρια+διαμονή στο κέντρο με μικρή διαφορά από τα 200 θα το προτιμήσω. Αλλά αν είναι από τα 200 να πάω στα 300+, τότε ίσως προτιμήσω να προσαρμοστώ στα δεδομένα..

 

Η τιμή που είδες στην Easyjet είναι χωρίς αποσκευή. Έχεις το δικαίωμα να πάρεις μια χειραποσκευή μαζί σου στην καμπίνα, η οποία θα πρέπει να έχει συγκεκριμένες διαστάσεις. Τις επιτρεπόμενες διαστάσεις μπορείς να τις βρεις στο site τους. Το μέγεθος είναι αρκετό για να χωρέσεις ρούχα για τρεις ημέρες, αρκεί να μην υπερβάλλεις. Αν π.χ. θέλεις να πάρεις 3 ζευγάρια παπούτσια, τότε δεν θα σου φτάσει η βαλίτσα.

Σου εύχομαι να την βρεις την άκρη σου και να πας τελικά στην Ρώμη, γιατί είναι μια πανέμορφη πόλη, που δεν θα την χορτάσεις όσες φορές και αν πας. Καλή συνέχεια στην αναζήτησή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι αλλη μια ερωτηση μιας και μου ηρθε..Το authorization approved της ESTA ειναι οκ η χρειαζομαι κατι αλλο?

Οχι εισαι οκ. Το οτι εχεις ΕΣΤΑ βεβαια δεν σου εγγυαται 100% οτι θα εισελθεις. Περνας απο τον ελεγχο οταν φτασεις και αυτοι κρινουν εαν θα περασεις(σου κανουν 2-3 ερωτησεις και αναλογως περνας). Αυτο που τους ενδιαφερει ειναι να μην πας μεταναστης εκει, οποτε κοιτα να εχεις λεφτα και τα εισητηρια της επιστροφης εκτυπωμενα και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς γνωρίζοντες από Γερμανία:

Θα είμαι Χαϊδελβέργη για καμιά βδομάδα μέσα στον Μάρτιο. Υπάρχει καμιά πρόταση για ημερήσιες εκδρομές εκεί κοντά; Θα μένω Χαϊδελβεργη και δεν παίζει διανυκτέρευση αλλού, οπότε μιλάμε για απόσταση ως 2 ώρες, για να γίνεται την ίδια μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρανκφουρτη, Βοννη, Στουτγαρδη.

Και Στρασβουργο μπορεις επισης.

Βοννη-Φρανκφουρτη ειναι 55 λεπτα οποτε φανταζομαι περιπου 1.30 ωρα απο Χαϊδελβέργη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς γνωρίζοντες από Γερμανία:

Θα είμαι Χαϊδελβέργη για καμιά βδομάδα μέσα στον Μάρτιο. Υπάρχει καμιά πρόταση για ημερήσιες εκδρομές εκεί κοντά; Θα μένω Χαϊδελβεργη και δεν παίζει διανυκτέρευση αλλού, οπότε μιλάμε για απόσταση ως 2 ώρες, για να γίνεται την ίδια μέρα.

 

Στα 200 περίπου χιλιόμετρα είναι το Colmar. Θα σου το πρότεινα. Επίσης, μπορείς να το συνδυάσεις με Στρασβούργο (όπως ειπώθηκε πιο πριν) καθώς η απόστασή τους είναι 75-80 χιλιόμετρα.

 

Μπορείς να πάρεις μια ιδέα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να ρωτησω αν εχει παει κανεις σας
ωστε να μου πει καποιες συμβουλες οπως ποια ειναι η καλυτερη περιοδος να ταξιδεψω εκει
( απο αποψη καιρου, δηλαδη αν εχει κρυο τωρα )
τι πρεπει να προσεξω και που πρεπει να παω οπως και δηποτε!
Επισης τι πρεπει να αποφυγω..
Ευχαριστω !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ΜΑΙ μέχρι ΣΕΠ είναι καλή περίοδος.

Πιστεύω ότι μόνο με οργανωμένη εκδρομή θα δεις όλα όσα αξίζει να επισκεφθείς.

Υπάρχουν πολλά γραφεία που οργανωνουν εκδρομές και σε πολύ προσιτές τιμές για 4-5 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...