Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα, μια μικρή βοήθεια ψάχνω για εκδρομή στο bansko της ΒΟΥΛΓΑΡΊΑΣ με μεταφορά από Αθήνα με πούλμαν για την Κ.Δευτέρα το πακέτο να περιλαμβάνει πέρα της μεταφοράς και διαμονή σε ξενοδοχείο με ημιδιατροφή, κοντά στο χιονοδρομικό,ελεύθερη χρήση παροχών όπως spa κ.τ.λ είδα σχετικές σελίδες όπως το www.XTIPISETO.gr, www.redeal.gr αλλά θα ήθελα να μου προτείνετε και άλλες παρόμοιες σελίδες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπέρα, μια μικρή βοήθεια ψάχνω για εκδρομή στο bansko της ΒΟΥΛΓΑΡΊΑΣ με μεταφορά από Αθήνα με πούλμαν για την Κ.Δευτέρα το πακέτο να περιλαμβάνει πέρα της μεταφοράς και διαμονή σε ξενοδοχείο με ημιδιατροφή, κοντά στο χιονοδρομικό,ελεύθερη χρήση παροχών όπως spa κ.τ.λ είδα σχετικές σελίδες όπως το www.XTIPISETO.gr, www.redeal.gr αλλά θα ήθελα να μου προτείνετε και άλλες παρόμοιες σελίδες..

 

Δες και το www.airshop.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρανκφουρτη, Βοννη, Στουτγαρδη.

Και Στρασβουργο μπορεις επισης.

Βοννη-Φρανκφουρτη ειναι 55 λεπτα οποτε φανταζομαι περιπου 1.30 ωρα απο Χαϊδελβέργη.

 

Η Βόννη δε νομίζω ότι αξίζει. Είναι και μακριά. Αντε κανα ICE να το κάνει σε 1,5 ώρα και αν... αλλα είναι πανάκριβο το εισιτήριο.

Η Στουτγάρδη, αν σε ενδιαφέρουν τα μουσεία αυτοκινήτων, έχει 2 εξαιρετικά μουσεία, ειδικά αυτό της Mercedes. Και το κέντρο της πόλης δεν είναι άσχημο, για καμιά βόλτα καλά είναι, αλλά δε χάνεις και κάτι.

Πολύ ωραία, γραφική πόλη είναι το Στρασβούργο. Είναι λίγο πιο μακρία αλλά νομίζω βγαίνει σε μονοήμερη.

 

Κατά τ' άλλα η Χαϊδελβέργη είναι συγκοινωνιακά συνδεδεμένη μέσω τρένων/τραμ/λεωφορείων με άλλες κοντινές πόλεις (VRN λέγεται το δίκτυο) όπως Μάνχαϊμ, Ludwigshafen, νομίζω και Καρλσρούη, αλλά δεν έχω ιδέα ποιες από αυτές αξίζουν μια επίσκεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλιππε μην κάνεις ανοησία και πας στη Βόννη απο Ζαιδελβέργη.Ομορφη ειδικά πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων οταν είχα  πάει η Βόννη αλλά μακριά απο εκεί που θα πας.

Εικάζω θα πας για δουλειά ή κάποιο συνένδριο στην όμορφη Χαιδελβέργη έτσι?Οπότε γιατί να κουραστείς?

 

 

Στουτγάρδη για εμένα είναι αδιάφορη.

Αν ενοικιάσεις αμάξι τότε δοκίμασε να πας Κολμάρ και Στρασβούργο.Και ίσως Μπάντεν Μπάντεν.

 

Και δοκίμασε τοπικές μπύρες της Χαιδελβέργης.Αν όχι η αγαπημέμη μου απο τις αγαπημένες μου μπύρες.

 

Καλές δουλειές  και Βόλτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλιππε μην κάνεις ανοησία και πας στη Βόννη απο Ζαιδελβέργη.Ομορφη ειδικά πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων οταν είχα  πάει η Βόννη αλλά μακριά απο εκεί που θα πας.

Εικάζω θα πας για δουλειά ή κάποιο συνένδριο στην όμορφη Χαιδελβέργη έτσι?Οπότε γιατί να κουραστείς?

 

 

Στουτγάρδη για εμένα είναι αδιάφορη.

Αν ενοικιάσεις αμάξι τότε δοκίμασε να πας Κολμάρ και Στρασβούργο.Και ίσως Μπάντεν Μπάντεν.

 

Και δοκίμασε τοπικές μπύρες της Χαιδελβέργης.Αν όχι η αγαπημέμη μου απο τις αγαπημένες μου μπύρες.

 

Καλές δουλειές  και Βόλτες.

Όχι, δεν είναι για δουλειά, με φιλοξενούν. Στουτγκάρδη έχω πάει παλιότερα. Βόννη δεν έχω πάει, αλλά μου φαίνεται όντως μακριά. Μάλλον θα γίνει κάποια εκδρομή προς Στρασβούργο ή προς Μέλανα Δρυμό (Schwarzwald), ανάλογα και με τον καιρό βέβαια. Το Μπάντεν Μπάντεν αξίζει; Γιατί μακριά δεν είναι, αλλά ένας Γερμανός μου είπε ότι είναι μόνο για καζίνο και τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι είπε ο αποπάνω. Σε αυτή την περιοχή, το μόνο σημαντικά όμορφο μέρος είναι η ίδια η Χαϊδελβέργη. Μπορείς να πας Reutlingen που είναι επίσης όμορφο, αλλά προφανώς έρχεται δεύτερο, μπορείς να πας Στρασβούργο που είναι μακριά αλλά αξίζει τον κόπο και πάλι με χρόνια με καιρούς κωλόγαλλοι, μπορείς να πας στην Ulm που είναι ψιλο-αδιάφορη εκτός από το ψηλότερο καμπαναριό του κόσμου και τον τάφο του Erwin κωλοφάκην Rommel και φυσικά μπορείς να μπεις στις βόρειες παρυφές του Μέλανα Δρυμού που ναι, τα σπάει. Μπορείς να τσεκάρεις αν είναι ανοιχτό εκείνη την περίοδο το κάστρο Hohenzollern αν γουστάρεις τέτοια επίσης.

 

ΔΕΝ πας Καρλσρούη, Mannheim, Στουτγκάρδη. Είναι κακάσχημα.

 

Επίσης, αν δεις ότι σε παίρνει, πας Blaubeuren να δεις το Blautopf. Είναι προσωπικό μου κόλλημα μεν, φάση οργάνωσα ολόκληρο ταξίδι από ανατολική Γερμανία μέχρι Στρασβούργο για να περάσω από εκεί συγκεκριμένα. Γούστα.

 

Δύσκολη περιοχή γενικά πάντως αν δεν έχεις κάναν γουρουνόψαρο να ξέρει κάνα ψαγμένο μεσαιωνικό κωλοχώρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλιππε εφόσον 'εχεις αμάξι και χρόνο τότε για μένα δοκίμασε να πάς  στο Στρασβούργο και αν μπορείς αργότερα  Μελανο Δρυμο..Αμαρτία θα είναι να το περάσεις όλο το διάστημα στη Χαιδελβέργη.

 

Για το καζίνο του Μπάντεν δεν γνωρίζω.Για λουτρά της γνωρίζω.Κοντά στη πόλη που θα είσαι οπότε γιατί όχι?Γούστα είναι.Εγώ είχα κάνει διαδρομή Στουτγάρδη-Μπάντεν Μπάντεν-Στρασβούργο{2 νύχτες}-Κολμάρ{1 νύχτα}-Φραιμπουργκ{1 νύχτα} και πίσω Στουτγάρδη όπου διανυκτερευσα.

 

Το Φραιμπουργ και  όλη η Αλσατία πανέμορφη.Με λίγη δόση υπερβολής ανταγωνίζεται Τοσκάνη.Και εξαιρετικές όλες μου οι γευστικές περιπλανήσεις μου αλλά και οι οινολικές μου εμπειρίες.Αλλά εφόσον δεν παίζει διανυκτερευση αρκέσου στο Στρασβούργο. 

 

Στο Μελανο Δρυμο έχει πάρα πολλά μικρά πανέμορφα χωρουδάκια όπου όλο θα σταματάς για νάζι,φώτο περπάτημα.Δεν μπορώ να σου προτείνω που να πας.Δεν πολυθυμάμαι ονόματα.Αλλωστε οταν πήγα τελευταία Φρανκφούρτη και βρήκα  εγώ και ο συνεργάτης μου και λίγο χρόνο{1 ημέρα}δεν την απολαυσαμε καθόλου.{Βροχή,πάρα πολλά νευρα απο τη δουλειά,άσε που είδαμε τη περιοχή που ήταν κοντά στο Μαιντζ και πάνω και όχι το καλό που λέει ο Λουσι απο Κόμπλενζ και κάτω}.

 

Τέλος Φίλιππε αν μπορείτε δώστε τουλάχιστον στους εαυτούς σας μια νύχτα στην Αλσατία.Είναι αμαρτία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει παει κανεις σας Αιντχοφεν ή Αμστερνταμ; Θα βρισκομαι Κολωνια σε ενα μηνα παλι και λεω να παω εκει για 2 μερες. Διαμονη μια νυχτα δηλαδη. Τι παιζει απο διαμονη φθηνη, λεφτα, κλπ; Αξιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά το Αμστερνταμ ΔΕΝ μου άρεσε καθόλου.

Εχει κάποια ενδιαφέρουσα μουσεία αλλα και πάλι .

Ρόλο παίζει και για ποιο λόγο πας.

Αν πας για σεξοτουρισμό και για να χασισοκλιθείς μπορείς να βρεις και αλλου πολύ καλύτερα.

Να ξέρεις με οτι συνεπαγεται αυτό ΠΣΚ έχει παρα πολλούς Βρετανούς στο Αμστερνταμ  ειδικά στη RLD.

 

 

Φτηνα και ακριβά ξενοδοχεία  έχουν όλες οι πόλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα για βολτα.. Οχι τιποτα το ιδιατερο.. Μιας και δε θα εχουμε εξοδα γιατι θα μενω σε σπιτι.. Τα τικετς με το λεωφ απο εκει ειναι 36€ πηγαινε ελα και για ασμτερνταμ και για αιντχοφεν (5 & 2 ωρες αντιστοιχα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε κρις ρωτάς στην αρχή τι παίζει σε χρήματα με διαμονή.Και μετά γράφεις οτι θα μείνεις σε σπίτι.

 

Τέσπα πήγαινε να δεις τον δικό σου στην Ολλανδία εφόσον έχεις βρεί και σχετικά φτηνά εισιτήρια.Αν μπορείς μείνε και λίγο παραπάνω 

όχι μόνο μια νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...