Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μακρυς γιαλος, πλατυς γιαλος ειναι κοντα στο Αργοστολι, πεντακαθαρα και ρηχα νερα με ψιλη αμμο.

Εστιατορια δε θυμαμαι ονοματα, περασαν χρονια, παντως οτι εφαγα με βαση το trip advisor ηταν πολυ καλο.

https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurants-g189457-Cephalonia_Ionian_Islands.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα,

 

Προτάσεις για παραλίες και καλά εστιατόρια στην Κεφαλονιά θα ήθελα παρακαλώ για οικογένεια με μικρά παιδάκια...

Το καλύτερο φαγητό μακράν θα το φας στο χωριό πουλάτα. Παραδοσιακός ταβερνοχωρος με απίστευτα κρέατα εν ονόματι ρομπολης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρυς γιαλος, πλατυς γιαλος ειναι κοντα στο Αργοστολι, πεντακαθαρα και ρηχα νερα με ψιλη αμμο.

Εστιατορια δε θυμαμαι ονοματα, περασαν χρονια, παντως οτι εφαγα με βαση το trip advisor ηταν πολυ καλο.

https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurants-g189457-Cephalonia_Ionian_Islands.html

Αυτές οι παραλίες είναι ελεύθερες ή θέλω κανά 15αρι για πλάκα ξαπλώστρες-ομπρέλες?

Το καλύτερο φαγητό μακράν θα το φας στο χωριό πουλάτα. Παραδοσιακός ταβερνοχωρος με απίστευτα κρέατα εν ονόματι ρομπολης.

Ωραίος... Κάτι καλό κοντά σε Αργοστόλι - Μηνιές σε ταβέρνα ? Σχετικά οικονομικό-ποσοτικό και ποιοτικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.kefallonia.gov.gr/pages/gr/touristikos-odigos/paralies.php

 

O Μακρυς γιαλος εχει μπιτσομπαρο αλλα και χωρο για ελευθερη ομπρελα στα δεξια...

Πλατυς γιαλος νομιζω το ιδιο ειναι διπλα ακριβως, πιο ησυχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πάμε Σκόπελο τελικα αλλά θα ταξιδέψουμε από Θεσσαλονίκη με δελφίνι. Πληροφοριακά πάει 100/άτομο πάνε-έλα. Αν πας από Βόλο δες εδώ hsw.gr.

 

Αν κάποιος έχει πάει και έχει καμία πρόταση για παραλίες ή για αξιοθέατα ας γράψει κάτι. Επίσης, λέμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Προτείνετε μισές μέρες αυτοκίνητο μισές συγκοινωνία ή όλες αυτοκίνητο; Ευχαριστώ!

 

Είχαμε πάει ζευγάρι το 2009. Ωραίο νησί, μπόλικο πράσινο (έπιασε και μια καλή φωτία τότε που είμασταν) ωραίες θάλασσες (εμένα αν και μου άρεσαν όλες ή σχεδόν όλες, είχα ξεχωρίσει το Λιμνονάρι που πραγματικά όπως κοιτάμε τη θάλασσα από την παραλία αν πήγαινες τέρμα δεξιά τα νερά ήτανε γαλαζοπράσινα και έμοιαζε με πισίνα... ακόμα, μου έχει μείνει και ο Πάνορμος που μου άρεσε και με επιφύλαξη και ο Αγνώντας), καλό φαγητό.

 

Συγκεκριμμένα για φαγητό δεν θυμάμαι να σου πω, αλλά αν βρεις ένα μαγαζί σε στενάκια της χώρας (αν υπάρχει ακόμα δηλαδή) που λεγόταν αν δεν κάνω λάθος ηλιοτρόπιο (κάπως έτσι.. φούρνος στην ουσία είναι), πάρε οπωσδήποτε ''φουσκόπιτα''. Ζυμαράκι τηγανητό σαν λουκουμα-πιροσκί με μέσα ζαμπόν, φέτα, ντομάτα.. άντε γεια. Πέρναμε κάθε μέρα 4-5. Τα 2 τα τρώγαμε επιτόπου και τα υπόλοιπα στην παραλία.

 

Το μόνο κακό, ότι από νωρίς δεν είχε να κάνεις και πολλά πράγματα το βράδυ, 1-2 μπαράκια και αυτά προσωπικά δεν μου γέμιζαν το μάτι. Κάτσαμε στο 1 μια φορά και τέλος. Για 2η δεν ήταν. Κάτι ο μπαρμαν έβαζε φωτία με οινόπνευμά στους τοίχους και χαιρόντουσαν.. ότι να ναι.

 

Αμάξι, ναι, χρειάζεται. Για τη συγκοινωνία δεν ξέρω αν ήταν καλή κακή κλπ.

 

ΥΓ: Είχα ρίξει πολύ γέλιο με το παρακάτω σκηνικό:

 

Πήραμε το καράβι από Βόλο για Σκόπελο.

Μέσα ο κακός χαμός, κόσμος, ζευγάρια, παρέες, νεολαία κλπ. Λέω ωραία, θα έχει και λίγο νεανικό κόσμο το νησί.

Με το που φτάνει το καράβι Σκιάθο, αδειάζει όλο με μένουμε με κάτι οικογένειες με παιδιά, παππούδες, λίγα ζευγαράκια κλπ.. Μετά από αυτό κατάλαβα για το πόσο ήσυχες διακοπές μας περίμεναν στη Σκόπελο.

 

Μετά από 2 χρόνια πήγαμε και Σκιάθο να τη δούμε. Επίσης μας άρεσε.

 

 

---

 

 

Στα δικά μου τώρα. :P

 

Λέγαμε να πάμε Σκύρο. Έλα που όμως (για 10 μέρες τον Αύγουστο) όλα τα δωμάτια είναι ''κλεισμένα'' όταν παίρνεις τηλέφωνο και όσα δεν είναι ακόμα και εκτός κέντρου πολύ μέτρια δωμάτια σου λένε 80+ το βράδυ;

 

Έχουμε λοιπόν δυσκολευτεί αρκετά με τη Σκύρο και σκεφτόμαστε και άλλους προορισμούς που θα αναφέρω παρακάτω (ένα φιλικό ζευγάρι στο οποίο είπαμε ότι σκεφτόμαστε για Σκύρο, τους άρεσε σαν ιδέα και τελικά και αποφάσισαν να πάνε εκεί και βρήκανε στο κέντρο με 50ευρώ το βράδυ σε ωραία δωμάτια για 24 - 29/7, οπότε τους είπα να ρωτήσουν σε 2-3 όταν θα είναι στο νησί μπας και μας βρούνε).

 

Σκεφτήκαμε λοιπόν τον Πόρο που είχε πάει η κοπέλα ένα 2ημερο πριν λίγες μέρες και βρήκε ένα καλό δωμάτιο για τις ημερομηνίες μας στα 60 ευρώ, αλλά 9-10 μέρες που θέλουμε εμείς να πάμε διακοπές νομίζω είναι πολλές για τον Πόρο.

 

Μετά σκεφτήκαμε να πάμε στον Άγιο Ιωάννη Πηλίου και να δούμε και τις όλες εκεί παραλίες που φαίνονται να είναι καλές, αλλά και πάλι το σκεφτόμαστε γιατί διαβάζω γενικά ότι αυτές η παραλίες έχουν πολύ κύμα. Και ακόμα πάλι το σκέφτομαι για τόσες μέρες μήπως είναι βαρετά μετά από κάποιο σημείο.

 

Λευκάδα έχω πάει παλαιότερα, πέραν από τις θάλασσες δεν μου λέει τίποτα, πολύ ταλαιπωρία, πολύ αμαξομάνι, μεγάλες απόστάσεις και χώρα που για μένα δεν ''λέει'' τίποτα.

 

Πάργα επίσης έχω πάει και σκεφτόμουν μήπως συνδιάζαμε Πάργα 5 μέρες, Σύβωτα άλλες 5 αλλά και εκεί νομίζβ η πλήξη θα βαρέσει κόκκινο.

 

Πύλο, Μεθώνη, Κορώνη, Φοινικούντα κλπ μας αρέσει πολύ, αλλά έχουμε πάει 5ήμερα τα τελευταία χρόνια και δεν είμαστε για εκεί, σε περίπτωση που θέλει κάποιος να το προτείνει.

 

Και να εξηγηθώ, δεν είμαι κανας κλάμπερ ή κανένας ξεφαντιάρης, αλλά να έχει λίγη ζωή κάπου αν κάποιο από τα 10 βράδια διακοπών το αναζητήσεις το θεωρώ απαραίτητό. Για παράδειγμα. Το 2010 είχαμε πάει Νάξο (το καλύτερο για μένα νησί που έχω πάει.. είχαμε κλείσει για 10 μέρες και τελικά κάτσαμε και ακόμα 2). Είχε τα πάντα στη Χώρα, δεν κάτσαμε σε κανένα μαγαζί νυχτερινό για after, clubbing κλπ, μόνο 2-3 φορές για χαλαρό ποτό αλλά και μόνο η περατζάδα που είχε, τα σοκάκια, το κόσμο κλπ σου έφτανε. Ένιωθες γεμάτος. Γενικά το στυλ διακοπών που κάνουμε είναι: Πρωινό, παραλία μέχρι μεσημεροαπόγευμα, μετά φαγητό, καφέ κλπ και πίσω στο δωμάτιο, μπάνιο και μετά βόλτα με πόδια στην Χώρα του κάθε νησιού.

 

Εσείς έχετε κανέναν ακόμα προορισμό να προτείνετε με βάση τα παραπάνω; Θα προτιμούσα πάντως φέτος να γλιτώσω τα πολλά ακτοπλοικά των 300-350 πήγαινε έλα με αμάξι 2 άτομα (εξού και η Σκύρος γιατί από Κύμη 100 ευρώ είναι με αμάξι τα πήγαινε έλα) και ας δώσω κάτι παραπάνω σε δωμάτιο. Μέχρι ώρας μέχρι 50-60 ευρώ σε δωμάτιο τα δίναμε στα νησιά, που είχαμε και τα 350αρια της μεταφοράς.

 

Προτάσεις αν είναι εύκολο εκτός από Λευκάδα, Νάξο, Πάρο, Σαντορίνη, Σκιάθο, Σκόπελο, Καλαμάτα και περίχωρα, Σίφνο που έχουμε ήδη πάει.

 

 

ΥΓ: Και ας αναφέρω και εδώ λίγο το τί έχω δει και το τί παίζει να συμβεί αμα δεν βρούμε κάτι άλλο πέραν από Σκύρο:

 

Αν γενικά δεν βρούμε κάτι άλλο σαν προορισμό, μάλλον θα πάμε Σκύρο χωρίς να έχουμε κλείσει και θα βρούμε εκεί επιτόπου δωματιο..
 
 
Το ίδιο είχαμε κάνει και Πάρο 15 Αύγοστο του 2012 και ενώ στα τηλέφωνα ήταν δεν έχουμε και δεν έχουμε, όταν πήγαμε μέσα σε 2 ώρες είχαμε βρει στη Νάουσα 7-8 δωμάτια από 35 εως 60.
 
Και Νάξο το 2010 που έπρεπε να αλλάξουμε δωμάτιο το 2010 15Αύγουστο πάλι, είχαμε βρει πάλι 15 δωμάτια μπαμ μπαμ και κλείσαμε σε ένα ολοκαίνουριο (μέσα teca κουζίνα, mitsubishi κλιματιστικό, διπλό κρεβάτι, γενικά λουξ κατάσταση) στη Χώρα με 60 ευρώ από 80 που μας έλεγε αρχικά (3κλεινό).
 
Μου φαίνεται, αν δεν σε πολυκουράζει αυτή η διαδικασία, του να ψάχνεις και να χάνεις 2-3 ώρες από την πρώτη μέρα τον διακοπων σου, είναι καλύτερα να πηγαίνεις έτσι και να βρίσκεις, διότι και καλύτερες τιμές παίρνεις και τα βλέπεις επι τόπου και όχι από φωτό στο ιντερνετ.
 

Sorry για το σεντόνι

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια

 

Εχω μια 3ημερη αδεια και λεμε να παμε πουθενα εδω κοντα κανα 2ωρο απο αθηνα

 

Για πειτε κανενα μερος (εκτος απο λουτρακι,επιδαυρο,πορο,ναυπλιο,χαλκιδα επειδη πηγα αρκετα προσφατα)

 

Να εχει σχετικα ωραια παραλια και ωραια μερη για καμια βολτουλα το απογευμα κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαμαι εχει 2 παραλιες διπλα διπλα (μη φανταστεις κατι wow ομως). Η μια πολυ ρηχη, ιδανικη για παιδακια. Κατα μηκος της ακτης εχει ταβερνακια και καφετεριες. Για περπατημα ειναι ωραια προς το Νησι των Ονειρων. Πανε χρονια που εχω παει και δεν ξερω αν εχει χαλασει το μερος όμως..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Πράγα 2 μέρες έχει κανείς να πει ποια είναι τα αξιοθέατα που πρέπει να δω οπωσδήποτε ή κάνα άλλο tip?

Θα ελεγα να πας και στο cafe louvre

 

http://www.cafelouvre.cz/en/History/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...