Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι θέσεις σε ενδιαφέρουν ακριβώς; Γιατί εγώ πχ μόλις έκλεισα επίσκεψη στο θόλο του Ράιχσταγκ για την ερχόμενη Πέμπτη...

 

Θα είμαι εκεί για πρωτοχρονιά και οι κρατήσεις για το 2018 θα ανοίξουν 1η Νοεμβρίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, σκέφτομαι του χρονου το καλοκαίρι να δοκιμάσω το interail. ιδανικά θα ήθελα να πάω σε 5-8 χώρες σε ένα διάστημα 15-25 μέρες . έχει κάνει κανείς να μου προτείνει χώρες για αρχή η πιο συγκεκριμένα διαδρομή πια εισιτήρια είναι καλύτερά κλπ ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε κοσμογυρισμένοι συμφορουμίτες: Τον Ιανουάριο θα βρεθώ με αρκετά στην άκρη και ένα μήνα free. Ποιό θεωρείτε ιδανικό μέρος για solo travellers; Ένα ασφαλές σχετικά μέρος όπου μπορεί κάποιος να γνωρίσει άλλους backpackers και να περάσει καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σκέφτομαι του χρονου το καλοκαίρι να δοκιμάσω το interail. ιδανικά θα ήθελα να πάω σε 5-8 χώρες σε ένα διάστημα 15-25 μέρες . έχει κάνει κανείς να μου προτείνει χώρες για αρχή η πιο συγκεκριμένα διαδρομή πια εισιτήρια είναι καλύτερά κλπ ? 

 

     Αν δεις τον χάρτη του Railway map στο site τους ( https://www.interrail.eu/sites/interrail.eu/files/documents/interrail_railway_map_of_europe_2017.pdf ) καλύπτει πάρα πολλά μέρη αν όχι όλα.  Οπότε μπορείς να διαλέξεις εσύ βλέποντας γενικά το google maps ποια μέρη θα σου άρεσαν να επισκεφτείς ( και να είναι και σχετικά κοντά :P ) και σχεδιάζεις αναλόγως την διαδρομή που θα ακολουθήσεις. 

    Η εφαρμογή που έχουν στο site τους ( https://www.interrail.eu/en/plan-your-trip/interrail-timetable ) είναι πολύ καλή και βοηθητική όπως επίσης και η εφαρμογή Rail Planner App που είναι για το κινητό.

    Εγώ αυτό που έκανα το καλοκαίρι που μας πέρασε ήταν να πάω με αεροπλάνο από Αθήνα -> Βουδαπέστη και μετά με τραίνα να κάνω την διαδρομή Βουδαπέστη -> Βιέννη -> Πράγα -> Βερολίνο -> Κοπεγχάγη -> Στοκχόλμη και μετά να γυρίσω πάλι με αεροπλάνο από Στοκχόλμη -> Αθήνα.

    Είχα πάρει το Global pass για 5 μέρες σε διάστημα 15 ημερών και έμενα από 2 βραδιές σε κάθε πόλη με εξαίρεση την Στοκχόλμη όπου έμεινα 4 βραδιές.

    Σαν εμπειρία ήταν φανταστική ακόμα και σαν solo travel που έκανα εγώ :D  

   

 

    Τώρα αν θες να μετικινηθείς μόνο με το πάσο δηλαδή και να φύγεις από Ελλάδα και να έρθεις στην Ελλάδα με τρένα και πλοία και λοιπά , μπορείς να το κάνεις αλλά είναι άλλη ιστορία :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε κοσμογυρισμένοι συμφορουμίτες: Τον Ιανουάριο θα βρεθώ με αρκετά στην άκρη και ένα μήνα free. Ποιό θεωρείτε ιδανικό μέρος για solo travellers; Ένα ασφαλές σχετικά μέρος όπου μπορεί κάποιος να γνωρίσει άλλους backpackers και να περάσει καλά;

Για solo εκδρομη και backpacking παιζει πολυ μεγαλο ρολο τα προσωπικα γουστα του καθενος. Από Ασία δες Βιετνάμ, από Λατινική Αμερικη Χιλή και Εκουαδόρ. Η Νέα Ζηλανδία που αναφερθηκε είναι πολυ ωραια αν σου αρεσει το πρασινο και η αναπαντεχη βροχη καλοκαιριατικα αλλα θελει και ενα καποιο κομπόδεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γρηγορη ερωτηση ... Γνωρίζει κανενας αν το ελληνικό φοιτητικό πάσο μετράει για τις εκπτώσεις στα τρένα στην Ολλανδία ή θα πρέπει να βγάλλω ISIC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Το διαβατήριο μου λήγει τον Ιανουάριο του 2018, μπορώ να ταξιδέψω μέχρι την λήξη του ή πρέπει να το ανανεώσω;

Είχε πέσει το μάτι μου σε μια δημοσίευση ότι αν λήγει σε διάστημα λιγότερο των 6 μηνών δεν το δέχονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γρηγορη ερωτηση ... Γνωρίζει κανενας αν το ελληνικό φοιτητικό πάσο μετράει για τις εκπτώσεις στα τρένα στην Ολλανδία ή θα πρέπει να βγάλλω ISIC?

 

Το ελληνικό πάσο δεν μετράει σίγουρα. Για την κάρτα ISIC δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα Δεκεμβρίου θα βρίσκομαι Γιάννενα 4 ημερες.

Ακουω προτάσεις για φαγητο, βολτα, μερη να δω

Θα έχεις μεταφορικό μέσο; Βασικό!

 

Σίγουρα, στο "Οι Βλάχοι" για πιτόγυρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αξίζει να κατηφορίσεις στο Κάστρο, για να επισκεφτείς το Μουσείο Αργυροτεχνίας. Πάρα πολύ όμορφα διαμορφωμένος χώρος, ατμοσφαιρικός, και τα εκθέματα εξαιρετικά. Και στο κάστρο έχει διάφορα ακόμη να δεις, στην ακρόπολη κυρίως.

 

Αν σου κάνει καλό καιρό, ευχάριστος περίπατος είναι και ο παραλίμνιος, πάλι στο Κάστρο. Υπάρχει και μια καφετέρια λίγο παρακάτω από τα καραβάκια, για καφέ ακριβώς δίπλα στη λίμνη.

 

Αν θες, με τα καραβάκια περνάς στο νησάκι, για μια επίσκεψη στο σπίτι του Αλή Πασά. Η Μονή Φιλανθρωπινών παλιότερα ήταν ανοιχτή, και είχε ενδιαφέρον μια επίσκεψη.

 

Λίγο έξω από τα Γιάννενα (στην είσοδο-έξοδο Αθήνας) είναι το μουσείο κέρινων ομοιομάτων του Βρέλλη. Έχει ενδιαφέρον και είναι σύντομη η περιήγηση, αρκεί να μην πέσεις πάνω σε πολλά γκρουπ.

 

Για φαγητό, αν είσαι του παραδοσιακού (αρνία, κατσίκια, γάστρες κτλ.) αξίζει ένα πέρασμα από τη Γάστρα. Ο χώρος δεν λέει κάτι (είναι ακριβώς απέναντι από το εργοστάσιο της Δωδώνης, στο δρόμο που παίρνεις για να πας προς Ζαγόρια) αλλά έχει καλές μερίδες και η ομώνυμη γάστρα με τις πατατούλες της είναι εγγυημένο λουκούμι.

 

Για πιο κομψές καταστάσεις, στη Λιμνοπούλα, δίπλα στις εγκαταστάσεις του ΝΟΙ ("Όμιλος" νομίζω λέγεται).

 

Καλό φαγητό θα βρεις και στο Φρόντζο ("Φρόντζου Πολιτεία"), με πανοραμική θέα της πόλης από την πλευρά του δάσους και απέναντι τη λίμνη και το Μιτσικέλι.

 

Έξω από την πόλη, υπάρχουν πάρα πολλά μέρη να δεις στα Ζαγόρια: το Πάπιγκο είναι εντυπωσιακό λόγω τοπίου, έχει και αρκετά μαγαζιά αλλά δεν θυμάμαι συγκεκριμένα κάποιο να σου προτείνω. Πολύ κοντά στα Γιάννενα (μισή ώρα πρέπει να είναι), βρίσκεται η Ελάτη, μικρό χωριό, συμπαθητικό χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, με ένα πολύ καλό εστιατόριο, "Στα Ριζά". Προβατίνα στη λαδόκολλα όπως και δήποτε.

 

Επίσης στα Ζαγόρια, στο Μονοδέντρι, μεγαλύτερο χωριό, έχει διάφορα να δεις, συνήθως στο κτίριο της Ριζαρείου θα έχει κάποια έκθεση φωτογραφίας (είχα πετύχει Μπουασονά, εξαιρετική). Ευχάριστοι περίπατοι στα καλντερίμια, καλή θέα. Ψηλότερα από το χωριό υπάρχει και ένα απολιθωμένο δάσος, αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν το έχω επισκεφτεί. Στο Μονοδέντρι θα ακούσεις συνήθως για την αλευρόπιτα της Κικής (στην πλατεία, κάτω από τον κεντρικό δρόμο). Καλή, αλλά αν θες να αποφύγεις τον πολύ τουρισμό (έως και αναμονή στο όρθιο για τραπέζι) θα πας στο Λαδιά: πάνω στο δρόμο, στο πρώτο πέταλο. Χώρος χλιαρός, αλευρόπιτα επική, παϊδάκι νόστιμο και καλοψημένο.

 

Μπορείς να κάνεις και μια εκδρομή μέχρι το Βοϊδομάτη, στο γεφύρι, έχει μονοπάτια να κάνεις μικρούς περιπάτους τριφύρω, και νωρίτερα θα έχεις περάσει από την Αρίστη, όπου στην πλατεία έχει 2 συμπαθητικά μαγαζιά για καφέ ή κοψίδι (ειδικά την ψησταριά, για το δεύτερο).

 

Τώρα με την Εγνατία, στο Μέτσοβο φτάνεις ταχύτατα και με ασφάλεια, για μια βόλτα στην πλατεία και τα σχετικά κοψίδια. Αν είσαι του καπνιστού τυριού, παίρνεις Μετσοβόνε, μικρό μπαστούνι. Έχουν και πολύ καλά κατσικίσια, πιπεράτα. Το οινοποιείο Αβέρωφ δέχεται και επισκέψεις, θα βρεις εκεί αν είσαι του κρασιού και ετικέτες που δεν συναντάς εύκολα εκτός πόλης (δοκίμασε τα αφρώδη και τα "μεγάλα" κόκκινα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...