Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλησπέρα 

  Λοιπόν, ...σκοπεύουμε να κάνουμε τις καλοκαιρινές διακοπές  πελοπόννησο σε δύο σκέλη. Τι εννοώ....λέμε πρώτα για 4 μερούλες Ελαφόνησο και μετά να ανηφορίσουμε για Μονεμβασιά, Γύθειο, Αρεόπολη κτλ...Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής...

1.πόσες μέρες να αφιερώσουμε στο δεύτερο σκέλος (roadtrip), χρονικός περιορισμός δεν υπάρχει

2.σε ποια χωριά να είναι η διαμονή κ από πόσες μέρες

3.ποιες παραλίες να επισκεφθούμε

4.οτιδήποτε άλλο καλοδεχούμενο

  Σκοπός μας είναι να γνωρίσουμε και να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα μέρη και ομορφιές της λακωνικής γης, γι' αυτό τα αυτιά μας είναι ανοιχτά και τα μάτια μας επίσης ....    clear.png

 

 

Μα...μόνο Λακωνία βρε παιδιά; Road trip κάνετε, δεν γίνεται να μην πάτε και λίγο πιο δίπλα! (Εννοώ στα κάστρα Μεθώνης-Κορώνης και παραλία Φοινικούντας. Ιδανικά να πάτε και μέχρι Βοϊδοκοιλιά εκδρομή.)

Ένα είναι σίγουρο, Λακωνία και Μεσσηνία θα πάτε σε παραλιάρες και θα απολαύσετε σούπερ φαγητό (με ντόπιο λαδάκι πάντα, αγοράστε και μερικά λίτρα να πάρετε μαζί σας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για ρίξτε ρε μάγκες καμιά ιδέα για 4-5 βράδια με το κορίτσι σε κανένα νησί. 20 με 24 Αυγούστου λέμε... Σκεφτόμασταν για Σίφνο αλλά διάβασα ανάμικτες απόψεις... Έχετε γνώμη/προτάσεις για το συγκεκριμένο νησί ή για κάποιο αντίστοιχο ?

 

Thanks !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://news247.gr/eidiseis/koinonia...omenes_apergies_me_apofash_osypa.2356867.html 
Ταξιδεύω στις 9 Αυγούστου για Λονδίνο . Τώρα σε τι κινήσεις να προβώ . Μπορώ να κάνω κάτι άλλο ?? Χάνω τις μισές μου ημέρες του ταξιδίου με βάση την παραπάνω ανακοίνωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει πάει Σύρο, πείτε κανένα υπερχωμένο γαμάτο κρυφό στέκι. Θα είμαι με Συριανή, οπότε ο σκοπός είναι να την εντυπωσιάσω με τις (λολ) γνώσεις μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θα παω λιμνη κομο, Ιταλια αλλα δε ξερω σε ποια περιοχη να μεινω. για πειτε κανα δυο να κοιταξω ξενοδοχεια.

 

Ήμουν πριν ένα μήνα. Bellagio έχει περισσότερο κόσμο και περισσότερα πράγματα να κάνεις το βράδυ. Varenna είναι ίσως πιο γραφική, αλλά και με πιο λίγα εστιατόρια/μπαρ. Η Varenna έχει όμως και σταθμό τρένου που θα σε βολέψει (εκτός αν έχεις αυτοκίνητο). Νμίζω μεταξύ των 2 παίζεις και έτσι κι αλλιώς θα κινείσαι με τα καραβάκια μεταξύ των χωριών της περιοχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα μεινω σεν χωριο λιγο πιο πανω απτο menaggio. Αν παω απογευμα στο bellagio μεχρι τι ωρα μπορω να μεινω το βραδυ ωστε να προλαβω καποιο ferry για να γυρισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπελάτζιο όντως κοσμοσυρροή.Ολη η βόρεια Ιταλία και όχι μόνο εκεί μαζευεται.

 

Ψάξε για εκδρομή στο Brunate  κοντά στη Κόμο{πόλη} και αν μπορείς να ενοικιάσεις αυτοκίνητο πετάξου για μονοήμερη και Μπέργκαμο.

 

Η Βαρένα είναι τόση όμορφη?

 

Εχω καιρό να πάω για να σε βοηθήσω σχετικά με τις ώρες των πλοίων αλλά αν μπορείτε {λέω αν} προσπαθήστε να ενοικιάσετε αυτοκίνητο.

Ευχομαι να πάς το πολύ μέχρι Οκτώμβρη μήνα.Διότι αργότερα δεν......

 

Για Συρο προς Λούσιφερ για ψαγμένο μέρος ώστε να εντυπωσιάσεις Συριανή  είναι κάπου στη θάλασσα με ταχύπλοο.Παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε εσύ και ακόμα και δεν πάμε, η πρόταση θα σημειωθεί βαθιά στο μυαλό της.

 

Κατατά, η Βαρέννα είναι κουκλίτσα, όλη η πάνω μεριά της Κόμο γενικά είναι. Απλώς δεν είναι για να μείνεις πολύ εκεί, εγώ έχω φάει αθροιστικά κάνα 2μηνο και μάθαινα να κάνω κόμπους με τις φλέβες μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μπάνιο Φοινικας{ασφαλές για τα σκάφη} και Ποσειδωνια.Στο Φοινικα έχει και ταβερνες οχι του γούστου μου όμως.Εκεί στη νότια Συρο πάτε ευκολα με αυτοκίνητο.

 

Αν ενοικιάσετε κάνα φουσκωτό ΄πηγαίνετε να εξερευνήσετε τις παραλίες στην βόρεια Σύρο.

 

Καφε-ζαχαροπλαστείο συμπαθητικό είναι το Delice.

Φαγητό αξιοπρεπές με όμορφο χώρο και καλές τιμές το Αρχονταρικι της Μαριτσας.Στο επάνω όροφο του μαγαζιού παίζουν Παρασκευή Σάββατο ρεμπέτικα.Δεν παρακολούθησα πάντως κάποια συναυλία.

 

Και τα δυο είναι στη Ροϊδη,

 

Τελευταία φορά πήγα 2011.Ομορφο νησί με καλό κόσμο.Και νεανικό.Τον Οκτώμβτιο έχει αρκετή κίνηση.Ζωντανό νησί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ryanair ξαναχτύπησε με μεγάλη προσφορά για Ευρώπη.

 

Όσοι μένουν Θεσσαλονίκη ή σε άλλα μέρη που πετάει η Ryanair και μπορούν να ξεκλέψουν 3-4 μέρες στα μέσα Οκτώβρη, έχουν την ευκαιρία να πετάξουν σχεδόν τζάμπα ακόμη και μέχρι το Όσλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://news247.gr/eidiseis/koinonia...omenes_apergies_me_apofash_osypa.2356867.html 

Ταξιδεύω στις 9 Αυγούστου για Λονδίνο . Τώρα σε τι κινήσεις να προβώ . Μπορώ να κάνω κάτι άλλο ?? Χάνω τις μισές μου ημέρες του ταξιδίου με βάση την παραπάνω ανακοίνωση .

Δηλαδή εγώ που προσγειώνομαι στις 9 τέλος; θα τα καθαρίσω τα ξεπλύματα.  0Έχω να δω το σπίτι μου χρόνια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για πειτε τιποτα πληροφοριες γιαΛευκαδα!!! Παω το Σαββατο και θελω να μαθω μερικα ωραια μερη,τοποθεσιες,παραλιες και μαγαζια περα απο τις γνωστες παραλιες που ολοι ξερουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...