Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το ZTE zxhn h268n με Wind VDSL και προσπαθώ να ανοίξω θύρες για το Hamachi και το teamview. Έχω δοκιμάσει τις οδηγίες από εδώ όπου το interface είναι ολόιδιο. Βέβαια αποτέλεσμα 0. Δοκιμάζω να κάνω τεστ τις θύρες αλλά όλες φαίνονται κλειστές. Δοκιμάζω εναλλακτικά να ενεργοποιήσω το DMZ ώστε να ελευθερώσω όλες τις θύρες αλλά και πάλι όλα φαίνονται κλειστά με διάφορα port check που δοκιμάζω.

Έχω ορίσει στατική IP στο PC και δεν έχω κάποιο άλλο software firewall πλυν των windows. Υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω? Μήπως η wind τις έχει κλειδωμένες τις θύρες ή είναι θέμα router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 707
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 02/04/2020 at 19:33, drillgr said:

Έχω το ZTE zxhn h268n με Wind VDSL και προσπαθώ να ανοίξω θύρες για το Hamachi και το teamview. Έχω δοκιμάσει τις οδηγίες από εδώ όπου το interface είναι ολόιδιο. Βέβαια αποτέλεσμα 0. Δοκιμάζω να κάνω τεστ τις θύρες αλλά όλες φαίνονται κλειστές. Δοκιμάζω εναλλακτικά να ενεργοποιήσω το DMZ ώστε να ελευθερώσω όλες τις θύρες αλλά και πάλι όλα φαίνονται κλειστά με διάφορα port check που δοκιμάζω.

Έχω ορίσει στατική IP στο PC και δεν έχω κάποιο άλλο software firewall πλυν των windows. Υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω? Μήπως η wind τις έχει κλειδωμένες τις θύρες ή είναι θέμα router?

βαζεις το Port που θες στο mtorrent και εχοντας ανοιχτο το τορρεντ τρεχεις το www.canyouseeme.org και βλεπεις αν ειναι ανοιχτη.αν δεν χρησιμοποιεις το Port υπαρχει περιπτωση να το βλεπεις κλειστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, poulinos είπε

βαζεις το Port που θες στο mtorrent και εχοντας ανοιχτο το τορρεντ τρεχεις το www.canyouseeme.org και βλεπεις αν ειναι ανοιχτη.αν δεν χρησιμοποιεις το Port υπαρχει περιπτωση να το βλεπεις κλειστο.

Ευχαριστώ πολύ, τελικά μια χαρά άνοιξαν οι θύρες, ήθελε ακριβώς αυτό, να φαίνεται ότι χρησιμοποιούνται. Αυτό το με το mtorrent έκανε τη δουλειά μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, drillgr said:

Ευχαριστώ πολύ, τελικά μια χαρά άνοιξαν οι θύρες, ήθελε ακριβώς αυτό, να φαίνεται ότι χρησιμοποιούνται. Αυτό το με το mtorrent έκανε τη δουλειά μια χαρά!

ειναι ενα ωραιο τεστ για να δεις τι γινεται.οποτε ξερεις οτι δεν εχεις κανει κατι λαθος.εφοσον εισαι οκ απλα ανοιγεις τα ports που θες και αφηνεις την ιδια lan ip εφοσον μιλαμε οτι τα port forward σου αφορουν το ιδιο Pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

@poulinos

Χαίρεται,έχω ένα θέμα το οποίο δε μπορω να λύσω έχει να κάνει με external ip κλπ.
Έχω καταφέρει να ανοίξω τα ports που χρειάζονται στο συγκεκριμένο παιχνίδι.
Έχω σηκώσει ενα server ο οποιος λειτουργει με login/game.properties και πρεπει να παίζεις με external/internal ip τα εχω βρει και καταφερει αυτα
αλλά!
Όταν ανοιγω τα ports μέσω ρούτερ,η παρέα μου μπορεί να συνδέεται αλλα εγώ όχι.
Λογικά θα πρέπει να μπλέξω με το nat και να περάσω κάποιον κώδικα(??) ωστε να επιτρέπει την είσοδο μου ως external(?)
το ρούτερ μου ειναι ZXHN H108N V2.5

Εύχαριστώ
Γιώργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Capo23 said:

Λογικά θα πρέπει να μπλέξω με το nat και να περάσω κάποιον κώδικα(??) ωστε να επιτρέπει την είσοδο μου ως external(?)
το ρούτερ μου ειναι ZXHN H108N V2.5

Το router σου δεν υποστηρίζει NAT Loopback οπότε δεν μπορείς να συνδεθείς με την εξωτερική. Εσύ θα πρέπει να συνδέεσαι με εσωτερικές διευθύνσεις (127.0.0.1 αν τρέχει στον υπολογιστή σου ο server ή 192.168.x.x π.χ. αν τρέχει σε άλλο υπολογιστή του δικτύου σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Το router σου δεν υποστηρίζει NAT Loopback οπότε δεν μπορείς να συνδεθείς με την εξωτερική. Εσύ θα πρέπει να συνδέεσαι με εσωτερικές διευθύνσεις (127.0.0.1 αν τρέχει στον υπολογιστή σου ο server ή 192.168.x.x π.χ. αν τρέχει σε άλλο υπολογιστή του δικτύου σου).

επομένως χρειάζομαι ρούτερ που να το υποστηρίζει έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Capo23 said:

επομένως χρειάζομαι ρούτερ που να το υποστηρίζει έτσι;

Δεν είναι πιο απλό (και δωρεάν) να συνδέεσαι με εσωτερική διεύθυνση; Χαλάει κάποιο configuration στο παιχνίδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ανοίξει εναν σερβερ τοπικά στο l2 για να μπει η παρέα μου πρέπει να συνδεθεί με την external,εαν εγώ ορίσω την external δε θα μπορώ να συνδεθώ τοπικά,αν έχω την internal συνδέομαι εγώ και όχι ο άλλος. Είναι μυστήριο λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 10/10/2020 at 11:52, Capo23 said:

@poulinos

Χαίρεται,έχω ένα θέμα το οποίο δε μπορω να λύσω έχει να κάνει με external ip κλπ.
Έχω καταφέρει να ανοίξω τα ports που χρειάζονται στο συγκεκριμένο παιχνίδι.
Έχω σηκώσει ενα server ο οποιος λειτουργει με login/game.properties και πρεπει να παίζεις με external/internal ip τα εχω βρει και καταφερει αυτα
αλλά!
Όταν ανοιγω τα ports μέσω ρούτερ,η παρέα μου μπορεί να συνδέεται αλλα εγώ όχι.
Λογικά θα πρέπει να μπλέξω με το nat και να περάσω κάποιον κώδικα(??) ωστε να επιτρέπει την είσοδο μου ως external(?)
το ρούτερ μου ειναι ZXHN H108N V2.5

Εύχαριστώ
Γιώργος.

εσυ θα πρεπει να μπεις τοπικα οπως ειπαν γιατι δεν παιζει nat loopback εκτος αν βγεις διαμεσο Proxy. κανονικα πρεπει να σε αφηνει εσενα  να κανεις Login τοπικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπέρα σίγουρα υπάρχει κάπου αλλά έχω ζαλιστεί  ψάχνοντας , μπορεί κάποιος να μου πει πως κάνουμε στο  TP-Link 100v    Port Forwarding    ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Ρε παιδιά, άλλαξα προχθές πάροχο από nova σε cosmote και δε μπορώ με τίποτα να ρυθμίσω το port forwarding. Το Qbittorent αρνείται πεισματικά να κατεβάσει. (έχω βάλει την ίδια πόρτα κι εκεί)

port.jpg

port2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Μπορείς να δεις στο interface του Speedport αν η WAN IP Address που παίρνει ξεκινάει από 100;

Δεν σε κατάλαβα. Που να κοιτάξω ακριβώς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...