Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε παιδιά τα φώτα σας.

 

Ψάχνω site ώστε να κάνω προγραμματισμό . Δηλαδή να έρθω Ελλάδα, αλλα στον γυρισμό να γυρίσω μέσω Στουτγάρδης κάνωντας 2μερη στάση για να κάνω την βόλτα μου. υπάρχει τίποτα τέτοιο Η πρέπει να βγάλω 10 εισιτήρια ξεχωριστά πχ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε αεροπορικα μεσω Scyscannner παντως που εχει ολες τις εταιριες και τσεκαρε με ημερομηνιες διαθεσιμοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κλείσω αεροπορικά εισιτήρια για 17 άτομα παίζει έκπτωση; Που να απευθυνθώ για να έχω τις καλύτερες τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλητέ, σόρρυ κιόλας, αλλά τι το πέρασες, λαϊκή αγορά ξερωγώ, άμα πάρω δύο αγγουράκια θα με κάνεις δώρο το τρίτο καλέ μανάβη; Κοινώς, πολύ χλωμό το κόβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αλλά λέω μήπως παίζει κάτι. Η αδερφή μου που είναι ταξ. πράκτορας κάτι μου είχε πει αλλά δεν μπορώ να την βρω, είναι διακοπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά λέω κατά τον Σεπτέμβριο να πάω ταξίδι για καμία 10αρια μέρες στην Νέα Υόρκη. Φτάνουν? Είναι καλή εποχή? Και εκτός από τα αξιοθέατα, θα ήθελα να κάνω και ψιλό shopping therapy σε ρούχα και φυσικά gadgets, όποτε ακούω μαγαζιά που προτείνεται και αν αξίζει βεβαία ή παρόλο που θα πετάξω συσκευασίες, θα με σκίσουν στο τελωνείο-αεροδρόμιο?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα εγώ όταν πήγα πέρυσι ΝΥ σχεδόν τίποτα δεν αγόρασα,αλλά  ποτέ δεν είχα πρόωληματα με τα τελωνεία.

 

 

Παρα πολλές προτάσεις υπάρχουν για ρούχα.Δεν έχω πάει αλλά μου έχουν πει για ενα τεράστιο εκπτωτικό χωριό με τρελές φτηνές τιμές για ρούχα και υποδήματα που αξίζει έξω απο ΝυΥ.

 

Το πιο γνωστό αλλά ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΟ είναι το MACY S.



Ευχαριστώ παιδιά. Για Κόμο δεν ξέρει κανείς, ε;

Μπελάτζιο Φίλιππε αλλά αν μπορείς πέρνα και απο το Μπέργκαμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά λέω κατά τον Σεπτέμβριο να πάω ταξίδι για καμία 10αρια μέρες στην Νέα Υόρκη. Φτάνουν? Είναι καλή εποχή? Και εκτός από τα αξιοθέατα, θα ήθελα να κάνω και ψιλό shopping therapy σε ρούχα και φυσικά gadgets, όποτε ακούω μαγαζιά που προτείνεται και αν αξίζει βεβαία ή παρόλο που θα πετάξω συσκευασίες, θα με σκίσουν στο τελωνείο-αεροδρόμιο?

Ευχαριστώ.

Μωρέ οι μέρες φτάνουν, τα λεφτά να σου φτάνουν είναι το θέμα. Δεν είναι το πιο φθηνό μέρος του κόσμου, ούτε για να μείνεις, ούτε για να φας. Κατά τα άλλα, και ένα μήνα να μείνεις ΝΥ θα βρεις πράγματα να δεις και να κάνεις, αλλά οι 10 μέρες είναι υπερ-αρκετές κατά τη γνώμη μου. Άμα λάχει, πετάγεσαι και μια βόλτα Βοστώνη.

 

Για ψώνια, αξίζει, ειδικά αν η ισοτιμία ευρώ-δολλαρίου συνεχίσει να ανεβαίνει. Ρούχα ειδικά μπορείς να βρεις σε πολύ ευνοϊκές τιμές, σε σχέση με Ελλάδα. Για gadget κτλ, αν και είναι όντως φθηνότερα, οι τιμές δεν αλλάζουν και τόσο ανάμεσα σε μαγαζιά. Πχ αν θες προϊόντα Apple, πάνω από 5-10% διαφορά δεν παίζει να δεις από κατάστημα σε κατάστημα. Για το τελωνείο, η δική μου εμπειρία είναι ότι ποτέ δεν με ήλεγξε κανείς ερχόμενος από Αμερική. Αν πχ γυρνάς με Lufthansa μέσω Γερμανίας, όταν φτάνεις στην Ελλάδα είσαι πτήση από Ε.Ε. Δεν έχω δει ποτέ να σταματάνε για να ελέγξουν βαλίτσες σε πτήση από ΕΕ! Και στη Γερμανία σιγά που θα ψάχνουν τις transit βαλίτσες, δεν τους αφορά. Οπότε μην ανησυχείς. Τώρα αν δούνε στις ακτίνες ότι έχεις 4 laptop και 3 iPad μέσα, τι να πω, μπορεί να ασχοληθούν. Αλλά αν έχεις 1 λάπτοπ, ένα iPhone, ένα iPad κι έναν εξωτερικό σκληρό χωρίς τις συσκευασίες, είσαι απλά ένας συνηθισμένος ταξιδιώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο στις σελίδες κάποιων φυσικών καταστημάτων (BestBuy πχ), γιατί online δεν θα μπορέσω να αγοράσω, σε κάρτες γραφικών ή επεξεργαστών, δεν είδα και την τρελή διαφορά, κανένα 100αρικο βαριά βαριά. Πράγμα που δεν νομίζω να αξίζει, λόγο ότι από εδώ αγοράζω με τιμολόγιο, οπότε μπαίνει και σαν έξοδο στην επιχείρηση μου. Δυστυχώς σε Apple, που δεν την πάω μια, είδα μεγάλη διαφορά.

Όσον αφορά τα ρούχα, από ότι έχω ακούσει, είναι αρκετά πιο φθηνά από εδώ, ιδίως οι αμερικανικές μάρκες, που δεν με χαλάει καθόλου.

Συμφωνώ Φίλιππε ότι η διαμονή είναι πανάκριβη και δυστυχώς τα περισσότερα ξενοδοχεία είναι και τρόγλες, παρόλο τα 150-200€ που έχουν την βραδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες βίζα και διαβατήριο. Για να βγάλεις βίζα, θες πρόσκληση, για να πάρεις πρόσκληση ο υπεύθυνος των βιζών του προξενείου θα σε στείλει σε αδερφό τουριστικό γραφείο που τον μιζώνει (και τις ελεύθερες ώρες του εισάγει κρέας απο το καλό) και βέβαια θα σου στοιχίσει το κατιτίς. Εσύ όμως είσαι έξυπνος, ψάχνεις στα websites των γνωστών ξενοδοχείων στην πόλη που θες να επισκεφθείς, αν διαβάσεις τα μικρά τουσ γράμματα, λένε πωσ σου στέλνουν πρόσκληση και το κάνουν.

Μην πας σε κανά ξενοδοχείου φτηνό, 1. Διότι μπορεί να έχει χτίσει ο ίδιος ο Λένιν και να τον ανακαίνισε, ο πατερούλης. Να πετάγονταισούστες στα κρεβάτια, μπανίερα απο τσίγκο, κρύο νερό με λάσπη και άλλα τέτοια παρόμοια. Τρούλος στόρυ.

2. Διότι μπορεί να πληρώσεις την κράτηση και να πάρεις τα @@ σου.

 

Γενικά, η Ρωσία είναι ακριβή.

 

Στη Γερμανία, το ρωσικό προξενείο είχε γρηγορόσημο. Η βίζα ειναι ακριβή και αντιστοιχεί στις μερες που έχεις κλείσει εισητηρια.

Πάρε ένα τηλεφωνάκι στην πρεσβεία σε κάθε περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...