Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι μου θυμισες!!!!! πω πω δεν θυμάμαι που ακριβώς ήταν στο νησί . αλλά όταν είχα πάει Σκιάθο είχαμε κάνει ένα μονοήμερο στην σκόπελο με καράβι. εκεί που άραξε το καραβάκι(σε ένα λιμάνι με πολλά μικρά καράβια-επιβατικα και μη-) είχε μια ταβέρνα που τα έφτιαχνε όλα μια γιαγιά με την οικογένεια της . ότι μα ότι και να έφαγα ήταν ότι πιο γευστικό είχα δοκιμάσει όλο το τοτε καλοκαιρι . το μόνο που θυμάμαι ότι δεν είχε σχεδόν καμμία άλλη ταβέρνα εκεί τριγύρω και μια μεγάλη πλατεία απέναντι με ένα άγαλμα στην μέση . μπροστά εκτεινόταν όλο το λιμανάκι.(Σε φωτισα τώρα θα μου πεις )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τι μου θυμισες!!!!! πω πω δεν θυμάμαι που ακριβώς ήταν στο νησί . αλλά όταν είχα πάει Σκιάθο είχαμε κάνει ένα μονοήμερο στην σκόπελο με καράβι. εκεί που άραξε το καραβάκι(σε ένα λιμάνι με πολλά μικρά καράβια-επιβατικα και μη-) είχε μια ταβέρνα που τα έφτιαχνε όλα μια γιαγιά με την οικογένεια της . ότι μα ότι και να έφαγα ήταν ότι πιο γευστικό είχα δοκιμάσει όλο το τοτε καλοκαιρι . το μόνο που θυμάμαι ότι δεν είχε σχεδόν καμμία άλλη ταβέρνα εκεί τριγύρω και μια μεγάλη πλατεία απέναντι με ένα άγαλμα στην μέση . μπροστά εκτεινόταν όλο το λιμανάκι.(Σε φωτισα τώρα θα μου πεις )

 

Τα πιο σημαντικα πράματα είναι αυτά :-D

 

Θα πάμε Σκόπελο τελικα αλλά θα ταξιδέψουμε από Θεσσαλονίκη με δελφίνι. Πληροφοριακά πάει 100/άτομο πάνε-έλα. Αν πας από Βόλο δες εδώ hsw.gr.

 

Αν κάποιος έχει πάει και έχει καμία πρόταση για παραλίες ή για αξιοθέατα ας γράψει κάτι. Επίσης, λέμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Προτείνετε μισές μέρες αυτοκίνητο μισές συγκοινωνία ή όλες αυτοκίνητο; Ευχαριστώ!

 

Αξιζει να περάσω αμάξι στην Σκόπελο από συγκοινωνία τι λέει; Γιατί ανεβαίνει η τιμή αρκετά από Βόλο που κοίταξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έρχομαι Ελλάδα τέλος Αυγούστου με αμάξι και θέλω να πάω κάπου, όχι μακρύτερα απο 3-4 ώρες από Αθήνα για κανένα 5 ήμερο. Θέλω καλές παραλίες σχετικά κοντά η μια στην άλλη και υπαρκτή νυχτερινή ζωή. Σκέφτομαι είτε δυτική Μεσσηνία: Μεθώνη, Κορώνη, Φοινικούντα, είτε βόρεια Εύβοια, Χιλιαδού κοκ. Που προτείνετε; Άλλες προτάσεις ευπρόσδεκτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Πράγα 2 μέρες έχει κανείς να πει ποια είναι τα αξιοθέατα που πρέπει να δω οπωσδήποτε ή κάνα άλλο tip?

Οι γεφυρα του Καρολου, το καστρο και το ρολοι στην κεντρικη πλατεια ειναι τα απαραιτητα μεσα στην πολη. Θα προτεινα το κεντρο να το δεις στα πλαισια ενος walking tour, υπαρχουν διαφορα στο trip advisor , ειναι παντα πολυ πιο ενδιαφερον οταν καποιος σου περιγραφει τι ειναι ακριβως το αξιοθεατο που βλεπεις. Αλλιως θα πρεπει να διαβαζεις απο καποιο οδηγο ή κατι τετοιο. Φαγητο εχει καλο και οικονομικο παντου, αντιστοιχα και μπυρα, αλκοολ. Γενικα το κεντρο περπατιεται, google maps απαραιτητα εννοειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία για μετρό Αθήνας και αεροδρόμιο. Λέει ότι περνάει κάθε μισή ώρα αλλά εγώ όσες φορές πάω κάπου με μπλε γραμμή περνάνε πολύ πιο συχνά. Κάποια πάνε αεροδρόμιο κάποια όχι; Το εισητήριο το παίρνεις πριν μπεις και το ακυρώνεις σαν κανονικό εισητήριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κάθε μισή ώρα περνάνε αυτά που πάνε αεροδρόμιο, τα υπόλοιπα φτάνουν μέχρι δουκίσσης πλακεντίας.

Κανονικά τα επικυρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε μισή ώρα περνάνε αυτά που πάνε αεροδρόμιο, τα υπόλοιπα φτάνουν μέχρι δουκίσσης πλακεντίας.

Κανονικά τα επικυρώνεις.

 

οπότε απλά γράφει εκεί που λέει το χρόνο αεροδρόμιο και όχι δουκίσης ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με παρέα 25χρονών στο Μαραγκά Νάξου αρχές Αυγούστου για 5 νύχτες στο κάμπινγκ και έχοντας αμάξι, υπάρχει κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να δούμε/κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο ταξιδεύω για Βαρκελώνη όπου θα μείνω 2 εβδομάδες. Τα ΠΣΚ θέλω να κάνω κάποιες εκδρομές με αυτοκίνητο παραλιακά βόρεια ή/και νότια. Αν κάποιος έχει κάποια εμπειρία περιμένω προτάσεις! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες Παρασκευή φεύγω για Κέρκυρα (βόρεια Αχαράβη περιοχη) και θέλω για αυτές της 5 ημέρες συμβολές για μέρη που πρέπει να πάω (υπόψην οικογένειακα -3 τέκνα)

Ξέρω ότι βρίσκομαι 35χιλ από την πόλη αλλά το δωμάτιο είναι κλεισμένο μέσω φίλης.

Edit:Την μία ημέρα θα την φάμε σίγουρα νεροτσουλήθρες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες Παρασκευή φεύγω για Κέρκυρα (βόρεια Αχαράβη περιοχη) και θέλω για αυτές της 5 ημέρες συμβολές για μέρη που πρέπει να πάω (υπόψην οικογένειακα -3 τέκνα)

Ξέρω ότι βρίσκομαι 35χιλ από την πόλη αλλά το δωμάτιο είναι κλεισμένο μέσω φίλης.

Edit:Την μία ημέρα θα την φάμε σίγουρα νεροτσουλήθρες ;)

 

Θα πας Αγιο Σπυριδωνα (προς Κασσιωπη) για μπανιο, ειναι ιδανικα απο την στιγμη που εχεις και παιδια, ρηχα νερα και πολυ ωραια.

Βολτα στην Κασσιωπη απογευματακι - βραδακι.

Αξιζει να πας Σιδαρι στο Καναλι της αγαπης (Canal d' Amour), οχι για μπανιο γιατι δεν ειναι καθαρα, αλλα για την θεα και το τοπιο (γενικα ειναι πολυ τουριστικη περιοχη και δεν ξερω ποσο καλο ειναι αυτο εφοσον θα εισαι και με παιδια).

Αϊ Γιωργης των παγων, παραλια φοβερη που θα σας αρεσει πολυ, ομως ειναι κρυα τα νερα.

 

Στην Αχαραβη θα φατε οπωσδηποτε στο Pumphouse και στην πιτσαρια Da Gino και θα πατε για το καλυτερο cocktail της Ελλαδας στο Barden (ειναι παραλιακα, ο ιδιοκτητης - μπαρμαν εχει βραβευτει ως καλυτερος μπαρμαν στην Ελλαδα).

Για καφε στο Istros cafe.

Οι νεροτσουληθρες οσο ωραιες και αν ακουγονται, να εχεις στο νου σου οτι ειναι αρκετα βρωμικες σε σχεση με τα παλαιοτερα χρονια...

Για παγωτο οπωσδηποτε στο Ice Dream του Σπιγγου, ειναι προς τον Αγιο Σπυριδωνα, ενα 10-15λεπτο περιπου μετα την Αχαραβη, θα παθετε πλακα με το ποσο καλο ειναι το παγωτο. Μια πολυ καλη επιλογη για παγωτο επισης, ειναι μεσα στην Αχαρβη στο μαγαζι Freddo.

 

Μπορω να γραφω ολοκληρη εκθεση με τα μερη που θα πρεπει να επισκεφθειτε, στειλε πμ να τα πουμε αναλυτικα....

 

Υ.γ. Ειμαι απο Αχαραβη οπως πιθανον να καταλαβες  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...