Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η θα κανεις port forward ή Dmz.επισης στο Port forward sto wan ip range δεν τα πειραζειςςςςςςςς.τα αφηνεις μηδενικαααα

ναι το video ειναι σωστο με μια γρηγορη ματια.υπαρχουν και αλλοι τροποι αλλα δεν εχει νοημα γιατι απλα θα μπερδευτεις παραπανω.

On 28/11/2018 at 03:45, denantexwallo said:

Δείτε λίγο όσα έχω κάνει και πείτε μου αν είναι σωστά. Επίσης θέλω να δείτε το παρακάτω βίντεο που θα βάλω και να μου πείτε αν είναι σωστός τρόπος για να βάλω στατική ip στο ps4 μου. 

λέει και ο ίδιος ότι δεν είναι ο προτιμότερος τρόπος αλλά αν δεν ξέρω πώς να το κάνω μέσα από το router  μου τότε μου κάνει αλλά θέλω ακόμα μια γνώμη. Ευχαριστώ!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 716
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, poulinos είπε

Η θα κανεις port forward ή Dmz.επισης στο Port forward sto wan ip range δεν τα πειραζειςςςςςςςς.τα αφηνεις μηδενικαααα

ναι το video ειναι σωστο με μια γρηγορη ματια.υπαρχουν και αλλοι τροποι αλλα δεν εχει νοημα γιατι απλα θα μπερδευτεις παραπανω.

Σας ευχαριστώ πολύ!!! Θα το τσεκάρω σε λίγο να δω αν λειτουργεί και θα επιστρέψω να απαντήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2018 στις 4:52 ΜΜ, poulinos είπε

Η θα κανεις port forward ή Dmz.επισης στο Port forward sto wan ip range δεν τα πειραζειςςςςςςςς.τα αφηνεις μηδενικαααα

ναι το video ειναι σωστο με μια γρηγορη ματια.υπαρχουν και αλλοι τροποι αλλα δεν εχει νοημα γιατι απλα θα μπερδευτεις παραπανω.

@poulinos έκανα portforwarding και πλέον δεν μου βγάζει το error Migrating Hosts αλλά εξακολουθεί να υπάρχει ένα άλλο θέμα. Όταν πατάω για να βρω server τις περισσότερες φορές δεν μου βρίσκει σέρβερ άλλες φορές μου λέει ότι είναι γεμάτος και άλλες φορές μπαίνω και έχω τρελό ping λες και μπαίνω σε server της Αμερικής. Δοκίμασα και το DMZ και έτρωγα πάλι Migrating Hosts οπότε το ξαναγύρισα στο port forwarding. Μήπως υπάρχει κάποια λύση για τα υπόλοιπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 30/11/2018 at 02:25, denantexwallo said:

@poulinos έκανα portforwarding και πλέον δεν μου βγάζει το error Migrating Hosts αλλά εξακολουθεί να υπάρχει ένα άλλο θέμα. Όταν πατάω για να βρω server τις περισσότερες φορές δεν μου βρίσκει σέρβερ άλλες φορές μου λέει ότι είναι γεμάτος και άλλες φορές μπαίνω και έχω τρελό ping λες και μπαίνω σε server της Αμερικής. Δοκίμασα και το DMZ και έτρωγα πάλι Migrating Hosts οπότε το ξαναγύρισα στο port forwarding. Μήπως υπάρχει κάποια λύση για τα υπόλοιπα;

θα σε γελασω.δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταιει γιατι δεν ασχολουμαι με Online gaming. ειδικα το dmz ειναι ευκολο.

δινεις static ip στο ps4 πχ 192.168.1.200 με subnet 255.255.255.0 και gateway το router πχ 192.168.1.1 και κανεις dmz στην 192.168.1.200.αν εχεις κανει κατι σαν αυτο που λογικα το εχεις κανει σωστα και για αυτο δεν παιρνεις το error που λες τοτε δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Nα 'μαι και 'γω με τα θέματά μου

1. έχω το HUAWEI HA35 σε μονοκατοικία. 

2. δομημένη καλωδίωση ethernet Που δουλεύει ΟΚ

3. συνδυασμός με powerlines στο υπόγειο για wifi ip-καμερες εκεί. 

4. εχω βάλει σε σταθερές Ip όλες τις κάμερες και τα ACPoint

Λοιπόν:

1. εντός του intranet βλέπω πάντα σφαίρα (χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα της owlr στο Anroid ή στον chrome στο pc) αλλά ... 

2. όταν προσπαθώ να δω τα πράγματα "απ' έξω" αρχίζουν τα μπερδέματα

3. διάβασ και είδα κάμποσα με οδηγίες για port forwarding

4. μπαίνοντας στο μενού του ρουτερ, δίνω τις εντολές και φαίνεται να τις παίρνει κανονικά αλλά ... οι πόρτες ΔΕΝ ανοίγουν (εκτός της 80 ή σε κάποια άσχετη φάση η 8080). ......... 

Επειδή έχω >5 κάμερες ... τι μπορώ να κάνω ... 

Έχω επικοινωνήσει με το 13888 αλλά ο υπάλληλος δεν ήξερε και με παρέπεμψε σε ειδικό τμήμα που αναμένεται να με καλέσουν ..... Έχετε καμιά καλή σκέψη;; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chessplayer-alexis είπε

Nα 'μαι και 'γω με τα θέματά μου

1. έχω το HUAWEI HA35 σε μονοκατοικία. 

2. δομημένη καλωδίωση ethernet Που δουλεύει ΟΚ

3. συνδυασμός με powerlines στο υπόγειο για wifi ip-καμερες εκεί. 

4. εχω βάλει σε σταθερές Ip όλες τις κάμερες και τα ACPoint

Λοιπόν:

1. εντός του intranet βλέπω πάντα σφαίρα (χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα της owlr στο Anroid ή στον chrome στο pc) αλλά ... 

2. όταν προσπαθώ να δω τα πράγματα "απ' έξω" αρχίζουν τα μπερδέματα

3. διάβασ και είδα κάμποσα με οδηγίες για port forwarding

4. μπαίνοντας στο μενού του ρουτερ, δίνω τις εντολές και φαίνεται να τις παίρνει κανονικά αλλά ... οι πόρτες ΔΕΝ ανοίγουν (εκτός της 80 ή σε κάποια άσχετη φάση η 8080). ......... 

Επειδή έχω >5 κάμερες ... τι μπορώ να κάνω ... 

Έχω επικοινωνήσει με το 13888 αλλά ο υπάλληλος δεν ήξερε και με παρέπεμψε σε ειδικό τμήμα που αναμένεται να με καλέσουν ..... Έχετε καμιά καλή σκέψη;; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

@poulinos av ξέρεις.... please help!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2019 στις 6:31 ΜΜ, chessplayer-alexis είπε

@poulinos av ξέρεις.... please help!!! 

Nα ενημερώσω τι έχω κάνει μέχρι στιγμής: 

Έχω δοκιμάσει να ρυθμίσω τις κάμερες ώστε να έχουν http 450xx (45000-45100) διότι με βολεύει να το θυμάμαι στις ρυμίσεις. Όταν πάω στις ρυθμίσεις του Huawei HA35 (internet - security - port forwarding) και δίνω εκεί τις εντολές, φαίνεται να τις δέχεται. 

Κάνω logout και login και οι εντολές είναι εκεί. 

Όταν δοκιμάζω τις πόρτες (πχ 45000, 45050, 45060 κλπ) με το youcanseeme καμία δεν απαντάει στις κλήσεις. 

Έχω δοκιμάσει να ενεργοποιήσω το dmz αλλά δεν κάνει διαφορά. Δοκίμασα επίσης να αλλάξω τα επίπεδα ασφαλείας --> καμία επίδραση .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ZTE ZXHN H267A

vodafone vdsl

Έκανα ένα λογαριασμό στο NO-IP και πήρα ένα Domain Name κατέβασα και έτρεξε επιτυχως το επίσημο 
προγραμματάκι για τον έλεγχο τις δυναμικής μου ip . Ως εδώ όλα καλά.

Το τελευταίο βήμα είναι το Port Forwarding

Πήγα στο Interent -> Security -> Port Forwarding
Και βάζω τις εξείς ρυθμίσεις.

Name: MyWeb
Protocol: TCP AND UDP
WAN Host IP Address: ###.###.###.### ~ ###.###.###.### (είναι η IP που μου παρέχει το ΝΟ-IP)
LAN Host: 192.168.2.4 (Εκεί που βρίσκεται ο web server η οποία είναι στατική IP στο εσωτερικό δίκτυο)
WAN Port: 443 ~ 443
LAN Host Port: 443 ~ 443

και το έκανα enable.

Το αποτέλεσμα είναι όταν καλώ την διεύθυνση να μου δείχνει το login το ρουτερ μου όταν το κάνω μέσα από το δίκτυο μου.
Οταν το κάνω από εξωτερικό φυλλομετρητή δεν μου δείχνει απολύτως τίποτα.

Από ότι κατάλαβα μάλλον κάτι δεν έκανα καλά με το Port Forwarding.frown.giffrown.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/01/2019 at 16:31, chessplayer-alexis said:

Nα 'μαι και 'γω με τα θέματά μου

1. έχω το HUAWEI HA35 σε μονοκατοικία. 

2. δομημένη καλωδίωση ethernet Που δουλεύει ΟΚ

3. συνδυασμός με powerlines στο υπόγειο για wifi ip-καμερες εκεί. 

4. εχω βάλει σε σταθερές Ip όλες τις κάμερες και τα ACPoint

Λοιπόν:

1. εντός του intranet βλέπω πάντα σφαίρα (χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα της owlr στο Anroid ή στον chrome στο pc) αλλά ... 

2. όταν προσπαθώ να δω τα πράγματα "απ' έξω" αρχίζουν τα μπερδέματα

3. διάβασ και είδα κάμποσα με οδηγίες για port forwarding

4. μπαίνοντας στο μενού του ρουτερ, δίνω τις εντολές και φαίνεται να τις παίρνει κανονικά αλλά ... οι πόρτες ΔΕΝ ανοίγουν (εκτός της 80 ή σε κάποια άσχετη φάση η 8080). ......... 

Επειδή έχω >5 κάμερες ... τι μπορώ να κάνω ... 

Έχω επικοινωνήσει με το 13888 αλλά ο υπάλληλος δεν ήξερε και με παρέπεμψε σε ειδικό τμήμα που αναμένεται να με καλέσουν ..... Έχετε καμιά καλή σκέψη;; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

α. στις καμερες static ip εκτος ευρους dhcp του ρουτερ

β. η καθε καμερα θα απανταει και σε αλλο Port.Πχ 4000,4001,4002 κτλ.

γ.δεν θα πρεπει να σε κοβει η αυξημενη ασφαλεια cosmote.θα πρεπει να την απενεργοποιησεις απο το site γιατι κοβει Ports.

δ. η ip που παιρνεις απο τον οτε δεν θα πρεπει να ειναι της μορφης 10.χ.χ ή τιποτα 192.χ.χ.χ γιατι σημαινει οτι σε βγαζει απο nat και δεν θα παιξουν ποτε.οποτε εκει ζητας να παιρνεις πραγματικη public ip γιατι εχεις καμερες.το κανουν αυτοι και εσυ απλα ενα restart.

ε.αν παιζεις απο 4g τοτε και εκει πρεπει να γινει κατι παρομοιο.δεν ξερω πως παιζει ο οτε στο speedbooster αλλα στον καθε παροχο που παιζει 4g πρεπει να το ζητησεις να βγαινειςμε πραγματικη public ip αλλιως σε βγαζει απο Nat και δεν παιζει τιποτα.στο 4g κιολας σου δινουν και αλλο apn.

στ.κανεις Port forward και αφου τελειωσεις δοκιμαζεις να μπεις απο το κινητο σου και οχι απο wifi ή ethernet που ειναι στο ιδιο δικτυο με τις καμερες.το router αμα δεν εχει nat loopback μπερδευεται επειδη ζητας με wan ip μια συσκευη που υπαρχει στο εσωτερικο σου δικτυο ως lan. οποτε εκει ειτε απο φιλου adsl ειτε απο 4g κινητο .υπαρχει και η λυση proxy αλλα μην σε μπερδεψω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

α. στις καμερες static ip εκτος ευρους dhcp του ρουτερ

β. η καθε καμερα θα απανταει και σε αλλο Port.Πχ 4000,4001,4002 κτλ.

γ.δεν θα πρεπει να σε κοβει η αυξημενη ασφαλεια cosmote.θα πρεπει να την απενεργοποιησεις απο το site γιατι κοβει Ports.

δ. η ip που παιρνεις απο τον οτε δεν θα πρεπει να ειναι της μορφης 10.χ.χ ή τιποτα 192.χ.χ.χ γιατι σημαινει οτι σε βγαζει απο nat και δεν θα παιξουν ποτε.οποτε εκει ζητας να παιρνεις πραγματικη public ip γιατι εχεις καμερες.το κανουν αυτοι και εσυ απλα ενα restart.

ε.αν παιζεις απο 4g τοτε και εκει πρεπει να γινει κατι παρομοιο.δεν ξερω πως παιζει ο οτε στο speedbooster αλλα στον καθε παροχο που παιζει 4g πρεπει να το ζητησεις να βγαινειςμε πραγματικη public ip αλλιως σε βγαζει απο Nat και δεν παιζει τιποτα.στο 4g κιολας σου δινουν και αλλο apn.

στ.κανεις Port forward και αφου τελειωσεις δοκιμαζεις να μπεις απο το κινητο σου και οχι απο wifi ή ethernet που ειναι στο ιδιο δικτυο με τις καμερες.το router αμα δεν εχει nat loopback μπερδευεται επειδη ζητας με wan ip μια συσκευη που υπαρχει στο εσωτερικο σου δικτυο ως lan. οποτε εκει ειτε απο φιλου adsl ειτε απο 4g κινητο .υπαρχει και η λυση proxy αλλα μην σε μπερδεψω

Ευχαριστώ πολύ @poulinosκατ' αρχήν για την αναλυτική σου απάντηση και το χρόνο σου. 

Το είχα καταφέρει εν τω μεταξύ ακριβώς με αυτόν τον τρόπο που περιγράφεις, ψαχουλεύοντας εδώ και 'κει αλλά παίρνοντας και κάποιες βοήθειες από μια ειδική υπηρεσία του ΟΤΕ (που σε καλούν εκείνοι κατόπιν αιτήματος - αυτό ήταν περισσότερο η αιτία της όποιας καθυστέρησης).

Έχω καταφέρει πλέον και βλέπω τις κάμερες με σταθερότητα από το πρόγραμμα του Android [OWLR] αλλά δεν ισχύει το ίδιο από το Pc (win10). 

Δημιούργησα λογαριασμό στο https://www.noip.com/ και στο https://www.angelcam.com/ και - μετά από κάποιες αποτυχίες μπόρεσα ... να τα ενώσω όλα. Απλά, στο vido wall του angelcam οι κάμερες βγαίνουν αρκετά συχνά offline ενώ την ίδια ώρα μπορώ και τις βλέπω live στο OWLR .... 

==================

Ένα "καινούργιο" περίεργο είναι ότι - στο intranet - βλέπω κανονικά ό,τι είναι ενσύρματο - αλλά μόνο μία από τις τρεις ασύρματες .... (που παρεμπιπτόντως είναι κανονικά On line και ορατές στο angelcam .... σπαζοκεφαλιές .... τελικά είναι δύσκολη η δουλειά του προγραμματιστή - συντηρητή δικτύων κλπ .... :( )

===================

Τέλος, μια ακόμα ερώτηση: μήπως ένας proxy server μου είναι απαραίτητος για να μην έχω όλες αυτές τις αστάθειες .... Και αν ναι, μπορώ να το κάνω μόνος μου ή είναι προτιμότερο να ζητήσω επαγγελματική βοήθεια. Να σημειώσω εδώ ότι μόλις φτιάξει ο καιρός, θα τοποθετηθούν 10 κάμερες [ενσύρματες zmodo με δικό τους καταγραφικό αλλά και δικτυακές ip] στον περιβάλλοντα χώρο της μονοκατοικίας για αποτροπή, ασφάλεια, επιτήρηση κλπ. και - προφανώς -ενδιαφέρομαι να τις έχω σταθερά Online [όσο γίνεται]. 

 

videowall-2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 09/02/2019 at 06:21, chessplayer-alexis said:

Ευχαριστώ πολύ @poulinosκατ' αρχήν για την αναλυτική σου απάντηση και το χρόνο σου. 

Το είχα καταφέρει εν τω μεταξύ ακριβώς με αυτόν τον τρόπο που περιγράφεις, ψαχουλεύοντας εδώ και 'κει αλλά παίρνοντας και κάποιες βοήθειες από μια ειδική υπηρεσία του ΟΤΕ (που σε καλούν εκείνοι κατόπιν αιτήματος - αυτό ήταν περισσότερο η αιτία της όποιας καθυστέρησης).

Έχω καταφέρει πλέον και βλέπω τις κάμερες με σταθερότητα από το πρόγραμμα του Android [OWLR] αλλά δεν ισχύει το ίδιο από το Pc (win10). 

Δημιούργησα λογαριασμό στο https://www.noip.com/ και στο https://www.angelcam.com/ και - μετά από κάποιες αποτυχίες μπόρεσα ... να τα ενώσω όλα. Απλά, στο vido wall του angelcam οι κάμερες βγαίνουν αρκετά συχνά offline ενώ την ίδια ώρα μπορώ και τις βλέπω live στο OWLR .... 

==================

Ένα "καινούργιο" περίεργο είναι ότι - στο intranet - βλέπω κανονικά ό,τι είναι ενσύρματο - αλλά μόνο μία από τις τρεις ασύρματες .... (που παρεμπιπτόντως είναι κανονικά On line και ορατές στο angelcam .... σπαζοκεφαλιές .... τελικά είναι δύσκολη η δουλειά του προγραμματιστή - συντηρητή δικτύων κλπ .... :( )

===================

Τέλος, μια ακόμα ερώτηση: μήπως ένας proxy server μου είναι απαραίτητος για να μην έχω όλες αυτές τις αστάθειες .... Και αν ναι, μπορώ να το κάνω μόνος μου ή είναι προτιμότερο να ζητήσω επαγγελματική βοήθεια. Να σημειώσω εδώ ότι μόλις φτιάξει ο καιρός, θα τοποθετηθούν 10 κάμερες [ενσύρματες zmodo με δικό τους καταγραφικό αλλά και δικτυακές ip] στον περιβάλλοντα χώρο της μονοκατοικίας για αποτροπή, ασφάλεια, επιτήρηση κλπ. και - προφανώς -ενδιαφέρομαι να τις έχω σταθερά Online [όσο γίνεται]. 

videowall-2.jpg

a.δες για firmware updates για τις καμερες.β.δεν ξερω αν τα σπασιματα ειναι λογω bandwidth>δεν θα κερδισεις κατι με Proxy.θα πρεπε να σου παιζει κανονικα και χωρις proxy.

On 08/02/2019 at 12:55, ALXIOA said:

εχω ZTE ZXHN H267A

vodafone vdsl

Έκανα ένα λογαριασμό στο NO-IP και πήρα ένα Domain Name κατέβασα και έτρεξε επιτυχως το επίσημο 
προγραμματάκι για τον έλεγχο τις δυναμικής μου ip . Ως εδώ όλα καλά.

Το τελευταίο βήμα είναι το Port Forwarding

Πήγα στο Interent -> Security -> Port Forwarding
Και βάζω τις εξείς ρυθμίσεις.

Name: MyWeb
Protocol: TCP AND UDP
WAN Host IP Address: ###.###.###.### ~ ###.###.###.### (είναι η IP που μου παρέχει το ΝΟ-IP)
LAN Host: 192.168.2.4 (Εκεί που βρίσκεται ο web server η οποία είναι στατική IP στο εσωτερικό δίκτυο)
WAN Port: 443 ~ 443
LAN Host Port: 443 ~ 443

και το έκανα enable.

Το αποτέλεσμα είναι όταν καλώ την διεύθυνση να μου δείχνει το login το ρουτερ μου όταν το κάνω μέσα από το δίκτυο μου.
Οταν το κάνω από εξωτερικό φυλλομετρητή δεν μου δείχνει απολύτως τίποτα.

Από ότι κατάλαβα μάλλον κάτι δεν έκανα καλά με το Port Forwarding.frown.giffrown.gif

εχεις κανει ενα λαθος .στο wan host ip address αφηνεις αυτα που εχει που ειναι 0.0.0.0 αν θυμαμαι καλα και οχι την Ip που σου δινει το No-ip.to wan host ip address ειναι απο ποια διευθυνση θα αφηνει να γινεται το Remote.εσυ εβαλες να γινεται απο την δικια σου wan οποτε στην ουσια οπουδηποτε εκτος απο το σπιτι σου δεν θα μπορεις να μπεις:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά, 

Εχω μια VDSL 50 και router το Technicolor TG788vn V2.

Θέλω να ανοίξω πόρτες για το ps4 αλλά δεν...

Του δίνω ποιες πόρτες θέλω να ανοίξει, σωζω το προφίλ και όταν πάω να το κάνω assign στο ps4 μου λέει το εξής: The port configuration of the game application conflicts with an already assigned game & application.
Φυσικά δεν υπάρχει τίποτε assigned και πότε πιο πριν δεν είχα ανοίξει πόρτες στο Router.
Έσβησα ένα ένα όλα τα preset profiles μήπως και, άλλα και πάλι όχι. Απενεργοποιησα το UPnP, δοκίμασα πάλι, και όχι.

Με πολύ ψάξιμο βρήκα ότι ίσως φταίει ένα bug στο UPnP γιατί το ps4 είναι μια συσκευή η οποία (που από ότι κατάλαβα) προσπαθεί να ανοίξει αυτόματα τις πόρτες που θέλει και επειδή το UPnP είναι ενεργό by default, αυτό καπου μπαγκαρει, οπότε όταν πας να ανοίξει πόρτες χειροκίνητα τις βλέπει σαν ήδη ανοιχτές αν και δεν είναι.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να φτιαχτεί αυτό το πράγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 02/09/2019 at 18:15, nikos_chalandri said:

Οδηγίες για portforward σε zte zxhn h268n με wind ....βοηθειααααα παιδιαααα

νομιζω το εχει σαν Virtual server>εναλλακτικα δες απο αλλο zte ή αν εχεις στο Portforward.com

On 20/11/2019 at 23:30, Kokotoftero said:

Καλησπέρα παιδιά, 

Εχω μια VDSL 50 και router το Technicolor TG788vn V2.

Θέλω να ανοίξω πόρτες για το ps4 αλλά δεν...

Του δίνω ποιες πόρτες θέλω να ανοίξει, σωζω το προφίλ και όταν πάω να το κάνω assign στο ps4 μου λέει το εξής: The port configuration of the game application conflicts with an already assigned game & application.
Φυσικά δεν υπάρχει τίποτε assigned και πότε πιο πριν δεν είχα ανοίξει πόρτες στο Router.
Έσβησα ένα ένα όλα τα preset profiles μήπως και, άλλα και πάλι όχι. Απενεργοποιησα το UPnP, δοκίμασα πάλι, και όχι.

Με πολύ ψάξιμο βρήκα ότι ίσως φταίει ένα bug στο UPnP γιατί το ps4 είναι μια συσκευή η οποία (που από ότι κατάλαβα) προσπαθεί να ανοίξει αυτόματα τις πόρτες που θέλει και επειδή το UPnP είναι ενεργό by default, αυτό καπου μπαγκαρει, οπότε όταν πας να ανοίξει πόρτες χειροκίνητα τις βλέπει σαν ήδη ανοιχτές αν και δεν είναι.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να φτιαχτεί αυτό το πράγμα;

α.κλεισε upnp.

β.αν δεν παιξει θα κανα τυπικα ενα Hard reset>σβησε ολα τα rules.δωσε καρφωτα Ip στο Ps4 και κανε Port forward με την ip.Exv kaneι απειρες φορες Port forward σε technicolor και δεν ειχα ποτε θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...