Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι για ταξιδακι Αμστερνταμ που μου προτινεται να κοιταξω για ξενοδοχειο οικονομικα? Επισης για Ρωμη τι αποψη εχετε για Τερμινι?

Τερμινι είναι κομπλε, μείνε άφοβα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλά είναι πιο underground με άστεγους και τέτοια αλλα κατα τα άλλα μια χαρα είναι! 4 φορές εχω πάει και όλα οκ! Εννοείται πως αν εχεις λεφτά για ξόδεμα μένεις πιο κεντρικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από booking.com, κάποιο καλο site με ενοικιαζόμενα για νησιά? Για Φολέγανδρο μάλλον αργά να βρω κάτι ε?

Δες και το hotelscombined.com που βγάζει τιμές από πολλά σάιτ και από το booking, μπορεί να βρεις και καλύτερη τιμή. Επίσης αν δεις να υπάρχουν δωμάτια πάρε απευθείας τηλέφωνο και ζήτα τιμή ενώ ακόμα και αν δεν δίνει διαθέσιμα δωμάτια πάρε τηλέφωνο, μπορεί να έχουν αλλά δεν τα βάζουν όλα στο ίντερνετ. 

 

Για Ακράτα και γύρω ξέρει κανείς που μπορείς να μείνεις; Απλά πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εκτός από booking.com, κάποιο καλο site με ενοικιαζόμενα για νησιά? Για Φολέγανδρο μάλλον αργά να βρω κάτι ε?

 

expedia.com

 

Για πολλούς κατοίκους εξωτερικού είναι πιο γνωστό από το booking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερμινι είναι κομπλε, μείνε άφοβα!

 

Ναι. Εμεινα και εγω εκει 2 μερες, ειχα διαβασει τα χειρότερα και ημουν σε μεγάλο δίλημμα αλλά επειδή έπρεπε να παρω στις 4:30 το shuttle που παει αεροδρόμιο και έφευγε απο εκει τελικά έκλεισα termini. Οπως τα λες underground, με πολλους αστεγους, 1-2 πρεζακια αλλά μονο το βράδυ αργά, μεχρι και τις 12 ηταν ανοιχτα τα μαγαζιά δίπλα και δεν ένιωθες φοβο για κανενα λόγο. 

 

Το μονο προβλημα ειναι ότι ειναι σχετικά μακρυά απο το κέντρο και αν θελεις να πηγαινοέρχεσαι στο ξενοδοχείο ειναι μια σεβαστή αποσταση περπατήματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταφερε ο αδερφος μου να χασει/του κλεψουν ταυτοτητα κ διαβατηριο ενω ειναι αμερικη. Σημερα εχει μια εσωτερικη πτηση apo Arizona se NY. Φανταζομαι οντας κυριακη ειναι φακντ και δεν εχει ελπιδα να πεταξει ε; Το προξενειο προφανως κλειστο κυριακη 5 το πρωι τοπικη ωρα. Υπαρχει κατι για emergencies;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταφερε ο αδερφος μου να χασει/του κλεψουν ταυτοτητα κ διαβατηριο ενω ειναι αμερικη. Σημερα εχει μια εσωτερικη πτηση apo Arizona se NY. Φανταζομαι οντας κυριακη ειναι φακντ και δεν εχει ελπιδα να πεταξει ε; Το προξενειο προφανως κλειστο κυριακη 5 το πρωι τοπικη ωρα. Υπαρχει κατι για emergencies;

 

 

Ας δει αν μπορεί να κάνει κάτι με δήλωση απώλειας σε κάποιο αστυνομικό τμήμα, αλλά δύσκολα τα πράγματα καθώς δεν μπορούν λογικά να κάνουν ταυτοπροσωπία.

 

Δείτε και στο site της TSA, τι προβλέπει σε τέτοιες περιπτώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι για ταξιδακι Αμστερνταμ που μου προτινεται να κοιταξω για ξενοδοχειο οικονομικα? Επισης για Ρωμη τι αποψη εχετε για Τερμινι?

 

Άμστερνταμ και οικονομικά, λίγο δύκολο το ακούω. Τι budget έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τέτοια περιοχή. Οτιδήποτε προσεγγίζει το κέντρο ξεκινάει από τα 100-150 ευρώ το βράδυ και πάει μέχρι όσο θέλεις ανάλογως την άνεση που ψάχνεις. Πολλοί μένουν σε πόλεις κοντά στο Amsterdam όπως Zaandam ή Hoofddorp αλλά δεν θα στο πρότεινα διοτί οτι κερδίζεις από το ξενοδοχείο, το πληρώνεις σε συγκοινωνίες. Τσέκαρε και airbnb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, νεαρό ζευγάρι θα είμαστε 4-10 Αυγούστου Κρήτη, θα μείνουμε στην λίμνη Κουρνα σε γνωστό μας και ψάχνουμε αγνές παραλίες σε όλη την Κρήτη και extreme sports.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω να πάω Κέρκυρα για 3-4 μέρες. Σε ποιές περιοχές αξίζει να μείνω; 

Να ψάξω κέντρο ή ποιο ανοιχτά; Παραλίες καλές είναι αυτες που κοιτάνε απο Ιταλία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είχαμε πάει ζευγάρι το 2009. Ωραίο νησί, μπόλικο πράσινο (έπιασε και μια καλή φωτία τότε που είμασταν) ωραίες θάλασσες (εμένα αν και μου άρεσαν όλες ή σχεδόν όλες, είχα ξεχωρίσει το Λιμνονάρι που πραγματικά όπως κοιτάμε τη θάλασσα από την παραλία αν πήγαινες τέρμα δεξιά τα νερά ήτανε γαλαζοπράσινα και έμοιαζε με πισίνα... ακόμα, μου έχει μείνει και ο Πάνορμος που μου άρεσε και με επιφύλαξη και ο Αγνώντας), καλό φαγητό.

 

Συγκεκριμμένα για φαγητό δεν θυμάμαι να σου πω, αλλά αν βρεις ένα μαγαζί σε στενάκια της χώρας (αν υπάρχει ακόμα δηλαδή) που λεγόταν αν δεν κάνω λάθος ηλιοτρόπιο (κάπως έτσι.. φούρνος στην ουσία είναι), πάρε οπωσδήποτε ''φουσκόπιτα''. Ζυμαράκι τηγανητό σαν λουκουμα-πιροσκί με μέσα ζαμπόν, φέτα, ντομάτα.. άντε γεια. Πέρναμε κάθε μέρα 4-5. Τα 2 τα τρώγαμε επιτόπου και τα υπόλοιπα στην παραλία.

 

Το μόνο κακό, ότι από νωρίς δεν είχε να κάνεις και πολλά πράγματα το βράδυ, 1-2 μπαράκια και αυτά προσωπικά δεν μου γέμιζαν το μάτι. Κάτσαμε στο 1 μια φορά και τέλος. Για 2η δεν ήταν. Κάτι ο μπαρμαν έβαζε φωτία με οινόπνευμά στους τοίχους και χαιρόντουσαν.. ότι να ναι.

 

Αμάξι, ναι, χρειάζεται. Για τη συγκοινωνία δεν ξέρω αν ήταν καλή κακή κλπ.

 

ΥΓ: Είχα ρίξει πολύ γέλιο με το παρακάτω σκηνικό:

 

Πήραμε το καράβι από Βόλο για Σκόπελο.

Μέσα ο κακός χαμός, κόσμος, ζευγάρια, παρέες, νεολαία κλπ. Λέω ωραία, θα έχει και λίγο νεανικό κόσμο το νησί.

Με το που φτάνει το καράβι Σκιάθο, αδειάζει όλο με μένουμε με κάτι οικογένειες με παιδιά, παππούδες, λίγα ζευγαράκια κλπ.. Μετά από αυτό κατάλαβα για το πόσο ήσυχες διακοπές μας περίμεναν στη Σκόπελο.

 

Μετά από 2 χρόνια πήγαμε και Σκιάθο να τη δούμε. Επίσης μας άρεσε.

 

 

Ευχαριστώ για τον κόπο σου, κάθε πληροφορία μετράει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω να πάω Κέρκυρα για 3-4 μέρες. Σε ποιές περιοχές αξίζει να μείνω; 

Να ψάξω κέντρο ή ποιο ανοιχτά; Παραλίες καλές είναι αυτες που κοιτάνε απο Ιταλία;

Κεντρο αν θες να βγαινεις τα βραδια.

Παλαιοκαστριτσα,Μπαρμπατι,Αγιος Γεωργιος Παγων.

 

Με μια λεξη ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...