Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις συγκρίνω τώρα που είμαι Κέρκυρα κ είναι η μέρα με τη νύχτα!

 

Δες κι εδώ μια καλή επισκόπηση (αν και είμαι σιγουρος πως έχουν μείνει κάποιες εξίσου καλές επιλογές εκτός...):

https://blog.terrabook.com/kerkura-paralies/

 

Μετανιώνω που δεν είχα πάει Αη Γόρδη, Λιαπάδες, Δράστη, αλλά δε τις ήξερα κιόλας όταν ήμουν εκεί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΠΑιδια ζω μονιμα χανια  που εχει(κατ εμε) δυο απο τις ομορφοτερες παραλιες της Ελλαδας (Μπαλος-ελαφονησι).Θεωρω τραγικο  καποιος να επιλεγει που θα παει διακοπες με κριτηριο Μια παραλια.ΚΑτ εμε τα κριτηρια πρεπει να ειναι πολλα (προσβασιμοτητα,τιμες,αξιοθεατα κτλ).Και οσο πιο πολλες αξιολογες παραλιες υπαρχουν τοσο το καλυτερο.

Το λεω για αυτους που λενε για porto κατσικι και εγκρεμνους (btw εχω παει και στις δυο) οπου ομως για να πας (μαζι με χιλιαδες αλλους) θα σου βγει το λαδι και τελικα θα τις σιχαθεις.

Οπως προειπα εχω παει και στις δυο προαναφερθεισες παραλιες.Ειναι πολυ καλες αλλα δεν αξιζει την ταλαιπωρια (κατ εμε).

Εχω δει τις παραλιες σε ολη την ελλαδα και περα απο τις δυο προαναφερθεισες των χανιων , θεωρω κορυφαιες και το γιδακι στην Ιθακη καθως και το βουτουμι (?_) στους Αντιπαξους οπου και στις δυο πηγαινες με βαρκα.

Αλλα ξαναλεω .Δειτε τη γενικη εικονα και οχι την καθε παραλια καθεαυτη....

Είναι κι ανάλογα τι ψάχνει ο καθένας πάντως. Αν κάποιος θέλει να περνάει όλη τη μέρα του στην παραλία μπορεί να ψάξει κυρίως αυτό!

 

Xaxaxa φαντάσου να γίνει κάτι τετοιο ... Έχω και μηνίσκο , θα απομένω εκει..

Απο όλα όσα μου γράψατε το συμπέρασμα που βγάζω ειναι ότι πρόκειται για πολυ ωραίο μέρος το οποίο όμως θελει πολυ οδήγηση και γενικά εχει ταλαιπωρία.. Το θεμα με τον κόσμο το ζω και στη Χαλκιδική δεν ειναι θεμα .. Εχει τύχει να κάνω απόσταση 20 λεπτών σε 2:30 ώρες απο την κίνηση ... Αν πάω πρωι πιστεύω οπως είπε και ο φιλος στη αρχή πως θα ειναι καλυτερα και θα μπορέσουμε να απολαύσουμε τις παραλίες ?

 

Βλέποντας τις απόκρημνες πλευρές βγάζω το συμπέρασμα πως μάλλον μιλαμε για αρκετά βαθιές παραλίες .. Ισχύει κάτι τετοιο ?

Κάποιος φιλος πάνω έγραψε για καραβάκι απο Νυδρί.. Εμείς κλείσαμε να μείνουμε Βασιλική που εχει και ωραία παραλία ακριβώς μπροστά απο το ξενοδοχείο και ειναι σχετικά κοντά καποια αλλα μέρη που θελουμε να πάμε ... Σκέφτομαι πολυ σοβαρά το ενδεχόμενο να πάμε με καραβάκι Ιθάκη Ζάκυνθο σκορπιό ... Τι παίζει με αυτο ? τυχαία άκουσα συζήτηση και μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον...

Όσο για το φαγητό δεν με απασχολεί.. Παλαιότερα έχω εργαστεί σε τέτοια μαγαζιά και έχοντας δει τα χίλια δυο προτιμώ τιποτα σάντουιτς , οτιδήποτε μπορούμε να πάρουμε απο σούπερ μάρκετ η φούρνο.".

Από το Νυδρί νοικιάζουν βαρκούλες με τιμή περίπου όσο ένα αυτοκίνητο και μπορείς να κάνεις βόλτες και να πας σε μικρές παραλίες που δεν είναι κανείς! Αξίζει να νοικιάσεις, στην "οδήγηση" είναι πολύ εύκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και για φουσκωτό δίπλωμα αλλα δεν ανεβαίνει η γυναίκα Μονο σε καραβάκι ...<br>

Απο Νυδρί έχει και για Ιθάκη Ζάκυνθο κλπ ;

Από νυδρι σε πάει εγκρεμνους, Πόρτο κατσίκι , φισκαρδο, Ιθάκη και Σκορπιό στα 20 ευρώ το άτομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από νυδρι σε πάει εγκρεμνους, Πόρτο κατσίκι , φισκαρδο, Ιθάκη και Σκορπιό στα 20 ευρώ το άτομο

 

Όταν είχα πάει εγκρεμνούς δεν σε πήγαινε. (σε κάποια άλλη μόνο που δεν πλησιάζεται με άλλο τρόπο αλλα μου διαφεύγει το όνομα) αν θέλετε σας βάζω φώτο :P

Πόρτο κατσίκι χωρίς να πιάσει παραλία -βουτιά από το σκάφος  (πολύ ωραίο και αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Σαν εμπειρία είναι κάτι που θέλουμε να κάνουμε... το θέμα είναι πως η κύρια το έχει δηλώσει πως δεν θα βουτήξει αν είναι βάθια τα νερά οπότε με βλέπω να τσαλαβουτάω μονός...

    Σχεδόν σίγουρα θα  γίνει αυτό με το καραβάκι για Ιθάκη κλπ όπως και να έχει γιατί όχι να δούμε και κάτι παραπάνω από μια άλλη οπτική ..

   Υπάρχει άραγε κάτι άλλο που λέτε πως θα έπρεπε να επισκεφθούμε ? ακόμα και για μαγαζί μπαρ οτιδήποτε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ο άγιος Γόρδιος είναι εκπληκτική παραλία στην Κέρκυρα!!! Μαζί με Ισσο και Γλυφάδα οι καλύτερες... Αύριο τελευταία εξόρμηση στην παλαιοκαστριτσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Λευκάδα είναι από τα νησιά με τις πιο όμορφες θάλασσες!!! Τις συγκρίνω τώρα που είμαι Κέρκυρα κ είναι η μέρα με τη νύχτα!

 

Φίλε μου, λατρεύω την Κέρκυρα, αλλά το να λες ότι οι παραλίες της Λευκάδας είναι όμορφες γιατί της Κέρκυρας είναι μάπα, είναι σαν να λες ότι η Κωνσταντοπούλου είναι όμορφη γιατί η Παπαρήγα είναι άσχημη. Το ότι η μία είναι πιο όμορφη από την άλλη, δεν σημαίνει ότι είναι γενικά όμορφη. Και τα δύο νησιά σκατά θάλασσες έχουν.

 

 

Xaxaxa φαντάσου να γίνει κάτι τετοιο ... Έχω και μηνίσκο , θα απομένω εκει..

Απο όλα όσα μου γράψατε το συμπέρασμα που βγάζω ειναι ότι πρόκειται για πολυ ωραίο μέρος το οποίο όμως θελει πολυ οδήγηση και γενικά εχει ταλαιπωρία.. Το θεμα με τον κόσμο το ζω και στη Χαλκιδική δεν ειναι θεμα .. Εχει τύχει να κάνω απόσταση 20 λεπτών σε 2:30 ώρες απο την κίνηση ... Αν πάω πρωι πιστεύω οπως είπε και ο φιλος στη αρχή πως θα ειναι καλυτερα και θα μπορέσουμε να απολαύσουμε τις παραλίες ?

 

Βλέποντας τις απόκρημνες πλευρές βγάζω το συμπέρασμα πως μάλλον μιλαμε για αρκετά βαθιές παραλίες .. Ισχύει κάτι τετοιο ?

Κάποιος φιλος πάνω έγραψε για καραβάκι απο Νυδρί.. Εμείς κλείσαμε να μείνουμε Βασιλική που εχει και ωραία παραλία ακριβώς μπροστά απο το ξενοδοχείο και ειναι σχετικά κοντά καποια αλλα μέρη που θελουμε να πάμε ... Σκέφτομαι πολυ σοβαρά το ενδεχόμενο να πάμε με καραβάκι Ιθάκη Ζάκυνθο σκορπιό ... Τι παίζει με αυτο ? τυχαία άκουσα συζήτηση και μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον...

Όσο για το φαγητό δεν με απασχολεί.. Παλαιότερα έχω εργαστεί σε τέτοια μαγαζιά και έχοντας δει τα χίλια δυο προτιμώ τιποτα σάντουιτς , οτιδήποτε μπορούμε να πάρουμε απο σούπερ μάρκετ η φούρνο.".

 

Προσωπικά, ποτέ δεν είπα ότι η Λευκάδα είναι ωραίο μέρος.

Απ' ότι κατάλαβα είσαι καρντάσι. Αν έχεις συνηθίσει στις παραλίες της Χαλκιδικής και ειδικά σε αυτές της Σιθωνίας, στη Λευκάδα θα ξενερώσεις τρελά. Θα παρακαλάς να γυρίσεις για να πας Χαλκιδική για κανένα μπάνιο της προκοπής.

 

 

Τς τς τς... καλομαθημένοι καναπεδάνθρωποι.  :P

Μόνο εγώ γουστάρω βλέποντας τη παραπάνω φωτό;

 

 

Πάτε σε παραλίες που λέγονται Πόρτο Κατσίκι και Εγκρεμνοί! Δηλαδή τι άλλο περιμένετε; :Ρ

 

Το ότι δεν είμαστε χίπιδες και φάκινγκ χίπστερς, δεν σημαίνει ότι είμαστε καναπεδάνθρωποι. Ξέρεις, υπάρχει και η μέση κατάσταση.

 

Επίσης, στην Χαλκιδική υπάρχει παραλία που τη λένε πόρτο Κουφό. Εσύ τι ακριβώς περιμένεις από αυτήν την παραλία από το όνομά της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σας αρέσει η Γλυφάδα στην Κέρκυρα??

 

Να με πλήρωναν δεν ξαναπήγαινα, και ναι για μένα η Λευκάδα είναι πολύ καλύτερη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις συνηθίσει στις παραλίες της Χαλκιδικής και ειδικά σε αυτές της Σιθωνίας, στη Λευκάδα θα ξενερώσεις τρελά. Θα παρακαλάς να γυρίσεις για να πας Χαλκιδική για κανένα μπάνιο της προκοπής.

Yeah, well, thats just like, your opinion, man. :P

Το ότι δεν είμαστε χίπιδες και φάκινγκ χίπστερς, δεν σημαίνει ότι είμαστε καναπεδάνθρωποι. Ξέρεις, υπάρχει και η μέση κατάσταση.

 

Επίσης, στην Χαλκιδική υπάρχει παραλία που τη λένε πόρτο Κουφό. Εσύ τι ακριβώς περιμένεις από αυτήν την παραλία από το όνομά της;

Πολύ σοβαρά το πήρες. :Ρ

Μπορεί η ονομασία του Πόρτο Κουφού να είναι και άστοχη ή πιο αφηρημένη... κάτι που δεν ισχύει απαραίτητα και για τους Εγκρεμνούς και το Πόρτο Κατσίκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, λατρεύω την Κέρκυρα, αλλά το να λες ότι οι παραλίες της Λευκάδας είναι όμορφες γιατί της Κέρκυρας είναι μάπα, είναι σαν να λες ότι η Κωνσταντοπούλου είναι όμορφη γιατί η Παπαρήγα είναι άσχημη. Το ότι η μία είναι πιο όμορφη από την άλλη, δεν σημαίνει ότι είναι γενικά όμορφη. Και τα δύο νησιά σκατά θάλασσες έχουν.

 

 

 

 

Προσωπικά, ποτέ δεν είπα ότι η Λευκάδα είναι ωραίο μέρος.

Απ' ότι κατάλαβα είσαι καρντάσι. Αν έχεις συνηθίσει στις παραλίες της Χαλκιδικής και ειδικά σε αυτές της Σιθωνίας, στη Λευκάδα θα ξενερώσεις τρελά. Θα παρακαλάς να γυρίσεις για να πας Χαλκιδική για κανένα μπάνιο της προκοπής.

 

 

 

 

Το ότι δεν είμαστε χίπιδες και φάκινγκ χίπστερς, δεν σημαίνει ότι είμαστε καναπεδάνθρωποι. Ξέρεις, υπάρχει και η μέση κατάσταση.

 

Επίσης, στην Χαλκιδική υπάρχει παραλία που τη λένε πόρτο Κουφό. Εσύ τι ακριβώς περιμένεις από αυτήν την παραλία από το όνομά της;

Τέτοια λέγε μου να πάω με την ψυχή περιβολή στη Λευκάδα.. Χθες ήμουν άμμουλιανή και γενικά ναι ειμαι συνηθησμενος απο την Χαλκιδική που εχει παρα όλες και απίστευτες παραλίες ... Τσέπη θα φανεί. Τι να πω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι και σκατα θαλασσες η Λευκαδα

Ελεος

Η Ανατολικη πλευρα ναι αλλα στη Δυτικη ειναι απο τις καλυτερες στον κοσμο

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=213135&catid=3

http://www.iefimerida.gr/news/210037/i-daily-mail-paralirei-gia-treis-ellinikes-paralies-egkremnoi-nayagio-elafonisi-stis

Απο κει και περα εκτος απο αυτες σαν νησι δεν αξιζει και πολλα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι και σκατα θαλασσες η Λευκαδα

Ελεος

Η Ανατολικη πλευρα ναι αλλα στη Δυτικη ειναι απο τις καλυτερες στον κοσμο

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=213135&catid=3

http://www.iefimerida.gr/news/210037/i-daily-mail-paralirei-gia-treis-ellinikes-paralies-egkremnoi-nayagio-elafonisi-stis

Απο κει και περα εκτος απο αυτες σαν νησι δεν αξιζει και πολλα

 

Αδερφέ, και τα δύο άρθρα που παραθέτεις μιλάν για τους εγκρεμνούς. Αν διαβάσεις 1-2 σελίδες πίσω, θα δεις ότι λέω ότι οι εγκρεμνοί είναι από τις ομορφότερες παραλίες του κόσμου. Όπως λέει, όμως, και ο σοφός λαός, ένα χελιδόνι δεν φέρνει την άνοιξη. Στην Λευκάδα υπάρχουν ακόμα δύο πολύ φημισμένες παραλίες, το κάθισμα και το πόρτο Κατσίκι. Σύνολο έχουμε 3 παραλίες που αξίζουν στο 14ο μεγαλύτερο νησί της Ελλάδας (πηγή). Η αναλογία δεν είναι υπέρ της Λευκάδας. Τρεις παραλίες σε ένα τόσο μεγάλο νησί και με τόσο μεγάλες αποστάσεις, δεν το λες ότι έχει και πολύ ωραίες παραλίες.

 

Ο φίλος Dhmhtrhsg2 λέει ότι θα μείνει στη Βασιλική, η οποία απ' ότι είδα είναι στη νότια πλευρά του νησιού. Η αλήθεια είναι ότι στη νότια πλευρά δεν πήγα. Μπορεί η παραλίες να είναι καλές. Αλλά στην ανατολική πλευρά δεν αξίζει καν να μπει στον κόπο, ειδικά αν έχει καλομάθει στις παραλίες της Χαλκιδικής.

 

Φίλε Dhmhtrhsg2, ότι είχα να σου πω σου το είπα και επειδή απ' ότι κατάλαβα σε πήραν λίγο από κάτω αυτά που σου είπα, το κόβω εδώ. Δεν θέλω να σε ξενερώσω πριν τις διακοπές σου. Καλά να περάσεις, να ξεκουραστείς και να γεμίσεις τις μπαταρίες σου για το χειμώνα. Θα περιμένω με αγονία τις εντυπώσεις σου όταν επιστρέψεις. Μην μας ξεχάσεις σε παρακαλώ, γράψε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...