Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, batman_gardiki είπε

ναι θα πήγαινα

Από τη Φοινικούντα μέχρι την Χαλκιδική υπάρχουν camping που είναι καλά για οικογένειες με μικρά παιδιά. Σε ορισμένα έχουν και "αυτόνομα" σπιτάκια αλλά δύσκολο να τα δίνουν σε τόσο χαμηλή τιμή. Παρέχουν όμως σκηνή ή κάποιο τροχόσπιτο τα οποία θα είναι στο budget σου. Σε κάθε περίπτωση, αν αντέχεις να κοιμάσαι σε σκηνή και να έχεις κοινό μπάνιο θα έχεις τη θάλασσα δίπλα σου και για τα παιδιά θα είναι η καλύτερή τους. Ανάλογα το που μένεις ψάξε περιοχή και ξαναρώτα αν υπάρχει κάποιο μέλος με εμπειρία από τα μέρη που θα διαλέξεις τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά, τέλη του μήνα θα κατέβω Κρήτη και συγκεκριμένα στο Ρέθυμνο. Η πτήση της επιστροφής μου από το Ηράκλειο είναι στις 8:15 το πρωί, πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να είμαι στο αεροδρόμιο το αργότερο κατά τις 7:00. Απ' ότι είδα, το πρώτο ΚΤΕΛ από Ρέθυμνο για Ηράκλειο φτάνει κατά τις 8:00, άρα δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβω την πτήση μου. Το ενδχόμενο να διανυκτερεύσω το προηγούμενο βράδυ στο Ηράκλειο το ξεχνάμε, καθώς έχω γάμο. Υπάρχει κάποιος οικονομικός τρόπος να φύγω πρωί από το Ρέθυμνο και να είμαι στο αεροδρόμιο του Ηρακλείου κατά τις 7:00 το πρωί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/5/2018 στις 6:36 ΜΜ, fotodv7 είπε

Κάμπινγκ έχεις σκεφτεί; (Σοβαρά το λέω, αν κι εγώ δε πήγαινα ποτέ) 

 

κανω τουλαχιστον 20 χρονια καμπινγκ κυριως ελευθερο, αν δεις τις τιμες για μια οικογενεια,

θα δεις οτι μπορεις να βρεις ενα συμπαθητικο στουντιακι με τα ιδια λεφτα.

Αν μη τι αλλο θα εχει ενα air condition, μια κουζινιτσα και ενα εστω μικρο μπαλκονακι.

Γιατι να παω καμπινγκ και να πρεπει να παω 50 μετρα για ντους και ενα σωρο αλλες παρομοιες καταστασεις?

Καμπινγκ παω 5 μερες σταναρ το καλοκαιρι, αλλα οχι για εμενα, για τα παιδια για ευνοητους λογους.

Αλλα για μενα ειναι ταλαιπωρια μια και πρεπει να τιγκαρω το αμαξι με εξοπλισμο (σκηνες, στρωματα κλπ κλπ)

Εχω βεβαια φουλ εξοπλισμο που μου εχει μενει με τα χρονια και με την εμπειρια τοσων χρονων, στηνω την σκηνη σε 5 λεπτα.

Αλλα αν ημουν με ενηλικες, δεν πηγαινα σε καμπινγκ ουτε για πλακα με τις τιμες που εχουν.

Συνηθως βγαινει ενα 20αρι την ημερα και σε καποια ανεβαινει και παραπανω, λες και νοικιαζουν τα ιερα χωματα της του βεζουβιου...

5 ώρες πριν, kalogeros είπε

Παιδιά, τέλη του μήνα θα κατέβω Κρήτη και συγκεκριμένα στο Ρέθυμνο. Η πτήση της επιστροφής μου από το Ηράκλειο είναι στις 8:15 το πρωί, πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να είμαι στο αεροδρόμιο το αργότερο κατά τις 7:00. Απ' ότι είδα, το πρώτο ΚΤΕΛ από Ρέθυμνο για Ηράκλειο φτάνει κατά τις 8:00, άρα δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβω την πτήση μου. Το ενδχόμενο να διανυκτερεύσω το προηγούμενο βράδυ στο Ηράκλειο το ξεχνάμε, καθώς έχω γάμο. Υπάρχει κάποιος οικονομικός τρόπος να φύγω πρωί από το Ρέθυμνο και να είμαι στο αεροδρόμιο του Ηρακλείου κατά τις 7:00 το πρωί;

να νοικιασεις αυτοκινητο την προηγουμενη ημερα και να τους πεις οτι το αφηνεις στο αεροδρομιο στο ηρακλειο, αν τουλαχιστον εισαι μονος σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αρχές Ιουνίου, μαζί με την γυναίκα μου, θα πάμε 6 μέρες (5 βράδια) στη Ρουμανία: 1ο βράδυ Σινάια, 2ο Μπρασόβ, 3ο Σιμπίου και άλλα 2 στο Βουκουρέστι. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη όπως και κάθε βοήθεια για ενοικίαση αυτοκινήτου επιβέβλημενη!

Έχει κλείσει κανένας μέσω skyscanner - holiday autos και να διάλεξε την επιπρόσθετη ασφάλεια πυ προσφέρουν αυτοί; Γιατί κατά τα άλλα η επικοινωνία με τους Ρουμάνους είναι δύσκολη και η μόνη συμφέρουσα είναι μία addcar που ούτε η μάνα τους δεν τους ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, tornado είπε

να νοικιασεις αυτοκινητο την προηγουμενη ημερα και να τους πεις οτι το αφηνεις στο αεροδρομιο στο ηρακλειο, αν τουλαχιστον εισαι μονος σου.

Το σκέφτηκα και αυτό, αλλά μου βγαίνει ακριβότερα απ' ότι αν το νοικιάσω από το Ηράκλειο για τις 2 μέρες που θα είμαι στο νησί. Τελικά αυτό έκανα. Νοίκιασα αμάξι για δύο μέρες με παραλαβή και παράδοση στο αεροδρόμιο του Ηρακλείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , ψαχνομαι για ιταλική Ριβιέρα με την κοπέλα  προς Σεπτέμβρη-Οκτωβρη που θα εχουμε κ οι δύο άδεια κ άρχισα να ψάχνω από τώρα μήπως κλείσω κ βγει όσο φθηνότερα γίνεται . Δεν είμαι σίγουρος πόσες μέρες χρειάζονται για να δει κανείς κ τα 5 χωριά  αλλά νομίζω  με 5-6 μέρες θα είμαστε κομπλέ. Αν εχει κανείς εμπειρία η προτάσεις για διαμονή κτλ feel free to share 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Atallos1 είπε

Καλησπέρα , ψαχνομαι για ιταλική Ριβιέρα με την κοπέλα  προς Σεπτέμβρη-Οκτωβρη που θα εχουμε κ οι δύο άδεια κ άρχισα να ψάχνω από τώρα μήπως κλείσω κ βγει όσο φθηνότερα γίνεται . Δεν είμαι σίγουρος πόσες μέρες χρειάζονται για να δει κανείς κ τα 5 χωριά  αλλά νομίζω  με 5-6 μέρες θα είμαστε κομπλέ. Αν εχει κανείς εμπειρία η προτάσεις για διαμονή κτλ feel free to share 

Αυτή την εκδρομή θέλω να τη κάνω εδώ και αρκετά χρόνια, κοίταξε μήπως και βρείς τίποτα με γκρούπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 08/05/2018 στις 5:06 ΜΜ, vforvendetta85 είπε

Αρχές Ιουνίου, μαζί με την γυναίκα μου, θα πάμε 6 μέρες (5 βράδια) στη Ρουμανία: 1ο βράδυ Σινάια, 2ο Μπρασόβ, 3ο Σιμπίου και άλλα 2 στο Βουκουρέστι. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη όπως και κάθε βοήθεια για ενοικίαση αυτοκινήτου επιβέβλημενη!

Έχει κλείσει κανένας μέσω skyscanner - holiday autos και να διάλεξε την επιπρόσθετη ασφάλεια πυ προσφέρουν αυτοί; Γιατί κατά τα άλλα η επικοινωνία με τους Ρουμάνους είναι δύσκολη και η μόνη συμφέρουσα είναι μία addcar που ούτε η μάνα τους δεν τους ξέρει.

Πρόσεξε να διαλέξεις κάτι καλό γιατί οι δρόμοι δεν είναι και οι καλύτεροι. Οι Ρουμάνοι τουλάχιστον στο Βουκουρέστι ξέρουν Αγγλικά και θα βγάλεις άκρη. Έχετε διαλέξει ωραία μέρη, καλά να περάσετε!

 

Έχει πάει κάποιος Disneyland; Σκεφτόμαστε να πάμε με τον SO τέλος Ιουνίου για 4 μέρες και να μείνουμε μέσα στο πάρκο συγκεκριμένα στο Santa Fe και να αφήσουμε την πόλη για μια άλλη φορά ώστε να το απολαύσουμε λέτε 3 γεμάτες μέρες να είναι πολλές;

Επεξ/σία από ecpa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πάει κανεις Aστυπάλαια, έχει καμια καλή παραλια, κανένα μπαράκι? Λέμε να πάμε με την κοπέλα μου για κάνα 4ήμερο μέσα στον Αύγουστο. Λέει καθόλου η να προτιμήσουμε κάτι σε στυλ Ηράκλεια-Δονούσα-Σχοινούσα, κάθε μέρα και άλλο νησάκι Σκηνή έχουμε για camping, δεν φαντάζομαι να γραφουν εκεί. Τιμές για αστυπάλαια είδα κοντά στα 100ευρώ στο airbnb, έχει κάποιος κάτι πιο οικονομικό να προτείνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, new_guy είπε

Λέει καθόλου η να προτιμήσουμε κάτι σε στυλ Ηράκλεια-Δονούσα-Σχοινούσα, κάθε μέρα και άλλο νησάκι Σκηνή έχουμε για camping, δεν φαντάζομαι να γραφουν εκεί.

Σχοινουσα για camping ΜΗΝ πας μαζεύει πολλούς σκαφατους και γράφουν εμείς την βγάλαμε ένα βράδυ με Sleeping Bag, Ηράκλεια και Δονούσα ήταν μια χαρά πριν 3 χρονιά που πήγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Πεταω με Aegean για μιλανο σε economy class και θα ηθελα να ρωτησω αν επιτρεπεται να παρω πιστολακι μαλλιων στην χειραποσκευη μου.Ευχαριστω εκ των προτερων !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

11 ώρες πριν, Infant είπε

Καλησπερα παιδια, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Πεταω με Aegean για μιλανο σε economy class και θα ηθελα να ρωτησω αν επιτρεπεται να παρω πιστολακι μαλλιων στην χειραποσκευη μου.Ευχαριστω εκ των προτερων !

Κανονικά μπορείς χωρίς πρόβλημα (λέω "κανονικά" γιατί δεν ξέρω αν κάποια εταιρεία έχει καμια δικιά της κουλή απαγόρευση). Συμπίπτει στον τομέα των ηλεκτρικών όπως τα laptop και θα πρέπει να το ελέγξουν ξεχωριστά όπως θα έκαναν με το laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 5/13/2018 at 19:39, new_guy said:

Έχει πάει κανεις Aστυπάλαια, έχει καμια καλή παραλια, κανένα μπαράκι? Λέμε να πάμε με την κοπέλα μου για κάνα 4ήμερο μέσα στον Αύγουστο. Λέει καθόλου η να προτιμήσουμε κάτι σε στυλ Ηράκλεια-Δονούσα-Σχοινούσα, κάθε μέρα και άλλο νησάκι Σκηνή έχουμε για camping, δεν φαντάζομαι να γραφουν εκεί. Τιμές για αστυπάλαια είδα κοντά στα 100ευρώ στο airbnb, έχει κάποιος κάτι πιο οικονομικό να προτείνει; 

Πήγα το προηγούμενο καλοκαίρι στο οργανωμένο κάμπινγκ της Αστυπάλαιας. Μου άρεσε αρκετά μπορώ να πω (η τιμή πρέπει να ταν 8-9€ το άτομο με δική μας σκηνή), αρκετά χαλαρό κάμπινγκ και ωραίο φαγητό - προσοχή ότι είναι σχετικά απομονωμένο 3-5 χλμ από τη χώρα παρολαυτά έχει μια παραλία ακριβώς απέξω.

Γενικά κάναμε πολύ οτοστόπ για να μετακινούμαστε + λεωφορείο και κανά βράδυ ταξί.

Σου επισυνάπτω και έναν απλό οδηγό που έχω φτιάξει με κάποιες πληροφορίες

---------------
Επανέρχομαι για τη Σόφια:

On 5/6/2018 at 15:29, tornado said:

αναμενω τις δικες σου προσθηκες για πιο ολοκληρωμενο οδηγο :)

Καλα να περασεις!

Περάσαμε ένα πολύ ήσυχο ΠΣΚ.

Πολύ καθαρή η Σόφια τουλάχιστον στο κέντρο με πανέμορφα πάρκα και σιντριβάνια/πηγές παντού.

Κάναμε το free tour (2 ώρες διάρκεια και έχει 3 φορές τη μέρα την Άνοιξη και το Καλοκαίρι) το οποίο ήταν πολύ καλό.

Για φαγητό, δοκιμάσαμε το Izbata τελικά το οποίο ήταν αρκετά καλό. Η Βουλγάρικη σαλάτα (τύπου χωριάτικη) πολύ καλή με ωραίο λευκό τοπικό τυρί.

Από μουσεία προτιμήσαμε να μην πάμε μιας και μας κάλυψε το free tour σε γενικές γραμμές όσον αφορά την ιστορία της πόλης.

Πολύ ωραία επίσης και μια πλατεία τύπου πλατεία Εξαρχείων με υπαίρθια bars και ωραία μουσική - μαζεύει πολύ κόσμο όταν έχει καλή μέρα!

Επίσης για τις μετακινήσεις από και προς Αεροδρόμιο χρησιμοποιήσαμε μια εφαρμογή που λέγεται Taxime (τύπου taxibeat) με τη διαδρομή Σόφια κέντρο <-> Αεροδρόμιο να βγαίνει 5-6 € (10-12 λέβα).

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.pdf

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, billdepo είπε



Για φαγητό, δοκιμάσαμε το Izbata τελικά το οποίο ήταν αρκετά καλό. Η Βουλγάρικη σαλάτα (τύπου χωριάτικη) πολύ καλή με ωραίο λευκό τοπικό τυρί.

 

σε καλο σου, μου ανοιξες την ορεξη!

φαινεται και αυτο να εχει πολυ καλο φαγητο, αν μη τι αλλο, στη Σοφια τρως καλα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...