Προς το περιεχόμενο

Modem συμβατό με Macintosh;


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Καλημέρα σε όλους!

 

Αναρωτιέμαι αν κάποιο μέλος έχει προσωπική εμπειρία από dsl modems (που να πωλούνται και στην Ελλάδα) που να είναι:

 

1. Συμβατά με providers που δραστηριοποιούνται στην Ελληνική αγορά

 

και

 

2. Συμβατά με υπολογιστές Macintosh και MacOS X.

 

Ο λόγος: Προσπάθησα να συνδέσω ένα από τα default modems που δίνει ο ΟΤΕ, (το Siemens XpressLink - για DSL σε γραμμή ISDN) στην Ethernet θύρα του Macintosh PowePC G3 Β&W. Έκανα όλες τις σχετικές ρυθμίσεις που βρήκα τόσο στο support της Apple όσο και στο support του τότε provider μου (OTEnet). Ο υπολογιστής έδειχνε ότι συνδεόταν κανονικά με το Internet (όπως μου επιβεβαίωσαν από το help desk της OTEnet "δείχνει ότι είστε συνδεδεμένος") αλλά δεν κατέβαζε ούτε μισό byte. Βρε καλό μου, βρε χρυσό μου τίποτα.

 

Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως το modem δεν είναι συμβατό και μήπως κάποιος από τους ελάχιστους χρήστες Macintosh στο forum μπορεί να διευκρινήσει κάτι. Γιατί προγραμματίζω να αγοράσω τον Mac mini και θέλω να ξέρω τι παίζεται.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

 

ΥΓ: Δυστυχώς οι ιστοσελίδες support του νυν ISP μου (FORTHnet) δεν αναφέρουν τίποτα για συνδέσεις DSL με Macintosh υπολογιστές. Προφανώς πιστεύουν ότι η μικρή βάση χρηστων Mac στη χώρα μας δεν αξίζει μία σελίδα HTML...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

@ cybereddie: Ευχαριστώ πολύ για το link - μόνο που αναφέρεται σε πρωτόκολλο pptp και μου κάνει εντύπωση γιατί συνήθως όλες οι συνδέσεις για DSL που γνωρίζω (χωρίς να επαίρομαι ότι είμαι κανάς γνώστης του θέματος) χρησιμοποιούν το πρωτόκολλο PPPoE (όπως αναφέρει και η ίδια η Apple στο support της)...

Thanks πάντως. :)

 

Άλλη ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paredwse ριξε μια ματια εδω:

 

http://www.macloaded.gr

http://www.greekapple.com

http://www.helmug.gr

 

Ολο και κατι θα ξερουν... Ειδικα το macloaded ειναι πολυ οργανωμενο και με πολυ κοσμο :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

@ stathispap: Ευχαριστώ πολύ για το greekapple και το macloaded (δεν τα'χα υπόψιν μου). Στο Helmug πήγα φυσικά, έριξα μια ματιά αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό...

 

Θα τα τσεκάρω, και πάλι thanks. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν βάζεις ένα Router ?

Εγώ σε πελάτη μου έχω βάλει ένα SMC 7204BRB (BRB=ISDN) και παίζουν μαζί και Mac & Windows PC's.

Γνώμη μου μην βάλεις modem και το έχεις εξαρτημένο από το λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Γνώμη μου μην βάλεις modem και το έχεις εξαρτημένο από το λειτουργικό.

 

Φυσικά' date=' αυτό θέλω! Γιατί όταν γίνει η μετάβαση σε MacOS Χ θα μεταφέρω τον router από το PC στο Mac. Γενικά ό,τι hardware έχω πάρει τον τελευταίο χρόνο, φροντίζω να'ναι MacOS compatible.

 

[b']Thanks[/b] για το SMC 7204BRB - του ρίχνω μια ματιά (ελπίζω μόνο να'ναι συμβατό με τα DSLAM στην Ελλάδα).

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απόλυτα συμβατό στην Ελλάδα, αφού ήδη έχω κάνει πάνω από 10 εγκαταστάσεις.

Το προμηθεύει η CPI & η ΟΚΤΑΒΙΤ χονδρική. Για λιανική μπορεί να το βρεις σε αρκετά καταστήματα.

Το καλό είναι ότι έχεις και 5 χρόνια !!! εγγύηση.

Μέχρι τώρα 1 από όλα αυτά έφαγε φλασιά σε υπέρταση ρεύματος και η CPI το αντικατέστησε άμμεσα.

Γι'αυτό προτείνω να υπάρχει UPS πίσω από όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χω και το δουλεύω και το χω μαθει πιά - το smc 7404brb αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι ή βοηθεια πάνω στο στήσιμο απλά πες μου --> και δουλεύει άψογα στη ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υπέροχα! :D

 

Σας ευχαριστώ πολύ και τους τρεις (cybereddie, stathispap, Highlander) για την βοήθεια και θα επανέλθω.

 

Θα τσεκάρω το router αυτή τη βδομάδα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να ρωτήσω μια άλλη βλακεία που μου'ρθε στο μυαλό; :)

Αν έπαιρνα αντί του SMC 7204BRB, το... SMC 7804WBRB το οποίο είναι και WiFi, μήηηηηπως θα είχα Wireless σύνδεση με την DSL (αν φυσικά έχει το Mac μου Airport Card - που θα βάλω);

Ήτοι, αν μετακινούμην με κανά mac laptop, θα διατηρούσα (εντός λογικών πλαισίων) τη σύνδεσή μου; Μήπως θα με βοηθούσε (το ανωτέρω router) να φτιάξω και wireless σύνδεση με PC (που έχει WiFi LAN κάρτα);

 

Sorry αν λέω βλακείες, από router, wireless και λοιπά hardware-ίστικα δεν τα πάω καθόλου καλά... :-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστά. Απλά να ξέρεις ότι αυτά δεν έχουν και κανένα τρελλό σήμα. Κοντά στα 100 μέτρα αλλά χωρίς να παρελμβάλεται κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...