Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεία σε όλη την ομάδα...σχεδιάζουμε με την κοπέλα μου να πάμε Πράγα για Χριστούγεννα....Έχουμε βρεί κάτι καλές προσφορές μέσω internet (holideals.gr). Tα ερωτήματα μου για την ομάδα πολλά....Αλλά ας ξεκινήσω...Η κοπέλα θέλει να πάμε με group στην Πράγα για να περάσουμε καλύτερα (και στο θέμα της ξενάγησης αλλά και θέμα ασφάλειας)...Αυτό ισχύει??? Μόνοι μας δε θα τα καταφέρουμε να περάσουμε καλά αλλά και να δούμε την πόλη...?? Σκεφτόμαστε να πάμε 5 ημέρες (να κάνουμε Χριστούγεννα εκεί)...είναι αρκετές οι μέρες ή όχι...???Ας σταματήσω εδώ για αρχή...Κάθε συμβουλή από παιδιά που έχουν πάει είναι ευπρόσδεκτη και πολύ περισσότερο από ζευγάρια που έχουν πάει...Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας...Καλά να περνάτε και πάνω από όλα υγεία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα περι ασφαλειας, να προσεχετε, ειδικα τα πραγματα σας

 

πεφτει αρκετη κλεψια εκει περα, σε μας ειχαν κλεψει πορτοφολι και μετα τρεχαμε στη σοβιετικη τυπου τουριστικη αστυνομια να δηλωσουμε τη κλοπη για τη ταυτοτητα κυριως  (εγραψαν βεβαια αυτοι οτι το χασαμε, οχι οτι μας το εκλεψαν και πληρωθηκε προστιμο  εδω στην ελλαδα για να βγει αλλη )  και ηταν παρα πολυ ωραια ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 μέρες στην Πράγα είναι το ιδανικό χρονικό διάστημα. Τα 200 ευρώ την ημέρα που λες είναι πάρα πολλά. Εμένα προσωπικά μου είχε φανεί πολύ φτηνή, αλλά πάνε και 8 χρόνια που πήγα, οπότε μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα.

 

Εγώ προσωπικά δεν γουστάρω οργανωμένες εκδρομές και γκρουπ γιατί σε πάν αυτοί όπου θέλουν και όχι όπου θέλεις εσυ. Πρόσφατα έκανα το λάθος και πήγα οργανωμένη εκδρομή (πρώτη μου φορα) στην Κωνσταντινούπολη και το μετανοιώνω ακόμα. Πήγα στην Αγία Σοφία και δεν πρόλαβα να βγω μια φωτογραφία. Όσον αφορά την ασφάλεια, εγώ προσωπικά δεν ένοιωσα ποτε να απειλούμαι στην Πράγα. Το πορτοφόλι μπορούν να σου το κλέψουν οπουδήποτε αν δεν τον προσέχεις. Έχε επίσης υπόψιν σου, ότι και οργανωμένη να πάτε δεν θα είστε 24 ώρες το 24ωρο με το γκρουπ. Θα έχετε πολύ ελεύθερο χρόνο, οπότε και πάλι μπορούν να σας το κλέψουν αν θέλουν. Αν θέλετε ξενάγηση, μπορείτε να συνενοηθείτε με ένα τουριστικό γραφείο και να σας κλείσουν μια ελληνόφωνη prive ξενάγηση, η οποία θα ξεκινήσει το πρωί και θα τελειώσει το βράδυ. Είναι υπεραρκετός χρόνος για να επισκεφθείτε την πλατεία, το κάστρο και 1-2 μουσεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεία σε όλη την ομάδα...σχεδιάζουμε με την κοπέλα μου να πάμε Πράγα για Χριστούγεννα....Έχουμε βρεί κάτι καλές προσφορές μέσω internet (holideals.gr). Tα ερωτήματα μου για την ομάδα πολλά....Αλλά ας ξεκινήσω...Η κοπέλα θέλει να πάμε με group στην Πράγα για να περάσουμε καλύτερα (και στο θέμα της ξενάγησης αλλά και θέμα ασφάλειας)...Αυτό ισχύει??? Μόνοι μας δε θα τα καταφέρουμε να περάσουμε καλά αλλά και να δούμε την πόλη...?? Σκεφτόμαστε να πάμε 5 ημέρες (να κάνουμε Χριστούγεννα εκεί)...είναι αρκετές οι μέρες ή όχι...???Ας σταματήσω εδώ για αρχή...Κάθε συμβουλή από παιδιά που έχουν πάει είναι ευπρόσδεκτη και πολύ περισσότερο από ζευγάρια που έχουν πάει...Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας...Καλά να περνάτε και πάνω από όλα υγεία!!!

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι σε καμία ευρωπαϊκή πόλη δεν υπάρχει λόγος να πας με γκρουπ, εκτός αν δεν μιλάς καθόλου αγγλικά. Σκέψου ότι το γκρουπ σας θα έχει θειάδες και μπαρμπάδες, άτομα που θα σου σπάνε τα νεύρα και θα πρέπει να τα τρως στη μάπα και να τα περιμένεις συνέχεια, αντί να περνάς ευχάριστα με την κοπέλα σου. Η Πράγα είναι μικρή και περπατιέται εύκολα, οπότε δε χρειάζεσαι καν πούλμαν και τέτοια. Για την ξενάγηση, δώσε 20 ευρώ, πάρε έναν τουριστικό οδηγό και διαβάστε τα μόνοι σας επί τόπου. Tripadvisor για να βρείτε εστιατόρια και καφέ της προκοπής, τα πορτοφόλια με προσοχή και θα είστε άρχοντες. Εξάλλου πορτοφολάδες μπορούν να σας πετύχουν το ίδιο εύκολα, ακόμα κι αν πάτε με γκρουπ.

 

Για το κόστος, χωρίς ψώνια, και τα 100 τη μέρα για ζευγάρι υπερβολικά πολλά μου φαίνονται. Η πόλη δεν είναι ακριβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,κανονιζουμε για ζακυνθο το καλοκαιρι,δεν εχω παει ποτε..με την κοπελα θα παμε οποτε θελω γνωμες,εχω αποκλεισει το λαγανα γιατι διαβαζω ασχημα σχολια οποτε σε τσιλιβι,αργασι σκεφτομαι...ειναι καλες περιοχες? καθε γνωμη σας ευπροσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...