Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 hours ago, nikon55 said:

Καλησπέρα

Μήπως κάποιος γνωρίζει γιατί το FRITZBox 6850 5G ενώ μου δείχνει τις πόρτες ανοιχτές , αυτές δεν είναι μήπως παίζει κάποια ρύθμιση που δεν ξέρω. Η αντιπροσωπεία με παρέπεμψε εδώ https://en.avm.de/service/fritzbox/support-request/

 

 

screenshot.9.jpg

ευκολος τροπος για να δεις αν εχει ανοιξει.

ανοιγεις port στο ρουτερ.

μετα περνας αυτο το port στο mtorrent και το αφηνεις ανοιχτο.αν το κλεισεις και να εχει ανοιξει η port θα στην δειξει κλειστη εφοσον δεν χρησιμοποιειται. μετα οπως ειναι ανοιχτο το mtorrent παμε στο www.canyouseeme.org και δοκιμαζουμε.

αν δεν παιξει και εχουμε cosmote βλεπουμε να μην ειναι ενεργοποιημενη η αυξημενη ασφαλεια.επισης σε διαφορους παροχους μπορει να βγαινεις απο cgnat οποτε σε αυτην την περιπτωση πρεπει να παρεις τον παροχο να σε βγαλει απο το cgnat.για να καταλαβεις αν εισαι κοιτας ποια ip λεει στο whatismyipaddress.com και βλεπεις ποια wan ip γραφει το ρουτερ.αν ειναι διαφορετικες εισαι πισω απο cgnat.συνηθως ξεκινανε  απο 100 ή απο 10 ip που βγαινουν απο cgnat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 716
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας.

Προσπαθώ να στήσω ένα vpn σε ένα rasbery αλλα δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω να επικοινωνήσει με τον έξω κόσμο.

Το πρόβλημα μάλλον είναι στην πόρτα. Έχω ανοίξει την 1194 (όπως στο setup του vpn), έκανα port forwarding στο router αλλά όταν χτυπάω την πόρτα στο https://portchecker.co/checking μου δείχνει κλειστή.

Μίλησα με το support της cosmote, μου επιβεβαίωσαν ότι δεν είμαι σε cgnat, έλεγξαν το router και έχω κάνει σωστό port forwarding και επίσης μου λένε ότι η πόρτα είναι ανοικτή.

Έχετε κάποια ιδέα τί άλλο πρέπει να δοκιμάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/02/2023 at 19:33, [email protected] said:

Καλησπέρα σας.

Προσπαθώ να στήσω ένα vpn σε ένα rasbery αλλα δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω να επικοινωνήσει με τον έξω κόσμο.

Το πρόβλημα μάλλον είναι στην πόρτα. Έχω ανοίξει την 1194 (όπως στο setup του vpn), έκανα port forwarding στο router αλλά όταν χτυπάω την πόρτα στο https://portchecker.co/checking μου δείχνει κλειστή.

Μίλησα με το support της cosmote, μου επιβεβαίωσαν ότι δεν είμαι σε cgnat, έλεγξαν το router και έχω κάνει σωστό port forwarding και επίσης μου λένε ότι η πόρτα είναι ανοικτή.

Έχετε κάποια ιδέα τί άλλο πρέπει να δοκιμάσω;

απλη δοκιμη. port forward πχ την 33333 στην ip του pc σου.βαζεις την 33333 στο mtorrent και το εχεις ανοιχτο.

πας στο canyouseeme.org και βλεπεις αν σε βλεπεις. προσοχη ο οτε εχει αυξημενη ασφαλεια ενεργοποιημενη και κοβει καποια ports.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

 Δεν ξερω αν το γραφω στο σωστο νημα αλλα χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια.

Εχω το εξης setup: Nova router (Zyxel VMG8623-T50B) το οποιο παιρνει το Ιντερνετ και εχει ρολο DHCP server. Επισης του εχω ενεργοποιησει το DDNS με NO-IP για να εχω προσβαση απεξω.

Εχω επισης ενα παλιο Asus dsl-n14u το οποιο εχει δυνατοτητα για VPN server και wake on lan.

Αυτο που θελω να πετυχω ειναι καπως να μπορω απεξω να μπαινω στο εσωτερικο δικτυο και να κανω wake τις συσκευες μου. Δυστυχως το Zyxel ενω εχει μενου Wake on Lan, δεν δουλευει.

Οποτε σαν σκεψη εχω να μπορω με καποιο τροπο ειτε να συνδεομαι στον VPN server του ASUS, ειτε να μπορεσω να μπαινω στο Web του ASUS και να κανω απο εκει το WOL.

Το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να κανω το DDNS στο Asus να συνδεθει. Μου βγαζει παντα ενα μνμ για double NAT environment. To Asus το εχω στο ιδιο subnet (192.168.1.x) με κλειστο DHCP αλλα δεν ξερω τι ρυμισεις να βαλω στα port forward και στο WAN interface. Μηπως πρεπει να ορισω την LAN του Zyxel που παει στο Asus σαν bridge? Μπορω καπως να μην εχω διπλο ΝΑΤ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, spocky said:

 Δεν ξερω αν το γραφω στο σωστο νημα αλλα χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια.

Εχω το εξης setup: Nova router (Zyxel VMG8623-T50B) το οποιο παιρνει το Ιντερνετ και εχει ρολο DHCP server. Επισης του εχω ενεργοποιησει το DDNS με NO-IP για να εχω προσβαση απεξω.

Εχω επισης ενα παλιο Asus dsl-n14u το οποιο εχει δυνατοτητα για VPN server και wake on lan.

Αυτο που θελω να πετυχω ειναι καπως να μπορω απεξω να μπαινω στο εσωτερικο δικτυο και να κανω wake τις συσκευες μου. Δυστυχως το Zyxel ενω εχει μενου Wake on Lan, δεν δουλευει.

Οποτε σαν σκεψη εχω να μπορω με καποιο τροπο ειτε να συνδεομαι στον VPN server του ASUS, ειτε να μπορεσω να μπαινω στο Web του ASUS και να κανω απο εκει το WOL.

Το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να κανω το DDNS στο Asus να συνδεθει. Μου βγαζει παντα ενα μνμ για double NAT environment. To Asus το εχω στο ιδιο subnet (192.168.1.x) με κλειστο DHCP αλλα δεν ξερω τι ρυμισεις να βαλω στα port forward και στο WAN interface. Μηπως πρεπει να ορισω την LAN του Zyxel που παει στο Asus σαν bridge? Μπορω καπως να μην εχω διπλο ΝΑΤ?

 

αυτο που θες να κανεις ειναι complicated.

το setup που εχεις μπορει να παιξει με 3 διαφορετικους τροπους.

α.αυτο που εχεις κανει εσυ. το zyxel μπροστα παιρνει ιντερνετ και φευγει καλωδιο απο την lan του και παει στο asus στην wan αρα και το asus παιζει ως ρουτερ.αρα εχεις double nat αρα θες διπλα port forward.

b.να αφησεις το zyxel μπροστα και το asus να παιξει ως access point με την θυρα lan αντι για wan.θα εχεις ενα nat αλλα χανεις οτιδηποτε μπορει να κανει το asus.vpn κτλ.

γ.κανεις το zyxel bridge και κανει κληση pppoe το asus. θα εχεις ενα nat αλλα το No ip θα το κανει το asus. προυποθετει οτι μπορεις να γυρισεις το zyxel σε bridge και δεν θα χασεις την τηλεφωνια αν ειναι voip.και ισως χρειαστουν admin/root/supervisor credentials για να το κανεις bridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, poulinos είπε

αυτο που θες να κανεις ειναι complicated.

το setup που εχεις μπορει να παιξει με 3 διαφορετικους τροπους.

α.αυτο που εχεις κανει εσυ. το zyxel μπροστα παιρνει ιντερνετ και φευγει καλωδιο απο την lan του και παει στο asus στην wan αρα και το asus παιζει ως ρουτερ.αρα εχεις double nat αρα θες διπλα port forward.

b.να αφησεις το zyxel μπροστα και το asus να παιξει ως access point με την θυρα lan αντι για wan.θα εχεις ενα nat αλλα χανεις οτιδηποτε μπορει να κανει το asus.vpn κτλ.

γ.κανεις το zyxel bridge και κανει κληση pppoe το asus. θα εχεις ενα nat αλλα το No ip θα το κανει το asus. προυποθετει οτι μπορεις να γυρισεις το zyxel σε bridge και δεν θα χασεις την τηλεφωνια αν ειναι voip.και ισως χρειαστουν admin/root/supervisor credentials για να το κανεις bridge.

για το α θα χρειαστω βοηθεια γιατι δεν εχω κανει ποτε διπλο port forward.

το β δεν υπαρχει σαν επιλογη αφου στην ουσια το μονο που θελω απο το asus ειναι το ddns του η το vpn server του

για το γ ισως να ειναι η καλυτερη επιλογη μιας και δεν εχω voip.Supervisor account μπαινει αλλα οχι root. Πως υλοποιείται αυτο το setup; Οι υπολοιπες συσκευες πχ Deco, pc κτλ θα μπορουν να συνδεθουν πανω στο Zyxel η θα πρεπει να πανε στο asus? Για pppoe τι πρεπει να ρυθμισω στο asus?

image.png.ec5e2d1368dc9c871a55e5c4a0b53322.png

 

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας, απορία. πως ανοίγουμε πόρτα στο speedport smart; το μενού είναι αυτό αλλά είναι πολύπλοκο. στο πεδίο ip range θα γράψω πχ. 192.168.1.50 - 192.168.1.52 ;
δεν έχει ούτε κάτι σε tooltip ώστε να δώσει μια ιδέα.

και στο destination τι πάει; η δημόσια ip που βγαίνω προς τα έξω ή κάποια τοπική όπως της συσκευής που θέλω πχ να βλέπω απομακρυσμένα, πάλι τοπική του τύπου 192.168.χ.χ;

 

Spoiler

Capture.JPG.e1b6b90f394b7504cd21215fa4931fd5.JPG

 

Επεξ/σία από horrendous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

μπορεί να μου πει κάποιος φίλος τι μπορεί να φταίει και να μην ανοίγει η θύρα 8000 για το shoutcast σε WIN 7 (μην ρωτάτε γιατί τα WIN 7, είναι συνδεμένα με άλλη εφαρμογή που πρέπει να υπάρχει....);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, ksp said:

Καλησπέρα,

μπορεί να μου πει κάποιος φίλος τι μπορεί να φταίει και να μην ανοίγει η θύρα 8000 για το shoutcast σε WIN 7 (μην ρωτάτε γιατί τα WIN 7, είναι συνδεμένα με άλλη εφαρμογή που πρέπει να υπάρχει....);

μηπως εισαι πισω απο cgnat? ποιον παροχο εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/03/2023 at 00:42, horrendous said:

γεια σας, απορία. πως ανοίγουμε πόρτα στο speedport smart; το μενού είναι αυτό αλλά είναι πολύπλοκο. στο πεδίο ip range θα γράψω πχ. 192.168.1.50 - 192.168.1.52 ;
δεν έχει ούτε κάτι σε tooltip ώστε να δώσει μια ιδέα.

και στο destination τι πάει; η δημόσια ip που βγαίνω προς τα έξω ή κάποια τοπική όπως της συσκευής που θέλω πχ να βλέπω απομακρυσμένα, πάλι τοπική του τύπου 192.168.χ.χ;

 

  Hide contents

 

destination ip ειναι η Ip που εχει το pc σου για παραδειγμα 192.168.1.3 και εκει θα γινει το Port forward.Καλο θα ειναι να την δωσεις καρφωτα για να μην αλλαξει οποτε και θα σταματησει να παιζει το port forward.εκτος αν παιζει και με Mac to port forward. internal port external port το ιδιο συνηθως πχ 3389 για Remote desktop.protocol tcp/udp εκτος αν θες καποιο απο τα δυο.

On 09/03/2023 at 00:29, spocky said:

για το α θα χρειαστω βοηθεια γιατι δεν εχω κανει ποτε διπλο port forward.

το β δεν υπαρχει σαν επιλογη αφου στην ουσια το μονο που θελω απο το asus ειναι το ddns του η το vpn server του

για το γ ισως να ειναι η καλυτερη επιλογη μιας και δεν εχω voip.Supervisor account μπαινει αλλα οχι root. Πως υλοποιείται αυτο το setup; Οι υπολοιπες συσκευες πχ Deco, pc κτλ θα μπορουν να συνδεθουν πανω στο Zyxel η θα πρεπει να πανε στο asus? Για pppoe τι πρεπει να ρυθμισω στο asus?

 

sto pppoe πρεπει να δωσεις username/password. και πρεπει να μπει σε bridge to router του παροχου.δεν εχω πολλα details αφου εχω να το υλοποιησω παρα πολυ καιρο.

για τα διπλα port forward ειναι λιγο παραξενο .εφοσον εχεις 2 ρουτερ το ενα θα πρεπει να ειναι πχ 192.168.1.χ και το αλλο να ειναι 192.168.2.χ. θα πρεπει να γινουν port forward απο το ρουτερ του παροχου στο πισω router δηλαδη το asus και μετα στο asus θα κανει στο δικτυο σου. παλι δεν εχω πολλα info αφου παιζει να το εχω υλοποιησει μονο μια φορα αυτο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, poulinos είπε

destination ip ειναι η Ip που εχει το pc σου για παραδειγμα 192.168.1.3 και εκει θα γινει το Port forward.Καλο θα ειναι να την δωσεις καρφωτα για να μην αλλαξει οποτε και θα σταματησει να παιζει το port forward.εκτος αν παιζει και με Mac to port forward. internal port external port το ιδιο συνηθως πχ 3389 για Remote desktop.protocol tcp/udp εκτος αν θες καποιο απο τα δυο.

sto pppoe πρεπει να δωσεις username/password. και πρεπει να μπει σε bridge to router του παροχου.δεν εχω πολλα details αφου εχω να το υλοποιησω παρα πολυ καιρο.

για τα διπλα port forward ειναι λιγο παραξενο .εφοσον εχεις 2 ρουτερ το ενα θα πρεπει να ειναι πχ 192.168.1.χ και το αλλο να ειναι 192.168.2.χ. θα πρεπει να γινουν port forward απο το ρουτερ του παροχου στο πισω router δηλαδη το asus και μετα στο asus θα κανει στο δικτυο σου. παλι δεν εχω πολλα info αφου παιζει να το εχω υλοποιησει μονο μια φορα αυτο.

Τελικα παρατησα το σεναριο για δευτερο router... Εβαλα ενα παλιο κινητο android να ειναι ανοιχτο μονιμα με teamviewer και μπαινω μεσω αυτου και κανω ενα wol στο synology και ανοιγει vpn οποτε χρειαζεται. Αν μπορουσε να μετατραπει το android σε VPN server ακομα καλυτερα, αλλα ειναι μανουρα απο οτι διαβασα και πρεπει να ειναι και root, οποτε με αυτο το σεναριο πιστευω ειμαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/03/2023 at 13:20, spocky said:

Τελικα παρατησα το σεναριο για δευτερο router... Εβαλα ενα παλιο κινητο android να ειναι ανοιχτο μονιμα με teamviewer και μπαινω μεσω αυτου και κανω ενα wol στο synology και ανοιγει vpn οποτε χρειαζεται. Αν μπορουσε να μετατραπει το android σε VPN server ακομα καλυτερα, αλλα ειναι μανουρα απο οτι διαβασα και πρεπει να ειναι και root, οποτε με αυτο το σεναριο πιστευω ειμαι οκ.

δυστυχως δεν εχει τυχει να κανω vpn server το κινητο συν οτι δεν θα εκανα Root καποιο καινουριο κινητο διοτι οσο ξερω χανεις google pay/wallet και διαφορα αλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά. Αναβαθμίστηκα σε οπτική ίνα / 500 (είμαι στη nova) και δυσκολεύομαι να κάνω port forwarding και να ανοίξω τη θύρα 10308 που χρειάζεται για να κάνω host αποστολές στον προσωμειωτή dcs.  Μπήκα πρωτα στο ip της huawei (που είναι το router) αφού χρησιμοποιήσα το cmd ipconf στα windows. Μετά πήγα στο Ipv4 port mapping.  Επίσης είναι νορμαλ το ip που έκανα  login να είναι λίγο διαφορετικό από το internal host? To 188.4κλπ είναι το ip που εμφανίζεται στο game. Οπως καταλαβαίνετε είμαι παντελώς άσχετος . Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια  - Edit = όταν απενεργοποιώ πλήρως το firewall λειτουργεί κανονικά. Υπάρχει κάποιο εσωτερικό setting για να μην το κάνω αυτό κάθε φορά?

image.png

image.png

 

 

Επεξ/σία από jaguara5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, jaguara5 said:

όταν απενεργοποιώ πλήρως το firewall λειτουργεί κανονικά. Υπάρχει κάποιο εσωτερικό setting για να μην το κάνω αυτό κάθε φορά?

Άρα σημαίνει ότι απλώς το κόβει το firewall (του router ή του υπολογιστή εννοείς; ). Τι εννοείς να το κάνεις κάθε φορά; Η πιο εύκολη λύση είναι να το αφήσεις απενεργοποιημένο, δεν θα σε σώσει και από κάτι σε οικιακό περιβάλλον έτσι κι αλλιώς.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...