Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω πάει μόνο σε μια πόλη, οπότε δεν ξέρω να απαντήσω στο ερώτημά σου, αλλά ίσως πρέπει να λάβεις υπόψη το θέμα της συνεννόησης. Έμεινα σε 4στερο ξενοδοχείο στη Σανγκάη και οι υπάλληλοι στη ρεσεψιόν μιλούσαν τόσο λίγα αγγλικά που ήταν πολύ δύσκολο να συνεννοηθείς. Και μιλάμε για την πιο δυτικοποιημένη πόλη της χώρας. Σε εστιατόρια, τράπεζες κτλ, με το τουφέκι έψαχνες τον αγγλομαθή.

 

Μιλαω πολυ καλα κινεζικα, οποτε δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα (εκτος και αν μιλανε μονο καντονεζικα), το θεμα μου ειναι οτι θελω να ταξιδεψω τον Νοεμβριο σε 3-4 πολεις που εχουν μεγαλη αποσταση μεταξυ τους (Πεκινο-Σαγκαη προς βορρα, Γκουιλιν- Καντονα προς νοτο). Απο την μια τα ταξιδιωτικα προσφερουν τετοια ταξιδια με ολα τα εξοδα καλυμμενα, απο την αλλη ομως περνανε τις μεγαλες πολεις σε 2-3 μερες και δε νομιζω οτι αρκει για να γνωρισεις μια πολη,   οποτε ισως ειναι καλυτερα να ταξιδεψω μονος  αν και δεν ξερω αν θα βγει το ταξιδι εκτος budget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σκέφτομαι για Λευκάδα το καλοκαίρι, έχει πάει κανείς? Ουυυ...πολύ ψαγμένο νησί, κανείς δεν έχει πάει

Λογικά θα μείνω στη χώρα(?)

Χωρίς μεταφορικό μπορείς να γυρίσεις το νησί και τις διάφορες παραλίες με τίποτε ΜΜΜ

Αν όχι, η αστυνομία κάνει καλά τη δουλειά της? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά σκέφτομαι να επισκεφθώ το πανέμορφο νησί της Κρήτης φέτος , ξέρουμε κάποιον προορισμό με λίγο από ολα?

Δεν εχει κατι ιδιαιτερο στις πολεις. Αλλα τα γλεντια π γινονται σε χωρια ειναι το κατι αλλο. Επισης αμα εισαι στο ψιλογτπ ηρακλειο πανε μια βολτα απο μαλια/χερσονησσο αν δν εχεις παει σε κατι αναλογο. Κοιτα και για γαυδο μπας κ εισαι της φασης καμπινγκ κλπ θα περασεις απιστευτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια για καλοκαιρι θελουμε με τους γονεις μου να παμε λονδινο,ειναι οι γονεις μου,εγω(16 χρονων) και ο αδερφος μου ενηλικος.ενδιαφερομαστε για 4-5 το πολυ,απο τον ιουλιο μεχρι τον αυγουστο οι γονεις μου δεν δουλευουν μιας  και δημοσιοι υπαλληλοι.Ακουω προτασεις :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι για Λευκάδα το καλοκαίρι, έχει πάει κανείς? Ουυυ...πολύ ψαγμένο νησί, κανείς δεν έχει πάει

Λογικά θα μείνω στη χώρα(?)

Χωρίς μεταφορικό μπορείς να γυρίσεις το νησί και τις διάφορες παραλίες με τίποτε ΜΜΜ

Αν όχι, η αστυνομία κάνει καλά τη δουλειά της? :P

 

Kι εγώ ενδιαφέρομαι για Λευκάδα, επομένως, όποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαίρι σκέφτομαι να πάω Ρώμη.

 

Λέω να ψάξω με easyjet για αεροπορικά και στο booking για ξενοδοχείο. Εάν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο.

 

Τώρα, σκοπεύω 5 βράδια να μείνω. Φτάνουν για να γυρίσω την Ρώμη;

 

Επίσης, είναι γενικά ακριβή πόλη;

 

Εάν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με καθοδηγήσει για τα αξιοθέατα, που να μείνω, φαγητό και οτιδήποτε άλλα tips ας μου στείλει ένα pm. Θα του ήμουν υπόχρεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να παω για tour στην Τοσκάνη και είμαι στο ψάξιμο απο τώρα...

Θα παμε Ρώμη(2 ζευγάρια) με αεροπλάνο αλλα θα νοικιάσουμε αμάξι και θα φύγουμε κατευθείαν για road-trip στην τοσκάνη (8 βράδια).

 

Οι πόλεις που είπαμε να επισκεφτούμε είναι ( San Vincenzo , Sienna , Lucca , Florence , San gimignano , Livorno ).

Αμα έχει κανεις καμια άλλη πρόταση ή έχει κανει "road-trip" στην τοσκάνη ας μην ντραπεί να το πει :P

 

@Uberalles_gr : Ψάξε εισητήρια με ryanair αμα εισαι απο θεσσαλονίκη.. εγω βρήκα για Αύγουστο με 80€ πήγαινε-ελα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Darkangel thx u για την πρόταση αλλά είμαι Αθήνα.

 

Εγώ για Αύγουστο τα βρίσκω 200+ το άτομο για πήγαινε έλα από easyjet

 

Με κόβω για Σεμπέμβρη που βρήκα με 80 το άτομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαίρι σκέφτομαι να πάω Ρώμη.

 

Λέω να ψάξω με easyjet για αεροπορικά και στο booking για ξενοδοχείο. Εάν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο.

 

Τώρα, σκοπεύω 5 βράδια να μείνω. Φτάνουν για να γυρίσω την Ρώμη;

 

Επίσης, είναι γενικά ακριβή πόλη;

 

Εάν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με καθοδηγήσει για τα αξιοθέατα, που να μείνω, φαγητό και οτιδήποτε άλλα tips ας μου στείλει ένα pm. Θα του ήμουν υπόχρεος.

 

5 μέρες για Ρώμη είναι καλά. Ούτε λίγες, ούτε πολλές.

 

Σε γενικές γραμμές η Ρώμη είναι ακριβή πόλη. Σκέψου ότι πριν δύο χρόνια που πηγα, το μπουκαλάκι το νερό (0,5 λίτρα) στις καντίνες το πουλούσαν 2 ευρώ. Βέβαια, νερό καλύτερα να αγοράζεις από σούπερ μάρκετ, γιατί είναι πολύ φθηνότερο. Στο φαγητό είναι επίσης τσιμπημένοι. Μία πίτσα μπορεί να σου βγει 12-15 ευρώ, αλλά πίστεψέ με, την πιο γαμάτη πίτσα της ζωής μου την έφαγα στη Ρώμη και είχε μόνο 4 υλικά επάνω. Γενικά στο φαγητό είναι πολύ καλοί.

 

Τα ξενοδοχεία στη Ρώμη είναι πανάκριβα με πολύ χαμηλό value for money. Αν θες κάτι φτηνό και σχετικά κεντρικό, ψάξε στο termini και στο policlinico. Μπορείς να βρεις καλές τιμές στα περιφεριακά ξενοδοχεία, αλλά θα φας όλη σου τη μέρα στις μετακινήσεις και για αυτοκίνητο ούτε που να το σκέφτεσαι. Οι Ιταλοί είναι χειρότεροι οδηγοί και από τους Έλληνες. Πρέπει να είσαι κασκαντέρ για να επιβιώσεις.

 

Να επισκευτείς όπωσδήποτε Βατικανό-Βασιλική Αγίου Πέτρου, piazza navona, pantheon, piazza di spagna, fontana di trevi (την λατρεύω) και φυσικά το Κολοσσέο και την παλιά πόλη. Στην παλιά πόλη φρόντισε να πας πρωί προς μεσημέρι, γιατί όταν αρχίζει και πέφτει ο ήλιος, τα πράγματα γίνονται επικίνδυνα. Αν είσαι με κυρά η οποία γουστάρει μόδες και τέτοια, πήγαινέ την μια βόλτα στη via condotti. Το οφθαλμόλουτρο και μόνο (γιατί δεν είναι για να αγοράσεις τίποτα) θα την ικανοποιήσει. Για μουσεία και τέτοια δεν μπορώ να σου πω, γιατί δεν το έχω.

 

Για νυχτερινή διασκέδαση (εάν έχετε κουράγιο) υπάρχει μια περιοχή κάπου κοντα στο isola tiberina που έχει μαζεμένα μπαρ και κλαμπ, αλλά καλύτερα ρωτήστε στο ξενοδοχείο να σας πουν. Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Φέτος σκεφτόμαστε να κάνουμε διακοπές στην Εύβοια σε ξενοδοχείο λόγω μωρού.

Περιμένω τις προτάσεις σας για ξενοδοχεία, μέρη, ταβερνούλες & παραλίες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εγώ ενδιαφέρομαι για Λευκάδα, επομένως, όποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει  :-)

 

Με παρεα; Με κοπελα; Οικογενεια; Πως; Για να σας πω αναλογα..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Εγώ με κοπέλα

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι είναι μεγάλο νησί χωρίς βολική συγκοινωνία από ό,τι διαβάζω και χρειάζεται όχημα

Η δικιά μου έχει δίπλωμα εδώ και 1 χρόνο αλλά έχει να οδηγήσει από τότε που το πήρε, εγώ έχω ακόμη κάτι ώρες για να δώσω, δεν προλαβαίνω να το πάρω μέχρι τότε

Το οδικό δίκτυο τι λέει?

Αν οδηγάω εγώ υπάρχει περίπτωση να μας τσιμπήσουν ή είναι κλασικό νησί με έλεγχο 0?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Εγώ με κοπέλα

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι είναι μεγάλο νησί χωρίς βολική συγκοινωνία από ό,τι διαβάζω και χρειάζεται όχημα

Η δικιά μου έχει δίπλωμα εδώ και 1 χρόνο αλλά έχει να οδηγήσει από τότε που το πήρε, εγώ έχω ακόμη κάτι ώρες για να δώσω, δεν προλαβαίνω να το πάρω μέχρι τότε

Το οδικό δίκτυο τι λέει?

Αν οδηγάω εγώ υπάρχει περίπτωση να μας τσιμπήσουν ή είναι κλασικό νησί με έλεγχο 0?

 

Φουλ στο βουνό και στις στροφές... Δεν θα εμπιστευόμουν ένα άτομο που έχει καιρό να οδηγήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για διακοπες με κοπελα ωραια ειναι. Νικιανα ειναι καλα αλλα δεν εχεις αμαξι. Και ειναι τεραστιο νησι σε σχεση με καποιο απο κυκλαδες κλπ. Δηλαδη το αμαξι ειναι υποχρεωτικο. Στροφες βουνα που λεει και ο φιλος απο πανω. Θα σου προτεινα ενα μικροτερο νησι για μεγαλυτερη ευκολια. Εγω πηγαινω καθε χρονο εκει μιας και εχω φιλους αλλα εχουμε αμαξι και δε μπορω να σε βοηθησω για τις συγκοινωνιες πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...