Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαστε να παμε Χριστουγεννα. Για πες πως ειναι η πολη τις ημερες των γιορτων. Εχει εκδηλωσεις; Τι κανατε ανημερα χριστουγεννων; Τα ξενοδοχεια εχουν κανα event/ δειπνο κλπ την παραμονή;

Έμεινα στο Best Western Kings Manor και είχε εορταστικό lunch και dinner 25 & 26 Δεκέμβρη [μου είχαν στείλει και αναλυτικό mail που έλεγε το μενού κλπ., αλλά τελικά δεν έφαγα εκεί]. Φαντάζομαι κι άλλα ξενοδοχεία θα προσφέρουν αντίστοιχα γιορτινά γεύματα. Εμείς ανήμερα πήγαμε σε μια pub όπου ο ιδιοκτήτης και το προσωπικό έφεραν τις οικογένειές τους και τους φίλους τους και όλοι είχαν φέρει φαγητό που είχαν μαγειρέψει [και παραδοσιακά φαγητά απ'τις χώρες καταγωγής τους-εγώ ντάξει, βρέθηκα τελείως ξέμπαρκη εκεί πέρα αλλά πέρασα τέλεια, πολύ φιλόξενοι άνθρωποι].

Η πόλη είχε ωραίους στολισμούς στα κεντρικά, στους εμπορικούς δρόμους. Και κάτι σαν πανηγύρι με μεγάλη ρόδα, πάγκους με ζεστά ροφήματα και παραδοσιακά γλυκά αλλά και χειροποίητες δημιουργίες. Πέτυχα όμως πολύυυυυ κρύο οπότε δεν μπορούσα να τριγυρνώ για πολλή ώρα όταν είχε γερό άνεμο μαζί με χιόνι. Πάρτε καλά μπουφάν μαζί σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έμεινα στο Best Western Kings Manor και είχε εορταστικό lunch και dinner 25 & 26 Δεκέμβρη [μου είχαν στείλει και αναλυτικό mail που έλεγε το μενού κλπ., αλλά τελικά δεν έφαγα εκεί]. Φαντάζομαι κι άλλα ξενοδοχεία θα προσφέρουν αντίστοιχα γιορτινά γεύματα. Εμείς ανήμερα πήγαμε σε μια pub όπου ο ιδιοκτήτης και το προσωπικό έφεραν τις οικογένειές τους και τους φίλους τους και όλοι είχαν φέρει φαγητό που είχαν μαγειρέψει [και παραδοσιακά φαγητά απ'τις χώρες καταγωγής τους-εγώ ντάξει, βρέθηκα τελείως ξέμπαρκη εκεί πέρα αλλά πέρασα τέλεια, πολύ φιλόξενοι άνθρωποι].

Η πόλη είχε ωραίους στολισμούς στα κεντρικά, στους εμπορικούς δρόμους. Και κάτι σαν πανηγύρι με μεγάλη ρόδα, πάγκους με ζεστά ροφήματα και παραδοσιακά γλυκά αλλά και χειροποίητες δημιουργίες. Πέτυχα όμως πολύυυυυ κρύο οπότε δεν μπορούσα να τριγυρνώ για πολλή ώρα όταν είχε γερό άνεμο μαζί με χιόνι. Πάρτε καλά μπουφάν μαζί σας.

Κατι παρομοιο γινεται και εδω. Απο μεσα Νοεμβριου στηνεται γυρω απο το δημαρχειο ενα μικρο christmas market με διαφορα εδεσματα. Αλλά 23 δεκεμβριου σταματαει.

Χεχεχε, δεν νομιζω οτι θα εχουμε πολυ διαφορα στη θερμοκρασια. :P

Επισης, οπως ειπες για τα ψωνια, στις 26 Δεκεμβρη ειναι boxing day και γινεται χαμος στα μαγαζια με εκπτωσεις τουλαχιστον 50%. Περισυ φτασαμε μερικες μερες πριν τα Χριστουγεννα και δεν ξεραμε καλα-καλα τι γινονταν. Φετος κανονιζω απο τωρα τι θα παρω. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορεματα και τσαντες παιδι μου ;) μακαρι να το καθιερωναν κ στην Ελλαδα αυτο στις 26/12! Αλλα με πραγματικες εκπτώσεις, οχι 20%!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω κλείσει εδώ και αρκετό καιρό εισιτήρια για το Λονδίνο 5/12 - 8/12 (3 διανυκτερεύσεις). Ψάχνω εδώ και αρκετό καιρό για ξενοδοχείο (δίκλινο με πρωινό) αλλά οι τιμές σε μια νορμάλ περιοχή (Π.χ. paddington ή covnet garden) αλλά και γενικότερα στην ευρύτερη περιοχή του Λονδίνου έχουν ξεφύγει......συνολική τιμή για 3 διανυκτερεύσεις με πρωινό πάει πάνω από 400€!

 

Δεν έχω ξανά πάει Λονδίνο, έχει κανείς να μου προτείνει κανένα αξιοπρεπές ξενοδοχείο σε περιοχή που να βολεύει για μετακινήσεις ?

 

Thanks 

 

Paddington ή Barbican (απο την άλλη πλευρά) θεωρούνται οι οικονομικές επιλογές! Κοιτα και προς Notting Hill, μπορεί να βρεις καλή τιμή. Επίσης μην ξεχνάς οτι το Λονδίνο είναι χαοτική πόλη, οπότε όπου και να πηγαίνεις θα χρησιμοποιείς μετρό. 

 

Αυτό σημαίνει οτι μπορείς να μείνεις και πιο "εξω" απο Λονδίνο! Πάντως να ξέρεις οτι η τιμή που βρήκες είναι αρκετά νορμάλ, κλείστο πριν ανέβουν και άλλο οι τιμές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο hilton PAddington εχω μεινει πολλες φορες. Ειναι πολυ καλο απο αποψη τοποθεσιας. Μεσοτοιχια με το σταθμο των τραινων και απενατι απο Μετρο λεωφορεια. ΤΙμη ειχα βρει σαν αυτη που λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

883 ευρώ για 3 διανυκτερεύσεις το hilton paddington!!!!

Wtf?????

Eγω ειχα δωσει για 5 διανυκτερευσεις (πρωτοχρονια κιολας) πριν καιρο βεβαια γυρω στις 600 λιρες (δε θυμαμαι ακριβως).

Ειχα βεβαια κλεισει πολυ πριν απο το site τους βαζοντας τα στοιχεια και της καρτας τους (Hilton Honors) δεν ξερω αν επαιξε ρολο.

Ασχετο αλλα στο εν λογω ξενοδοχειο απο το staff μονο ενας ηταν λευκος.

Περιμετρικα ομως εχει τα παντα (στην πισω πορτα εχει starbucks λχ) , κριμα που το βρηκες τοσο ακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wtf?????

Eγω ειχα δωσει για 5 διανυκτερευσεις (πρωτοχρονια κιολας) πριν καιρο βεβαια γυρω στις 600 λιρες (δε θυμαμαι ακριβως).

Ειχα βεβαια κλεισει πολυ πριν απο το site τους βαζοντας τα στοιχεια και της καρτας τους (Hilton Honors) δεν ξερω αν επαιξε ρολο.

Ασχετο αλλα στο εν λογω ξενοδοχειο απο το staff μονο ενας ηταν λευκος.

Περιμετρικα ομως εχει τα παντα (στην πισω πορτα εχει starbucks λχ) , κριμα που το βρηκες τοσο ακριβα.

 
Rate plan Price per night (GBP)
 
  • BED AND BREAKFAST FLEXIBLE RATE, INCLUDES BREAKFAST - Price includes tax £311
  • ADV PURCHASE BED AND BREAKFAST ADVANCE PURCHASE, FULL PREPAYMENT ... - Price includes tax £286
  • (HONOR DISCOUNT) EXCLUSIVE LOWER RATE NOWHERE ELSE ONLINE. CHANGEABLE & REFUNDABLE... - Price includes tax £290
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή ειναι άνα βραδυ......οχι συνολική για 3 διανυκτερεύσεις.

 

Αρχές Δεκεμβρίου θα παω αλλα ψάχνω εδω κ περιπου ενα μήνα κ οι τιμές δεν μεταβάλλονται πολυ .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά Ολλανδία τι άλλο να δω εκτός από Άμστερνταμ;Για μονοήμερη ή μια διανυκτέρευση.Ειναι τόσες πολλές οι επιλογές που απελπίστηκα.Ολες οι γύρω πόλεις το ίδιο όμορφες μου φαίνονται ;/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο όμορφες ή απλά... το ίδιο; :)

Εξαρτάται τι θες να δεις:

 

Delft πανέμορφη ρομαντική μεσαιωνική πόλη με ένα twist μοντερνιάς λόγω του φημισμένου πολυτεχνείου

Volendam τουριστικό ψαροχώρι μόλις 20 λεπτά από το Amsterdam, γνωστό για τις βουκολικές φορεσιές και τα ψάρια του

Kinderdijk χωριό γνωστό για τους ανεμόμυλούς του, κλασική εικόνα για cart-postal Unesco heritage

Giethoorn παραμυθένιο χωριουδάκι όπου οι κάτοικοι του κυκλοφορούν μόνο με βάρκες και ποδήλατα, για απόλυτη nirvana μόνο

 

Τώρα από τις μεγάλες πόλεις προσωπικά νομίζω οτι η πιο ωραία είναι η Ουτρέχτη. Πάντως και το Amsterdam από μόνο του έχει πολύ πράγμα να δεις. Σίγουρα έχεις αρκετές μέρες και για εκδρομές εκτός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο όμορφες ή απλά... το ίδιο; :)

Εξαρτάται τι θες να δεις:

 

Delft πανέμορφη ρομαντική μεσαιωνική πόλη με ένα twist μοντερνιάς λόγω του φημισμένου πολυτεχνείου

Volendam τουριστικό ψαροχώρι μόλις 20 λεπτά από το Amsterdam, γνωστό για τις βουκολικές φορεσιές και τα ψάρια του

Kinderdijk χωριό γνωστό για τους ανεμόμυλούς του, κλασική εικόνα για cart-postal Unesco heritage

Giethoorn παραμυθένιο χωριουδάκι όπου οι κάτοικοι του κυκλοφορούν μόνο με βάρκες και ποδήλατα, για απόλυτη nirvana μόνο

 

Τώρα από τις μεγάλες πόλεις προσωπικά νομίζω οτι η πιο ωραία είναι η Ουτρέχτη. Πάντως και το Amsterdam από μόνο του έχει πολύ πράγμα να δεις. Σίγουρα έχεις αρκετές μέρες και για εκδρομές εκτός;

 

Thanks for the info.

 

 

3 μέρες γεματες Άμστερνταμ καλά δεν είναι; Αν δεν φτάνουν απλά θα κόψουμε απο τα τζιβιτζιλίκια :D

 

 

Σκοπός του ταξιδιού είναι να δω πως θα μου κάτσει η πόλη/χώρα/Ολλανδοί σε πρώτη φάση μιας και σκεφτομαι να αρχίσω να ψάχνομαι και προς τα κει.

 

 

Τώρα για εκτός Αμστερνταμ,ναι,μαλλον για Ουτρεχτη πάμε που δειχνει να τα έχει όλα αλλά μακάρι να μέινει χρόνος τουλάχιστον για Kinderdijk.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι το κτήριο του Ράιχσταγκ (κτήριο κοινοβουλίου) ήθελε να κλεισεις καμποσο καιρό νωρίτερα - νομίζω ήταν χωρίς κόστος.

 

 

Ευχαριστώ. 

Το είδα αυτό αλλά ανοίγουν οι θέσεις για το 2018 τον Νοέμβριο.

 

Τι θέσεις σε ενδιαφέρουν ακριβώς; Γιατί εγώ πχ μόλις έκλεισα επίσκεψη στο θόλο του Ράιχσταγκ για την ερχόμενη Πέμπτη...

 

Με την ευκαιρία, αν έχει να προτείνει κανείς κάποιο ενδιαφέρον bar/μαγαζί για μπύρα/φαγοπότι στο Βερολίνο, ίσως κάτι "εναλλακτικό", καλοδεχούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...