Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 minutes ago, infin1tyGR said:

Αυτό είναι το 837 VLAN, μάλλον για τηλεφωνία, δεν πειράζει να έχει τέτοια IP. Έχει κάπου για το 835 που είναι για το Internet;

Το NoIP θα πρέπει να αντιστοιχεί την external IP σου στο hostname σου (κάτικάτι.ddns.net).

Επίσης, οι δοκιμές για το αν βλέπεις την κάμερα από έξω θα πρέπει να γίνονται με αυτό το hostname και το port 888 και από διαφορετικό δίκτυο (π.χ. μπαίνοντας με data από κινητό στο xxxxxxxx.ddns.net:888).

ημουν απο κινητο και δεν ειδα το 837. :(

2 hours ago, takotime4 said:

Δηλαδή τι να του πω? Βγάλε με από το cgnat? Θα καταλάβει τι του λέω? Πως να του το πω? Το υπόλοιπο σετάρισμα είναι εντάξει?

θελουμε την ip για το 835.δεν εχω το zte και δεν θυμαμαι απεξω που ειναι.σε καποιο status θα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 716
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 minutes ago, takotime4 said:

Σε ευχαριστώ, με βοήθησες πολύ! Περιμένω απάντηση από την WIND.

Σε ευχαριστώ, με βοήθησες πολύ. Περιμένω απάντηση από την WIND.

πρεπει η Ip σου που βλεπεις μεσα στο ρουτερ στο 835 να ειναι η ιδια με αυτην στο whatismyipaddress.αν δεν ειναι πρεπει να σε βγαλουν απο cgnat.αν ειναι τοτε δοκιμαζεις απο το κινητο σου να μπεις στην Ip που εχεις παρει και στο port που εχεις βαλει 888.δεν θα δοκιμασεις να μπεις απο το ιδιο δικτυο.το κινητο θα εινα με 3g ή θα πεις σε ενα φιλο.μεσα απο το ιδιο το δικτυο για χ λογους μπορει να μην παιξει.το port forward φαινεται σωστα.αν εχεις βαλει πχ Port forward την 888 στην Ip 192.168.1.200 tote και στην καμερα θα δωσεις καρφωτα την 200 που οσο ειχα δει τα ειχες σωστα.αν δεν σου βγαλουν το cgnat δεν θα παιξεις απλα ποτε. αφου παιξεις με Ip τοτε μετα κοιτας το dyndns.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, poulinos είπε

πρεπει η Ip σου που βλεπεις μεσα στο ρουτερ στο 835 να ειναι η ιδια με αυτην στο whatismyipaddress.αν δεν ειναι πρεπει να σε βγαλουν απο cgnat.αν ειναι τοτε δοκιμαζεις απο το κινητο σου να μπεις στην Ip που εχεις παρει και στο port που εχεις βαλει 888.δεν θα δοκιμασεις να μπεις απο το ιδιο δικτυο.το κινητο θα εινα με 3g ή θα πεις σε ενα φιλο.μεσα απο το ιδιο το δικτυο για χ λογους μπορει να μην παιξει.το port forward φαινεται σωστα.αν εχεις βαλει πχ Port forward την 888 στην Ip 192.168.1.200 tote και στην καμερα θα δωσεις καρφωτα την 200 που οσο ειχα δει τα ειχες σωστα.αν δεν σου βγαλουν το cgnat δεν θα παιξεις απλα ποτε. αφου παιξεις με Ip τοτε μετα κοιτας το dyndns.

Λοιπόν δεν ξέρω αν έκανε ο ΟΤΕ κάτι. Πάντως η κάμερα δουλεύει.

Απομακρυσμένα μπαίνω εκτός από το link του NOIP μπαίνω και με με μία άλλη εφαρμογή της security eye με άλλο link.

Δύο πράγματα με  προβληματίζουν, το πρώτο είναι ότι ενώ στα setting της κάμερας δείχνει ότι έχει πάρει το wifi μου, όταν βγάζω το έθερνετ σταματά να δουλεύει.

Το δεύτερο είναι ότι ενώ δουλεύει η κάμερα τα setting δείχνουν ότι δεν δέν είναι σωστά. Σου στέλνω screesnshots να δεις.

Κι ένας τρίτος προβληματισμός δεν ακούω ήχο. Δεν ξέρω ίσως αυτή η κάμερα να είναι παλιά και να μη βγάζει ήχο, δεν θυμάμαι, Είναι η easyN M-136. Αν ξέρεις να μου πεις και σε αυτό θα σου είμαι υπόχρεος , σου στέλνω τα link.

 

basic network setting.PNG

ddns.PNG

device status.PNG

εικόνα_2022-04-18_180100276.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/04/2022 at 18:01, takotime4 said:

Λοιπόν δεν ξέρω αν έκανε ο ΟΤΕ κάτι. Πάντως η κάμερα δουλεύει.

Απομακρυσμένα μπαίνω εκτός από το link του NOIP μπαίνω και με με μία άλλη εφαρμογή της security eye με άλλο link.

Δύο πράγματα με  προβληματίζουν, το πρώτο είναι ότι ενώ στα setting της κάμερας δείχνει ότι έχει πάρει το wifi μου, όταν βγάζω το έθερνετ σταματά να δουλεύει.

Το δεύτερο είναι ότι ενώ δουλεύει η κάμερα τα setting δείχνουν ότι δεν δέν είναι σωστά. Σου στέλνω screesnshots να δεις.

Κι ένας τρίτος προβληματισμός δεν ακούω ήχο. Δεν ξέρω ίσως αυτή η κάμερα να είναι παλιά και να μη βγάζει ήχο, δεν θυμάμαι, Είναι η easyN M-136. Αν ξέρεις να μου πεις και σε αυτό θα σου είμαι υπόχρεος , σου στέλνω τα link.

 

basic network setting.PNG

ddns.PNG

device status.PNG

εικόνα_2022-04-18_180100276.png

αν μπαινεις πλεον με Ip:888 και οχι με no-ip.com:888 τοτε εχει να κανει με το Register του Noip.αν το κανεις ping θα πρεπει να βλεπεις να σου απανταει η ip που εχει το ρουτερ ωστε να ξερεις οτι εχει κανει Register.

αν η Ip σου ειναι πχ 194.219.222.222 τοτε οταν κανεις Ping πχ poulnos.no-ip.info θα πρεπει να σου απανταει η 194.219.222.222

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς σήμερα που το τσέκαρα πάλι ξερυθμίστηκε, μέχρι εχθές δούλευε μια χαρά και σήμερα τίποτα. Ούτε απομακρυσμένα με την NOIP ούτε με το wifi μου μπαίνω . Δεν ξέρω αν φταίει το ότι έχω βάλει από χθες 5G στον υπολογιστή μου και όχι το 2.4G που είχα, μιας και το ρούτερ μου υποστηρίζει και τις δύο συχνότητες, αλλά προτιμώ να έχω τον σταθερό υπολογιστή μου στα 5G γιατί είναι κοντά στο ρούτερ και το 2.4 το έχω για μακριά. Λοιπόν συνοψίζοντας στο portforward του ρούτερ μου έχω βάλει την ip της κάμερας μου στις 888 πόρτες 192.168.1.8:888  Η εξωτερική ip μου είναι 46.190.38.148 και στο NOIP έχω βάλει την 46.190.38.148  Τώρα η κάμερα είναι σεταρισμένη όπως στις φώτο που σου έστειλα. Να μην ξεχάσω να σου πω ότι την κάμερα της έβγαλα το καλώδιο ethernet που ενωνόταν με το router γιατί θεωρώ ότι έχει πάρει τις ρυθμίσεις του router από πριν. Από ότι φαίνεται όμως εκεί επικεντρώνεται το πρόβλημα το ότι δεν έχει αποθηκεύσει τις ρυθμίσεις όσο είχε το καλώδιο. Δεν ξέρω γιατί.

 

Επεξ/σία από takotime4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 18/04/2022 at 18:01, takotime4 said:

Λοιπόν δεν ξέρω αν έκανε ο ΟΤΕ κάτι. Πάντως η κάμερα δουλεύει.

Απομακρυσμένα μπαίνω εκτός από το link του NOIP μπαίνω και με με μία άλλη εφαρμογή της security eye με άλλο link.

Δύο πράγματα με  προβληματίζουν, το πρώτο είναι ότι ενώ στα setting της κάμερας δείχνει ότι έχει πάρει το wifi μου, όταν βγάζω το έθερνετ σταματά να δουλεύει.

Το δεύτερο είναι ότι ενώ δουλεύει η κάμερα τα setting δείχνουν ότι δεν δέν είναι σωστά. Σου στέλνω screesnshots να δεις.

Κι ένας τρίτος προβληματισμός δεν ακούω ήχο. Δεν ξέρω ίσως αυτή η κάμερα να είναι παλιά και να μη βγάζει ήχο, δεν θυμάμαι, Είναι η easyN M-136. Αν ξέρεις να μου πεις και σε αυτό θα σου είμαι υπόχρεος , σου στέλνω τα link.

a.οπως σου εγραψα θα μπεις με 3g /4g απο το κινητο ή θα πεις σε καποιον φιλο να μπει.δεν θα μπεις μεσα απο το ιδιο σου το wifi δικτυο διοτι μπορει να παιξει τοπικα αλλα οχι απομακρυσμενα. η μπορει και το αναποδο.να μην σου παιξει και στην πραξη να παιζει. το ddns σου ειναι σιγουρα λαθος διοτι βγαζει Failed αρα δεν θα ανανεωθει ποτε αμα αλλαξει η ip σου αρα δεν θα παιξεις απο μακρυα ποτε.

αν παιζει το wifi της τοτε θα πρεπει να φαινεται και σαν συσκευη μεσα απο το ρουτερ. η καμερα δεν θελουμε να παιζει ως ad hoc δηλαδη να εκπεμπει αυτη ασυρματα αλλα θελουμε να γινει infrastructure δηλαδη κομματι του Wifi σου. oi ip φαινονται σωστα αν το router σου ειναι 192.168.1.254

On 26/04/2022 at 18:00, takotime4 said:

Δυστυχώς σήμερα που το τσέκαρα πάλι ξερυθμίστηκε, μέχρι εχθές δούλευε μια χαρά και σήμερα τίποτα. Ούτε απομακρυσμένα με την NOIP ούτε με το wifi μου μπαίνω . Δεν ξέρω αν φταίει το ότι έχω βάλει από χθες 5G στον υπολογιστή μου και όχι το 2.4G που είχα, μιας και το ρούτερ μου υποστηρίζει και τις δύο συχνότητες, αλλά προτιμώ να έχω τον σταθερό υπολογιστή μου στα 5G γιατί είναι κοντά στο ρούτερ και το 2.4 το έχω για μακριά. Λοιπόν συνοψίζοντας στο portforward του ρούτερ μου έχω βάλει την ip της κάμερας μου στις 888 πόρτες 192.168.1.8:888  Η εξωτερική ip μου είναι 46.190.38.148 και στο NOIP έχω βάλει την 46.190.38.148  Τώρα η κάμερα είναι σεταρισμένη όπως στις φώτο που σου έστειλα. Να μην ξεχάσω να σου πω ότι την κάμερα της έβγαλα το καλώδιο ethernet που ενωνόταν με το router γιατί θεωρώ ότι έχει πάρει τις ρυθμίσεις του router από πριν. Από ότι φαίνεται όμως εκεί επικεντρώνεται το πρόβλημα το ότι δεν έχει αποθηκεύσει τις ρυθμίσεις όσο είχε το καλώδιο. Δεν ξέρω γιατί.

αν η καμερα ειναι κομματι του δικτυου σου τοτε δεν εχει σημασια αν συνδεεσαι με 5ghz ή στα 2.4ghz με το ρουτερ σου.δηλαδη η καμερα βλεπει το ρουτερ και το ρουτερ βλεπει εσενα.οποτε αν βλεπεις το ρουτερ και η καμερα ειναι σωστα σεταρισμενη τοτε πρεπει να βλεπεις και την καμερα.απλα θα την βλεπεις στο Port 888 αν θυμαμαι καλα οτι ειδα πιο πανω.  δηλαδη 192.168.1.8:888. επισης δεν θα εβαζα την 192.168.1.8 διοτι μπορει να ειναι στο ευρος του dhcp του ρουτερ και ο ρουτερ να την δινει σε αλλη συσκευη για αυτο να μην παιζεις.θα την εβαζα μακρυα δηλαδη στο 192.168.1.230 για παραδειγμα.εκτος αν θες να πειραξεις τον Dhcp σου. επισης η καμερα θα πρεπει να ρυθμιστει να παιζει με wifi.an αλλαξεις την Ip θα αλλαξεις και τα port forward.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα..

Στο σπίτι αλλά και στο κατάστημα μου έχω κάμερες με καταγραφικό hikvision. Στο σπίτι έχω το ZXHN H267N και στο κατάστημα Speedport endry 2i.

Έχω κάνει τις κατάλληλες ρυθμίσεις στα καταγραφικά και στα ρουτερ έχω ανοίξει από μια πόρτα ώστε να βλέπω τα καταγραφικά απομακρυσμένα. Επίσης έχω ανοίξει άλλη μια πόρτα στο ρουτερ (http στο καταγραφικό) ώστε να μπορώ να μπαίνω απομακρυσμένα στις ρυθμίσεις.

Ξέρω ότι το upnp στο ρουτερ ανοίγει αυτόματα τις πόρτες που χρειάζεται η κάθε συσκευή.

Η ερώτηση μου, το upnp μέσα στο ρούτερ πρέπει να το κλείσω ή να το αφήσω έτσι όπως είναι?

Τι είναι πιο καλό και ασφαλές, να κλείσω τις πόρτες στο ρουτερ και να αφήσω το upnp ανοιχτό ή να αφήσω τις πόρτες ανοιχτές?

Επίσης το rtsp τι ακριβώς κάνει? το έχω σαν επιλογή το καταγραφικό.

 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα φώτα σας για port forward στο Draytek Vigor 2765Vac,

προσπαθώ απεγνωσμένα να ανοίξω την 113 TCP & UDP.   Ας πούμε για την TCP παω στο router > ΝΑΤ > Port redirection: 

image.png.ec836df5969d068e3ccf09321d5aa3c2.png

Που ακριβώς κάνω λάθος εδω; 

Δεν μπορώ να τη δω ανοιχτη στο https://www.yougetsignal.com/tools/open-ports/ με τίποτα.

Έχετε κάποια διόρθωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, N3CR4 said:

Παιδιά τα φώτα σας για port forward στο Draytek Vigor 2765Vac,

προσπαθώ απεγνωσμένα να ανοίξω την 113 TCP & UDP.   Ας πούμε για την TCP παω στο router > ΝΑΤ > Port redirection: 

Που ακριβώς κάνω λάθος εδω; 

Δεν μπορώ να τη δω ανοιχτη στο https://www.yougetsignal.com/tools/open-ports/ με τίποτα.

Έχετε κάποια διόρθωση; 

παμε ενα ενα.

a. κατεβασε το mtorrent. μπες μεσα στο Mtorrent και στα preferences σου εχει επιλογη για ποια port θες να παιζει.

βαλε την 113 που εχεις ορισει εδω.

καντην Port forward που οπως βλεπω ειναι σωστο απλα αλλαξε την Ip 192.168.1.14 με την ip του Pc σου προσωρινα.εφοσον το εχεις κανει αυτο ΑΝΟΙΞΕ το Mtorrent και πηγαινε στο www.canyouseeme.org και δες αν σου βγαινει ανοιχτη η 113. το Upnp κλειστο.την port αν ειναι ανοιξε την tcp/udp.

αν δεν στην δειχνει ανοιχτη τοτε ενα απο τα παρακατω.

α.δεν εχεις ανοιχτο το Mtorrent. πρεπει να ειναι ανοιχτο αλλιως θα την δειχνει κλειστη.

β.βγαινεις πισω απο cgnat .αυτο φαινεται με τον εξης τροπο.πας whatismyipaddress. αν βλεπεις ip 10 ή 100 ή διαφορετικη Ip απο αυτην που βλεπεις μεσα στο ρουτερ τοτε εισαι πισω απο cgnat.παιρνεις τον παροχο του λες οτι εχεις καμερες και να μην βγαινεις πισω απο cgnat.

γ.σε κοβει Firewall στο pc.

αν σου βγει ανοιχτη τοτε απλα αλλαξε την Ip toy pcμε το καταγραφικο.στο καταγραφικο να ειναι καρφωτη η Ip οπως και σωστα Dnsκαι προ παντων σωστο gateway. και δες αν παιζεις.μην δοκιμασεις με noip,dyndns.πρωτα με Ip θα δοκιμασεις.μην προσπαθησεις να δεις τις καμερες μεσα απο το ιδιο δικτυο.δοκιμασε απο φιλο ή απο κινητο με 4g

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/10/2022 at 11:00, pavloa said:

καλημέρα..

Στο σπίτι αλλά και στο κατάστημα μου έχω κάμερες με καταγραφικό hikvision. Στο σπίτι έχω το ZXHN H267N και στο κατάστημα Speedport endry 2i.

Έχω κάνει τις κατάλληλες ρυθμίσεις στα καταγραφικά και στα ρουτερ έχω ανοίξει από μια πόρτα ώστε να βλέπω τα καταγραφικά απομακρυσμένα. Επίσης έχω ανοίξει άλλη μια πόρτα στο ρουτερ (http στο καταγραφικό) ώστε να μπορώ να μπαίνω απομακρυσμένα στις ρυθμίσεις.

Ξέρω ότι το upnp στο ρουτερ ανοίγει αυτόματα τις πόρτες που χρειάζεται η κάθε συσκευή.

Η ερώτηση μου, το upnp μέσα στο ρούτερ πρέπει να το κλείσω ή να το αφήσω έτσι όπως είναι?

Τι είναι πιο καλό και ασφαλές, να κλείσω τις πόρτες στο ρουτερ και να αφήσω το upnp ανοιχτό ή να αφήσω τις πόρτες ανοιχτές?

Επίσης το rtsp τι ακριβώς κάνει? το έχω σαν επιλογή το καταγραφικό.

 

το upnp μπορεις να το αφησεις ανοιχτο αλλα μπορεις και να το κλεισεις αφου κανεις manual port forward.εγω θα το εκλεινα και θα εκανα ολα τα port forward manually. επισης το upnp πρεπει να υποστηριζεται απο την εφαρμογη οσο ξερω για να ανοιξει αυτοματα το port που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, poulinos είπε

το upnp μπορεις να το αφησεις ανοιχτο αλλα μπορεις και να το κλεισεις αφου κανεις manual port forward.εγω θα το εκλεινα και θα εκανα ολα τα port forward manually. επισης το upnp πρεπει να υποστηριζεται απο την εφαρμογη οσο ξερω για να ανοιξει αυτοματα το port που θες.

Εγώ το έκλεισα και έδωσα στατική ip στο καταγραφικό όπως και στον συναγερμό. έτσι όπως τα είχα και στο παλιό ρούτερ.

Α αυτό δεν το ήξερα, οπότε αν μια συσκευή δεν υποστηρίζει upnp πρέπει αναγκαστικά να ανοίξω πόρτα χειροκίνητα.. 

Οπότε καλύτερα κλειστό και να τα χειρίζομαι μόνος μου.

Γενικά  σαν ρούτερ πρέπει να ρυθμίσω τίποτα άλλο? αν μπορείς να μου απαντήσεις εδώ που έχω ρωτήσει 

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, pavloa said:

Εγώ το έκλεισα και έδωσα στατική ip στο καταγραφικό όπως και στον συναγερμό. έτσι όπως τα είχα και στο παλιό ρούτερ.

Α αυτό δεν το ήξερα, οπότε αν μια συσκευή δεν υποστηρίζει upnp πρέπει αναγκαστικά να ανοίξω πόρτα χειροκίνητα.. 

Οπότε καλύτερα κλειστό και να τα χειρίζομαι μόνος μου.

Γενικά  σαν ρούτερ πρέπει να ρυθμίσω τίποτα άλλο? αν μπορείς να μου απαντήσεις εδώ που έχω ρωτήσει 

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.. 

σε κατι Mtorrent Κτλ παιζει αυτοματα και σωστα.αλλα ναι γενικοτερα το Manual ειναι ο καλυτερος τροπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2022 στις 5:11 ΠΜ, poulinos είπε

β.βγαινεις πισω απο cgnat .αυτο φαινεται με τον εξης τροπο.πας whatismyipaddress. αν βλεπεις ip 10 ή 100 ή διαφορετικη Ip απο αυτην που βλεπεις μεσα στο ρουτερ τοτε εισαι πισω απο cgnat.παιρνεις τον παροχο του λες οτι εχεις καμερες και να μην βγαινεις πισω απο cgnat.

αν σου πω ότι μεχρι τωρα που γραφω δεν ειχα καταφερει να μιλήσω με καποιον στην cosmote θα με πιστέψεις;

Ούτε και τωρα μπόρεσα απλά το έκανα μεσω του chat που εχουν στην εφαρμογη mycosmote για android. Αυτο ήταν πάντως όπως το έγραψες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...