Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/8/2018 στις 12:18 ΜΜ, kalogeros είπε

Παιδιά, τέλη του μήνα θα κατέβω Κρήτη και συγκεκριμένα στο Ρέθυμνο. Η πτήση της επιστροφής μου από το Ηράκλειο είναι στις 8:15 το πρωί, πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να είμαι στο αεροδρόμιο το αργότερο κατά τις 7:00. Απ' ότι είδα, το πρώτο ΚΤΕΛ από Ρέθυμνο για Ηράκλειο φτάνει κατά τις 8:00, άρα δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβω την πτήση μου. Το ενδχόμενο να διανυκτερεύσω το προηγούμενο βράδυ στο Ηράκλειο το ξεχνάμε, καθώς έχω γάμο. Υπάρχει κάποιος οικονομικός τρόπος να φύγω πρωί από το Ρέθυμνο και να είμαι στο αεροδρόμιο του Ηρακλείου κατά τις 7:00 το πρωί;

Παζαρευεις με ταξιτζη απο την προηγουμενη μερα. Μου χει τυχει σε παρομοια διαδρομη εξω απο το αεροδρ Χανιων με το που εφτασα να μου προτεινει ταξιτζης ιδια τιμη με το κτελ (ωστοσο, ενω ετσι θα εκανα πολυ λιγοτερη ωρα να φτασω απ'οτι με το κωλοκτελ, του ειπα οχι για να αποφυγω την ταριφοσυζητηση στη διαδρομη) :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα κάποια πρόταση, κατά προτίμηση νησί που να αναχωρεί από Πειραιά καθώς δεν υπάρχει αυτοκίνητο, για ζευγάρι δηλαδή σχετικά ήσυχα και όσο γίνεται εύκολα προσβάσιμο χωρις αυτοκίνητο για θάλασσες μαγαζιά κλπ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, splanis είπε

Καλησπέρα κάποια πρόταση, κατά προτίμηση νησί που να αναχωρεί από Πειραιά καθώς δεν υπάρχει αυτοκίνητο, για ζευγάρι δηλαδή σχετικά ήσυχα και όσο γίνεται εύκολα προσβάσιμο χωρις αυτοκίνητο για θάλασσες μαγαζιά κλπ; 

Κουφονησια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στη παρέα. Από Δευτέρα θα είμαι Άνδρο με την Κοπέλα μου, αν κάποιος έχει κάποιες προτάσεις για : μπαράκι , φαγητό ( ποιοτικό ) και γενικά αξιοθέατα του νησιού  θα ήθελα να τις διαβάσω, έχω κάνει βέβαια μια μικρή έρευνα αλλά περιμένω και τις πληροφορίες σας   ;)  για να κάνω ένα αρχικό πλάνο.

'' Θα πάω για 3μιση ημέρες και θα μείνω Μπατσί '' θα υπάρχει και μηχανή οπότε θα προσπαθήσω να δω αρκετά  πράγματα  οπότε αν αξίζει κάτι δεν θα είναι πρόβλημα η απόσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 08/05/2018 στις 1:18 ΜΜ, kalogeros είπε

Παιδιά, τέλη του μήνα θα κατέβω Κρήτη και συγκεκριμένα στο Ρέθυμνο. Η πτήση της επιστροφής μου από το Ηράκλειο είναι στις 8:15 το πρωί, πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να είμαι στο αεροδρόμιο το αργότερο κατά τις 7:00. Απ' ότι είδα, το πρώτο ΚΤΕΛ από Ρέθυμνο για Ηράκλειο φτάνει κατά τις 8:00, άρα δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβω την πτήση μου. Το ενδχόμενο να διανυκτερεύσω το προηγούμενο βράδυ στο Ηράκλειο το ξεχνάμε, καθώς έχω γάμο. Υπάρχει κάποιος οικονομικός τρόπος να φύγω πρωί από το Ρέθυμνο και να είμαι στο αεροδρόμιο του Ηρακλείου κατά τις 7:00 το πρωί;

Οικονομικά απο Ρέθυμνο σε Ηράκλειο αποκλείεται να σου έρθει χωρίς ΚΤΕΛ . Ταξι στη καλυτερη θα πληρώσεις 50e . Η αλλη λύση ειναι να βρεις κανα φτηνό ενοικιαζόμενο αμάξι απο Ρέθυμνο γυρω στα 30e.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, θα πάω Πρέβεζα για 2 ημέρες μέσα στον Ιούλιο. Θα κάνω που θα κάνω τα χλμ για να φτάσω εκεί.. Που άλλου μπορώ να πάω για 3 ημέρες συνδυαστικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Λευκάδα, Πάργα, Άρτα, να δεις την αρχαία Νικόπολη. Ανάλογα τι θέλεις βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vasilissouvlaki είπε

Παιδιά από πιο μέρος είναι καλύτερα να κλείσω ταξίδι? Από ίντερνετ ή ταξιδιωτικό πρακτορείο? Γιατί στο πρακτορείο δίνουν πακέτα 

Για λιγα ατομα :

Ελλάδα Πρακτορείο 

Εξωτερικό δεν ξέρω αλλά νομίζω internet 

Σε περίπτωση πολλών ατόμων :

Παίρνεις προσφορές από πρακτορεία και τα συγκρίνεις με airbnb(και ακτοπλοϊκά ) 

Όσο περισσότερα άτομα είστε τόσο περισσότερες πιθανότητες να καταλήξετε σε airbnb. 

Από την άλλη με την μια φορά που ταξίδεψα με πρακτορείο η συνολική εξυπηρέτηση βοηθάει πολύ

Δηλαδή σε παίρνει από Αθήνα με δικό του πούλμαν σε πάει έξω από το πλοίο, όταν φτάνεις στο νησί ο που εκεί σε περιμένει άνθρωπος με το που κατέβεις και σε πάει στο δωμάτιο σου. Αντίστοιχα στον γυρισμό σε περιμένει πούλμαν έξω από το πλοίο. Αυτό συνέβη ΣΕ ΕΜΕΝΑ. Δεν ξέρω αν λειτουργούν όλα τα πρακτορεία έτσι. Ελπίζω να βοήθησα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2018 στις 9:14 ΜΜ, maxdore217 είπε

Καλησπέρα στη παρέα. Από Δευτέρα θα είμαι Άνδρο με την Κοπέλα μου, αν κάποιος έχει κάποιες προτάσεις για : μπαράκι , φαγητό ( ποιοτικό ) και γενικά αξιοθέατα του νησιού  θα ήθελα να τις διαβάσω, έχω κάνει βέβαια μια μικρή έρευνα αλλά περιμένω και τις πληροφορίες σας   ;)  για να κάνω ένα αρχικό πλάνο.

'' Θα πάω για 3μιση ημέρες και θα μείνω Μπατσί '' θα υπάρχει και μηχανή οπότε θα προσπαθήσω να δω αρκετά  πράγματα  οπότε αν αξίζει κάτι δεν θα είναι πρόβλημα η απόσταση. 

Κανένας ρε παιδιά ?  ( Έστω και σε pm κάποιες Info ) :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/16/2018 στις 8:14 ΜΜ, maxdore217 είπε

Καλησπέρα στη παρέα. Από Δευτέρα θα είμαι Άνδρο με την Κοπέλα μου, αν κάποιος έχει κάποιες προτάσεις για : μπαράκι , φαγητό ( ποιοτικό ) και γενικά αξιοθέατα του νησιού  θα ήθελα να τις διαβάσω, έχω κάνει βέβαια μια μικρή έρευνα αλλά περιμένω και τις πληροφορίες σας   ;)  για να κάνω ένα αρχικό πλάνο.

'' Θα πάω για 3μιση ημέρες και θα μείνω Μπατσί '' θα υπάρχει και μηχανή οπότε θα προσπαθήσω να δω αρκετά  πράγματα  οπότε αν αξίζει κάτι δεν θα είναι πρόβλημα η απόσταση. 

Καλησπέρα, μιας και θα μένεις στο Μπατσί εκεί είναι και η περισσότερη νυχτερινή ζωή οπότε με μια βόλτα θα βρεις κάμποσα μπαράκια/καφετέριες, τα περισσότερα πάνω στον δρόμο του λιμανιού. Σίγουρα να πας μία επίσκεψη στην Χώρα για περπάτημα. Μπορείς να πας από τη νότια μεριά του νησιού (μπατσί - παλαιόπολη  και μετά επιστροφή από το βόρειο τμήμα του νησιού (Χώρα - Αποικία ίσως με μια στάση στις Στενιές).
Για παραλίες δεν ξέρω αν ψήνεσαι ή είναι πολύ νωρίς. 2 χιλιόμετρα μετά το λιμάνι του Γαυρίου θα συναντήσεις τη μεγαλύτερη παραλία του νησιού, Άγιος Πέτρος, έχει 2-3 κομμάτια οργανωμένα με ξαπλώστρες/καφέ κτλ και το μεγαλύτερο μέρος της είναι ελεύθερο. Δίπλα ακριβώς είναι η παραλία Χρυσή Άμμος που τραβάει την νεολαία αλλά τα νερά είναι ρηχά και θέλει να προχωρήσεις λιγάκι για να μπορέσεις να κολυμπήσεις, τουλάχιστον τις τελευταίες φορές που είχα πάει. Τριγύρω από το Μπατσί δεν έχω πάει ποτέ για μπάνιο. Τώρα βέβαια μέσα Μαϊου δεν ξέρω αν έχει ξεκινήσει η σεζόν εκεί και πόσα από τα μαγαζιά είναι ανοιχτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/5/2018 στις 9:14 ΜΜ, maxdore217 είπε

Καλησπέρα στη παρέα. Από Δευτέρα θα είμαι Άνδρο με την Κοπέλα μου, αν κάποιος έχει κάποιες προτάσεις για : μπαράκι , φαγητό ( ποιοτικό ) και γενικά αξιοθέατα του νησιού  θα ήθελα να τις διαβάσω, έχω κάνει βέβαια μια μικρή έρευνα αλλά περιμένω και τις πληροφορίες σας   ;)  για να κάνω ένα αρχικό πλάνο.

'' Θα πάω για 3μιση ημέρες και θα μείνω Μπατσί '' θα υπάρχει και μηχανή οπότε θα προσπαθήσω να δω αρκετά  πράγματα  οπότε αν αξίζει κάτι δεν θα είναι πρόβλημα η απόσταση. 

Από παράλιες να πας να δεις επίσης της Γριάς το Πήδημα, Άχλα και διπλά στη Χωρά έχει παραλία με τον φάρο για φωτογραφίες, και αξίζει μια επίσκεψη στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, Ίδρυμα Βασίλη και Ελίζας Γουλανδρή, στο Γαυριο να μην κάτσεις καθόλου δεν έχει τίποτα να κάνεις και στο Μπατσι έχει πολλές επιλογές για φαγητό/πότο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...