Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά θελω να πάω με την κοπελα μου ενα ταξιδακι για 3 4 βραδια εξωτερικο απο επιλογές είναι Λονδίνο (τον Δεκέμβριο) Βαρκελώνη Βαρσοβία η Βουδαπέστη τον Μάρτιο (λόγω ακριβών εισητηρίων δεν μπορω να κλεισω πιο νωρίς !)με προβληματίζει πολύ καιρό το ζήτημα αυτό γιατί με άφησε να το επιλςξω εγώ !μπορείτε να μου προτεινετε κάτι;να προσθέσω οτι το budjet είναι μέχρι 400 ευρώ το πολύ μαζί με διαμονη και μεταφορικά !(μιλάω ανα άτομο )δεκτοι και άλλοι προοριαμοι αν αξίζουν και αν είναι εφικτή η πρόσβαση !ευχαριστώ πολύ ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά θελω να πάω με την κοπελα μου ενα ταξιδακι για 3 4 βραδια εξωτερικο απο επιλογές είναι Λονδίνο (τον Δεκέμβριο) Βαρκελώνη Βαρσοβία η Βουδαπέστη τον Μάρτιο (λόγω ακριβών εισητηρίων δεν μπορω να κλεισω πιο νωρίς !)με προβληματίζει πολύ καιρό το ζήτημα αυτό γιατί με άφησε να το επιλςξω εγώ !μπορείτε να μου προτεινετε κάτι;να προσθέσω οτι το budjet είναι μέχρι 400 ευρώ το πολύ μαζί με διαμονη και μεταφορικά !(μιλάω ανα άτομο )δεκτοι και άλλοι προοριαμοι αν αξίζουν και αν είναι εφικτή η πρόσβαση !ευχαριστώ πολύ ολους

λονδινο τι να δεις  3-4 βραδια σκετη ταλαιπωρια,Με Αυτο το budget πας ρωμη τα εισητηρια την εποχη που θα πας πηγαινε ελα ειναι 70-80 βγαζεις και μια ρομα παςς που σου εχει δωρεαν εισοδο σε δυο μουσεια και το κολοσσαιο μαζι και ολες τις μετακινησεις και εισαι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαστε κοριτσοπαρεα να παμε Βελιγράδι την 28η οκτωβριου. Αν καποιος ξερει ας με κατατοπισει στα παρακατω:

 

1. Δεχονται και παιρνουν οοοολα τα μαγαζια mastercard? Δλδ αν θελω να πληρωσω πχ 2-3€ με καρτα, θα το δεχτουν ή ειναι σαν την ελλάδα προ cc?

2. Αξιζει να παρω κανενα τετοιο πακετακι https://www.mts.rs/privatni/mobilna/pripejd/touristsim ή θα βρω σχεδον παντου wifi?

3. Εχουν κανενα παραδοσιακο φαϊ που αξιζει να δοκιμασω;

4. Τι αξιζει να παρω για σουβενιρ/δώρο; Πχ διαβασα οτι οι τιμες των ρουχων/κλπ ειναι σχεδον ιδιες με ελλαδα. Το φαι/ποτό/καφε φτηνό.

 

Αν θυμηθω τιποτα άλλο, θα επανελθω! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λονδινο τι να δεις 3-4 βραδια σκετη ταλαιπωρια,Με Αυτο το budget πας ρωμη τα εισητηρια την εποχη που θα πας πηγαινε ελα ειναι 70-80 βγαζεις και μια ρομα παςς που σου εχει δωρεαν εισοδο σε δυο μουσεια και το κολοσσαιο μαζι και ολες τις μετακινησεις και εισαι κομπλε.

Ρωμη εχουμε παει και οι 2/και θελαμε κάτι διαφορετικό βρήκα εισητήρια 90 ευρώ για Λονδίνο δηλαδή 4 βραδια δεν αξίζει ???κάτι άλλο μπορείς να μου προτείνεις ?ευχαριστώ πολύ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωμη εχουμε παει και οι 2/και θελαμε κάτι διαφορετικό βρήκα εισητήρια 90 ευρώ για Λονδίνο δηλαδή 4 βραδια δεν αξίζει ???κάτι άλλο μπορείς να μου προτείνεις ?ευχαριστώ πολύ

Εντάξει, στο Λονδίνο όσο και να κάτσεις, θα αφήσεις πράγματα να τα δεις την επόμενη φορα. Το θέμα είναι ότι είναι πανάκριβα όλα (αν και κάπως καλύτερα με την τωρινή ισοτιμία) και αν έχεις περιορισμένο μπάτζετ, θα κάνεις συμβιβασμούς και μπορεί να καταλήξεις να ακούς γκρίνια για το ξενοδοχείο πχ. Φαντάζομαι ότι με τα ίδια λεφτά θα μπορείς να κάνεις περισσότερα και καλύτερα στη Βαρσοβία και τη Βουδαπέστη. Βαρκελώνη είναι εγγυημένος προορισμός, αλλά υποθέτω πιο ακριβός από τις άλλες δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαστε κοριτσοπαρεα να παμε Βελιγράδι την 28η οκτωβριου. Αν καποιος ξερει ας με κατατοπισει στα παρακατω:

 

1. Δεχονται και παιρνουν οοοολα τα μαγαζια mastercard? Δλδ αν θελω να πληρωσω πχ 2-3€ με καρτα, θα το δεχτουν ή ειναι σαν την ελλάδα προ cc?

2. Αξιζει να παρω κανενα τετοιο πακετακι https://www.mts.rs/privatni/mobilna/pripejd/touristsim ή θα βρω σχεδον παντου wifi?

3. Εχουν κανενα παραδοσιακο φαϊ που αξιζει να δοκιμασω;

4. Τι αξιζει να παρω για σουβενιρ/δώρο; Πχ διαβασα οτι οι τιμες των ρουχων/κλπ ειναι σχεδον ιδιες με ελλαδα. Το φαι/ποτό/καφε φτηνό.

 

Αν θυμηθω τιποτα άλλο, θα επανελθω! :-)

1. Σχεδον όλα δέχονται.

2. Δεν θα έχετε θέμα.

3. Έχουν.

4. Έχουν μεγάλη ποικιλία από ρακές.

 

Αν θέλεις guide για περισσότερα πες. Αξίζει από άποψη οικονομίας να πάτε με αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά θελω να πάω με την κοπελα μου ενα ταξιδακι για 3 4 βραδια εξωτερικο απο επιλογές είναι Λονδίνο (τον Δεκέμβριο) Βαρκελώνη Βαρσοβία η Βουδαπέστη τον Μάρτιο (λόγω ακριβών εισητηρίων δεν μπορω να κλεισω πιο νωρίς !)με προβληματίζει πολύ καιρό το ζήτημα αυτό γιατί με άφησε να το επιλςξω εγώ !μπορείτε να μου προτεινετε κάτι;να προσθέσω οτι το budjet είναι μέχρι 400 ευρώ το πολύ μαζί με διαμονη και μεταφορικά !(μιλάω ανα άτομο )δεκτοι και άλλοι προοριαμοι αν αξίζουν και αν είναι εφικτή η πρόσβαση !ευχαριστώ πολύ ολους

Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά θελω να πάω με την κοπελα μου ενα ταξιδακι για 3 4 βραδια εξωτερικο απο επιλογές είναι Λονδίνο (τον Δεκέμβριο) Βαρκελώνη Βαρσοβία η Βουδαπέστη τον Μάρτιο (λόγω ακριβών εισητηρίων δεν μπορω να κλεισω πιο νωρίς !)με προβληματίζει πολύ καιρό το ζήτημα αυτό γιατί με άφησε να το επιλςξω εγώ !μπορείτε να μου προτεινετε κάτι;να προσθέσω οτι το budjet είναι μέχρι 400 ευρώ το πολύ μαζί με διαμονη και μεταφορικά !(μιλάω ανα άτομο )δεκτοι και άλλοι προοριαμοι αν αξίζουν και αν είναι εφικτή η πρόσβαση !ευχαριστώ πολύ ολους

 

Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά θελω να πάω με την κοπελα μου ενα ταξιδακι για 3 4 βραδια εξωτερικο απο επιλογές είναι Λονδίνο (τον Δεκέμβριο) Βαρκελώνη Βαρσοβία η Βουδαπέστη τον Μάρτιο (λόγω ακριβών εισητηρίων δεν μπορω να κλεισω πιο νωρίς !)με προβληματίζει πολύ καιρό το ζήτημα αυτό γιατί με άφησε να το επιλςξω εγώ !μπορείτε να μου προτεινετε κάτι;να προσθέσω οτι το budjet είναι μέχρι 400 ευρώ το πολύ μαζί με διαμονη και μεταφορικά !(μιλάω ανα άτομο )δεκτοι και άλλοι προοριαμοι αν αξίζουν και αν είναι εφικτή η πρόσβαση !ευχαριστώ πολύ ολους

Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά θελω να πάω με την κοπελα μου ενα ταξιδακι για 3 4 βραδια εξωτερικο απο επιλογές είναι Λονδίνο (τον Δεκέμβριο) Βαρκελώνη Βαρσοβία η Βουδαπέστη τον Μάρτιο (λόγω ακριβών εισητηρίων δεν μπορω να κλεισω πιο νωρίς !)με προβληματίζει πολύ καιρό το ζήτημα αυτό γιατί με άφησε να το επιλςξω εγώ !μπορείτε να μου προτεινετε κάτι;να προσθέσω οτι το budjet είναι μέχρι 400 ευρώ το πολύ μαζί με διαμονη και μεταφορικά !(μιλάω ανα άτομο )δεκτοι και άλλοι προοριαμοι αν αξίζουν και αν είναι εφικτή η πρόσβαση !ευχαριστώ πολύ ολους

Φιλε κοιτα πραγα ειναι υπεροχα για χειμωνα κ φτηνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Σχεδον όλα δέχονται.

2. Δεν θα έχετε θέμα.

3. Έχουν.

4. Έχουν μεγάλη ποικιλία από ρακές.

 

Αν θέλεις guide για περισσότερα πες. Αξίζει από άποψη οικονομίας να πάτε με αμάξι.

3. Τι παραδοσιακο δοκιμασες και σου αρεσε;

 

Ναι με αμαξι θα παμε. 5 ατομα. Κοιταμε για διαμερισμα που βλεπω πως ειναι πολυ φθηνα. Τα αξιοθετα τα googlαρα και τα βρηκα.

Τωρα, δεν μου ερχεται κατι άλλο στο μυαλο. Αν πηγες σε κανενα μαγαζι/εστιατοριο/καφε που αξιζει ομως, θα με ενδιεφερε να το μαθω. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,15 του μηνα εχω πτηση απο το αεροδρομιο θεσαλλονικης σε πολυ πρωινη ωρα οποτε πρεπει να ειμαι απτο προηγουμενο βραδυ εκει,

εχετε να προτείνετε καποιο ξενοδοχειο μεσω booking που να είναι οσο το δυνατον πιο κοντα στο αεροδρομιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοντά στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης έχει μόνο αλυσίδες ξενοδοχείων, πχ Hyatt, nikopolis, κλπ

Οι πιο κοντινές περιοχές είναι ανατολικά προς Περαία, που πρωινές ώρες χωρίς κίνηση είσαι αεροδρόμιο σε 15 λεπτά. Κοίτα πχ τριλοφο στο 4 season που σε 1 λεπτό βγαίνεις στη Θεσσαλονίκη - μηχανιωνας και σε 12 το πολύ είσαι αεροδρόμιο

 

EDIT: Δες κάποιο από αυτά

http://www.booking.com/hotel/gr/heaven.el.html?label=gen173nr-1FCAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaFyIAQKYAQi4AQnIAQ_YAQHoAQH4AQuoAgM;sid=ad084db878fade10db68b9699bf0d3a1;checkin=2016-09-14;checkout=2016-09-15;room1=A;matching_block_id=26019901_88563764_1_0_0;m_occ=1

 

http://www.booking.com/hotel/gr/iris-thermi-thessaloniki.el.html?aid=304142;label=gen173nr-1FCAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaFyIAQKYAQi4AQnIAQ_YAQHoAQH4AQuoAgM;sid=ad084db878fade10db68b9699bf0d3a1;checkin=2016-09-14;checkout=2016-09-15;room1=A;homd=1;atlas_src=hp_iw_title

 

http://www.booking.com/hotel/gr/life-peraia-thessaloniki.el.html?label=gen173nr-1FCAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaFyIAQKYAQi4AQnIAQ_YAQHoAQH4AQuoAgM;sid=ad084db878fade10db68b9699bf0d3a1;checkin=2016-09-14;checkout=2016-09-15;room1=A;matching_block_id=30847702_89598975_0_0_0;m_occ=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Τι παραδοσιακο δοκιμασες και σου αρεσε;

 

Ναι με αμαξι θα παμε. 5 ατομα. Κοιταμε για διαμερισμα που βλεπω πως ειναι πολυ φθηνα. Τα αξιοθετα τα googlαρα και τα βρηκα.

Τωρα, δεν μου ερχεται κατι άλλο στο μυαλο. Αν πηγες σε κανενα μαγαζι/εστιατοριο/καφε που αξιζει ομως, θα με ενδιεφερε να το μαθω. :-D

 

Εμεις διναμε 15 το ατομο με γκαραζ και ηταν σχετικά ακριβά. Παιζει να βρειτε και με 12.. Απο Airbnb Κλεισαμε. 

 

Τα φαγητα τους μοιαζουν παρα πολύ με αυτα της βορειας Ελλαδας, ιδιες γευσεις. Παιζει πολυ κοκκινη πιπερια, ωραιο το Αιβαρ που ειναι πολτος κοκκινης πιπεριάς και καιμάκι, ας πουμε κατι σαν τυρι. Απο εκει και πέρα πρεπει να δοκιμασετε μια φορα pljeskavica που ειναι ενα παραδοσιακό γιγάντιο μπιφτέκι και μπουρεκι απο φουρνο (όχι πιτα ή πιταρα πως τα λενε αλλά μπουρεκι) το οποιο θυμίζει παρα πολυ τη δικη μας μπουγατσα και βγαινει αναλογα με κιμα, σπανακι, τυρι κλπ Βρειτε ομως ενα καλο γιατι μπορεί να εχει πολυ λαδι. 

Για περισσότερες συνταγές: 

 

Επίσης για γρήγορο φαγητο

προτείνω το "To Je to" που ειναι κοντα στο κεντρο

to_je_to.jpg

 

 

 

Γενικότερα το φαγητό εκει ειναι πολυ φθηνο και αρκετά ποιοτικο, ενδείκνυται για κρεπαλες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι παιδια ειχα κανει και ενα post μια εβδομαδα πριν και τα παιδια με βοηθησαν πολυ!λοιοπον εκλεισα εισητηρια για βουδαπεστη!τωρα θελω να ρωτησω παιδια να με βοηθησετε με οτι παραπανω ξερει ο καθενας οπως,τι πρεπει να δουμε εκει πως να μετακινουμαστε που να κλεισουμε ξενοδοχειο και τα λοιπα !ευχαριστω πολυ!να αναφερω οτι εκλεισα για 12 με 16 δεκεμβρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στη παρεα!!

Σκεφτομαι μεσα οκτωβρη να παω με τη κοπελα μου σε κανενα ξενοδοχείο με σπα κλπ για κανα 3ημερο ετσι να χαλαρωσουμε!εχει κανενας στο νου του καμια προσφορα σε καποιο καλο μερος με θεα 2 ωρες το πολυ απο αθηνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...