Προς το περιεχόμενο

World Of Warcraft Topic v1


Aias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλημέρες στη παρέα

 

θα ήθελα την άποψή σας. σκέφτομαι να ανεβάσω έναν (ακόμα) alt, όπου σκέφτομαι να δοκιμάσω να τον κανω και healer. (είναι η πρώτη φορά που θα δοκιμάσω να κάνω healer)

 

αυτό που θέλω είναι να έχει σχετικά απλό healing, στην τελική και να μαι εντελώς fail να μπορώ να μπω σε ένα lfr να σπαμάρω aoe heals και να μην με πρήζουν.

 

σκεφτόμουν shammy, έχω ακούσει καλά λόγια και για priest/monk. εχει κανεις να προτείνει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Druid.

 

Εύκολο healing όμως δεν υπάρχει. Να spammάρεις aoe healing όσο θες, όταν όμως ξεμείνεις από mana θα πηγαίνει το καντήλι σύννεφο να ξέρεις.

 

O healer είναι από τα πιο απαιτητικά roles στο WoW. Ξεκίνα λοιπόν με όποιον healer σου αρέσει εσένα και στην πορεία κάνε training το healing σου στα low lvl instances. Μέχρι να 90αρίσεις θα έχεις αποκτήσει μια κάποια εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντιθετως εγω νομιζω οτι ο ρολος του healer ειναι το πιο ευκολο, ιδιως αν εχει και descent gear.

DPS δυσκολοτερο, και tanking για μενα το δυσκολοτερο-respect.

 

Or μου ετσι μου φαινεται εμενα ως healer long time.

Λοιπον φιλε μου εχοντας 90ριδες ολα τα healing classes εκτος απο μονκ, αφου θες κατι ευκολο, aoe και διασκεδαστικο πας χαλαρα για druid/shammy....

 

Οταν μαξαρεις , ξεχνα οτι ηξερες και δες παρακατω :

 

End level raiding normal/flex Soo :

 

>>>Shammy  = 3-5 κουμπια = Healing Rain, Healing Stream totem(Glyphed), Chain Heal (glyphed)!!! και σπας και τα κοντερ, βλεπουν τη σκονη σου.

Κτυπας και κανα healing surge/earth shield/riptide στο τανκ !!

Imba spell = instant ressurection

Ascendance when available/timing

Tα αλλα τοτεμ γραφτα εκει που ξερεις, εκτος απο κανα mana regen και spirit link... μην μπερδευεσαι..

 

>>>Druid = 3-7 κουμπια = Effloressence(Glyphed Wild Mushroom/ Bloom), Rejuv (multiple targets), Wiid Growth !!

και σπας και τα κοντερ (tranquillity when available/timing!!) , βλεπουν τη σκονη σου.

Τα αλλα κουμπια ειναι Swiftmend(με Soul of Forest) asap + wild growth (ξεχνα το ns/healing touch), Lifebloom περιστασιακα, αντε και κανα regrowth...

Super imba spell = Combat Ress (Prio 1.tank, 2. Healer, 3. Wait for tank/healer to die)

Innervate + trinket cds @ ~50% mana.

 

9 στις 10 ανα χασω τo 1st HPS με τον druid θα ειναι απο shammy και αντιστροφα. Αλλο class για να μου ριξει πρεπει να υπαρχει αρκετα μεγαλη διαφορα στο ilvl.

 

Druid δυνατοτερο σε πολυ μεγαλα aoe spread, Shammy σε λιγο μικροτερα αοe spread..

 

Στοχευεις για 14Κ+ Spirit (εγω εκει ειμαι για νορμαλ) αν θες να το κανεις λιγο spam παρτυ νηπιαγωγιο, αλλιως με συνεση ! Υπαρχουν καποια πολυ δυνατα guides για μανα refill (oxi otan eimaste sto 0% !)

 

PS: Παιζω με VuhDo addon και Steel Series WoW Μουse και μονο....Xωρις αυτα σιγουρα το healing ειναι δυσκολοτερο..

Επεξ/σία από stefanos9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές :)

 

μάλλον θα πάω για shammy, για κάποιο λόγο οι druid δεν με πολυψήνουν... οπότε καλό μου lvl up :P

 

όσο για dps/tank... επειδή έχω παίξει και τους 2 ρόλους με dk tank και dps dk, lock κυρίως, μπορώ να σου πω οτι (αν εχεις decent gear) το tanking δεν είναι και τόσο τραγικό. σε δεδομένα bosses  το θεωρώ πιο εύκολο και από το dps, αλλα σε άλλα (για παράδειγμα mv 1st boss) απλά δεν παλεύετε.  ποτε δεν κατάφερα να μάθω τι πρεπει να κανω taunt καθε φορά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

.........βλεπουν τη σκονη σου........

.........βλεπουν τη σκονη σου........

.........βλεπουν τη σκονη σου........

 

 

οποτε βλεπω αυτη τη φραση , για healing duties , καταλαβαινω πως καποιος απλα δεν εχει μαθει ποτε του να heal-arei .

μου θυμιζει καποιους επιπολαιους-επιφανειακους healer-ades που ενω σχεδον ολο το raid group ειχε wip-arei , εκεινοι περηφανευοταν  "but i m topping the meters, bitches".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, υπάρχει και αυτή η κατηγορία healer που περιγράφεις.

 

αλλά, αν το δούμε πιο σφαιρικά, αυτούς τους συναντάς σε lfr κυρίως. οπότε, εκεί, αυτή είναι η δουλειά τους. να έχουν όσο το δυνατόν πιο πολύ hps. αντε αν δεν βαριούνται, αν δεν έχουν να πιουν καφέ ή να ξυστούν να κάνουν κανα dispell (πονεμένη ιστορία). σε normal το δέχομαι οτι παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο, αλλά για χαλαρό healing σε lfr είναι μια χαρά.

 

και για να πούμε και του στραβού το δίκιο, αυτό ζήτησα. δεν περιμένω να είμαι imba healer, βασικά δεν ξέρω καν αν θα μου αρέσει. αλλά το να μπορώ να παίζω κανα lfr και να μην με πρήζουν με καλύπτει. αν αποφασίσω να το δω πιο "σοβαρά" τότε... είναι άλλη ιστορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν 4-5 χρονια αρχισα το WoW ως DPS mage σε καλο guild, οποτε τα meters εχουν μεινει στο DNA μου απο τοτε...

 

Παντως και εδω και 2-3 χρονια που ειμαι αποκλειστικα healer, υπαρχει healthy ανταγωνισμος σε HPS ιδιως σε νορμαλ και flex, ετσι βελτιωνεσαι κι ολας...κοιτας τι κανει καποιος καλυτερα στα logs κλπ.....

 

Δε το συζητας και στο chat βεβαια...

 

LFR δε παιζουνε στα ιlvl που μιλαμε (550-560), παιζαν για κανα legendary πιο παλια...

 

Τον healer δεν τον πρηζει κανενας, τον παρακαλανε κι ολας παιδια....Ε αν πεσεις σε κανα βλαμενο τι να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντιθετως εγω νομιζω οτι ο ρολος του healer ειναι το πιο ευκολο, ιδιως αν εχει και descent gear.

DPS δυσκολοτερο, και tanking για μενα το δυσκολοτερο-respect.

 

Or μου ετσι μου φαινεται εμενα ως healer long time.

Λοιπον φιλε μου εχοντας 90ριδες ολα τα healing classes εκτος απο μονκ, αφου θες κατι ευκολο, aoe και διασκεδαστικο πας χαλαρα για druid/shammy....

 

Οταν μαξαρεις , ξεχνα οτι ηξερες και δες παρακατω :

 

End level raiding normal/flex Soo :

 

......................................................................................

 

>>>Druid = 3-7 κουμπια = Effloressence(Glyphed Wild Mushroom/ Bloom), Rejuv (multiple targets), Wiid Growth !!

και σπας και τα κοντερ (tranquillity when available/timing!!) , βλεπουν τη σκονη σου.

Τα αλλα κουμπια ειναι Swiftmend(με Soul of Forest) asap + wild growth (ξεχνα το ns/healing touch), Lifebloom περιστασιακα, αντε και κανα regrowth...

Super imba spell = Combat Ress (Prio 1.tank, 2. Healer, 3. Wait for tank/healer to die)

Innervate + trinket cds @ ~50% mana.

 

9 στις 10 ανα χασω τo 1st HPS με τον druid θα ειναι απο shammy και αντιστροφα. Αλλο class για να μου ριξει πρεπει να υπαρχει αρκετα μεγαλη διαφορα στο ilvl.

 

Druid δυνατοτερο σε πολυ μεγαλα aoe spread, Shammy σε λιγο μικροτερα αοe spread..

 

Στοχευεις για 14Κ+ Spirit (εγω εκει ειμαι για νορμαλ) αν θες να το κανεις λιγο spam παρτυ νηπιαγωγιο, αλλιως με συνεση ! Υπαρχουν καποια πολυ δυνατα guides για μανα refill (oxi otan eimaste sto 0% !)

 

Πόσο μα πόσο λάθος  :wacko: .........

Lifebloom περιστασιακά;, μιλάμε ίσως η χειρότερη συμβουλή για resto Druid στα χρονικά του WoW. Το LB πρέπει να είναι up μόνιμα πάνω στο tank. 

14k spirit?? Να το κάνεις τι; έχω 12,5k και αυτό γιατί δεν μπορώ να κάνω reforge πιο χαμηλά για να πάω στα 12κ που είναι και το ιδανικό (Hamlet speaking όχι εγώ) και το οποίο είχα πάνω κάτω σε όλο το ΜοP. Βέβαια αφού δεν παίζεις Nourish, HT δεν απορώ που θέλεις 14k spirit για να κρατάς mana.

Tier 60 talent πας ή για incarnation ή για SotF ανάλογα με το haste που έχεις (και μπορείς ικανοποιητικά να φτάσεις) και ανάλογα με το fight.

 

PS: Resto druid με 9/14 HC στο current tier. 3healed Norushen 25man HC, 2healed Juggernaut HC 10man, solo healed Shamman HC down group 10man (7 players).

Επεξ/σία από siegfried_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλας για heroic, οκ..Εγω δεν εχω τρεξει heroic ουτε και προκειται. Σε flex/normal εγω δεν παιζω nourish/ΗΤ , τι να σου πω δεν μου αρεσει κιολας, slow...

 

Προτιμω rejuv/regrowrth αντι για nourish/ht

 

προτιμω regrowth, ειναι faster, critaρει και healarei αρκετα περισοτερο (180Κ αντι για 130Κ πχ) (ειμαι με mastery build τιγκα, δεν εχω παει σε 13Κ haste build)...Και κει και να μην εχει lifebloom το tank 100% δεν τρεχει και τιποτα... Και με 12Κ spirit καλα θα μουν 8 στις 10, το 14Κ το προτιμω προσωπικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το lifebloom up είναι must. Ακόμα και σε dungeon να παίζεις. Χωρίς αυτό απλά ακυρώνεις το playstyle του resto druid και αυτό γιατί δεν έχεις καθόλου clearcasting. Τώρα με 4set τελευταίο tier (που υποθέτω μετά από τόσο καιρό farming  LFR/flex/normal οφείλεις να έχεις) το regrowth δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Απλά δεν το παίζεις παρά μόνο σε Incarnation:Tree of Life. Με τα procs από τα RJ παίζεις μόνο ΗΤ και αυτό με RJ glyphed για περισσότερο uptime στο Nature Swiftness. 

Τα παραπάνω τα αγνοείς μόνο για LFR. Σε Flex/Normal είναι must αν θέλεις να θεωρείσαι healer που ξέρει τι κάνει και που ξέρει να κρατά το raidgroup ζωντανό.

 

ΥΓ: To HPS είναι ο χειρότερος δείκτης στα χρονικά του WoW. Εξαρτάται κατά κύριο λόγο από τι damage θα φάνε οι άλλοι και όχι από το πόσο καλός healer είσαι. καμία σχέση με το DPS. και στο λέω με rank 8 στο Immerseus HC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδα την προσφορά αυτή https://us.battle.net/shop/en/product/game/wow?categories=digital-games

 

στο πακέτο world of warcraft λέει ότι φτάνει από 1-85lvl δηλαδή έχει όλα τα πακέτα χωρίς το pandaria σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ψάχνω για server για να κάνω transfer άμεσα γιατί ο Doomhammer είμαι μόνο εγώ και το AH. Έχετε να προτείνετε κανέναν PvE? Αν παίζει και κανά invite σε guild με έλληνες, ακόμα καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...