Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικά facts για το ερώτημα που θέτεις:

 

5. Κάθε συσκευή σε ένα LAN πρέπει να έχει τη δική της IP. Ο router φαίνεται στον έξω κόσμο μέσω της WAN IP που του έχει αποδοθεί από τον ISP. Έχει όμως και δική του IP στο IP range του τοπικού LAN δικτύου. Έχουν δεσμευθεί κάποια IP ranges (π.χ. 192.xxx.xxx.xxx, 10.xxx.xxx.xxx, 127.xxx.xxx.xxx) που δε χρησιμοποιούνται ποτέ ως WAN IPs, ακριβώς για να μπορούν να χρησιμοποιούνται σε τοπικά δίκτυα

apla mia prosthiki se auto.se lan epipedo mporeis na baleis oti thes akoma kai 194.efoson iparxei to nat o router to theorei pseutiko.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 716
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστός, αλλά δεν είναι καλή πρακτική. Αν θέλεις να δεις μία ιντερνετική IP που είναι σε ίδιο IP range με το LAN σου χωρίς να χρησιμοποιήσεις domain name, την έκατσες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pragmati giati tha tin deis san na ine se lan epipedo.auto den to ixa skeftei.an kai sinithos 192 morfi pezo pantou.alla sinithos bzazeis name kai ginete resolve para ip.tora an ginei meta to resolve to provlima den xero.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα.Εβαλα πριν λιγες μερες DSL της forthnet και εχω το router της Siemens το cl-110.Στο μTorrent κατεβαζω παρα πολυ αργα και μου λεει πως με εμποδιζει το firewall του router.Το ιδιο πραγμα ειναι με το port forwarding?Αυτο πρεπει να κανω,να ανοιξω τις πορτες δηλαδη ή απλα πρεπει να απενεργοποιησω το firewall?Και αν ναι πως το απενεργοποιω?

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to firewall sto siemens nomizo ine klisto apo default.apla se kovei oti den exeis kanei port forward.kane port forward kai ama deis oti se kovei kati tote i firewall router pou den tha einai auto i malon to firewall tou pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον διαβασα αυτα που μου προτεινατε,τα εφτιαξα και τωρα κατεβαζει με μεσο ορο στα 160Kbps!Απ την στιγμη που κατεβαζε με 10Kbps καναμε μια προοδο δεν λεω!!Απλα η συνδεση μου ειναι στα 12Mbps και δεν ξερω αν ειναι ικανοποιητικη η ταχυτητα download σε σχεση με την συνδεση μου.Εσεις τι λετε?Μπορω να δω καπως τον μεσο ορο που θα μπορουσα να κατεβαζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον διαβασα αυτα που μου προτεινατε,τα εφτιαξα και τωρα κατεβαζει με μεσο ορο στα 160Kbps!Απ την στιγμη που κατεβαζε με 10Kbps καναμε μια προοδο δεν λεω!!Απλα η συνδεση μου ειναι στα 12Mbps και δεν ξερω αν ειναι ικανοποιητικη η ταχυτητα download σε σχεση με την συνδεση μου.Εσεις τι λετε?Μπορω να δω καπως τον μεσο ορο που θα μπορουσα να κατεβαζω?

katevase xoris p2p apo to site tis ati.com kai tha deis poso tha piaseis.bale kana get right pano

 

kalhspera! exw to baudtec C802USB-AO tou ote k sto portforward dn mporw na to vrw! thelw na anoiksw port gia ton utorrent gt to kitrino klik dn leei na fygei k apo to programma oles oi port fainontai "does not open"

 

to router i to modem giati an ine modem den exei port forward.

sto http://www.portforward.com den to exei?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

λοιπον κοντευω να τρελαθω.Ειχα γραμμη οτε και conn-x sta 768,modem telindus 1133. Κατεβαζα στο μτορρεντ με 70κβπς ακατεβατα.Αλλα δεν μου αρεσε...

 

Κανω λοιπον αναβαθμιση σε υπαλληλικο conn-x στα 2mbit, και αγοραζω ταυτοχρονα το USR 9108.Πρωτη κινηση του βαζω το τελευταιο firmware,ολα καλα.Μπαινω μτορρεντ, ταχυτητες μηδενικες,χειροτερες και απο pstn. Βλεπω κατω στο μτορρεντ κιτρινο/κοκκινο θαυμαστικο και ψυλλιαζομαι οτι κατι πρεπει να παιζει με τις λεγομενες πορτες (που τοτε δεν ειχα ιδεα τι ειναι).

 

Καθομαι λοιπον, διαβαζω,διαβαζω, δινω τελικα σταθερη ΙΡ και μετα ανοιγω και τις πορτες που επρεπε να ανοιξω. Μπαινω μτορρεντ, πρασινο το εικονιδιο κατω (πρασινο νι) ταχυτητα πολυ χαμηλη οτι τορρεντ και να εβαζα,εκτος και αν προερχοταν απο τον τρακερ του blue white.Εκει χτυπαγε 160-180κβπς.Οχι ομως και 200,οποτε παω στο σερβερ της Μ$ και κατεβαζω οτι βρω (τοτε νομιζω ηταν το serive pack 3 for office 2003) και χτυπαγε σταθερα 170κβπς. Μπαινω στις ρυθμισεις του ρουτερ και βλεπω πως συνδεομαι στα 1842μβιτ και οχι στα 2100 που κανονικα πρεπει να συνδεομαι.Τωρα που σας γραφω συνδεομαι στα 1180 (σαν να εχω 1Μβιτ γραμμη δλδ,χαλια).Σαν να μην εφτανε αυτο, το μτορρεντ ξαναγυρισε στην ¨κοκκινη" κατασταση και δεν κατεβαζει τιποτα.Το ares φαινεται να τα παει καλυτερα και χτυπαει κατι 50αρια σε κβπς. Παλι, οταν χρησιμοποιω τον τρακερ του blue white χτυπαω 90αρια,αλλα οτιδηποτε αλλο απο public παει σαν κοτα.

 

Τελικα μηπως ο ΟΤΕ εχει κοψει τα τορρεντς?Και αν ναι γιατι ο τρακερ της Blue white κατεβαζει κομπλε?Και γιατι συνδεομαι στο 1 μβιτ γμτ?

 

 

ΥΓ.Αυτο το αναθεματισμενο το UPnP πρεπει να ειναι τικαρισμενο ναι ή οχι (εγω ψηφιζω οχι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Upnp οχι.β.ο οτε απο default κλεινει καποιες πορτες που το ονομαζει αυξημενη ασφαλεια.απο το σιτε πηγαινε και κλειστο.β.αν κλειδωνεις λιγοτερο ισως προβλημα γραμμης η ισως πολυ μεγαλη αποστασηαπο το dslam.margin kai attenuation γραμμης.??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Downstream Upstream

SNR margin (dB): 5.6 18.0

Attenuation (dB): 52.0 31.5

 

Για πες βρε πουλινος ειναι χαλια?Τωρα που γραφω συνδεθηκα στα 2046.Τορρεντ σταθερα τιποτα,παω να δω την σελιδα του ΟΤΕ που μου ειπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

update:

Εδωσα απο την αρχη στατικη ΙΡ:192.168.1.6,

παω μεσα απο το ρουτερ, ανοιγω την 16χχχ σε ΤCP (μονο) με καρφωτη την παραπανω ΙΡ,βαζω την ιδια θυρα και στο μτορρεντ και εχω πρασινο εικονιδιο!

 

Το upload τερματιζει (23kbps) το download ομως ειναι κολλημενο στα 15kbps.Τα νευρα μου!

 

Firewall router ανοιχτος

Firewall Win XP ανοιχτος αλλα με exclusion στο utorrent

 

Απενεργοποιημενο απο παντου το Upnp ( α.απο τον ρουτερ-εχει επιλογη,β. απο τα exceptions του winxp firewall, γ.Απο το μενου των επιλογων του μτορρεντ).

 

Μονο την ασφαλεια απο το site της otenet δεν μπορεσα να κλεισω γιατι δεν εβρισκα την επιλογη,εχει κανεις λινκ?

 

Τι συμπερασμα βγαζεται ρε παιδια?

 

Να δοκιμασω και το bitcomet?

Παω επισης να διαβασω την σελιδα με τις ρυθμισεις στο μτορρεντ μηπως μου εχει ξεφυγει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...