Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 hour ago, papoys1 said:

Εγώ πάντως δεν κινούμαι με λεωφορεία.................:P

lol δεν το είπα για κακό αλλά όταν μαζεύονται 4-5 πούλμαν και τους ξεφορτώνουν γίνεται ΠΑΝΙΚΟΣ! Μετά αρχίζουν και τα κρασιά και μερακλώνουν και ζητάνε και δημοτικά κλπ και ...κάν'το εικόνα! :P 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

@papoys1 η φωτο που εβαλα σιγουρα σε αδικει  :(     απλα   μου αρεσε  αυτος ο παππους με την χαρλευ :) 

Αυτός κυκλοφορεί με χαρλευ εγώ με παπί.:angry:

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδες, είμαι Ρώμη, κ θέλω τους γνωστες να ρωτήσω τ εξής, δεν γουστάρω να πληρώσω τα 12 ευρώ το εισιτήριο για Κολοσσαίο και ρωμαϊκή αγορά, μιας κ θα πάω σε άλλα μουσεία, Βατικανό, κάστρο κτλπ, υπάρχει κάποιος τρόπος να δεις ρωμαϊκή αγορα από ψηλά χωρίς να πληρώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Metaksas είπε

Γεια σας παιδες, είμαι Ρώμη, κ θέλω τους γνωστες να ρωτήσω τ εξής, δεν γουστάρω να πληρώσω τα 12 ευρώ το εισιτήριο για Κολοσσαίο και ρωμαϊκή αγορά, μιας κ θα πάω σε άλλα μουσεία, Βατικανό, κάστρο κτλπ, υπάρχει κάποιος τρόπος να δεις ρωμαϊκή αγορα από ψηλά χωρίς να πληρώσεις;

Η ρωμαϊκή αγορά είναι από τα καλύτερα πάντως. Εντάξει κάτι βλέπεις περπατώντας γύρω γύρω, αλλά σίγουρα δεν είναι το ίδιο.

Δες μήπως βγάλεις την κάρτα που τα συνδυάζει μαζί με τις συγκοινωνίες.

Αν δεν το έχεις στο πρόγραμμα, ωραία είναι και στις κατακόμβες.

Επεξ/σία από djcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Metaksas είπε

Γεια σας παιδες, είμαι Ρώμη, κ θέλω τους γνωστες να ρωτήσω τ εξής, δεν γουστάρω να πληρώσω τα 12 ευρώ το εισιτήριο για Κολοσσαίο και ρωμαϊκή αγορά, μιας κ θα πάω σε άλλα μουσεία, Βατικανό, κάστρο κτλπ, υπάρχει κάποιος τρόπος να δεις ρωμαϊκή αγορα από ψηλά χωρίς να πληρώσεις;

Ναι 

 

Αγόρασε ένα drone και κατέγραψε το.

 

Και μετά κάτσε να το δεις :P

 

Δεν γίνεται βρε,δεν είναι το ίδιο να πας γύρω γυρω,δεν αξίζει,δεν θα δεις τα ίδια.δωσε τα €€ αξίζει.

Ταξίδι πηγές,μην κάνεις τσιγκουνιες. ;)

 

Yolo !!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πήγα τελικά και άξιζε με τα χίλια, τ Κολοσσαίο μόνο δεν με ενθουσίασε απο μεσα. Ευχαριστώ παίδες ευτυχώς κ μ εκοψε με τ Βατικανό και είχα διαβάσει να κλείσω εισιτήρια από πριν, η ουρά απλά δεν υπήρχε! Επειδή ήταν κ ο πάπας απέξω στον Άγιο Πέτρο γ αυτό μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχες βγάλεις εισιτήρια για τα μουσεία του Βατικανού ή αυτά τα skip the line για να μπεις στον Αγ. Πέτρο; Το ψάχνω αυτές τις μέρες και έχω πελαγώσει λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, katergaris79 είπε

Είχες βγάλεις εισιτήρια για τα μουσεία του Βατικανού ή αυτά τα skip the line για να μπεις στον Αγ. Πέτρο; Το ψάχνω αυτές τις μέρες και έχω πελαγώσει λίγο.

Ο άγιος Πέτρος δεν έχει εισιτήριο - μόνο για να ανέβεις πάνω πληρώνεις. Για να αποφύγεις την ουρά μάλλον πρέπει να πληρώσεις ξεναγό, τουλάχιστον έτσι μας λέγανε εκεί διάφοροι τύποι στην πλατεία του Βατικανού. Πάντως αν και φαίνεται πολύς ο κόσμος για να μπεις στην εκκλησία, η ουρά προχωράει αρκετά γρήγορα.

Για τα μουσεία του Βατικανού μπορείς να βγάλεις εισιτήριο από το site τους και να γλυτώσεις την ουρά της έκδοσης - όχι την ουρά του να μπεις. Βέβαια καμία σχέση η μία ουρά με την άλλη.

https://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do

Δες και αυτές τις κάρτες μήπως σε συμφέρουν:

http://www.romapass.it

https://www.romeandvaticanpass.com/what-you-get/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Σκέφτομαι να πάρω τη Roma Pass για να μπούμε δωρεάν σε Roman Forum (Κολοσσαίο δε μου κάνει κάτι να μπω) και Galleria Borghese. 

Αυτό εννοούσα για το skip the line στον Αγ. Πέτρο, τα εισιτήρια που σε βάζουν σε group και έχουν προτεραιότητα. Είδα κάτι ουρές στο YouTube και απογοητεύτηκα! :o

Δώσε όποτε μπορείς κάνα καλό tip για φαγητό. Κάνα καλό μπαράκι στο Trastevere κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To Κολοσσαίο με τη ρωμαϊκή αγορά είναι στο ίδιο εισιτήριο. Επισκέψου το και αυτό - οκ και γω το περίμενα καλύτερο, αλλά μια επίσκεψη την αξίζει. Αν τελικά αποφασίσεις να πάρεις εισιτήριο από τα εκδοτήρια, συμφέρει να βγάλεις το εισιτήριο στα εκδοτήρια της ρωμαϊκής αγορά - θα γλυτώσεις πολύ ουρά! Αξίζει να κάνετε μια βόλτα προς τα εκεί και το βράδυ που είναι φωτισμένα.

Αν είστε κοντά στα ισπανικά σκαλιά αξίζει να φάτε στο Pizza Ciro - δεν είναι τόσο τουριστικό όσο τα υπόλοιπα της περιοχής και το προτιμούν πολλοί Ιταλοί.

Στο trastevere όντως έχει πολλά - προσπαθώ να θυμηθώ την πιτσαρία που μου είχε προτείνει Ιταλός. To βρήκα τελικά - Dar Poeta.

Το πιο καλό φαγητό πάντως το είχαμε φάει εκτός της πόλης, προς τις κατακόμβες του San Sebastian - Giardino di Giulia e Fratelli.

Επεξ/σία από djcat
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια, εγώ δεν πήγα μέσα στο Κολοσσαιο και τη Ρωμαϊκή αγορά, παρά μόνο απ έξω τα είδα. Αφενός η μεγάλη ουρά αφετέρου το μικρό ενδιαφέρον μου για εκείνη την εποχή, με έκαναν να προτιμήσω να σπαταλήσω χρόνο στο castro di Angelo. 

Πιστεύω πως τέτοια μέρη θέλουν ξεναγό για να τα εκτιμήσεις περισσότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, katergaris79 είπε

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Σκέφτομαι να πάρω τη Roma Pass για να μπούμε δωρεάν σε Roman Forum (Κολοσσαίο δε μου κάνει κάτι να μπω) και Galleria Borghese. 

Αυτό εννοούσα για το skip the line στον Αγ. Πέτρο, τα εισιτήρια που σε βάζουν σε group και έχουν προτεραιότητα. Είδα κάτι ουρές στο YouTube και απογοητεύτηκα! :o

Δώσε όποτε μπορείς κάνα καλό tip για φαγητό. Κάνα καλό μπαράκι στο Trastevere κλπ.

Για το skip the line καραξιζει ηλεκτρονικα να κλεισεις εισητηρια για το Βατικανο, εγω που ειχα κλεισει την Τεταρτη κατα τις 12, ηταν και ο παπας εξω απο τον Αγιο Πετρο και η ουρα ηταν η μιση περιμετρος του Βατικανου, εμεις απλα περνουσαμε απο διπλα τους και μπηκαμε αμεσως, δεν αξιζει να μην κλεισεις, θα φας τοσες ωρες στην ουρα και στον ηλιο, και θελεις και αλλο ποσο ποδαροδρομο μεσα στα μουσεια που δεν θα την παλεψεις και θα εχεις φαει την μιση μερα! Αγιο Πετρο πας δωρεαν, για τον τρουλο που εχει απιστευτη θεα θα δωσεις, 7 ευρω αν ανεβεις ολες τις σκαλες η 10 τις μισες με ασανσερ, δεν ειναι για κλειστοφοβικους η σκαλα παντως! Πηγαμε και Galleria Borghese την επομενη μερα και θελει ραντεβου οτι καρτα και να χεις νομιζω, εμεις φαγαμε ακυρο και καναμε την βολτα μας στο παρκο με την λιμνουλα. Στο Τrastevere  εχει τα καλυτερα απο αποψη φαγητου και οχι τοσο ακριβα, τα αγαπημενα μου προσωπικα οχι τοσο για φαγητο αλλα για κρασι ηταν κατι προσουτιερες που θελει λιγο ψαξιμο να τα βρεις και αντοχες λογο του δρομου που ειναι ολο πετρα. Μετα οταν Βραδιαζει περνα και απο καστρο των αγγελων, εκει στις γεφυρες του Τιβερη ειναι φανταστικα οταν πεφτει ο ηλιος.

Επεξ/σία από Metaksas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...