Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τι γινεται όταν εχεις ανοιξει με επιτυχια 2 πορτες (κιολας) στο ρουτερ (Η108ΝS) και το μtorrent σου βγαζει το φακιν τικ με τον αστερισκο(θυρα κλειστη αλλα μπορειτε να κατεβασετε) , να παρω σφυρι?

το εχω δει και αυτο.να μην πρασινιζει αλλα δεν φταιει το port forward.πολλες φορες μετα απο λιγο πρασινιζει.τσεκαρε την θυρα οτι ειναι ανοιχτη με το www.canyouseeme.org .ανοιξε την θυρα και σε Udp και σε tcp. αν εχεις οτενετ απλα το λεω προσεχε να ειναι κλειστη η αυξημενη ασφαλεια που κοβει Ports.επισης προσεχε γιατι μερικα torrents sites ζητανε συγκεκριμενη εκδοση client ή και απο καποιο port και πανω.(πχ ελληνικο τορρενταδικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 716
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα. Εχω ενα router της thomson. Προσπαθώ να ανοίξω την 34599 για ενα καταγραφικό που θέλω να συνδέσω.

Έβαλα επιλογή να ανοίξω τις θύρες 80 και 34599. Η 80 φαινετε ανοιχτη ένω η 34599 δεν ανοιγει! Το βλέπω απο το canyouseeme.

Ρώτησα και την vodafone μου λεει δεν κλείνει αυτη τιποτα θύρες. Σκέφτομαι μήπως φταίει το router.  

Οι δοκιμές έγιναν με mint linux και δοκιμασα να ανοιξω την πορτα για τον συγκεκριμενο ip του υπολογιστη που δουλευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Γεια σας παιδιά μια βοήθεια θα ήθελα σας παρακαλώ Σήμερα ένα παιχνίδι που παίζω στο playstation 4 μου ζήτησε να κάνω root manually the UDP port 10000 of your router to your system! !

Μάγκες δεν ξέρω τπτ από αυτά εάν μπορούσε κάποιος. Να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ευχαριστώ! !! Το router μου είναι speedport entry Αυτό που δίνει η cosmote

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εχω ενα router της thomson. Προσπαθώ να ανοίξω την 34599 για ενα καταγραφικό που θέλω να συνδέσω.

Έβαλα επιλογή να ανοίξω τις θύρες 80 και 34599. Η 80 φαινετε ανοιχτη ένω η 34599 δεν ανοιγει! Το βλέπω απο το canyouseeme.

Ρώτησα και την vodafone μου λεει δεν κλείνει αυτη τιποτα θύρες. Σκέφτομαι μήπως φταίει το router.  

Οι δοκιμές έγιναν με mint linux και δοκιμασα να ανοιξω την πορτα για τον συγκεκριμενο ip του υπολογιστη που δουλευω.

για δοκιμη ανοιξε το port που θες για το Pc σου και μετα βαλε το Port αυτο στο mtorrent και δες αν ειναι ανοιχτο.

αν ανοιξεις το Port για το καταγραφικο τοτε θα φαινεται σιγουρα κλειστο απο το Pc σου αφου το ανοιξες για το καταγραφικο.επισης αν ενα Port δεν χρησιμοποιειται τοτε δεν θα βγει ανοιχτο.ο οτε κοβει Ports με την αυξημενη ασφαλεια η voda οσο ξερω δεν κοβει κατι.η wind νομιζω καποιες φορες εβγαζε απο Proxy και δεν επαιζε to port forward.στο thomson δεν φταιει κατι.στο καταγραφικο να εχεις καρφωτη Ip

Γεια σας παιδιά μια βοήθεια θα ήθελα σας παρακαλώ Σήμερα ένα παιχνίδι που παίζω στο playstation 4 μου ζήτησε να κάνω root manually the UDP port 10000 of your router to your system! !

Μάγκες δεν ξέρω τπτ από αυτά εάν μπορούσε κάποιος. Να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ευχαριστώ! !! Το router μου είναι speedport entry Αυτό που δίνει η cosmote

καρφωτη Ip στο Playstation και ειτε κανεις dmz ειτε ανοιγεις την port στο speedport για την ip του Playstation 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ ωραια τα λες !! Και σε ευχαριστω που

Ασχοληθήκαμε με το θέμα μου! !

Μα το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τπτ από αυτά! ! Πώς κάνω το dmz Και πώς ανοίγω το port που λες! !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.portforward.com για να δεις πως ανοιγουν τα Ports.και dmz μεσα απο τον ρουτερ επισης/.το speedport entry Ισως το port forward να το εχει σαν virtual server.

 

https://www.adslgr.com/forum/threads/928364-ote-cosmote-speedport-entry-2i-PORT-FORWARDING

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας τις τελευταιες μέρες προσπαθώ να κάνω Port Forward με Port Number το 80.

Έχω σύνδεση VDSL και το όνομα του router μου είναι Speedport W 724V Type Ci

Στο WAN Host Start IP Address έβαλα 0.0.0.0

το ίδιο και στο WAN Host End IP Address 0.0.0.0

(το παραπάνω setting το είδα στο site του COSMOTE που είχε οδηγίες για Port Forwarding)

Σε όλα τα ports (WAN End Port,Wan Start Port,LAN End Port,LAN Start Port) έβαλα τον αριθμό 80

Tέλος στο LAN Host IP Address έβαλα το IPv4 Address μου το οποίο και μετέτρεψα σε Static ώστε να μην αλλάζει όταν κάνω Restart το router.

Να σημειώσω επίσης πως μπήκα στο Activation Site της COSMOTE και στις υπηρεσίες του δικτύου έβγαλα την ασφάλεια η οποία μπλόκαρε το Port Forwarding. 

Παρόλαυτα για κάποιον λόγο παραμένει κλειστό το Port που θέλω να κάνω Forward.

Οποιαδήποτε συμβουλή θα με βοηθούσε!

Ευχαρσιτώ Προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

κανονικα τα εχεις κανει σωστα.

εγω θα δοκιμαζα ταπαρακατω.αντι για την 80 θα ανοιγα πχ την 33333 και μετα θα την εβαζα στο Mtorrent θα ανοιγα το Mtorrent και θα πηγαινα στο www.canyouseeme.org να δω αν ειναι ανοιχτη.αν ειναι ανοιχτη τοτε πρεπει να σου παιξει και η 80.αν τρωει καποιο κολλημα δοκιμασε να αλλαξεις του ρουτερ την port απο 80 που ειναι το Interface σε καποιο αλλο.επισης αν το application που χρησιμοποιει το Port δεν ειναι ανοιχτο υπαρχει περιπτωση να βγει κλειστη η port.αν εχεις αλλο ρουτερ δοκιμασε και απο αλλο.επισης μετα το Deactivate που εκανες απο το site της cosmote πρεπει να κανεις και Reboot το ρουτερ.επισης μην δοκιμασεις μεσα απο το ιδιο σου το δικτυο να μπεις στην συσκευη που θες.αν πχ εχεις κανει port forward την 80 για ενα Server μην πας με wifi να χτυπησεις την wan ip για να μπεις στοn server για να το δοκιμασεις διοτι αμα το ρουτερ δεν υποστηριζει Nat loopback δεν θα παιξει.ειτε θα μπεις απο κανα 3g/4g ή απο αλλο ιντερνετ ή θα βαλεις Proxy


Γεια σας τις τελευταιες μέρες προσπαθώ να κάνω Port Forward με Port Number το 80.

Έχω σύνδεση VDSL και το όνομα του router μου είναι Speedport W 724V Type Ci

Στο WAN Host Start IP Address έβαλα 0.0.0.0

το ίδιο και στο WAN Host End IP Address 0.0.0.0

(το παραπάνω setting το είδα στο site του COSMOTE που είχε οδηγίες για Port Forwarding)

Σε όλα τα ports (WAN End Port,Wan Start Port,LAN End Port,LAN Start Port) έβαλα τον αριθμό 80

Tέλος στο LAN Host IP Address έβαλα το IPv4 Address μου το οποίο και μετέτρεψα σε Static ώστε να μην αλλάζει όταν κάνω Restart το router.

Να σημειώσω επίσης πως μπήκα στο Activation Site της COSMOTE και στις υπηρεσίες του δικτύου έβγαλα την ασφάλεια η οποία μπλόκαρε το Port Forwarding. 

Παρόλαυτα για κάποιον λόγο παραμένει κλειστό το Port που θέλω να κάνω Forward.

Οποιαδήποτε συμβουλή θα με βοηθούσε!

Ευχαρσιτώ Προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Θέλω την βοήθεια από κάποιο άτομο που να γνωρίζει από port forwarding. Παίζω black ops 4 στο ps4 και συνεχώς με πετάει εμφανίζοντας μήνυμα Migrating Hosts. Υποθέτω ότι πρέπει να κάνω port forwarding και δεν ξέρω ακριβώς τι να βάλω στα πεδία του ρούτερ. Ξέρω ότι οι πόρτες είναι TCP: 1935,3478-3480  και UDP: 3074,3478-3479. Θα ήθελα να μου πει κάποιος στα παρακάτω πεδία τι πρέπει να συμπληρώσω.

Screenshot_20181128-124238_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, denantexwallo said:

Θέλω την βοήθεια από κάποιο άτομο που να γνωρίζει από port forwarding. Παίζω black ops 4 στο ps4 και συνεχώς με πετάει εμφανίζοντας μήνυμα Migrating Hosts. Υποθέτω ότι πρέπει να κάνω port forwarding και δεν ξέρω ακριβώς τι να βάλω στα πεδία του ρούτερ. Ξέρω ότι οι πόρτες είναι TCP: 1935,3478-3480  και UDP: 3074,3478-3479. Θα ήθελα να μου πει κάποιος στα παρακάτω πεδία τι πρέπει να συμπληρώσω.

Screenshot_20181128-124238_Chrome.jpg

πιο ευκολο να κανεις Dmz την Ip του Ps4.επισης αν εχεις cosmote πρεπει να κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια διοτι κοβει Ports.αν κανεις Port forward 

name = οτι θες.

Lan host ip address =η Ip address του Ps4 που καλο ειναι να την εχεις βαλει static.

wan port range kai lan host port range το port Που θες να ανοιξεις.

πχ 3333

πχ 3333-3335

αν δεν ειναι συνεχομενες θα φτιαξεις αλλο Rule.

connection θα βαλεις το Connection που εχεις συνδεθει.adsl/vdsl οποιο ειναι αυτο που εχει παρει Ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, poulinos είπε

πιο ευκολο να κανεις Dmz την Ip του Ps4.επισης αν εχεις cosmote πρεπει να κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια διοτι κοβει Ports.αν κανεις Port forward 

name = οτι θες.

Lan host ip address =η Ip address του Ps4 που καλο ειναι να την εχεις βαλει static.

wan port range kai lan host port range το port Που θες να ανοιξεις.

πχ 3333

πχ 3333-3335

αν δεν ειναι συνεχομενες θα φτιαξεις αλλο Rule.

Θα ήθελα αν γίνεται να επικοινωνήσουμε μέσω skype η κάτι για να λύσω το θέμα μου. Αν δεν γίνεται θα προσπαθήσω να καταλάβω από εδώ. Δεν ξέρω πολλά πράγματα από αυτά. Ας πούμε τι εννοείτε να κάνω DMZ την ip του ps4 και πως το κάνω αυτό;; Επίσης στο wan port range και lan host port range να βάλω τα 3478-3480 και 3478-3479; Ακομα πως κανω static την ip του ps4.Τέλος νομίζω ότι εχω κλείσει σωστά την ασφάλεια στο ρούτερ. Ξέρω ότι είναι δύσκολο να απαντήσετε σε όλα αυτά και θα χρειάζεται πολύ υπομονή οπότε αν δεν μπορείτε να βοηθήσετε δεν υπάρχει θέμα.

Επεξ/σία από denantexwallo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για wan και Lan σωστα ετσι θα τα βαλεις.στο Internet και Wan λογικα θα δεις πως λεγεται η συνδεση σου και ποια συνδεση παιζει.

για την ασφαλεια 

https://static.kafkas.gr/uploads/Pdf/180189/2401322_355401322_06_Z04.PDF

δεν ξερω αν υπαρχει ακομα η αυξημενη ασφαλεια. ο @jkoukos ή ο @divo μπορουν να μας πουν.ισως ειναι στο My cosmote.

 

επισης εδω για port forward και dmz.

On 28/11/2018 at 03:11, denantexwallo said:

Θα ήθελα αν γίνεται να επικοινωνήσουμε μέσω skype η κάτι για να λύσω το θέμα μου. Αν δεν γίνεται θα προσπαθήσω να καταλάβω από εδώ. Δεν ξέρω πολλά πράγματα από αυτά. Ας πούμε τι εννοείτε να κάνω DMZ την ip του ps4 και πως το κάνω αυτό;; Επίσης στο wan port range και lan host port range να βάλω τα 3478-3480 και 3478-3479; Ακομα πως κανω static την ip του ps4.Τέλος νομίζω ότι εχω κλείσει σωστά την ασφάλεια στο ρούτερ. Ξέρω ότι είναι δύσκολο να απαντήσετε σε όλα αυτά και θα χρειάζεται πολύ υπομονή οπότε αν δεν μπορείτε να βοηθήσετε δεν υπάρχει θέμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, poulinos είπε

για wan και Lan σωστα ετσι θα τα βαλεις.στο Internet και Wan λογικα θα δεις πως λεγεται η συνδεση σου και ποια συνδεση παιζει.

για την ασφαλεια 

https://static.kafkas.gr/uploads/Pdf/180189/2401322_355401322_06_Z04.PDF

δεν ξερω αν υπαρχει ακομα η αυξημενη ασφαλεια. ο @jkoukos ή ο @divo μπορουν να μας πουν.ισως ειναι στο My cosmote.

επισης εδω για port forward και dmz.

 

Δείτε λίγο όσα έχω κάνει και πείτε μου αν είναι σωστά. Επίσης θέλω να δείτε το παρακάτω βίντεο που θα βάλω και να μου πείτε αν είναι σωστός τρόπος για να βάλω στατική ip στο ps4 μου. 

λέει και ο ίδιος ότι δεν είναι ο προτιμότερος τρόπος αλλά αν δεν ξέρω πώς να το κάνω μέσα από το router  μου τότε μου κάνει αλλά θέλω ακόμα μια γνώμη. Ευχαριστώ!!

Screenshot_20181128-134040_Chrome.jpg

Screenshot_20181128-134017_Chrome.jpg

Screenshot_20181128-134008_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...