Προς το περιεχόμενο

World Of Warcraft Topic v1


Aias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ζητώ συγγνώμη εξ αρχής για το μέγεθος της απάντησής μου :)

 

Διαβάζοντας τα τελευταία σχόλια μετά την ανακοίνωση της ημερομηνίας και του cinematic κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ακόμη δεν ξέρουμε τι θέλουμε κι εξηγούμαι:

 

-Βγάζει νέο lore η Blizz (MoP), της την πέφτουμε γιατί δεν στηρίζεται στο ήδη υπάρχον ή τους θυμίζει καρτούν και τέτοια (το οποίο lore στο MoP είναι απλά εκπληκτικό για όσους το διαβάζανε).

 

-Βγάζει τώρα expansion βασισμένο σε παλαιό lore το οποίο φαίνεται ότι θα είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον καθότι -προσωπική άποψη- δεν δύναται τελικώς να ανατραπεί η ιστορία και να κάνει obsolete το WoTLK, οπότε περιμένω με ιδιαίτερη ανυπομονησία να δώ πώς θα καταλήξει, δεν μας αρέσει γιατί κάνει το back to the past. Δηλαδή επειδεί το έκανε ανεπιτυχώς το Star Trek θα πρέπει να αποτύχει και το WoW ξερω γω; 

 

-Βάζει ingame πράγματα (όπως το Garrison, τη φάρμα, τα pets, plants vs zombies (κι όμως υπάρχει ingame παιχνίδι που σου δίνει pet εάν κερδίσεις), γιατί απλά μπορεί και τα κάνει και τα έχει για την πλάκα της και την πλάκα μας, της την πέφτουμε γιατί θεωρούμε ότι δεν συνάδει με το concept του game. 

 

-Βάζει επιτέλους ένα legendary για όλους (στο MoP το back) της την πέφτουμε γιατί δεν είναι epic -ασχέτως εάν θα την κρατήσουμε μέχρι το lvl 100 καθότι τα μπλεδάκια που πέφτουν στο new expansion ξεκινούν από 521 (επιτέλους δεν πάει άχρηστο το λιώσιμο για να κάνουμε gear up). Κι όχι ότι νάναι legendary, με lore το οποίο και είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το lore του expansion, αλλά όχι εμείς θέλουμε ένα legendary μόνο για τον char μας αλλιώς είναι αποτυχία.

 

-Δεν αναγγέλει νέο race, την κράζουμε, αναγγέλει νέο race (Panda) την κράζουμε, δεν αναγγέλει νέο class την κράζουμε, αναγγέλει νέο class (Monk) την κράζουμε. Δηλαδή για γέλια και για κλάμματα.

 

Δηλαδή τι ακριβώς θέλουμε; Γιατί αλήθεια δεν απολαμβάνουμε το game όπως είναι; Προσωπικά πρώτα θα τα δω όλα και μετά θα πω εάν μου αρέσει η δεν μου αρέσει. Νισάφι πια. Καλά κάνει η Blizz και μας γράφει εκεί που δεν πιάνει μελάνι και βγάζει αυτό που έχει πλανάρει γιατί σε αντίθετη περίπτωση θα έπρεπε να το είχαν παρατήσει το game εάν προσπαθούσαν να ικανοποιήσουν το κάθε μικρό και μεγάλο αίτημα του καθενός μας.

 

ΥΓ1. Κι εγώ πιστεύω ότι το WoTLK αποτέλεσε το καλύτερο expansion του WoW, αλλά μην ξεχνάμε ότι είχε τη στήριξη κι ενός ολόκληρου RTS όπως κι όλος ο κόσμος του Warcraft. Τώρα το WoW είναι πολλά χρόνια μπροστά από την εποχή εκείνη, ας προχωρήσουμε κι εμείς μαζί του.

 

ΥΓ2. Κι εγώ σιχαίνομαι τα LFR's και τα CRZ's και θεωρώ ότι καταστρέψανε το παιχνίδι έτσι όπως το ξέραμε, αλλά αυτό είναι προσωπική μου άποψη (παρότι ξέρω πολλούς που την ασπάζονται), όπως κι ότι η αλλαγή του συστήματος του WoTLK προκειμένου όλοι να μπορούν να ντυθούν με τα τότε justice points κοκ ήταν επίσης καταστροφή για το game καθότι όλοι οι πουθενάδες κατάφερναν να ντύνονται χωρίς να έχουν ιδέα, το LFG επίσης. Μήπως θα πρέπει να παρατήσω ένα game που προσωπικά μου προσφέρει πολλά άλλα πράγματα γιατί η Blizz είχε και άτυχες επιλογές; Ποια games άλλωστε με τόσο ευρύ κοινό μπορούν να βρουν και μία εν γένει καθολική αποδοχή;

 

ΥΓ3. Κι έτσι για να προσθέσω κι εγώ την δική μου πινελιά για τα expansion και τα lore, προσωπικά το TBC ήταν το χειρότερο από τα expansion που έχω παίξει, με την Outland να είναι μία από τις χειρότερες περιοχές ever, το lore να μην μου λέει κάτι σοβαρό, τα dungeons απλά βαρετά όπως και τα quests, παρότι είχε πανέμορφα raids (karazhan, Mount hjatt, Black Temple), αλλά ως εκεί.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο Soultaker αλλά γκρινια υπήρχε πάντα, απο TBC ακομα, βαζουν BE με horde, βαζουν shaman με Aliance, δεν ταιριαζουν οι draenei στο Lore κλπ Ακομα και το wrath που μαλλον ηταν και θα ειναι το καλύτερο expansion εφαγε το κράξιμο της ζωης του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειτα απο 4 ωρες εχω να πω τα εξης :

Πολυ καλοσχεδιασμενο μεχρι στιγμης με τον τροπο που κανεις τα πρωτα q για το dark portal μρχρι τα πρωτα qvγια τα garisson. Φοβερη ιδεα τα τελευταια σου δινουν λογω να ασχοληθεις οχι σαν την μαλακια τα pet battles. Τα spells εχουν μειωθει δραματικα.αν εισαι με items 496 απο το νησι πας απευθειας για αλλαγη σε ολα.αν εχεις κανα 520+ θα το κρατησεις για την ωρα . Ειμαι 91 παρα 10Κ το life μου απο 400 Κ βρεθηκε στα 45 επιτελους λιγο νορμαλ καταστασεις.proffs δεν βρηκα trainer αλλα dropara cooking first aid απο mob.ομορφη περιοχη το shadowmoon valley δεν πηγα αλλου ακομα για να πω ρντυπωσεις. Δεν υπαρχουν guild lvl και τα perk ειναι μονο για το cd της hs την guild bank to mass rez και το 10% mount speed.θελει παρα πολυ δουλεια ακομα εχει τρελα bug . Εχει μπροστα του σχεδον 3 μηνες βεβαια.το gold reward ρεει αφθονο.το ιδιο και τα γκρι για πουλημα ποιανουν αρκετα.δεθχνει πολλα υποσχομενο ηια την ωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που το νέο expansion αφορά τα Outlands, για να τα ανασχεδιάσουν.

 

Δεν παλευόταν το leveling σε αυτή την κωλοπεριοχή

Μα τα outlands θα μείνουν ως εχουν.....

 

Nagrad και smv ειναι απο τις καλύτερες περιοχές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχεις ενεργό subscription για beta invite;

 

Πρώτη φορά δεν εχω πάρει key, το χω κλειστό το account κανά 10μηνο....

Εγω το ειχα κλειστο 1 χρονο σχεδον και εβαλα καρτα με gold 20/6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις λαθος, ο Gul'Dan ειχε ηδη πιει το αιμα του Μannoroth, και ειχε αποκτησει μεγαλες δυναμεις.

μαλιστα πριν μερες, η Blizzard εβγαλε και κομιξ που δειχνει την μεταμορφωση του λιγο πριν το συμβαν στο cinematic trailer που ειδαμε, με τον Garrosh να συζηταει μαζι του.

το κομιξ ειναι δωρεαν και μπορειτε να το κατεβασετε απο εδω:

 

https://bnetcmsus-a.akamaihd.net/cms/template_resource/Z5EDRREGHRLM1406310705908.pdf

μάλλον δεν εχεις παιξει τα warcraft1&2, απο wow wiki η ιστορια λεει τα παρακατω:

 

Kil'jaeden approached Gul'dan and offered him the chance to become a master of warlock magic, on the condition that he help bring the orcs under his banner.

 

To seal the bargain between him and Kil'jaeden, Gul'dan and the Shadow Council offered the clan chieftains the Blood of Mannoroth.

 

με αλλα λογια δεν ειχε γινει ηταν σε trial period :) επισης στο comic ο gul dan ειναι αλυσοδεμενος και αλλοι τρεχουν να τον βοηθησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ζητώ συγγνώμη εξ αρχής για το μέγεθος της απάντησής μου :)

 

Διαβάζοντας τα τελευταία σχόλια μετά την ανακοίνωση της ημερομηνίας και του cinematic κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ακόμη δεν ξέρουμε τι θέλουμε κι εξηγούμαι:

 

-Βγάζει νέο lore η Blizz (MoP), της την πέφτουμε γιατί δεν στηρίζεται στο ήδη υπάρχον ή τους θυμίζει καρτούν και τέτοια (το οποίο lore στο MoP είναι απλά εκπληκτικό για όσους το διαβάζανε).

 

-Βγάζει τώρα expansion βασισμένο σε παλαιό lore το οποίο φαίνεται ότι θα είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον καθότι -προσωπική άποψη- δεν δύναται τελικώς να ανατραπεί η ιστορία και να κάνει obsolete το WoTLK, οπότε περιμένω με ιδιαίτερη ανυπομονησία να δώ πώς θα καταλήξει, δεν μας αρέσει γιατί κάνει το back to the past. Δηλαδή επειδεί το έκανε ανεπιτυχώς το Star Trek θα πρέπει να αποτύχει και το WoW ξερω γω; 

 

-Βάζει ingame πράγματα (όπως το Garrison, τη φάρμα, τα pets, plants vs zombies (κι όμως υπάρχει ingame παιχνίδι που σου δίνει pet εάν κερδίσεις), γιατί απλά μπορεί και τα κάνει και τα έχει για την πλάκα της και την πλάκα μας, της την πέφτουμε γιατί θεωρούμε ότι δεν συνάδει με το concept του game. 

 

-Βάζει επιτέλους ένα legendary για όλους (στο MoP το back) της την πέφτουμε γιατί δεν είναι epic -ασχέτως εάν θα την κρατήσουμε μέχρι το lvl 100 καθότι τα μπλεδάκια που πέφτουν στο new expansion ξεκινούν από 521 (επιτέλους δεν πάει άχρηστο το λιώσιμο για να κάνουμε gear up). Κι όχι ότι νάναι legendary, με lore το οποίο και είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το lore του expansion, αλλά όχι εμείς θέλουμε ένα legendary μόνο για τον char μας αλλιώς είναι αποτυχία.

 

-Δεν αναγγέλει νέο race, την κράζουμε, αναγγέλει νέο race (Panda) την κράζουμε, δεν αναγγέλει νέο class την κράζουμε, αναγγέλει νέο class (Monk) την κράζουμε. Δηλαδή για γέλια και για κλάμματα.

 

Δηλαδή τι ακριβώς θέλουμε; Γιατί αλήθεια δεν απολαμβάνουμε το game όπως είναι; Προσωπικά πρώτα θα τα δω όλα και μετά θα πω εάν μου αρέσει η δεν μου αρέσει. Νισάφι πια. Καλά κάνει η Blizz και μας γράφει εκεί που δεν πιάνει μελάνι και βγάζει αυτό που έχει πλανάρει γιατί σε αντίθετη περίπτωση θα έπρεπε να το είχαν παρατήσει το game εάν προσπαθούσαν να ικανοποιήσουν το κάθε μικρό και μεγάλο αίτημα του καθενός μας.

 

ΥΓ1. Κι εγώ πιστεύω ότι το WoTLK αποτέλεσε το καλύτερο expansion του WoW, αλλά μην ξεχνάμε ότι είχε τη στήριξη κι ενός ολόκληρου RTS όπως κι όλος ο κόσμος του Warcraft. Τώρα το WoW είναι πολλά χρόνια μπροστά από την εποχή εκείνη, ας προχωρήσουμε κι εμείς μαζί του.

 

ΥΓ2. Κι εγώ σιχαίνομαι τα LFR's και τα CRZ's και θεωρώ ότι καταστρέψανε το παιχνίδι έτσι όπως το ξέραμε, αλλά αυτό είναι προσωπική μου άποψη (παρότι ξέρω πολλούς που την ασπάζονται), όπως κι ότι η αλλαγή του συστήματος του WoTLK προκειμένου όλοι να μπορούν να ντυθούν με τα τότε justice points κοκ ήταν επίσης καταστροφή για το game καθότι όλοι οι πουθενάδες κατάφερναν να ντύνονται χωρίς να έχουν ιδέα, το LFG επίσης. Μήπως θα πρέπει να παρατήσω ένα game που προσωπικά μου προσφέρει πολλά άλλα πράγματα γιατί η Blizz είχε και άτυχες επιλογές; Ποια games άλλωστε με τόσο ευρύ κοινό μπορούν να βρουν και μία εν γένει καθολική αποδοχή;

 

ΥΓ3. Κι έτσι για να προσθέσω κι εγώ την δική μου πινελιά για τα expansion και τα lore, προσωπικά το TBC ήταν το χειρότερο από τα expansion που έχω παίξει, με την Outland να είναι μία από τις χειρότερες περιοχές ever, το lore να μην μου λέει κάτι σοβαρό, τα dungeons απλά βαρετά όπως και τα quests, παρότι είχε πανέμορφα raids (karazhan, Mount hjatt, Black Temple), αλλά ως εκεί.

 

Οι μέρες του Αυγούστου στη δουλειά είναι ιδανικές για post όπως το παρακάτω.
 
Έχουμε και λέμε. Θα συμφωνήσω με το φίλο παραπάνω που είπε ότι το "κοινό" του wow είναι ίσως το πιο ανώμαλο/δύσκολο/απαιτητικό/σπασ@ρχίδικο/ανικανοποίητο.
Κάτι που είναι από τη μια πλευρά κατανοητό αν σκεφτείς ότι μιλάς για εκατομμύρια διαφορετικές απόψεις/γνώμες/προσωπικότητες.
 
ΑΛΛΑ!
 
Γεγονός είναι πως το παιχνίδι έχει,όντως, πάρει προ καιρού την κάτω βόλτα σε πάρα πολλά θέματα που αντικειμένικά είναι πολύ ενοχλητικά (sic).
 
Το κυριότερο όμως πρόβλημα κατά την ταπεινή μου άποψη είναι το class homogenization που λένε και στο χωριό μου. Αντιλαμβάνομαι ότι λόγω (κυρίως) 
pvp υπάρχει μια αέναη προσπάθεια για balancing αλλά κάποια στιγμήέπρεπε η blizz να τραβήξει μια κόκκινη γραμμή και να πει ότι "μάγκες καλά μέχρι
εδώ αλλά δεν μπορούν όλα τα class να έχουν όλα τα abilities".
 
Δυστυχώς λόγω του ότι η αρένα κατά κύριο λόγω έγινε e-sport (με πολλά φράγκα να παίζονται από πίσω λόγω χορηγών/events κλπ) πρέπει θεωρητικά όλοι
να μπορούν να κάνουν perform το ίδιο καλά ανεξαρτήτως class με αποτέλεσμα να πέσουν όλοι στο φαύλο κύκλο του balance/rebalance/ξανα-μανα-rebalance.
 
Κι έτσι φτάσαμε στο σημερινό χάλι (προσωπική άποψη) να έχουν όλοι slow/stun/silence/interupt/-% healing/self-healing/absorbs κλπ. Εγώ ως, τολμώ να πω,
βετεράνος, μπήκα για πλάκα με τον priest μου να κάνω λίγο αρένα (δεν είχα κάνει από Wrath και μετά) και έπαθα το σοκ του αιώνα. Locks να ανοίγουν κάτι φούσκες
σαν paladin, αρκούδες με fear&disorient(!!), warrior να σε κάνει stunlock και γενικά ένα μπάχαλο. ΟΚ θα μου πεις, το παιχνίδι εξελίσεται αλλά πλέον τα
class έχουν χάσει τον χαρακτήρα τους.
 
Το πρόβλημα δεν είναι φυσικά μόνο στο pvp αλλά ίσως ακόμα περισσότερο στο pve κομάτι. Παλιά π.χ. ήξερες ρε παιδί μου ότι priest=spirit, paladin=crit, shaman=haste.
Τώρα πλέον ακόμα και στα stat έχουν χάσει τη σημασία τους με αποτέλεσμα να needάρεις ξερά ότι πέφτει κοιτώντας μόνο το ilvl.
 
Ακόμα και οι ρόλοι δεν έχουν πλέον κανένα νόημα. Θυμάμαι όταν κάναμε "σοβαρά" raids ότι ο holy pala ήταν dedicated tank healer γιατί απλά ήταν γαμάτος σε αυτό!
Ο shaman ήταν (και είναι νομίζω ακόμα) aoe healer.
 
Δεν ξέρα μπορεί να είναι καλύτερα πλέον έτσι αλλά σίγουρα δεν νοιώθει κάποιος να ξεχωρίζει από το σωρό. Όλα ένα.
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...