Προς το περιεχόμενο

Adsl sharing-Jetspeed520


geobotsar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι Φιλοι

Πηρα πριν διο μερες το jetspeed520 απο τον ΟΤΕ και το εγκατεστησα.Στην συνεχεια ενωσα τους δυο υπολογιστες που εχω στο σπιτι με το modem,αφου οπως καταλαβα ειναι και router.Αυτο που θελω ειναι οι δυο υπολογιστες που εχω στο σπιτι να μπορουν να ενωνονται στο Ιντερνετ και να μοιραζονται την ταχυτητα.Ο υπολογιστης ο οποιος ενωνεται με την θυρα usb τρεχει στο ιντερνετ κανονικα,ομως ο υπολογιστης που ειναι ενωμενος με την θυρα Ethernet μου βγαζει ενα μηνυμα “low connectivity” και δεν συνδεεται με το internet.Τι πρεπει να κανω?Πρεπει να αλλαξω καποιες απο τις ρυθμισεις του modem,και εαν ναι,πως?Μηπως χρειαζομαι καποιο αλλο router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι Φιλοι

Πηρα πριν διο μερες το jetspeed520 απο τον ΟΤΕ και το εγκατεστησα.Στην συνεχεια ενωσα τους δυο υπολογιστες που εχω στο σπιτι με το modem' date='αφου οπως καταλαβα ειναι και router.Αυτο που θελω ειναι οι δυο υπολογιστες που εχω στο σπιτι να μπορουν να ενωνονται στο Ιντερνετ και να μοιραζονται την ταχυτητα.Ο υπολογιστης ο οποιος ενωνεται με την θυρα usb τρεχει στο ιντερνετ κανονικα,ομως ο υπολογιστης που ειναι ενωμενος με την θυρα Ethernet μου βγαζει ενα μηνυμα “low connectivity” και δεν συνδεεται με το internet.Τι πρεπει να κανω?Πρεπει να αλλαξω καποιες απο τις ρυθμισεις του modem,και εαν ναι,πως?Μηπως χρειαζομαι καποιο αλλο router?[/quote']

\

auto kati mou thimizei.tha to po me apla logia ama den katalaveis to leo pio apla.tha pas sto local area connection tou kathe pc kai tha doseis ip address subnet mask kai default gateway.px to proto pc pou ine usb kai tha grafei locan area connection me adapter adsl usb jetspeed tha doseis 192.168.2.2

subnet 255.255.255.0 kai defaut gateway 192.168.2.1

 

sto allo pc pou ine ethernet tha doseis 192.168.1.2 subnet 255.255.255.0 kai default gateway 192.168.1.1

 

apla to jetspeed exei alli ip gia to usb kai alli gia to ethernet gia auto blepeis sto ena 2.2 kai sto alo 1.2. dokimase to kai pes mas.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι Φιλοι

Πηρα πριν διο μερες το jetspeed520 απο τον ΟΤΕ και το εγκατεστησα.Στην συνεχεια ενωσα τους δυο υπολογιστες που εχω στο σπιτι με το modem' date='αφου οπως καταλαβα ειναι και router.Αυτο που θελω ειναι οι δυο υπολογιστες που εχω στο σπιτι να μπορουν να ενωνονται στο Ιντερνετ και να μοιραζονται την ταχυτητα.Ο υπολογιστης ο οποιος ενωνεται με την θυρα usb τρεχει στο ιντερνετ κανονικα,ομως ο υπολογιστης που ειναι ενωμενος με την θυρα Ethernet μου βγαζει ενα μηνυμα “low connectivity” και δεν συνδεεται με το internet.Τι πρεπει να κανω?Πρεπει να αλλαξω καποιες απο τις ρυθμισεις του modem,και εαν ναι,πως?Μηπως χρειαζομαι καποιο αλλο router?[/quote']

 

An katalava kala...Mai ervthsh....Exeis moirasei tis exodous USB,Ethernet pou exei to modem/router sou ?? Exeis syndesei to ena PC me to USB tou adsl/router kai to allo PC me kalvdio UTP pali me ton adsl/router ?

An to exeis kanei etsi den prokeitai na paiksei...Prepei na kaneis diktyaki tous ypologistes sou !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nasmania tha pexei auto.einai san to copperjet .to ena pc mporei na pexei me usb kai to allo me ethernet.mporeis bebea tin ethernet na tin rixeis pano se ena switch kai na ise kai kaliteros.apla prepei na diloseis ip sto pc pou ine me tin usb allios tha tros low connectivity.o dhcp server pou exei pano epidi i ip tis ethernet einai diaforetiki apo tis usb den tha xerei ti na dosei .gia na moirasei sosta tha prepei anti gia 192.168.2.1 stin usb na dosei px 192.168.1.1 i 192.168.1.x.etsi o dhcp tha mirasei ips apo auto to range.tora opos to exei to mixanima den pernei ip apo to dhcp oute mono tou exei opote low connectivity.ama baleis karfota auta pou egrapsa pio pano tote ola tha einai kalitera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den einai xazi erotisi.den exoun ola ta modem mia ethernet kai mia usb.iparxoun oi parakato katigories.modem mono me usb,modem routers me usb kai ethernet kai modem routers na to po apla pou exoun mono mia ethernet i exoun poles ethernet.an exeis to speedtouch pou exei kai usb kai ethernet opos to copperjet mporeis na sindeseis kai ena pc me usb kai ena me ethernet.i allios apo tin ethernet to stelneis se ena switch i hub kai bazeis kai 50 pc pou leei o logos pano.den iparxei xazi erotisi ektos an me rotages an i tileorasi thelei reuma gia na doulepsei opote pragmati tha isoun methismenos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε!

Έχω και εγώ το JetSpeed 520i, στο οποίο από χτες δοκίμασα με επιτυχία να συνδέσω το (νέο μου) φορητό στη θύρα LAN και να μπαίνει κανονικά στο internet, ενώ το κανονικό μου PC συνδέεται και αυτό κανονικά χωρίς πρόβλημα μέσω της θύρας USB! Επιβεβαιώνω λοιπόν ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό...

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω όμως είναι το αν ξέρει κανείς τρόπο να βλέπει κατευθείαν το ένα PC το άλλο (browse αρχεία κ.λπ.)!

Το ψάχνω σήμερα όλη μέρα αυτό το πράγμα, ο μόνος τρόπος που μου δούλεψε ήταν μέσω VPN (ο οποίος είναι απελπιστικά αργός και δύσχρηστος!)

Άλλαξα τις ρυθμίσεις του jetspeed για να δίνει IP στο ίδιο subnet και στα δύο interfaces και ενεργοποίησα την επιλογή bridging (στα usb-0 και eth-0), αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Σημειωτέον ότι αν δώσω από το φορητό στον explorer \\192.168.1.2 (που είναι το IP του κεντρικού, συνδεδεμένου στο usb) μου βγάζει ότι βρίσκει έναν υπολογιστή, αλλά μέσα στο Web Client Network και χωρίς να βλέπω τα shared files μου (ενώ φυσικά δε δουλεύει καν όταν βάλω το όνομα του Η/Υ αντί για την IP).

Η ουσία είναι απ' ό,τι κατάλαβα ότι το bridging που λέει το jetspeed μάλλον δε δουλεύει για το εσωτερικό δίκτυο... ή μήπως κάτι μου έχει ξεφύγει;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον θα ήθελε να βοηθήσει... :D

 

ΥΓ. Την περίπτωση να αγοράσω switch γι' αυτό το πράγμα και να δουλεύω 3 PC σε LAN (έχω και ένα παλιό PC συνδεδεμένο με τον κεντρικό Η/Υ) δεν την εξετάζω, δεν αξίζει τον κόπο! Αν είναι, θα τα παρατήσω απλώς... ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει shared αρχεία, και μάλιστα όταν έστησα το VPN μου δούλεψε κανονικά (αν και αργά)

Απλά απ' ό,τι καταλαβαίνω δεν μπορεί να ενοποιήσει τα δύο δίκτυα (το usb και το ethernet) το jetspeed για να μπορώ να βλέπω όπως σε ένα LAN τα αρχεία του ενός PC στο άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά μου δούλεψε το δίκτυο μέσω usb ΚΑΙ ethernet μια χαρά, αλλά χρησιμοποιώντας XP Professional και στα 2 PC (προηγουμένως το φορητό είχε Home...)

Δεν ξέρω αν αυτή και μόνο η αλλαγή αρκούσε, πάντως δεν μπορώ να πω ότι άλλαξα τίποτα ρυθμίσεις στο jetspeed ή κάτι άλλο... προφανώς λοιπόν τα Windows είχαν το πρόβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...