Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια λίγο κουλή ερώτηση. Θέλω να μεταφέρω κάτι πιάτα και ποτήρια από Ελλάδα σε Αγγλία. Πετάω με Aegean. Σε χειραποσκευή θα μ' αφήσουν να τα πάρω μέσα σε βαλιτσούλα κατάλληλου μεγέθους; Εννοείται δε μιλάω για μαχαιροπίρουνα!

Αν τα σερβίτσια τα βάλω σε βαλίτσα που θα την παραδώσω, υπάρχει περίπτωση να φτάσουν σώα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια λίγο κουλή ερώτηση. Θέλω να μεταφέρω κάτι πιάτα και ποτήρια από Ελλάδα σε Αγγλία. Πετάω με Aegean. Σε χειραποσκευή θα μ' αφήσουν να τα πάρω μέσα σε βαλιτσούλα κατάλληλου μεγέθους; Εννοείται δε μιλάω για μαχαιροπίρουνα!

Αν τα σερβίτσια τα βάλω σε βαλίτσα που θα την παραδώσω, υπάρχει περίπτωση να φτάσουν σώα;

 

Εγω πηρα κατι ποτηρια μπυρας απο βερολινο και τα εβαλα στη βαλιτσα μεσα τυλιγμενα σε μπλουζες κλπ και ευτυχως εφτασαν σοα. Τωρα σε χειραποσκευη μηπως θεωρηθει επικινδυνο φοβαμαι. Γιατι και καλα αν το σπασεις μπορεις να τραυματισεις καποιον. Παρε τηλεφωνο στην Aegean και ρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβλεπα την σειρά Hawaii Five-0 στο Σκάι και είδα κάτι εξαιρετικά τοπία και μέρη!!

 

Πως σας φαίνεται ένα ταξίδι στην Χαβάη;

Εγώ θα ήθελα πάντως να την επισκεπτώ.

Τι λέτε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβλεπα την σειρά Hawaii Five-0 στο Σκάι και είδα κάτι εξαιρετικά τοπία και μέρη!!

 

Πως σας φαίνεται ένα ταξίδι στην Χαβάη;

Εγώ θα ήθελα πάντως να την επισκεπτώ.

Τι λέτε ;

E χάλια, τι να πούμε, η Χαβάη είναι γνωστή χαβούζα παγκοσμίως. Πλάκα μας κάνεις ρε συ;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρωνικά το είπα! Όλος ο κόσμος θέλει να πάει διακοπές στη Χαβάη! Τι να σου πω, μακάρι να σου πετύχει. 35 ώρες το ταξίδι από Αθήνα και καμιά 1200 ευρώ το εισιτήριο μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρωνικά το είπα! Όλος ο κόσμος θέλει να πάει διακοπές στη Χαβάη! Τι να σου πω, μακάρι να σου πετύχει. 35 ώρες το ταξίδι από Αθήνα και καμιά 1200 ευρώ το εισιτήριο μόνο.

 

Καλά ας είχα τα φράγκα και ποιός μαμάει τις ώρες....εδώ κάνω 12 ώρες να κατέβω από Κομοτηνή-Αθήνα με το τσαφ-τσουφ :ph34r:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου εχει κολλησει για το επομενο καλοκαιρι η κρητη...εχω δει κατι φωτογραφιες απο κατι ωραιες παραλιες στα χανια...αλλα επειδη δεν ξερω θελω γνωμες για τις πολεις της κρητης..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου εχει κολλησει για το επομενο καλοκαιρι η κρητη...εχω δει κατι φωτογραφιες απο κατι ωραιες παραλιες στα χανια...αλλα επειδη δεν ξερω θελω γνωμες για τις πολεις της κρητης..!

Καταρχήν δεν θα μπορέσεις να την γυρίσεις όλη την Κρήτη μέσα σε μια-δυο βδομάδες εκτός αν πας κανένα δίμηνο!!! Δεύτερον θα σου πρότεινα Χανιά και Άγιο Νικόλαο !!! Το Ηράκλειο δε μάρεσε καθόλου!!! Επίσης το Ρέθυμνο είναι πολύ ωραίο αλλά τα Χανιά μου άρεσαν περισσότερο!!! Τώρα απο παραλίες έχει πολλές ανάλογα με το τι ζητάς και να επισκεφτείς αν σε ενδιαφέρει τα ΦΑΡΑΓΓΙΑ !!!! Είναι υπέροχα να τα διασχίζεις!!!

Αυτά :-D

 

Y.Γ ο Άγιος Νικόλαος είναι ακριβός σε σχέση με τα Χανιά !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν θα μπορέσεις να την γυρίσεις όλη την Κρήτη μέσα σε μια-δυο βδομάδες εκτός αν πας κανένα δίμηνο!!! Δεύτερον θα σου πρότεινα Χανιά και Άγιο Νικόλαο !!! Το Ηράκλειο δε μάρεσε καθόλου!!! Επίσης το Ρέθυμνο είναι πολύ ωραίο αλλά τα Χανιά μου άρεσαν περισσότερο!!! Τώρα απο παραλίες έχει πολλές ανάλογα με το τι ζητάς και να επισκεφτείς αν σε ενδιαφέρει τα ΦΑΡΑΓΓΙΑ !!!! Είναι υπέροχα να τα διασχίζεις!!!

Αυτά :-D

 

Y.Γ ο Άγιος Νικόλαος είναι ακριβός σε σχέση με τα Χανιά !!!!

χανια μαλλον απο οτι βλεπω απο ενα φιλο στο facebook που ολο σε κατι ωραιες παραλιες ειναι! αγιο νικολαο δεν ξερω ουτε εχω κοιταξει τιποτα ακομα! εγω θελω ωραιες παραλιες να πηγαινω τη μερα και το βραδυ ωραιες ταβερνουλες! και να εχει και κανενα αξιοθεατο...πχ κνωσος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η μικρή δική μου συνεισφορά. Χανιά πήγα 2 φορές, είναι πολύ όμορφα, και έχει το πλεονέκτημα ότι (ανάλογα βέβαια πού ακριβώς θα μένεις) μπορείς να κάνεις πράγματα ακόμα και με τα πόδια. Εγώ είχα μείνει σχετικά κέντρο, και πήγαινα στο παλιό λιμανάκι και την παλιά πόλη, στα μαγαζιά κλπ με τα πόδια. Ακόμα και για μπάνιο πήγα με τα πόδια μια φορά (έστω κι αν έκανα μια βόλτα κανά 20λεπτο με τα πόδια, δεν ήταν κάτι τρομερό). Και μια ημερήσια εκδρομή που είχα πάει Ρέθυμνο ήταν επίσης πολύ όμορφα, ίσως και πιο όμορφα, ολόκληρη σχεδόν η πόλη είναι στο "κλασσικό γραφικό νησιώτικο" στυλ, με πλακόστρωτο κλπ. Αν σου αρέσει το περπάτημα θα γουστάρεις.

 

Είναι σχετικά κοντά και Ελαφονήσι, Φαλάσαρνα κλπ για παραλίες..

 

Αντίθετα, Ηράκλειο που πήγα πριν λίγους μήνες, προσωπικά δεν μου άρεσε. Βασικά, είχα ξεχάσει πως ήμουν σε νησί. Σαν να ήμουν σε μια μεγαλούπολη, που απλά έχει και λιμάνι (εντάξει, κι εδώ Θεσσαλονίκη έτσι είναι :-D ). Βέβαια δεν είχα αμάξι, και έψαχνα τι μπορώ να κάνω με τα πόδια. Δυστυχώς δεν βρήκα πολλά. Ακόμα και σε οδηγούς κλπ που έψαξα, είχε 2-3 πράγματα. Πάλι καλά που βόλεψε και πήγα (με λεωφορείο) στην Κνωσσό. Αν έχεις αυτοκίνητο δεν ξέρω, ίσως έχει ωραία μέρη τριγύρω, οπότε κράτα μια πισινή σε αυτά που σου είπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η μικρή δική μου συνεισφορά. Χανιά πήγα 2 φορές, είναι πολύ όμορφα, και έχει το πλεονέκτημα ότι (ανάλογα βέβαια πού ακριβώς θα μένεις) μπορείς να κάνεις πράγματα ακόμα και με τα πόδια. Εγώ είχα μείνει σχετικά κέντρο, και πήγαινα στο παλιό λιμανάκι και την παλιά πόλη, στα μαγαζιά κλπ με τα πόδια. Ακόμα και για μπάνιο πήγα με τα πόδια μια φορά (έστω κι αν έκανα μια βόλτα κανά 20λεπτο με τα πόδια, δεν ήταν κάτι τρομερό). Και μια ημερήσια εκδρομή που είχα πάει Ρέθυμνο ήταν επίσης πολύ όμορφα, ίσως και πιο όμορφα, ολόκληρη σχεδόν η πόλη είναι στο "κλασσικό γραφικό νησιώτικο" στυλ, με πλακόστρωτο κλπ. Αν σου αρέσει το περπάτημα θα γουστάρεις.

 

Είναι σχετικά κοντά και Ελαφονήσι, Φαλάσαρνα κλπ για παραλίες..

 

Αντίθετα, Ηράκλειο που πήγα πριν λίγους μήνες, προσωπικά δεν μου άρεσε. Βασικά, είχα ξεχάσει πως ήμουν σε νησί. Σαν να ήμουν σε μια μεγαλούπολη, που απλά έχει και λιμάνι (εντάξει, κι εδώ Θεσσαλονίκη έτσι είναι :-D ). Βέβαια δεν είχα αμάξι, και έψαχνα τι μπορώ να κάνω με τα πόδια. Δυστυχώς δεν βρήκα πολλά. Ακόμα και σε οδηγούς κλπ που έψαξα, είχε 2-3 πράγματα. Πάλι καλά που βόλεψε και πήγα (με λεωφορείο) στην Κνωσσό. Αν έχεις αυτοκίνητο δεν ξέρω, ίσως έχει ωραία μέρη τριγύρω, οπότε κράτα μια πισινή σε αυτά που σου είπα..

κι ενας φιλος χανια η ρεθυμνο μου λεει...για χανια με βλεπω και καμια βολτα ρεθυμνο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στην παρεα! 

Σκεφτομαι εδω κ καιρο ενα ταξιδακι roadtrip για την ακριβεια απο αθηνα ηγουμενιτσα κ απο κει ολη την ιταλια κ επιστροφη απο βαλκανια..επειδη στην παρεα βρισκεται τζιπ με αεριο οποτε μας βολευει ειπαμε μηπως παρουμε κ το τροχοσπιτο μαζι μας για να γλυτωσουμε τα εξοδα διαμονης!

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: που θα μπορουμε να το αραζουμε για να την πεφτουμε για υπνο, οπου θελουμε? ας πουμε σε καποιο παρκινκ για παραδειγμα ή θα εχουμε τραβηγματα με αστυνομιες κλπ.? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρε κανείς χαμπάρι ότι υπάρχει ενεργή προσφορά της Aegean εσωτερικού και εξωτερικού, χωρίς όμως να έχει ανακοινωθεί πουθενά;

 

Οι τιμές είναι αρκετά καλές, ευκαιρία να οργανώσουμε κανένα τριήμερο.

 

Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...