Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασία επεξεργαστή


vvv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επεξεργαστης intel pentium 4 στα 3...Ποια είναι η αποδεκτή θερμοκρασία για καλύτερη απόδοση και μακροζωια????μεχρι πόσους βαθμούς C???

 

Εκτος από ειδική σιλικόνη και άνοιγμα του κουτιού τι άλλο μπορεί να μειώσει την θερμοκρασία του????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σύστημα ψύξης πάνω από όλα.Καλή ψύκτρα κι ανεμιστήρας (όχι μαμίσια δηλαδη).Το να ανοίξεις το κουτί δεν είναι και τόσο καλό οσο αφορά τη σκόνη.Αν δεν έχεις κουτί με ανεμιστήρα μπορείς να του ανοίξεις πλάι ή από πάνω μια τρύπα και να τοποθετήσεις ένα ή δύο ανεμιστήρες.Μπορείς να χρησιμοποιήσεις επίσης ένα τροφοδοτικό με 2 ή ακόμη και τρία ανεμιστηράκια το οποίο συμβάλει τα μέγιστα σε αυτό που θες.Για extreme καταστάσεις να μην μιλήσουμε (water-cooling κτλ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις απο τωρα προβλημα θερμοκρασιας με τοσο κρυο καιρο

φαντασου το καλοκαιρι...

πας μονο για water-cooling το οποιο ενα καλο θα σου στοιχησει οσο μια

καλη αναβαθμηση (350-400ευρω)

τα εχω περασει και εγω και αναγκαστηκα αλλαξα σε amd A64 3500+ winchester πυρινα

 

ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι για παστα μιλάω...

 

προβλημα ακομα δεν εχω....απλα εχω μια διαφωνια με καποιο συναδελφο.....

για θερμοκρασιεσ δεν ακουσα μεχρι ποσους κελσιου ειμαστε οκ και ο ποσους την ψαχνουμε.....40? 50? 60?

ps μιλαω για την θερμοκρασια που δείχνει to bios...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για amd ειχα πριν και μπορω να πω οτι απο αξιοπιστια και επιδοσεις ο pentium τον γονατιζει......

 

Μην αγγιζεις αυτο το θεμα γιατι θα γίνει ΠΑΛΙ πανικός!!!:D:D:D

 

Αν μιλαμε για μαμα ψύξη και εισαι κατω απο 55-60 σε full load δεν εχεις πρόβλημα!Στους 70+ αρχίζουν τα προβλήματα...Να θυμασαι οτι οταν είσαι στο BIOS ο επεξεργαστής σου δουλευει περίπου στο 60% οπότε δεν ειναι σε idle κατασταση;)

 

Θερμοκρασίες Full load

40-->Εβγαλες το κουτι στο μπαλκόνι?

45-->καλη Θερμοκρασια

50-->κανονική

55-->Μετρια

60-->Λιγο πανω απο το μεσο όρο

65-->Εκεινη η XP-120 , πόσο κανει???

70-->Μανα κλεισε το καλοριφερ....κλειστο ειναι αγορι μου!!!!!

75+-->Η το καλοριφερ ειναι στο φουλ ή κατι αλλο συμβαινει και ιδρωσα...

 

Ελπίζω να βοήθεισα!:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλαμε για μαμα ψύξη και εισαι κατω απο 55-60 σε full load δεν εχεις πρόβλημα!Στους 70+ αρχίζουν τα προβλήματα...Να θυμασαι οτι οταν είσαι στο BIOS ο επεξεργαστής σου δουλευει περίπου στο 60% οπότε δεν ειναι σε idle κατασταση

 

 

Έχει δικιο ο phovos αυτες περίπου είναι οι θερμοκρασίες.(Πάρε ρε πουλάκι μου εναν Α64 να βρείς την υγεία σου!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για amd ειχα πριν και μπορω να πω οτι απο αξιοπιστια και επιδοσεις ο pentium τον γονατιζει......

 

Ηρέμησε καλέ μου φίλε και μη βιάζεσαι να κρίνεις τους AMD64 γιατί τα πράγματα άλλαξαν πολύ. Δε μιλάμε πια για Thunderbird, Athlon και τους πρώτους ΧΡ.

Σαν απόδειξη των παραπάνω αν θέλεις ψάξε μέσα από το παρόν, τουλάχιστον, φόρουμ τις κριτικές για αυτούς επεξεργαστές σε σύγκριση με τους Pentium 4 τόσο από άποψη θερμοκρασιών όσο και από άποψη σταθερότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vvv Δεν μας λες τι θερμοκρασίες σηκώνει ο (όλο αξιοπιστία και επιδοσεις)

Pentium 4 σου.

Για να βοηθήσω πάντως σε φίλο μου με 3.2 Prescott S478 και την εργοστασιακή ψύκτρα μετά από π.χ. 4-5 ώρες Rome: Total War το μέγιστο που είδαμε (από Bios) σε θερμοκρασία ήταν 57-60 C με θερμοκρασία δωματίου ~ 20 C. Το case του είναι ό,τι πιο απλό υπάρχει και είναι αρκετά φορτωμένο από συσκευές αλλά συνολικά έχει 5 80άρηδες ανεμιστήρες που θα βοηθούν και αυτοί λίγο.

Τώρα το καλοκαίρι με 35+ C το πολύ να χρειαστεί αλλαγή στην ψύξη του cpu.

 

Πρέπει να παραδεχτώ όμως πως με αυτά που είχα διαβάσει είχα σχηματίσει πάρα πολύ κακή γνώμη για τους Prescott αλλά τελικά παραδέχομαι ότι δεν είναι για πέταμα. :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είχα intel pentium 4 στα 3,0GHz Prescott και είχα θερμοκρασίες έως και 59 c

άλλαξα και πήγα σε amd 3500+ (με πυρηνα newcastle φανταστής) και έχω θερμοκρασία κοντά στους 43c ... Μεγάλη διαφορά

Τελικά οι νέοι AMD είναι πολύ διαφορετικοί από τους παλιούς Athlon xp.

δοκίμασε τους και δεν θα χάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paidia einai provlimatikoi epexergastes oi prescott

exw enan 3200 775 pins

me to pou ton valeis na doulepsei 80% load se 4-5 deyterolepta

apo 38 vathmous kelsiou pou einai anevainei stous 64

ekei paramenei. pws omws?

katevazei xronismo

opote ti kanei?

meiwnei katheta thn taxythta epexergasias

antitheta o amd xp 2800, 2084hz@2214 pou exw

apo 48 vathmous idle den ksepernaei tous 56 vathmous kelsiou se 100l% load yia polles wres xrhsews

to mono pleonektima pou exoun oi prescott ayth thn stigmh einai oti diatithenete se xamilh timh se sxesh me tous amd pou yposthrizoun parapanw entoles ss2 kai ss3

ayta yia cpu kai thermokrasies

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...