Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα μπλόκα δεν με πειράζουν όλα στο αυτοκίνητο ειναι κομπλε 2 άτομα θα είμαστε με τις ζώνες με τα παντα μας και δεν τρέχω... Επισης απο Πρέβεζα θα πάω ... Θα μένω Βασιλική όποτε το πόρτο κατσίκι ειναι σχετικά κοντά εγκρεμνους μπορω να πάω πηγαίνοντας η φεύγοντας εαν ειναι τόσα τα χιλιόμετρα..

Αλήθεια πόρτο κατσίκι εγκρεμνους κλπ μπορω να πάω με δικιά μου ομπρέλα ψάθα κλπ η ειναι μονο μαγαζιά με είσοδο και ξαπλώστρες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι ανετα πας οπως θες

Απλα πρεπει να παρακαρεις καπως ψηλα στο παρκινγκ και μετα λιγο ποδαροδρομο

Αλλα πρεπει να πας καπως νωρις γιατι αργα μαζευεται πολυς κοσμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,έχει επισκεφτεί πρόσφατα κανείς σας τη Βουδαπέστη,γιατί ενδιαφέρομαι να πάω προς τα τέλη του Αυγούστου και θα ήθελα να μάθω τι παίζει τελευταία στη χώρα(συνάλλαγμα,τιμές,φαγητό,διαμονή κλπ!)Ευχαριστώ!

 

πήγα πριν 2 μήνες, ό,τι χρήματα θες να αλλάξεις κάντο με την μια, γιατι λιγο λίγο σου τα τρώνε οι προμήθειες, με κάρτα δεν είχα κανένα προβλημα, παντού δεχονται. 

Φαγήτο μια χαρά και νορμάλ τιμές, πιο φτηνο απο Ελλάδα. Μόνο στο κέντρο ειναι πανακριβο. 

Διαμονή, εμενα σε ξενοδοχείο λίγο εκτος, αλλά δίπλα σε σταθμο μετρό, τιμές κανα 50αρικο για διπλο δωμάτιο και πρωινό.

Ομορφη πολη με πολλά αξιοθέατα, κάστρα, μουσεία, πάρκα, τον Δούναβη, κτλ. Και δεν ειναι τόσο τεράστια, μπορείς να την περπατήσεις. Γενικά η Βουδαπέστη ειναι η βιτρίνα της Ουγγαρίας, λίγο πιο έξω αρχίζει η κομμουνιστική κακογουστιά, το παρατήρησα απο και προς το αεροδρόμιο.

Με απογοητευσαν οι γυναικες, τις περιμενα πολύ πιο ομορφες, και η νυχτερινή ζωή, χλιαρά πράματα...

 

Ελπίζω να βοηθησα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με τη Λευκάδα είναι ότι είναι μακριά και μετά το Ρίο έχει παλιοδρομο με πολλά μπλόκα. Επίσης οι καλές παραλίες είναι από την άλλη μεριά του νησιού οπότε πρέπει κάθε μέρα να κάνεις πολλά χιλιόμετρα. Στους εγκρεμνους να πας που είναι ίσως η καλύτερη παραλία που έχω πάει ποτέ. Ουρανός και θάλασσα γίνονται ένα και χάνεσαι ανάμεσα τους

 

Ναι, α μπράβο. Να πας εγκρεμνούς. Αλλά να μην ξεχάσεις να πάρεις μαζί σου ομπρέλες, ψάθες, πετσέτες, καρεκλάκια, κουβαδάκια, ταπεράκια και γενικά όσα περισσότερα πράγματα μπορείς. Θα σου μείνει αξέχαστη εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, Μια ερωτησουλα στους πιο εμπειρους...

 

Θελω να κλεισω για πρωτη φορα ακτοπλοικα εισητηρια απο το internet και μου λεει οτι μπορω να παραλαβω τα εισητηρια απο το πρακτορειο της hellenic seaways στον πειραια. Το ταξιδι ξεκινα στις 7:30. Ξερετε το ωραριο του πρακτορειου? Θα εχουν ανοιξει εκεινη την ωρα ή να παω μια μερα πιο πισω για να τα παρω?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, α μπράβο. Να πας εγκρεμνούς. Αλλά να μην ξεχάσεις να πάρεις μαζί σου ομπρέλες, ψάθες, πετσέτες, καρεκλάκια, κουβαδάκια, ταπεράκια και γενικά όσα περισσότερα πράγματα μπορείς. Θα σου μείνει αξέχαστη εμπειρία.

Τόσο πολυ αξίζει ε ? να κάνω γερή προετοιμασία λοιπόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο τοπικ αλλα θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε

 

θελω να παω με την κοπελα μου καπου για διακοπες προς το τελος αυγουστου οχι τρελα πραγματα, 2 διανυκτερευσεις 3 μερες συνολο και ψαχνω για καποιο πακετο που να τα εχει ολα μεσα(ειτε κτελ ειτε ακτοπλοικα κλπ)[δεν εχω οχημα] και φυσικα το μπατζετ ειναι παρα πολυ χαμηλο, γυρω στα 150-160 πηγαινε ελα και διαμονη θελω να βγει το ατομο και μετα οτι φαω εκει. Ξεκιναω απο Θεσσαλονικη. Οποιοσδηποτε γνωριζει για προσφορες η εχει να προτεινει κατι ευπροσδεκτος! ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο πολυ αξίζει ε ? να κάνω γερή προετοιμασία λοιπόν...

 

Φίλε μου, δεν θέλω να σε απογοήτευσω ούτε να σε αποτρέψω. Οι εγκρεμνοί είναι μία από τις ομορφότερες παραλίες του κόσμου. Αν και είχα πάει τέτοια εποχή, τα νερά ήταν ψιλοκρύα. Το μεγάλο μειονέκτημα, όμως, της συγκεκριμένης παραλίας είναι ότι για να πας, πρέπει να κατέβεις κάπου 320 σκαλιά. Και άντε τα κατεβαίνεις. Το ανέβασμα είναι θάνατος. Σε ολόκληρη την παραλία υπήρχε όλη κι όλη μία καντίνα με καμιά 50ριά ομπρέλες, αλλά εννοείται ότι ήταν όλες πιασμένες και για αυτό έπρεπε να κουβαλήσουμε τα τσιμπράγκαλά μας. Φαντάσου τώρα να είσα μετά την θάλασσα, να είσαι φορτωμένος και να πρέπει να ανέβεις 320 σκαλιά. Και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι επειδή πλακώνει κόσμος, θα πρέπει να παρκάρεις στου διαόλου τον συμπέθερο σε ένα χωματόδρομο. Είσαι μούσκεμα στον ιδρώτα από την ανάβαση και περνάνε από δίπλα σου αυτοκίνητα και σηκώνουν σκόνη. Τα υπόλοιπα θα τα αφήσω στην φαντασία σου. Στην φωτογραφία που σου βάζω στο τέλος, φαίνονται τα τελευταία 40-50 σκαλιά. Η σύζυγός μου όταν τα είδε, ήθελε να γυρίσουμε πίσω.

 

Αν δεν κάνω λάθος, από το Νυδρί ξεκινούν κάθε μέρα καραβάκια που κάνουν τον γύρο του νησιού και πηγαίνουν σε διάφορες παραλίες. Νομίζω ότι σταματούν και στους Εγκρεμνούς. Ίσως έτσι να αξίζει περισσότερο.

 

Γενικά, και χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, η Λευκάδα είναι το πιο σιχαμένο νησί που έχω επισκεφθεί στη ζωή μου και σε καμία περίπτωση δεν ενδείκνυται για ξεκούραση. Η αποστάσεις είναι υπερβολικά μεγάλες για νησί, οδηγείς περισσότερη ώρα πάνω στο βουνό παρά δίπλα στη θάλασσα και οι πιο όμορφες παραλίες έχουν περπάτημα και σκάλες. Αυτό που σου γράφω για τους έγκρεμνούς ισχύει και για το πόρτο κατσίκι, με τη μόνη διαφορά ότι εκεί τα σκαλιά είναι κάπου 100. Ειλικρινά, αν καμιά μέρα η Λευκάδα εξαφανιστεί σαν την Ατλαντίδα, θα κάνω πάρτυ και θα καλέσω όλο το insomnia. Τόσο πολύ το μίσησα αυτό το μέρος.

 

caption.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη βλεπω οτι η παρεα μου για τις διακοπες  αρχιζει και τσιναει,ετσι για να ειμαι ετοιμος για καθε ενδεχομενο, εχετε να προτεινετε καμια εναλακτικη για μονος μου για 3-5 μερες?εντος και εκτος Ελλαδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω δε θα ξαναπηγαινα (μου ετυχε και απιστευτο μποτιλιαρισμα στην Αμφιλοχια και εκανα 7 ωρες να παω!)  αλλα οπως ειπα στο φιλο και πριν αν πας νωρις και παρακαρεις πιο κοντα θα αποζημιωθεις απο την παραλια.

Αν το μετανιωσει ο φιλος μπορει να παει λιγο πιο πανω στην Παργα σε συνδυασμο με Παξους Αντιπαξους οπου υπαρχει αλλη μια απιστευτη παραλια

post-40128-0-59155300-1438329092_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου έσκασε και το λάστιχο κοντά στην Αμφιλοχία από τους κωλόδρομους. Είχαμε πάει και Σεπτέμβριο και ήταν φουλ νέκρα η Λευκάδα, όπου και να τρώγαμε ήταν σάπια και πιασοκωλέ, μέχρι που στις 3-4 μέρες (ενώ είχαμε κλείσει εβδομάδα) σηκωθήκαμε και φύγαμε. Ούτε εγώ το γουστάρω το μέρος. Είναι όμορφα, αλλά μεγάλη ταλαιπωρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...