Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/5/2018 στις 12:13 ΜΜ, maxdore217 είπε

Κανένας ρε παιδιά ?  ( Έστω και σε pm κάποιες Info ) :D 

αφου θα εισαι με μηχανη, πες μας μολις ερθεις, ποσα μετρα ηταν η μεγαλυτερη ευθεια.... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να ρωτήσω τους γκουρού, επειδή φυσικά άφησα το εισιτήριο τελευταία στιγμή, ταξιδεύω σε 15 μέρες και έχω βρει μόνο ένα στα λεφτά που θέλω αλλά χωρίς αποσκευές. Πιστεύετε ότι υπάρχει καμία περίπτωση να βολευτώ για δυο εβδομάδες στο εξωτερικό με την χειραποσκευή των 8 κιλών της Swiss; Να αναφέρω επίσης ότι θα είμαι σε σπίτι κολλητού άρα μερικά πράγματα όπως Σαμπουαν, οδοντόπαστες κτλ. μπορώ να χρησιμοποιώ τα δικά του ή στην ανάγκη να αγοράσω εκεί μικρές συσκευασίες ώστε να εξοικονομήσω κάπως χώρο.

Επεξ/σία από BlueBlade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Θέλω να ρωτήσω τους γκουρού, επειδή φυσικά άφησα το εισιτήριο τελευταία στιγμή, ταξιδεύω σε 15 μέρες και έχω βρει μόνο ένα στα λεφτά που θέλω αλλά χωρίς αποσκευές. Πιστεύετε ότι υπάρχει καμία περίπτωση να βολευτώ για δυο εβδομάδες στο εξωτερικό με την χειραποσκευή των 8 κιλών της Swiss; Να αναφέρω επίσης ότι θα είμαι σε σπίτι κολλητού άρα μερικά πράγματα όπως Σαμπουαν, οδοντόπαστες κτλ. μπορώ να χρησιμοποιώ τα δικά του ή στην ανάγκη να αγοράσω εκεί μικρές συσκευασίες ώστε να εξοικονομήσω κάπως χώρο.

Aν δε σε νοιάζει η βρώμα, γιατί να μη μπορείς;

Αν μπορείς να πλένεις ρούχα θα αντέξεις - αν όχι, δυο βδομάδες είναι πολλές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Θέλω να ρωτήσω τους γκουρού, επειδή φυσικά άφησα το εισιτήριο τελευταία στιγμή, ταξιδεύω σε 15 μέρες και έχω βρει μόνο ένα στα λεφτά που θέλω αλλά χωρίς αποσκευές. Πιστεύετε ότι υπάρχει καμία περίπτωση να βολευτώ για δυο εβδομάδες στο εξωτερικό με την χειραποσκευή των 8 κιλών της Swiss; Να αναφέρω επίσης ότι θα είμαι σε σπίτι κολλητού άρα μερικά πράγματα όπως Σαμπουαν, οδοντόπαστες κτλ. μπορώ να χρησιμοποιώ τα δικά του ή στην ανάγκη να αγοράσω εκεί μικρές συσκευασίες ώστε να εξοικονομήσω κάπως χώρο.

Εξαρτάται από τον τύπο της χειραποσκευής (σκληρή/μαλακή) και αν θα πάρεις πολλά παπούτσια/πανωφόρια μαζί σου. Αν έχεις διάφορα ζευγάρια παπούτσια και μπουφάν τότε θα είναι δύσκολο. Αν όχι και αφού θα μένεις σε φίλο τότε ουσιαστικά θες εσώρουχα και λίγα ρούχα. Το κλασικό κόλπο για να αξιοποιήσεις όσο περισσότερο χώρο γίνεται είναι να τυλίξεις σε ρολό τα ρούχα (σα να είναι πετσέτες φαντάσου). Και εξοικονομείς χώρο και δεν τσαλακώνονται/ταλαιπωρούνται τα ρούχα. Δες ένα παράδειγμα εδώ:

kazimierz_dolny_snapsblabs-1.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎22‎/‎5‎/‎2018 στις 9:00 ΜΜ, BlueBlade είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τελικά το βόλεψα και πήρα εισιτήριο με βαλίτσα. Άρα δεν θα έχω πρόβλημα.

Με χειραποσκευή και σακίδιο πλάτης θα βολευόσουν ψιλοάνετα πιστεύω , ειδικά τέτοια εποχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Με χειραποσκευή και σακίδιο πλάτης θα βολευόσουν ψιλοάνετα πιστεύω , ειδικά τέτοια εποχή.

Μωρέ και εγώ το πιστεύω αλλά δεν ήθελα να ρισκάρω, έτσι και αλλιώς η διαφορά στην τιμή δεν ήταν ιδιαίτερα μεγάλη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Τι θα προτείνατε για Ιούλιο οδικώς από Θεσσαλονικη εκτός από Χαλκιδική-Πιερία για ζευγάρι σε λογικές τιμές και απόσταση. Έχω πάει Λευκαδα(σε όλο το Ιόνιο βασικά) κέντρο έμεινα πριν 6-7 χρόνια με τουριστικό οποτε αν αξίζει κάτι άλλο από Λευκάδα να μείνω ευπρόσδεκτο. Και Θασο(που έχει φτηνό φέρι) είχα μείνει ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2018 στις 12:16 ΜΜ, billdepo είπε

Πήγα το προηγούμενο καλοκαίρι στο οργανωμένο κάμπινγκ της Αστυπάλαιας. Μου άρεσε αρκετά μπορώ να πω (η τιμή πρέπει να ταν 8-9€ το άτομο με δική μας σκηνή), αρκετά χαλαρό κάμπινγκ και ωραίο φαγητό - προσοχή ότι είναι σχετικά απομονωμένο 3-5 χλμ από τη χώρα παρολαυτά έχει μια παραλία ακριβώς απέξω.

Γενικά κάναμε πολύ οτοστόπ για να μετακινούμαστε + λεωφορείο και κανά βράδυ ταξί.

Σου επισυνάπτω και έναν απλό οδηγό που έχω φτιάξει με κάποιες πληροφορίες

---------------
Επανέρχομαι για τη Σόφια:

Περάσαμε ένα πολύ ήσυχο ΠΣΚ.

Πολύ καθαρή η Σόφια τουλάχιστον στο κέντρο με πανέμορφα πάρκα και σιντριβάνια/πηγές παντού.

Κάναμε το free tour (2 ώρες διάρκεια και έχει 3 φορές τη μέρα την Άνοιξη και το Καλοκαίρι) το οποίο ήταν πολύ καλό.

Για φαγητό, δοκιμάσαμε το Izbata τελικά το οποίο ήταν αρκετά καλό. Η Βουλγάρικη σαλάτα (τύπου χωριάτικη) πολύ καλή με ωραίο λευκό τοπικό τυρί.

Από μουσεία προτιμήσαμε να μην πάμε μιας και μας κάλυψε το free tour σε γενικές γραμμές όσον αφορά την ιστορία της πόλης.

Πολύ ωραία επίσης και μια πλατεία τύπου πλατεία Εξαρχείων με υπαίρθια bars και ωραία μουσική - μαζεύει πολύ κόσμο όταν έχει καλή μέρα!

Επίσης για τις μετακινήσεις από και προς Αεροδρόμιο χρησιμοποιήσαμε μια εφαρμογή που λέγεται Taxime (τύπου taxibeat) με τη διαδρομή Σόφια κέντρο <-> Αεροδρόμιο να βγαίνει 5-6 € (10-12 λέβα).

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.pdf

Ευχαριστώ πολύ για τον αναλυτικό οδηγό. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2018 στις 4:33 ΜΜ, djuan1988 είπε

Πάργα θα μπορούσατε να πάτε. 

Και εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουν. Η Παργα η Σύβοτα. Βασικά και στα 2 απλά για διαμονή ίσως ποιο ήσυχα να είναι Σύβοτα γιατί διάβασα Παργα γίνεται χαμός με parking κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύβοτα είναι ποιο "άνετα" & ποιο "χαλαρά"

Βεβαίως αυτό δεν είναι τυχαίο , η Πάργα είναι πολύ ποιο ωραία ενώ στα Σύβοτα θα βαρεθήτε γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ακριβώς, η Πάργα είναι πανέμορφη, τα Σύβοτα είναι ένα απλό χωριό. Βέβαια οι παραλίες είναι ομορφότερες κοντά στα Σύβοτα, αλλά γενικά οι αποστάσεις μεταξύ των δύο δεν είναι μεγάλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αν προτιμήσω τελικά τα Σύβοτα απλά σαν βάση το σκεφτόμουν δηλαδή για να δω γύρω παραλίες Παργα κλπ η καμία μέρα προς Λευκάδα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οτιδήποτε άλλο ευπρόσδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...