Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,έχει επισκεφτεί πρόσφατα κανείς σας τη Βουδαπέστη,γιατί ενδιαφέρομαι να πάω προς τα τέλη του Αυγούστου και θα ήθελα να μάθω τι παίζει τελευταία στη χώρα(συνάλλαγμα,τιμές,φαγητό,διαμονή κλπ!)Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολυ καλησπέρα. 

 

Αρχές αυγούστου αν όλα πάνε καλά θα είμαι Ζάκυνθο.

 

Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με παραλίες/αξιοθέατα/ψαγμενιές/φαγητό κτλ θα ήταν ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη Τρίτη έχω 4ωρη αναμονή στο αεροδρόμιο του Ηρακλείου. Θεωρώ ότι μπορώ να αφιερώσω 1-2 ώρες σε κάποιο μέρος/αξιοθέατο, ανάλογα και με το πόσο εξυπηρετική είναι η συγκοινωνία. Δεν έχω ξαναπάει, με ενδιαφέρουν κυρίως ιστορία, αρχιτεκτονική, φύση. Σκφτόμουν να πάω είτε σε κάποιο μουσείο (πχ. στο αρχαιολογική μουσείο ή στο φυσικής ιστορίας) είτε να παω μια βόλτα μέσα στη πόλη. Εχει καθόλου ενδιαφέρον όμως η πόλη;

Εχει να προτείνει κανείς κάτι; Επίσης πόσο γρήγορη είναι η συνδεση μεταξύ αεροδρομιου και κέντρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑταρχας η πολη δεν λεει μια.

Για ενα διωρο τα πιο προσφορα αξιοθεατα ειναι το αρχαιολογικο μουσειο και η Κνωσσος.Μουσειο φυσικης ιστοριας,θαλασσοκοσμος κτλ , ειναι πιο μακρια.

Για πολη σιγουρα υπαρχει τακτικοτατη συγκοινωνια,για κνωσσο κατευθειαν δεν ξερω,μπορεις να πας στην πολη και απο εκει κνωσσο (ειναι πολυ κοντα).

Λογω χρονου ομως προτιμησε το μουσειο.Μετα την ανακαινιση (που κρατησε πανω απο 10 χρονια ) ειναι εξαιρετικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην αλλη Δευτερα ή Τριτη παω Κερκυρα! Θα μεινουμε γυρω στις 6 μερες με την κοπελα μου... Για πειτε τιποτα καλες παραλιες, μαγαζια για βραδυ ( οχι κλαμπ, κατι ηρεμο) και γενικα οτι αλλο εξιζει να δουμε... Επισης καμια βολτα με καραβακι για παξους ή αλλα νησακια αξιζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Tην αλλη Δευτερα ή Τριτη παω Κερκυρα! Θα μεινουμε γυρω στις 6 μερες με την κοπελα μου... Για πειτε τιποτα καλες παραλιες, μαγαζια για βραδυ ( οχι κλαμπ, κατι ηρεμο) και γενικα οτι αλλο εξιζει να δουμε... Επισης καμια βολτα με καραβακι για παξους ή αλλα νησακια αξιζουν?

θα εχεις αμαξι? και σε ποια περιοχη θα μενεις?

 

Αν εχεις αμαξι πηγαινε οπωσδηποτε Ροβινια και La grota (Παλαιοκαστριτσα). Κλασσικες παραλιες με beach bar ειναι κοντογυαλος (Nagual beach bar), Γλυφαδα (Pazuzu) και μπαρμπατι (Piedra Del mar & Bahia Mare).

 

Μαγαζια τα κλασσικα ειναι στο κεντρο Κοχλιας, Bristol, Amaze, Zen(cocktailαδικο), Imambari (εκει πας και για μπανιο το πρωι αν θες) και τα τσιπουραδικα που ειναι στη σπηλια. Αν σας αρεσει να δοκιμαζετε κουζινες να πατε στο La Tabernita Mexicana. 

 

Παξοι-Αντιπαξοι ειναι ωραια αλλα πας απο Ηγουμενιτσα ή με δελφινι απο εδω αλλα δεν ξερω δρομολογια και τιμες.

 

Επισης αξιζει να πατε Παλαιοκαστριτσα και να σας παει καποιος με σκαφος σε παραλιες που δεν εχεις προσβαση αλλιως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην αλλη Δευτερα ή Τριτη παω Κερκυρα! Θα μεινουμε γυρω στις 6 μερες με την κοπελα μου... Για πειτε τιποτα καλες παραλιες, μαγαζια για βραδυ ( οχι κλαμπ, κατι ηρεμο) και γενικα οτι αλλο εξιζει να δουμε... Επισης καμια βολτα με καραβακι για παξους ή αλλα νησακια αξιζουν?

 

Που θα μείνετε; Στη πόλη; Η Παλαιοκαστρίτσα αξίζει πιστεύω μια επίσκεψη. Εχει πολύ όμορφο φυσικό τοπίο και κολπίσκους με ωραία νερά. Και το Σιδάρι με το Canal D'Amour και τη γύρω περιοχή έχει μια αρκετά ξεχωριστή ακτογραμμή.

Στα νοτιοδυτικά έχει ωραίες, μεγάλες αμμουδιές, με τον Ισσο κοντά στη λίμνη Κορισσίων την ίσως πιο όμορφη απ όλες.

Επίσης στα βορειοανατολικά από Μπαρμπάτι έως Κασσιόπη έχει πολλούς μικρούς κολπίσκους με χαλίκι και όμορφο, καθαρό βυθό. Εγώ είχα πάει μόνο στο Μπαρμπάτι από τα βορειοανατολικά, αλλά νομίζω θα προτιμούσα ανταυτού να είχα εξερευνήσει κάποιους από τους κολπίσκους προς βόρεια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος που μπορούμε να πάμε για καλό φαγητό στην Λευκάδα ? Αν μπορείτε προτείνετε και fast food. Η μαργαρίτα πάντως κάνει καλή δουλειά ;)<br><br>

Αποστολή από το C2105 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα εχεις αμαξι? και σε ποια περιοχη θα μενεις?

 

Αν εχεις αμαξι πηγαινε οπωσδηποτε Ροβινια και La grota (Παλαιοκαστριτσα). Κλασσικες παραλιες με beach bar ειναι κοντογυαλος (Nagual beach bar), Γλυφαδα (Pazuzu) και μπαρμπατι (Piedra Del mar & Bahia Mare).

 

Μαγαζια τα κλασσικα ειναι στο κεντρο Κοχλιας, Bristol, Amaze, Zen(cocktailαδικο), Imambari (εκει πας και για μπανιο το πρωι αν θες) και τα τσιπουραδικα που ειναι στη σπηλια. Αν σας αρεσει να δοκιμαζετε κουζινες να πατε στο La Tabernita Mexicana. 

 

Παξοι-Αντιπαξοι ειναι ωραια αλλα πας απο Ηγουμενιτσα ή με δελφινι απο εδω αλλα δεν ξερω δρομολογια και τιμες.

 

Επισης αξιζει να πατε Παλαιοκαστριτσα και να σας παει καποιος με σκαφος σε παραλιες που δεν εχεις προσβαση αλλιως

 

Που θα μείνετε; Στη πόλη; Η Παλαιοκαστρίτσα αξίζει πιστεύω μια επίσκεψη. Εχει πολύ όμορφο φυσικό τοπίο και κολπίσκους με ωραία νερά. Και το Σιδάρι με το Canal D'Amour και τη γύρω περιοχή έχει μια αρκετά ξεχωριστή ακτογραμμή.

Στα νοτιοδυτικά έχει ωραίες, μεγάλες αμμουδιές, με τον Ισσο κοντά στη λίμνη Κορισσίων την ίσως πιο όμορφη απ όλες.

Επίσης στα βορειοανατολικά από Μπαρμπάτι έως Κασσιόπη έχει πολλούς μικρούς κολπίσκους με χαλίκι και όμορφο, καθαρό βυθό. Εγώ είχα πάει μόνο στο Μπαρμπάτι από τα βορειοανατολικά, αλλά νομίζω θα προτιμούσα ανταυτού να είχα εξερευνήσει κάποιους από τους κολπίσκους προς βόρεια...

 Eυχαριστω για την αμεση απαντηση! Θα εχουμε δικο μας αυτοκινητο και θα μενουμε μεσα στην πολη της Κερκυρας. 

Σε παραλιες δεν θα καθομαστε σε beach bars, θα παμε χαλαρα με δικες μας ομπρελες, καρεκλακια κλπ. 

Οτι αλλο εχετε να προτεινετε, ειναι ευπροσδεκτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

για μενα τοτε μπορει να πας 1-2 μερες προς Ροβινια-Λιαπαδες-La Grota-Παλαιοκαστριτσα (και με βαρκα στις κρυφες) 

1 μερα προς κασσιωπη μερια , αλλη μια προς παλια περιθεια . Σιδαρι εκει μονο ο Λογγας μου αρεσει γενικα η θαλασσα ειναι απαισια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα ωραιο μέρος κοντά στην Θεσσαλονίκη για ελεύθερο η έστω οργανωμένο αλλα χαλαρό κάμπινγκ για κάνα 2 μέρες ξέρουμε;

 

Όταν λες κοντά στην Θεσσαλονίκη, πόσο κοντά εννοείς; Στην Χαλκιδική έχει πολλά οργανωμένα και αξιοπρεπέστατα καμπίνγκ. Αν θες πρώτο πόδι, έχει στο Ποσείδι (όχι το φοιτητικό του ΑΠΘ. Αυτό ούτε οργανωμένο ούτε αξιοπρεπές είναι). Στο δεύτερο πόδι έχει περισσότερα κάμπινγκ και καλύτερες θάλασσες. Τα πιο γνωστά είναι ο Αρμενιστής και το Manassu (ακτή ονείρου). Υπάρχουν κι άλλα όπως το Πλατανίτσι (πολύ χύμα κατάσταση), το Καλαμίτσι, ο Μαρμαράς και άλλα. Επίσης, πολύ καλό κάμπινγκ έχει και στην Αμμουλιανή, αλλά πλέον νομίζω ότι έχουμε απομακρυνθεί πολύ από τη Θεσσαλονίκη. Για ελεύθερο κάμπινγκ, παλιά τα πιο γνωστά μέρη ήταν οι Καβουρότρυπες και η Τριστινίκα, αλλά έχω ακούσει ότι τα τελευταία χρόνια έχει πέσει κυνήγι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για αμμουλιανη σκεφτόμασταν ! Και προς Κατερίνη λιτοχωρο δεν έχουμε θέμα ! Ποσειδι πάω τα τελευταία 4 χρονια από 2 φορές ! Κ πήγα κ φέτος οποτε φτάνει:P θέλουμε κάτι πολυυυ πιο χαλαρό !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...