Προς το περιεχόμενο

World Of Warcraft Topic v1


Aias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ την πρώτη φορά δεν ήξερα πώς μπαίνεις στην undercity και έκανα whisper έναν που μου λέει απο τους υπονόμους.

Και έτσι βούτηξα στα πράσινα νερά στο πλάι και τριγύρναγα μια ώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εποχές που για να πας level 60 ελεγε οντως κατι γιατι το leveling δεν ηταν τοσο απλο , εποχές του thottbot αντιστοιχο του wowhead αλλα προγονος του , εποχές που δεν υπηρχαν guides για classes , εποχές που δεν υπηρχαν addons , εποχές που οποιος φοραγε μωβ item οντως ξεχωριζε από το πληθος , εποχές που αν πραγματικα δεν ένοιωθες δεν εκανες για raiding και τοσα μα τοσα πολλα , ένα κομματι μου εχει μεινει σε αυτό το παιχνιδι .

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εποχες που για να μαζεψεις λεφτα να αγορασεις mount τσονταρε ολη η guild. Εποχες που αγοραζες τα skills με προσοχη γιατι δεν ειχες φραγκα να τα αγορασεις ολα....Εποχες που εβλεπες ατομο απο το αλλο faction και χτυπαγε κοκκινο η αδρεναλινη σου. Open pvp σε hillsbrad foolhills, duskwood και stv...
Οποιος επαιξε vanilla wow (απο τη 1η μερα) δεν θα ξαναζησει ΠΟΤΕ τα ιδια συναισθηματα με κανενα αλλο mmo....

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ευτύχησα να παίξω εποχές Vanilla, αλλά στα late TBC.

 

Μπορώ εύκολα να σου πω όμως, ότι τα συναισθήματα είναι ακριβώς τα ίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DeiX, on 21 Mar 2016 - 09:59 AM, said:

Εποχες που για να μαζεψεις λεφτα να αγορασεις mount τσονταρε ολη η guild. Εποχες που αγοραζες τα skills με προσοχη γιατι δεν ειχες φραγκα να τα αγορασεις ολα....Εποχες που εβλεπες ατομο απο το αλλο faction και χτυπαγε κοκκινο η αδρεναλινη σου. Open pvp σε hillsbrad foolhills, duskwood και stv...

Οποιος επαιξε vanilla wow (απο τη 1η μερα) δεν θα ξαναζησει ΠΟΤΕ τα ιδια συναισθηματα με κανενα αλλο mmo....

Ετσι και το πρωτο ground mount ηταν στο level 40 και το δευτερο ηταν στο lvl 60.

 

Zus, on 21 Mar 2016 - 10:22 AM, said:

Δεν ευτύχησα να παίξω εποχές Vanilla, αλλά στα late TBC.

 

Μπορώ εύκολα να σου πω όμως, ότι τα συναισθήματα είναι ακριβώς τα ίδια.

Εκει μπηκαν και τα πρωτα flying mounts ποσο farming για να μαζεψεις τα gold. Αν θυμαμαι καλα ηταν 4.5κ για να κανεις train το skill πολλα gold για τις τοτε τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι και το πρωτο ground mount ηταν στο level 40 και το δευτερο ηταν στο lvl 60.

 

Εκει μπηκαν και τα πρωτα flying mounts ποσο farming για να μαζεψεις τα gold. Αν θυμαμαι καλα ηταν 4.5κ για να κανεις train το skill πολλα gold για τις τοτε τιμες.

Και μετα στο Wrath που μπηκε το μαμουθ με τους vendor που κοστιζε 16.5-20k αναλογα το reputation και παει λεγοντας :P

 

Οποιος προλαβε να παιξει μεχρι και τα 80 δεν προκειται να ξαναδει τετοια πραγματα σε mmo αυτο ειναι το μονο σιγουρο.

 

Τωρα πλεον τα expansion ειπαμε.1 μηνα αξιζουν τον πρωτο καιρο που βγαινουν και αλλο 1 οταν βγει το τελευταιο raid ξερω γω.

 

Το μονο που λυπαμαι απο τα 70 και 80 ειναι οτι ειχε αναγνωριση απο τους 3ους το καψιμο που εριχνες(εστω και στα 80).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι ειχα θεμα με την undercity γιατι επαιζα horde, εψαχνα κανα μισαωρο την εισοδο , τελικα εκανα whisper σε ένα παλικαρι που ηξερε και μου εδειξε τα elevators .

 

ditto. και δεν ημουν ο μονος. θυμαμαι αρκετοι ψαχνανε την εισοδο και ρωταγανε στο chat.

 εποχές του thottbot αντιστοιχο του wowhead 

 

 

το wowhead αγορασε το thottbot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι και το πρωτο ground mount ηταν στο level 40 και το δευτερο ηταν στο lvl 60.

 

Εκει μπηκαν και τα πρωτα flying mounts ποσο farming για να μαζεψεις τα gold. Αν θυμαμαι καλα ηταν 4.5κ για να κανεις train το skill πολλα gold για τις τοτε τιμες.

 

Εγώ όταν είδα για πρώτη φορά live το epic mount του Pala

 

Kung-Fu-Panda-3-Epic-Reaction.gif

 

PS Με έπιασε κατάθλιψη... Από το Cataclysm και μετά το παιχνίδι πήρε τρελό κατήφορο. Κάπου εκεί διαλύθηκε και η guild μου. Κλαψ, λυγμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου φαινεται, ειναι αδυνατο. Κυριως διοτι εμεις εχουμε αλλαξει ολα αυτα τα χρονια κι οχι λογο του ιδιου του παιχνιδιου.

 

Ποιος θ αντεχε στ αληθεια ολα αυτα ξανα? Ποιος θα σπαμαρε και θα εκανε whisper 3 ωρες για ενα τανκ? Ποιος θα αντεχε χωρις LFG και ατελειωτο chatting για ενα απλο group? Ποιος θα φαρμαρε 54864541584 ωρες για καθε crafted item και μαλιστα εχοντας τη βοηθεια φιλων και συγγενων? Ποιος θα την παλευε σ ενα AV που θα κρατουσε 2 μερες? Ποιος θα παρακαλουσε ξανα raid leader για item μετα απο 9999 φορες που δοθηκε σε αλλον? Ποιος θα εψαχνε ξανα για tank ή healer στη μεση του raid επειδη εφαγαν dc ή την εκαναν? Ποιος θα φαρμαρε και θα κανε quests σαν tank ή healer και θα εκλιπαρουσε το guild να τον βοηθησει, εξ αιτιας του single spec? Ποιος θα εχανε ξανα ολοκληρη εβδομαδα raid επειδη εγινε locked σ ενα group το οποιο διαλυθηκε μετα το πρωτο boss? Ποιος θα επαιζε ξανα εστω και μια στιγμη αν γινονταν ξανα τα παντα οπως mounts, pets κλπ on character αντι on account?

 

Μπορω να λεω μεχρι αυριο πραγματα τα οποια με μια πρωτη ματια φαινονται ομορφα και τα αναπολουμε, αλλα επι της ουσιας κανεις δεν θ αντεχε ξανα να τα κανει ουτε για μια στιγμη. Ημουν νεος ελευθερος οταν ξεκινησα το WoW κι ακομα μικροτερος οταν επαιξα πρωτη φορα mmo και ειμαι παντρεμενος με 2 παιδια, με το μεγαλο να ναι 10 ετων πλεον. Μιλοντας λοιπον εκ μερους πολλων παλαιων εδω μεσα τοσο ηλικιακα οσο και στα mmo's, θεωρω οτι δεν θα αντεχαμε ξανα τιποτα απ αυτα.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη αλήθεια. Νομίζω πως πολλές φορές η νοσταλγία μας κάνει να ξεχνάμε τον πόνο. Γιατί ήταν μεγάλος ο πόνος να είσαι με τα πόδια μέχρι το 40 lvl και όλοι νομίζω θυμόμαστε πόσο καιρό μας έπαιρνε να γίνουμε 40... Ένα από τα άπειρα παραδείγματα.

 

Απλά ήμασταν κι εμείς μικρότεροι και καυλωμένοι, παρόμοιο game δεν υπήρχε και μας συνεπήρε με τον κόσμο του.

 

Για να μη μιλήσω για to ganging που έχω φάει εκεί κοντά στο Tauren Mill για μία ώρα σερί, όταν ήμουν σκατόνουμπο και έτρεχα αμέριμνος στα λιβάδια των Arathi Highlands...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 εβδομάδες φάρμαρα rich thorium για να βγάλω τα 1000 gold που έκανε τοτε το epic mount. οι άλλοι δεν είχαν καν mounts και εγώ είχα την τιγράρα με το armor. για να μην μιλήσω για το πρώτο tf που κάναμε ή για το άνοιγμα των πυλών του aq

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου φαινεται, ειναι αδυνατο. Κυριως διοτι εμεις εχουμε αλλαξει ολα αυτα τα χρονια κι οχι λογο του ιδιου του παιχνιδιου.

 

Ποιος θ αντεχε στ αληθεια ολα αυτα ξανα? Ποιος θα σπαμαρε και θα εκανε whisper 3 ωρες για ενα τανκ? Ποιος θα αντεχε χωρις LFG και ατελειωτο chatting για ενα απλο group? Ποιος θα φαρμαρε 54864541584 ωρες για καθε crafted item και μαλιστα εχοντας τη βοηθεια φιλων και συγγενων? Ποιος θα την παλευε σ ενα AV που θα κρατουσε 2 μερες? Ποιος θα παρακαλουσε ξανα raid leader για item μετα απο 9999 φορες που δοθηκε σε αλλον? Ποιος θα εψαχνε ξανα για tank ή healer στη μεση του raid επειδη εφαγαν dc ή την εκαναν? Ποιος θα φαρμαρε και θα κανε quests σαν tank ή healer και θα εκλιπαρουσε το guild να τον βοηθησει, εξ αιτιας του single spec? Ποιος θα εχανε ξανα ολοκληρη εβδομαδα raid επειδη εγινε locked σ ενα group το οποιο διαλυθηκε μετα το πρωτο boss? Ποιος θα επαιζε ξανα εστω και μια στιγμη αν γινονταν ξανα τα παντα οπως mounts, pets κλπ on character αντι on account?

 

Μπορω να λεω μεχρι αυριο πραγματα τα οποια με μια πρωτη ματια φαινονται ομορφα και τα αναπολουμε, αλλα επι της ουσιας κανεις δεν θ αντεχε ξανα να τα κανει ουτε για μια στιγμη. Ημουν νεος ελευθερος οταν ξεκινησα το WoW κι ακομα μικροτερος οταν επαιξα πρωτη φορα mmo και ειμαι παντρεμενος με 2 παιδια, με το μεγαλο να ναι 10 ετων πλεον. Μιλοντας λοιπον εκ μερους πολλων παλαιων εδω μεσα τοσο ηλικιακα οσο και στα mmo's, θεωρω οτι δεν θα αντεχαμε ξανα τιποτα απ αυτα.

 

Εχεις απολυτο δικιο. Μεγαλωσαμε και μας εχει μεινει η νοσταλγια. Παντως εγω ανετα ξαναπαιζα σε casual ρυθμους. Δεν υπαρχει ο χρονος πλεον οπως υπηρχε καποτε. Αλλα τουλαχιστον η ικανοποιηση που επερνες οταν εκανες κατι ηταν μεγαλη. Επαιξα για κανα 4μηνο στον μεγαλυτερο vanilla server αυτη την στιγμη και πραγματικα το απολαυσα παρα πολυ. Πολλα πραγματα ειναι κουραστικα επειδη τα εχουμε ξανακανει πολλες φορες αλλα τουλαχιστον το ενιωθες το παιχνιδι. Σε εβαζε στο τρυπακι να μιλησεις με αλλους και να κανεις φιλιες για να πετυχεις κατι. Ακομα μιλαω με φιλους απο το 2006..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry guys αλλά η αλήθεια είναι ότι εγώ ΤΩΡΑ το vanilla δεν το αντέχω. Θα το αποκαλούσα καρκίνο :P

Αναρωτιέμαι, αν ΣΗΜΕΡΑ το wow εκανε launch σαν vanilla ποσο θα πετύχαινε; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...