Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χανια

 

Θα ειμαι για καμια βδομαδα σε φιλη η οποια θα δουλευει μερικες μερες οποτε θα χρειαστει καποια μπανια να τα κανω μονος.

Αυτοκινητο δεν θα παρω,οποτε θα ηθελα οποιος ξερει ας προτεινει καποιες ωραιες παραλιες σχετικα κοντα στην πολη (κανα μισαωρο) που να υπαρχει λεωφορειο για εκει..

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φιλε τα  Χανια ειναι τιγκα στις παραλιες.Εξυπηρετεισαι και με αστικο κτελ και με υπεραστικο. Περιμενε ομως τρελο κοσμο.

Ενδεικτικα , χρυση ακτη , Αγιοι Αποστολοι (3 παραλιες), αγια μαρινα (πολυ κοσμικη) -Οι παραλιες που ανεφερα ειναι απο την πιο κοντινη (10-15 λεπτα) εως την πιο μακρινη (20 λεπτα περιπου).

Κορυφαια επιλογη με κτελ (καμια ωρα η κατι παραπανω ) τα φαλασερνα. Να πας σιγουρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε τα  Χανια ειναι τιγκα στις παραλιες.Εξυπηρετεισαι και με αστικο κτελ και με υπεραστικο. Περιμενε ομως τρελο κοσμο.

Ενδεικτικα , χρυση ακτη , Αγιοι Αποστολοι (3 παραλιες), αγια μαρινα (πολυ κοσμικη) -Οι παραλιες που ανεφερα ειναι απο την πιο κοντινη (10-15 λεπτα) εως την πιο μακρινη (20 λεπτα περιπου).

Κορυφαια επιλογη με κτελ (καμια ωρα η κατι παραπανω ) τα φαλασερνα. Να πας σιγουρα...

ευχαριστω για την απαντηση..!

 

2 ακομα ερωτησεις:

 

-Ελαφονησι με κτελ παω?

 

-Μπαλο?Κατι διαβασα οτι παει το κτελ μεχρι καπου και μετα παιρνεις καραβακι,ισχυει?Και αν ξερεις ποσο θα κανει περιπου?Βρηκα μονο κατι δρομολογια "κρουαζιερα" που πανε μπαλο και καπου αλλου με 27ε φαση αλλα ελεγα μηπως υπαρχει και κατι αλλο μονο για το περασμα απο κει που σε αφηνει το κτελ κατευθειαν για μπαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση..!

 

2 ακομα ερωτησεις:

 

-Ελαφονησι με κτελ παω?

 

-Μπαλο?Κατι διαβασα οτι παει το κτελ μεχρι καπου και μετα παιρνεις καραβακι,ισχυει?Και αν ξερεις ποσο θα κανει περιπου?Βρηκα μονο κατι δρομολογια "κρουαζιερα" που πανε μπαλο και καπου αλλου με 27ε φαση αλλα ελεγα μηπως υπαρχει και κατι αλλο μονο για το περασμα απο κει που σε αφηνει το κτελ κατευθειαν για μπαλο.

Φιλε ελαφονησι παει κτελ και λεει οσο δεν παει.Απλα δεν στο προτεινα γιατι ειναι δυο ωρες διαδρομη (και εσυ ζητησες κατι κοντα). Πηγαινε και μην το σκεφτεις.Απλα παρε δελτιο καιρου γιατι πιανει πολυ συχνα αερα και οταν γινεται αυτο δεν παλευεται. Εχε υποψιν σου οτι εχει ενα μονο δρομολογιο που φευγει το πρωι και γυρναει το απογευμα.

Μπαλο ξεχασε τον.Θελει και λεωφορειο (εως το καστελι) και καραβακι (που κοστιζει λιγοτερο απο οσο ειπες-εχουν εκπτωση για ελληνες κτλ οχι κατω απο 20-22 ευρω ομως οποτε καθισταται ασυμφορο.

Το ελαφονησι κατ εμε ειναι ισαξιας ομορφιας οποτε μην το σκεφτεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ελαφονησι παει κτελ και λεει οσο δεν παει.Απλα δεν στο προτεινα γιατι ειναι δυο ωρες διαδρομη (και εσυ ζητησες κατι κοντα). Πηγαινε και μην το σκεφτεις.Απλα παρε δελτιο καιρου γιατι πιανει πολυ συχνα αερα και οταν γινεται αυτο δεν παλευεται. Εχε υποψιν σου οτι εχει ενα μονο δρομολογιο που φευγει το πρωι και γυρναει το απογευμα.

Μπαλο ξεχασε τον.Θελει και λεωφορειο (εως το καστελι) και καραβακι (που κοστιζει λιγοτερο απο οσο ειπες-εχουν εκπτωση για ελληνες κτλ οχι κατω απο 20-22 ευρω ομως οποτε καθισταται ασυμφορο.

Το ελαφονησι κατ εμε ειναι ισαξιας ομορφιας οποτε μην το σκεφτεσαι.

ευχαριστω,βοηθησες πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, σκεφτόμαστε να πάμε διακοπές 2 άτομα εδω εντός Ελλάδας, το θέμα είναι ότι μπορούμε μόνο για 3ήμερο λόγο της εργασίας που δεν μας αφήνει περιθώρια για περισσότερες μέρες, σκεφτήκαμε λοιπόν για Καρπενήσι μεταξύ 20 με 23 αυτού του μήνα, λόγο λίγων ημερών δεν βολεύει πλοίο γιατί τα δρομολόγια είναι πολύωρα, ενώ δρομολόγια δεν υπάρχουν!

 

Εμείς θα ξεκινήσουμε απο Χαλκιδική οδικώς για το ταξίδι, μήπως υπάρχει κάποιος καλύτερος προορισμός για αυτές τις τρεις μέρες ; Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ρωτησω και εγώ την παρέα μιας και οι φετινές διακοπές είναι στην θασο και την Χαλκιδικη που δεν έχω πάει ποτέ.

 

Αρχικά πάω θασο, κυρίως με ενδιαφέρει να μου πειτε για φάει, παραλίες και άλλα θα τα βρω είναι μικρό το νησι, με την έννοια όχι ετοιματζιδικα αλλά κυρίως παραδοσιακές ταβέρνες και εστιατόρια με τοπικά φαγητά, και τι φαγητά?

 

Τώρα Χαλκιδικη πάω στο πρώτο πόδι κάτω χαμηλά, για εκεί δεν έχω καμιά απολύτως αποψη, παω στα τυφλα, ούτε μέρη, ούτε παραλίες τίποτα, κάθε βοήθεια δεκτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ρωτησω και εγώ την παρέα μιας και οι φετινές διακοπές είναι στην θασο και την Χαλκιδικη που δεν έχω πάει ποτέ.

 

Αρχικά πάω θασο, κυρίως με ενδιαφέρει να μου πειτε για φάει, παραλίες και άλλα θα τα βρω είναι μικρό το νησι, με την έννοια όχι ετοιματζιδικα αλλά κυρίως παραδοσιακές ταβέρνες και εστιατόρια με τοπικά φαγητά, και τι φαγητά?

 

Τώρα Χαλκιδικη πάω στο πρώτο πόδι κάτω χαμηλά, για εκεί δεν έχω καμιά απολύτως αποψη, παω στα τυφλα, ούτε μέρη, ούτε παραλίες τίποτα, κάθε βοήθεια δεκτή

Χαλκιδικη χαμηλα ισον Παλιουρι,απο τις καλυτερες παραλιες στην χαλκιδικη και οχι μονο.Ψαξε παραλιες γυρω απο το ξενια και τον γλαροκαβο,αλλα αν μπορεσεις πηγαινε και Σανι απο την αλλη πλευρα,κανα μισαωρο απο κει.Απο τις καλυτερες παραλιες,ψαξτο στο google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ρωτησω και εγώ την παρέα μιας και οι φετινές διακοπές είναι στην θασο και την Χαλκιδικη που δεν έχω πάει ποτέ.

 

Αρχικά πάω θασο, κυρίως με ενδιαφέρει να μου πειτε για φάει, παραλίες και άλλα θα τα βρω είναι μικρό το νησι, με την έννοια όχι ετοιματζιδικα αλλά κυρίως παραδοσιακές ταβέρνες και εστιατόρια με τοπικά φαγητά, και τι φαγητά?

 

Τώρα Χαλκιδικη πάω στο πρώτο πόδι κάτω χαμηλά, για εκεί δεν έχω καμιά απολύτως αποψη, παω στα τυφλα, ούτε μέρη, ούτε παραλίες τίποτα, κάθε βοήθεια δεκτή

Θάσο και εγώ πρώτη φορά τέλος του μήνα...στο χωριό θεολογο το βράδυ έχει καλά ψητά άκουσα, θα δοκιμάσω.

Τώρα Χαλκιδική πολλές επιλογές.. Αφού λες κάτω, πευκοχωρι ο βακαλης ωραία ταβέρνα και θάλασσα προς παλιουρι τα μπιτσομπαρα λευκή άμμος κλπ. Ποιο πάνω, Καλλιθέα για βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Παναγία ειναι επισης χωριό με ψητα. Η κόλαση η ίδια, στην πλατεια έχει τρεις τέσσερις ταβέρνες με σούβλες/κοκορέτσια/της Παναγιάς τα ματια, να πάτε οπωσδήποτε! Είναι και ομορφο χωριό, συνδυάζεται με τη χρυσή αμμουδιά εκεί κοντά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση..!

 

2 ακομα ερωτησεις:

 

-Ελαφονησι με κτελ παω?

 

-Μπαλο?Κατι διαβασα οτι παει το κτελ μεχρι καπου και μετα παιρνεις καραβακι,ισχυει?Και αν ξερεις ποσο θα κανει περιπου?Βρηκα μονο κατι δρομολογια "κρουαζιερα" που πανε μπαλο και καπου αλλου με 27ε φαση αλλα ελεγα μηπως υπαρχει και κατι αλλο μονο για το περασμα απο κει που σε αφηνει το κτελ κατευθειαν για μπαλο.

Εγώ θα παω σιγουρα ελαφονησι αλλα ηθελα και μπάλο

Δλδ θα πΑς με κτελ καπου και μετα καραβάκι?.

Ελεγα να παω σε αυτές και σε καμιά θαλάσσερνα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Παναγία ειναι επισης χωριό με ψητα. Η κόλαση η ίδια, στην πλατεια έχει τρεις τέσσερις ταβέρνες με σούβλες/κοκορέτσια/της Παναγιάς τα ματια, να πάτε οπωσδήποτε! Είναι και ομορφο χωριό, συνδυάζεται με τη χρυσή αμμουδιά εκεί κοντά.

Παναγιά! :P

 

Και πιο πέρα είναι η Ποταμιά. Τα παραλιακά τους μέρη λέγονται σκάλα Παναγιάς και σκάλα Ποταμιάς αντίστοιχα. Όντως η Χρυσή Αμμουδιά είναι ωραία παραλία και ειδικά προς την πλευρά της σκάλας Ποταμιάς έχει και αρκετά μαγαζιά για φαγητό - ποτό. (Έχω να πάω 6 χρόνια βέβαια...). 

 

Για τον Θεολόγο, όντως αν θυμάμαι καλά είναι χωριό που φημίζεται για το φαγητό. Ψητά, γάστρες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ρωτησω και εγώ την παρέα μιας και οι φετινές διακοπές είναι στην θασο και την Χαλκιδικη που δεν έχω πάει ποτέ.

 

Αρχικά πάω θασο, κυρίως με ενδιαφέρει να μου πειτε για φάει, παραλίες και άλλα θα τα βρω είναι μικρό το νησι, με την έννοια όχι ετοιματζιδικα αλλά κυρίως παραδοσιακές ταβέρνες και εστιατόρια με τοπικά φαγητά, και τι φαγητά?

 

Τώρα Χαλκιδικη πάω στο πρώτο πόδι κάτω χαμηλά, για εκεί δεν έχω καμιά απολύτως αποψη, παω στα τυφλα, ούτε μέρη, ούτε παραλίες τίποτα, κάθε βοήθεια δεκτή

 

Σε ζηλεύω, γιατί θα πας σε δύο από τα αγαπημένα μου μέρη.

 

Λοιπόν, στη Θάσο οι δύο παραλίες που ξεχώρησα ήταν ο Παράδεισος και η Αλυκή. Ο Παράδεισος έχει μεγάλη παραλία, αλλά έχει λίγα μπιτσόμπαρα (τα οποία στην ουσία δεν είναι καν μπιτσόμπαρα) και ίσως να μην βρείτε να κάτσετε και να πρέπει να τη βγάλετε με ομπρελίτσα δική σας. Η Αλυκή έχει μικρή παραλία, η οποία γεμίζει γρήγορα και γίνεται χαμός. Όπως κατεβαίνεις στην παραλία έχει ένα μπιτσόμπαρο. Όταν είχαμε πάει εμείς, χρέωνε τις ξαπλώστρες και ήταν υποχρεωτικό να παραγγείλεις κάτι να πιες. Ευτυχώς, όταν φτάσαμε ήταν ήδη γεμάτο και δεν πέσαμε στην παγίδα. Από την άλλη πλευρά της παραλίας έχει 1-2 ταβερνάκια πάνω στο κύμα. Σε ένα από αυτά έφαγα την καλύτερη σαρδέλα που έχω φάει στη ζωή μου, αλλά και τα υπόλοιπα που παραγγείλαμε ήταν πολύ νόστιμα και σε φυσιολογικές τιμές. Δυστυχώς, δεν θυμάμαι το όνομα για να σου το πω, αλλά ήταν αυτό. Επίσης, μια ακόμα πολύ καλή παραλία ήταν η χρυσή ακτή. Έχει πολλά μπιτσόμπαρα και πιστεύω θα βρείτε εύκολα να κάτσετε.

 

Για φαγητό, όλοι λέν για το Θεολόγο. Δεν έχω άποψη γιατί δεν πήγα, αλλά φίλος που ήταν στη Θάσο την ίδια περίοδο με εμένα και πήγε, δεν έμεινε καθόλου ευχαριστημένος. Ένα μέρος στο οποίο έφαγα καλό φαγητό ήταν το Καζαβίτι (αν θυμάμαι καλά, η επίσημη ονομασία είναι Μεγάλος Πρίνος). Είναι ένα παραδοσιακό και πολύ όμορφο χωριουδάκι λίγο πάνω στο βουνό, το οποίο φημίζεται για τη γίδα του. Είχαμε κάτσει σε ένα ταβερνάκι (αυτό) πάνω στην πλατεία του χωριού και το είχαμε καταευχαριστηθεί. Μην πάτε, όμως, πολύ αργά, γιατί μπορεί να μην βρείτε τίποτα για να φάτε.

 

Ένα από τα μέρη για τα οποία φημίζεται η Θάσος είναι η Γκιόλα. Πρόκειται για μια τρύπα σε έναν βράχο που δημιουργεί μία φυσική πισίνα. Ήταν, ίσως, το μοναδικό πράγμα για το οποίο μετάνοιωσα στην Θάσο. Έχει αρκετό περπάτημα σε χωματόδρομο στην πλαγιά. Το κατέβασμα το παλεύεις, αλλά το ανέβασμα είναι ζόρικο. Η πισίνα, επειδή μαζεύει πολύ κόσμο, από ένα σημείο και μετά γίνεται βούρκος. Αηδιάσαμε μόνο που το είδαμε. Επειδή είναι βράχος, δεν έχει πουθενα να βάλεις την ομπρέλα σου και σε ψήνει ο ήλιος. Γενικά, μια μαλακία και μισή. Πήγαμε μόνο και μόνο για να πούμε ότι πήγαμε.

 

Πηγαίνοντας από Λιμενάρια προς Αλυκή, κάπου στη διαδρομή υπάρχει η μονή Αρχάγγελου. Αξίζει να κάνετε μια στάση για να απόλαύσετε τη θέα (360 view).

 

Αυτά από τη Θάσο, πάμε Χαλκιδική.

 

Τέρμα κάτω στο πρώτο πόδι είναι το Παλιούρι από την ανατολική πλευρά και η Αγία Παρασκευή από τη δυτική. Ελπίζω να έχεις επιλέξει το Παλιούρι. Στην παραλία Παλιουρίου έχει μερικά από τα καλύτερα μπιτσόμπαρα του πρώτου ποδιού. Επίσης πολύ κοντά είναι ο γλαρόβαβος που μαζεύει πολύ νεολαία. Για νυχτερινή ζωή, αν θέλετε μπουζούκια και κλάμπινγκ θα πρέπει να πάτε Καλλιθέα. Έχει και από τα δύο. Αν θέλετε πιο χαλαρές καταστάσεις, μπορείτε να πάτε Χανιώτη ή Πολύχρονο. Αν και έχω 2-3 χρόνια να πάω, θυμάμαι ότι τα βράδυα γινόταν ψιλοχαμός και το παρκάρισμα ήταν λίγο μαρτύριο. Για φαγητό δεν ξέρω να σου πω στην συγκεκριμένη πλευρά του ποδιού. Επείδη έχουμε σπίτι από την άλλη πλευρά, δεν καθόμασταν ποτέ για φαγητό. Αν έχετε χρόνο κατεβαίνοντας για Παλιούρι, αξίζει να κάνετε μια στάση στην Άθυτο. Κατά την άποψή μου είναι το πιο όμορφο χωριό στο πρώτο πόδι.

 

Αυτά. Αν χρειαστείς οτιδήποτε άλλο ρώτα εδώ ή στείλε πμ. Από περιέργεια, σε ποιο μέρος θα μείνεις στη Θάσο και σε ποιο στη Χαλκιδική; Θα είσαι με παρέα, με τη φίλη σου ή με οικογένεια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...