Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ! Τις ξανά ανέβασα τις φωτογραφίες. Οπότε αλλάζω από το management τα HTTP και HTTPS ports από 80 και 443 σε οτιδήποτε άλλο και είμαι έτοιμος? Έχω δώσει στατική ip στην συσκευή που θέλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 716
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι λογικα θα εισαι οκ.απλα να ξερεις οτι αμα αλλαξεις το Port απο 80 πχ σε 81 Μετα θα μπαινεις στο ρουτερ οχι με σκετο 192.168.1.1 αλλα με 192.168.1.1:81

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που μου είπες για το 192.168.1.1:81 γιατί δεν θα είχα κλειδωθεί απ’ έξω!

 

Τις άνοιξα και κατέβασα το port checker app από το port forward.com και μου έβγαλε ότι είναι κλειστά τα ports οπότε για να είμαι σίγουρος ακολούθησα την συμβουλή σου και έβαλα το ip που ήθελα στο dmz.

 

Capture_zpslsjfbo2u.png

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εκανες κατι λαθος που σου δειξε κλειστο το Port.

α.αν εχεις οτενετ πρεπει να κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια.

β.τα ports θα βγουν ανοιχτα πχ στο www.canyouseeme.org μονο αν χρησιμοποιουνται εκεινη την στιγμη.

βαλε το Port που ανοιξες πχ 5444 στο mtorrent κλεισε ανοιξε το Mtorrent και δοκιμασε να δεις αν ειναι ανοιχτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας , εχω το router της forthnet ZXHN H108 V2.5 επειδη δεν μπορω να μπω στο Raidcall γιατι κολλαει στο singing in singing in . Μου ειπανε οτι πρεπει να κανω port forward. 

Μπορει καποιος να με βοηθησει με αυτο ? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.πετα το ρουτερ.

β.αν εχεις οτενετ κλεισε την αυξημενη ασφαλεια.

γ.χλωμο να κολλαει λογω port forward εκτος αν κανεις εσυ τον Server.

δ.προσοχη σε firewall στο Pc.

ε.Πας application και μετα port forward.

protocol αναλογως τι θες.αλλιως βαζειςκαι τα δυο.wan host ip κενα και τα 2.

wan port πχ 4444 start

wan port end πχ 4444

lan start port 4444

lan end port 4444

lan ip την ip του Pc σου πχ 192.168.1.10 που καλο θα ειναι να την εχεις βαλει καρφωτα στην καρτα δικτυου για ναμην αλλαζει.

δεν ξερω αν εχουν οδηγιες και στο www.portforward.com για αυτο το ρουτερ.


ενα παραδειγμα εδω

 

pf.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά σκέφτομαι να εφαρμόσω και εγώ το Port Forwarding αλλά κάπου διάβασα ότι πρέπει να το κάνω όχι μόνο στο router αλλά και στο firewall των windows ή του τυχόν έξτρα προστασίας προγράμματος. Εγώ έχω το BitDefender Total Security 2015, χρειάζεται να το εφαρμόσω στο BitD; Αν ναι πως το κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το port forward για αρχη πρεπει να γινει στο ρουτερ.απο εκει και περα αν το Firewwall σου κοβει τα συγκεκριμενα ports ειτε ειναι των windows ειτε καποιο third party πρεπει να το αφησεις να περασει απο εκει.,επισης αν εχεις οτενετ πρεπει να κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια otenet για να μην σου κοβει καποια ports.αν το googlareis θα δεις που ειναι.

τωρα στο firewall σου που ειναι η ρυθμιση δεν ξερω.μπορει να σου βγαλει και μυνημα το ιδιο το firewall οταν παει να χρησιμοποιησει το προγραμμα την ταδε port και να σου πει αν θα την αφησεις να περασει ή οχι.

αλλα και μεσα θα εχει επιλογη για να προσθεσεις εφαρμογη ή να προσθεσεις port.απλα αν εχεις και το firewall των windows ταυτοχρονα ανοιχτο(ελπιζω πως οχι).

μετα αν θες μπορεις να ανοιξεις την εφαρμογη που εχεις κανει port forward πχ mtorrent και να πας στο www.canyouseeme.org για να δεις αν ειναι ανοιχτο το port.πρεπει να ειναι ανοιχτη η εφαρμογη αλλιως και σωστα να τα εχεις κανει θα σου βγαλει error.επισης καλο θα ηταν να εχεις δωσει στην καρτα δικτυου καρφωτη ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://snag.gy/vCMqC.jpg

 

1: Γιατί μου βγάζει αυτή την ΙΡ

2: Τι βλέπεις να κάνω λάθος;

δεν εχεις κανει κατι λαθος.εσυ εκει θα βαλεις την ip που εχει το pc σου.καλο θα ειναι να βαλεις καρφωτα ομως την ip αυτην στο tcp ip της καρτας δικτυου για να μην αλλαξει.ειτε βαζεις στο pc σου την 192.168.1.121 ειτε βαζεις καποια αλλη και στο pc σου και στο port forward.αν πηρε αυτοματα την 192.168.1.121 μπορει να το εκανε επειδη αυτη μπορει να ειναι η ip που εχει το pc σου τωρα.σε καθε περιπτωση ομως μπορει να αλλαξει αυτη οποτε μετα να μην παιζει το port forward για αυτο λεμε οτι καλο ειναι να δωθει καρφωτα στην καρτα δικτυου.αλλιως μετα θελει να γινει assign αυτη η ip με την mac της καρτας δικτυου ωστε να παιρνεις παντα την ιδια ip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.εσυ εκει θα βαλεις την ip που εχει το pc σου.καλο θα ειναι να βαλεις καρφωτα ομως την ip αυτην στο tcp ip της καρτας δικτυου για να μην αλλαξει.ειτε βαζεις στο pc σου την 192.168.1.121 ειτε βαζεις καποια αλλη και στο pc σου και στο port forward.αν πηρε αυτοματα την 192.168.1.121 μπορει να το εκανε επειδη αυτη μπορει να ειναι η ip που εχει το pc σου τωρα.σε καθε περιπτωση ομως μπορει να αλλαξει αυτη οποτε μετα να μην παιζει το port forward για αυτο λεμε οτι καλο ειναι να δωθει καρφωτα στην καρτα δικτυου.αλλιως μετα θελει να γινει assign αυτη η ip με την mac της καρτας δικτυου ωστε να παιρνεις παντα την ιδια ip

 

οι αριθμοί που υπάρχουν τους έβαλα όλους εγώ βλέποντας έναν οδηγό στο ίντερνετ. αυτό που λες εσύ να κάνω είναι κάτι διαφορετικό;

 

http://snag.gy/dydlM.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ωρα που τρεχεις το canyouseeme.org πρεπει το application που χρησιμοποιει το port να ειναι ανοιχτο.εγω συνηθως το τεστ το κανω με το mtorrent.του βαζω το Port που θελω πχ 12345 και μετα το ανοιγω και μετα τρεχω το canyouseeme.org.εννοειται οτι δεν πρεπει να σε κοβει firewall σε pc ή σε router.του router δυσκολο να σε κοβει βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...