Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε για ξενοδοχεία δες booking.com και trivago (το τελευταίο δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε αλλα μου φανηκε υποσχομενο).

 

Για αεροπορικά Skyscanner. Αν το εχεις με γερμανικα checkfelix.com. Επισης pamediakopes.gr αν και δεν εχω βρει και τις καλύτερες τιμες. Αν καταληξεις σε καποια πτηση τσεκαρεις και στο site της αεροπορικής, πχ aegean δινει μονη της καλες τιμες. Easyjet για καποιο λογο δε βγαινει σε καποια sites, δε θυμαμαι παντως αν εχει πτησεις για Ρωμη.

 

Τι ταξιδιωτικά λες; Δε στα εξηγω καλα;

Για ξενοδοχείο να συμπληρώσω και το hotelscombined.com.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι εδώ να σημειώσω ότι το Αγκίστρι νομίζω είναι το πιο όμορφο νησάκι του Αργοσαρωνικού. Δηλώνω impressed. Και καταπράσινο, και πεντακάθαρα νερά, και με υπέροχα χρώματα, και το σημαντικότερο ίσως: τόσο κοντά στην Αθήνα, άρα ιδανικό για μονοήμερη εκδρομή. Σύνολο με δελφίνι περίπου 40' από Πειραιά. 26 γιούροζ μετ'επιστροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβαζω και τα καλυτερα για το Τερμινι..Τουλαχιστον ειναι τα πιο φτηνα ξενοδοχεια εκει? και βολευει για να παω να δω τα αξιοθεατα της Ρωμης οπως λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ποια περιοχη της ρωμης με συμφερει να κλεισω ξενοδοχειο ωστε να ειμαι κοντα στα μμμ ? γιατι δεν θελω να χρησιμοποιησω αυτοκινητο εκει

 

Εγώ είχα κλείσει δίπλα στο βατικανό λίγο πιο πάνω απο τον Αγ.Πέτρο. Πολύ καλύτερη περιοχή απο termini, 10 λεπτά περπάτημα απο καράκεντρο και τιμές πάνω κάτω στα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για να κυκλοφορεις λεω...Ειναι χειροτερα δηλαδη απο την ομονοια και το μεταξουργειο?

 

Δεν ξέρω πώς είναι η Ομόνοια και το Μεταξουργείο για να σου απαντήσω αν είναι καλύτερα ή χειρότερα.

 

Το termini είναι ο κεντρικός σιδηροδρομικός σταθμός της Ρώμης, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Παλιά είχε πολύ κακή φήμη. Τα τελευταία χρόνια υποτίθεται ότι λόγω έντονης αστυνόμευσης, η κατάσταση έχει βελτιωθεί, αλλά οι απόψεις διίστανται. Κάποιοι λένε ότι εξακολουθεί να είναι επικίνδυνη περιοχή, κάποιοι άλλοι ότι πλέον είναι ασφαλής. Μεγάλο παιδί είσαι, κρίνε μόνος σου, μη σε πάρω και στο λαιμό μου.

 

Καμία από τις δύο φορές που πήγα στη Ρώμη δεν έμεινα στο termini. Για την ακρίβεια, δεν μπήκα καν στη διαδικασία να κοιτάξω τιμές στην περιοχή. Η αλήθεια, όμως, είναι ότι όσες φορές έχω βρεθεί στην περιοχή, πάντα είχε πολλούς αστυνομικούς, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχει αστυνομικούς σε κάθε στενό. Την τελευταία φορά που πήγα στη Ρώμη, χρειάστηκε να βρεθώ στο termini γύρω στις 12-1 τα μεσάνυχτα. Ακριβώς έξω από τον σταθμό κυκλοφορούσαν κάτι φάτσες, που μόνο ασφάλεια δεν νοιώθαμε. Ευτυχώς το σημείο που ήμασταν ήταν τέρμα κεντρικό και με αρκετό φως, διαφορετικά η σύζυγός μου θα είχε βάλει τα κλάματα.

 

Από την άλλη, ξέρω αρκετό κόσμο που έμεινε termini χωρίς κανένα πρόβλημα. Σε συζητήσεις που κάνουμε κατά καιρούς, μου λένε ότι η περιοχή ήταν αρκετά ασφαλής και ότι δεν φοβήθηκαν σε καμία περίπτωση. Από εκεί και πέρα, όπως ξαναείπα, μεγάλο παιδί είσαι, κρίνεις μόνος σου και αποφασίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου καλή περιοχή είναι οι περιοχή trevi που είναι κοντά στη fontana di trevi. Είναι σχετικά ακριβότερη αλλά τα έχεις όλα δίπλα σου, πας με τα πόδια παντού και έχει γενικά ωραία μαγαζιά και πράγματα να δεις. αν τη πάρεις από τη στάση barberini και προς τα κάτω φτάνεις με τα πόδια σε όλα τα αξιοθέατα (αρκετό περπάτημα....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο σταθμος τερμινι μια χαρα ειναι για διαμονη για το τυπο που ρωταει ποιο πανω η καθοδος οδηγει στο κολοσσαιο διπλα ειναι ο σταθμος λεωφορειων απεναντι τα Mcdonalds και μια τραπεζα για αναληψης....εκει διπλα ειναι η πιατσα ρεπουμπλικα με το συντριβανι και την εκκλησια και με 50αρικο στο κουτελο να κυκλοφορεις εκει δεν εχει να φοβασαι τιποτα μην περναει απο το μυαλο σου οτι θα δεις καμια ομονοια οπου υπαρχουν 150 φυλες ανεξελεγκτες.


Δεν ξέρω πώς είναι η Ομόνοια και το Μεταξουργείο για να σου απαντήσω αν είναι καλύτερα ή χειρότερα.

 

Το termini είναι ο κεντρικός σιδηροδρομικός σταθμός της Ρώμης, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Παλιά είχε πολύ κακή φήμη. Τα τελευταία χρόνια υποτίθεται ότι λόγω έντονης αστυνόμευσης, η κατάσταση έχει βελτιωθεί, αλλά οι απόψεις διίστανται. Κάποιοι λένε ότι εξακολουθεί να είναι επικίνδυνη περιοχή, κάποιοι άλλοι ότι πλέον είναι ασφαλής. Μεγάλο παιδί είσαι, κρίνε μόνος σου, μη σε πάρω και στο λαιμό μου.

 

Καμία από τις δύο φορές που πήγα στη Ρώμη δεν έμεινα στο termini. Για την ακρίβεια, δεν μπήκα καν στη διαδικασία να κοιτάξω τιμές στην περιοχή. Η αλήθεια, όμως, είναι ότι όσες φορές έχω βρεθεί στην περιοχή, πάντα είχε πολλούς αστυνομικούς, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχει αστυνομικούς σε κάθε στενό. Την τελευταία φορά που πήγα στη Ρώμη, χρειάστηκε να βρεθώ στο termini γύρω στις 12-1 τα μεσάνυχτα. Ακριβώς έξω από τον σταθμό κυκλοφορούσαν κάτι φάτσες, που μόνο ασφάλεια δεν νοιώθαμε. Ευτυχώς το σημείο που ήμασταν ήταν τέρμα κεντρικό και με αρκετό φως, διαφορετικά η σύζυγός μου θα είχε βάλει τα κλάματα.

 

Από την άλλη, ξέρω αρκετό κόσμο που έμεινε termini χωρίς κανένα πρόβλημα. Σε συζητήσεις που κάνουμε κατά καιρούς, μου λένε ότι η περιοχή ήταν αρκετά ασφαλής και ότι δεν φοβήθηκαν σε καμία περίπτωση. Από εκεί και πέρα, όπως ξαναείπα, μεγάλο παιδί είσαι, κρίνεις μόνος σου και αποφασίζεις.

η συζυγος θα ειχε βαλει τα κλαματα καλα ρε φιλε οπως τ λες θα νομιζει το παληκαρι οτι ο σταθμος τερμινι ειναι καμια φαβελα στην βραζιλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω εισιτήρια για Λονδίνο για το τέλος του Σεπτεμβρίου εδώ κ καιρό κ το φθηνότερο είναι περίπου 200€/άτομο και αυτο με Ryan .....ξέρει κανείς γιατί είναι τόσο ακριβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω εισιτήρια για Λονδίνο για το τέλος του Σεπτεμβρίου εδώ κ καιρό κ το φθηνότερο είναι περίπου 200€/άτομο και αυτο με Ryan .....ξέρει κανείς γιατί είναι τόσο ακριβα?

Αρχή ακαδημαϊκού έτους. Επίσης περίοδος προσληψεων. Τέλος, καλή εποχή για τουρισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήγα Σκιάθο. Είναι όπως τα είπε ο φίλος πιο πάνω μέσες άκρες. Όποιος θέλει λεπτομέρειες να του πω.

 

SOS!

 

ΜΗΝ πάτε μαξιλαρες είναι γτπ τελείως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εδώ να σημειώσω ότι το Αγκίστρι νομίζω είναι το πιο όμορφο νησάκι του Αργοσαρωνικού. Δηλώνω impressed. Και καταπράσινο, και πεντακάθαρα νερά, και με υπέροχα χρώματα, και το σημαντικότερο ίσως: τόσο κοντά στην Αθήνα, άρα ιδανικό για μονοήμερη εκδρομή. Σύνολο με δελφίνι περίπου 40' από Πειραιά. 26 γιούροζ μετ'επιστροφή.

και με διανυκτερευση κάτω απο τα πεύκα μη σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...