Προς το περιεχόμενο

Μην πετάτε τίποτα! Χαρίστε το εδώ! [part 2]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τροφοδοτικο για ps2 slim

 

θεσσαλινικη. κορδελιο.

 

δεν μπορω να μετακινουμαι πολυ ειμαι εγχειρισμενος.

 

αιτηση εδω οχι pm για δικαια πραγματα. οποιος προλαβει πρωτος. pm μονο για συναντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο  αλλο   οτι  εφοσον  το  ανεβασα   απο  την   αποθηκη   δεν  θελω   να   το  βλεπω   πανω   απο  48  ωρες    γατι   φουντωνω....

 

 

...τελικά μάλον δεν ήταν και τόσο "για την πλάκα" αυτό που είπες αρχικά ε   :mrgreen:

 

 

 

...στα πιο σοβαρά τώρα, θενκς που μου έλυσες την απορία. Πχ καλώς ή κακώς δεν μπόρεσα να φανταστώ ότι παίζει αρκετά σοβαρός πρακτικός λόγος, όπως διαδικασία "μετακίνηση από αποθήκη / "εντός των ποδιών μου" / ώστε να 'ναι άμεσα διαθέσιμο / και μετά "σκοντάφτω πάνω του" για καιρό επειδή τελικά αυτός που ήταν να 'ρθει, δεν έρχεται"...

Από τη στιγμή που το έχεις "σύστημα" και χαρίζεις σωρηδόν, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι καλά κάνεις και θέτεις όρους που έχεις παρατηρήσει ότι χωρίς αυτούς θα βγάλεις κα'ναν καρκίνο. 

 

Ίσως αν ήταν διατυπωμένο αλλιώς, πχ "παραλαβή εντός ολίγων ημερών" αυτό που λες, ή "εντός εβδομάδος", να μην μου είχε κινήσει την περιέργεια και να μην είχα ρωτήσει...Να είχα σκεφτεί "ΟΚ, θέλει να τα δώσει γρήγορα να ξεμπερδεύει να μην τα έχει άγχος". Αλλά το πολύ συγκεκριμένο "48 ώρες", με κόλλησε...Και ξέρεις, όχι τίποτ' άλλο, αλλά όπως είπαμε το έχεις σε ΚΑΘΕ ποστ. Πχ τις προάλλες βλέπω ένα σου ποστ, και μετά από κάτι ώρες ή την επόμενη μέρα βλέπω νέο για κάποια άλλη σου προσφορά, και σκέφτομαι : "...άραγε το κάθε αντικείμενο ή έστω όσα περιλαμβάνονται σε κάθε ποστ, να έχουν την δικλείδα 48ώρου;". Δηλαδή ενώ θα μπορούσαν ας πούμε να...δοθούν όλα μαζί εντός 72ώρου πλέον πχ, από τη στιγμή που τα έχεις, υπέθεσα, όλα μαζί στον χώρο σου, συνέχιζα να βλέπω εκείνο το..."infamous" 48ωρo για τα πράγματα του κάθε ποστ...Μη σου πω ότι μου θύμισε και αυτό. :-)  

 

Επίσης κάτι που παίζει να χειροτέρεψε το...ταραγμένο μου μυαλό και τις σκέψεις που κάνει το άτιμο από μόνο του, ήταν το ότι όπως ΝΟΜΙΖΩ, κάποιες φορές έχεις τονίσει "μετά πάει κάδο". Πχ κανένας μεγάλος εκτύπωτης φαντάζομαι και γενικά ογκώδες hardware, ίσως σε συνδυασμό με το να είναι αμφίβολης ή και δεδομένης μη-λειτουργικότητας. Και παίζει να το γενίκεψα, ότι δηλαδή "βρέξει-χιονίσει σε 48 ώρες θα φύγουν αυτά που έχω, από τα χέρια μου, ό,τι κι αν είναι αυτά"...Γι' αυτό και τις προάλλες αναρωτιόμουν αν εκείνο το "έφυγε ο επεξεργαστής", που ήταν να δώσεις στον Μουργόλυκο για 'μένα, μήπως και σήμαινε "έφυγε από το παράθυρο"... :mrgreen: Καθώς δεν ήξερα αν είχε...προλάβει να πάει σε 'σένα ο Μούργος...

 

 

 

 

 

Υπολογιστής Κυθήρων? :lol: :lol:

 

"...δεν υπάρχουν τα Κύθηρα, Μανώλη..."

 

 

 

...τα ΑΝΤΙκύθηρα όμως, ναι  :-) . And that's no pun...

 

 

 

 

 

 

αιτηση εδω οχι pm για δικαια πραγματα. οποιος προλαβει πρωτος. pm μονο για συναντηση.

 

...βεβαίως και είναι δικαίωμα του δωρίζοντα να θέτει όρους για το πώς, πότε, πού κτλ θα χαρίσει. ΟΠΟΙΟΥΣ θέλει. (...κι όποιος θέλει, είτε ακολουθεί και συμμετέχει στην διεκδίκηση, είτε όχι και μένει εκτός. όλα καλά λοιπόν μέχρι εδώ. 

Όμως,,,,,)

,,,,το "δίκαια πράγματα", παίρνει βέβαια (πολύ) νερό. Πού έγκειται η "μη-δικαιοσύνη των πραγμάτων"; Είτε ΠΜ στείλει κάποιος, είτε δημοσίως ποστάρει, εφ' όσον το κριτήριό σου είναι "η χρονική αίτηση", μια χαρά μπορείς να τσεκάρεις ΚΑΙ το θρεντ ΚΑΙ το inbox σου και να βγάλεις συμπέρασμα για το "ποιός ήταν πρώτος".... Όχι;

Το να προτιμάει κάποιος να του στείλουν ΠΜ μόνο για την στιγμή της τελικής συνεννόησης/συνάντησης (και να το δηλώνει), καταννοητό και δεκτό και, και. Η διευκρίνηση περί "δικαίων πραγμάτων" όμως, δεν βλέπω να στέκει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αντίθετα νομίζω ότι "στέκει".

Για την ακρίβεια το έχω κάνει κι εγώ. Στο στυλ "πρώτα ποστ στο νήμα και μετά pm για τα σχετικά".

Έχει το νόημα της "διάφανης διαδικασίας" καθώς έχω δει περιτπώσεις κόντρας ότι "εγώ έστειλα πρώτος pm" "ναι αλλά εγώ ποστάρησα στο θέμα πρώτος", κλπ.

Και σε τελική ανάλυση το θεωρώ σωστό να φαίνεται και στο νήμα ποιος παίρνει κάτι αφού τελικά υπάρχουν ορισμένοι που σαρώνουν τα πάντα. Και μάλιστα έχω εντοπίσει και 1-2 περιπτώσεις ατόμων που στο καπάκι το βάζουν για πούλημα αυτό που τους χαρίστηκε.

Βέβαια αυτό σηκώνει πολύ συζήτηση, αλλά το βρίσκω τουλάχιστον ανήθικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...η κουβέντα που είπα πιο πάνω, είχε να κάνει με το "δίκαιο" σχετικά με τον χρόνο ποσταρίσματος. Για αυτόν μίλησε άλλωστε αυτός που το έθεσε. Όπως κατά καιρούς το κάνουν και άλλοι. Και ΔΕΝ τίθεται θέμα "δικαιοσύνης", σχετικά με το πού θ' αποφασίσει ο καθ' ένας που χαρίζει να δώσει αυτά που χαρίζει.

Αυτό που λες, είναι άλλο καπέλο, και το λιγότερο θα πρέπει να το ονομάσει κανείς αλλιώς πάντως όχι "δικαιοσύνη".

Για να μην πιάσουμε το θέμα ότι αυτόκλητοι (και ως επί το πλείστον άμεσα ενδιαφερόμενοι), είναι αυτοί που στην ουσία ανακινούν θέμα "δημόσιας εμφάνισης".

Όπως να μην πιάσουμε και το θέμα του δικαιώματος του καθ΄ενός να προτιμάει -χωρίς να υπάρχει άλλος, "πονηρός", λόγος από πίσω- την ιδιωτική επαφή...

Όσο για το θέμα "εγείρονται έτσι εντάσεις", μια χαρά εντάσεις θα εγείρονται ούτως ή άλλως, όταν το κίνητρο είναι "το ήθελα εγώ". Δόξα τω Θεώ, ΚΑΙ αναφορικά με αυτό, υπάρχουν πάντα καλοθελητές να προφασιστούν "δικαιοσύνη", ούτως ώστε να καταδείξουν (στο παρελθόν ΚΑΙ με άσχημο τρόπο) όποιον τους καπνίσει ως "ο,τιδήποτε".

 

Τα ΠΑΝΤΑ και είναι, και ΟΦΕΙΛΟΥΝ να είναι στο χέρι και την αντιληπτική ικανότητα του δωρίζοντα, εάν θέλει να είναι "δίκαιος". Και των "παρατρεχάμενων" με τα αμφίβολα κίνητρα και προσεγγίσεις που το έχουν στο αίμα τους να το κάνουν "γραφείο Α2" όπου δραστηριοποιούνται, να μην τους πέφτει λόγος.

 

 

Σούμα : Δικαίωμα του καθ' ενός δωρίζοντα, να δωρίζει ό,πως-ό,που-ό,ποτε και σε όποιον θέλει. Δικαίωμά του να βάλει ό,τι όρους ο ίδιος επιθυμεί, όπως θεωρεί αυτός ότι είναι "σωστό". Όχι όμως και να προσπαθεί να περάσει τα δικά του "θέλω" και "νομίζω" στους άλλους, ως νόμο που ΔΕΝ ισχύει αλλά θα ΗΘΕΛΕ να ισχύει...

Το αυτονόητο δηλαδή, νομίζω.

 

 

*...τα "πουλήματα", τελείως άλλη κατάσταση (όντως δεν την λες και ηθική). Και ναι, καλό είναι όταν πέφτει ΑΥΤΟ στην αντίληψη κάποιου, να "ζητάει εξηγήσεις" δημόσια...Με ονόματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που είπες ότι δηλαδή "Δικαίωμα του καθ' ενός δωρίζοντα, να δωρίζει ό,πως-ό,που-ό,ποτε και σε όποιον θέλει. Δικαίωμά του να βάλει ό,τι όρους ο ίδιος επιθυμεί, όπως θεωρεί αυτός ότι είναι "σωστό".

Και νομίζω ότι αφού συμφωνούμε σε αυτό, η όποια κριτική στις ιδιαίτερες επιθυμίες ή όρους του δωροθέτη είναι περιτή

Στο σπίτι μου, το αυτοκίνητό μου και τα πράγματά μου, τους "νόμους" του καθορίζω εγώ (ο κάθε "εγώ" από εμάς),

Και σε όποιον αρέσει.

Διαφορετικά "το κουβαδάκι του και σ' άλλη παραλία". Ή πόστ ή θέμα. Δόξα τω θεώ υπάρχουν ουκ ολίγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά το αρχαίο λάπτοπ δόθηκε, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! :)

Nα ευχαριστήσω και εδώ τον kstgr για το laptop

και την ενδιαφέρουσα συζήτηση που είχαμε :)

 

 

Έχω μια παλιά laptop ram PC2 3200 256ΜΒ που βολοδέρνει μέσα στο δωμάτιο εδώ και καιρό.

 

Ευχαριστώ και τον talos για τη μνήμη. Συνέπεσε την κατάλληλη στιγμή!

 

 

 

Mουσείο παρακαλώ, Μουσείο!

Θα κατέβει κανείς;

Επεξ/σία από BLISS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τελικά μάλον δεν ήταν και τόσο "για την πλάκα" αυτό που είπες αρχικά ε   :mrgreen:

 

 

 

...στα πιο σοβαρά τώρα, θενκς που μου έλυσες την απορία. Πχ καλώς ή κακώς δεν μπόρεσα να φανταστώ ότι παίζει αρκετά σοβαρός πρακτικός λόγος, όπως διαδικασία "μετακίνηση από αποθήκη / "εντός των ποδιών μου" / ώστε να 'ναι άμεσα διαθέσιμο / και μετά "σκοντάφτω πάνω του" για καιρό επειδή τελικά αυτός που ήταν να 'ρθει, δεν έρχεται"...

Από τη στιγμή που το έχεις "σύστημα" και χαρίζεις σωρηδόν, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι καλά κάνεις και θέτεις όρους που έχεις παρατηρήσει ότι χωρίς αυτούς θα βγάλεις κα'ναν καρκίνο. 

 

Ίσως αν ήταν διατυπωμένο αλλιώς, πχ "παραλαβή εντός ολίγων ημερών" αυτό που λες, ή "εντός εβδομάδος", να μην μου είχε κινήσει την περιέργεια και να μην είχα ρωτήσει...Να είχα σκεφτεί "ΟΚ, θέλει να τα δώσει γρήγορα να ξεμπερδεύει να μην τα έχει άγχος". Αλλά το πολύ συγκεκριμένο "48 ώρες", με κόλλησε...Και ξέρεις, όχι τίποτ' άλλο, αλλά όπως είπαμε το έχεις σε ΚΑΘΕ ποστ. Πχ τις προάλλες βλέπω ένα σου ποστ, και μετά από κάτι ώρες ή την επόμενη μέρα βλέπω νέο για κάποια άλλη σου προσφορά, και σκέφτομαι : "...άραγε το κάθε αντικείμενο ή έστω όσα περιλαμβάνονται σε κάθε ποστ, να έχουν την δικλείδα 48ώρου;". Δηλαδή ενώ θα μπορούσαν ας πούμε να...δοθούν όλα μαζί εντός 72ώρου πλέον πχ, από τη στιγμή που τα έχεις, υπέθεσα, όλα μαζί στον χώρο σου, συνέχιζα να βλέπω εκείνο το..."infamous" 48ωρo για τα πράγματα του κάθε ποστ...Μη σου πω ότι μου θύμισε και αυτό. :-)  

 

Επίσης κάτι που παίζει να χειροτέρεψε το...ταραγμένο μου μυαλό και τις σκέψεις που κάνει το άτιμο από μόνο του, ήταν το ότι όπως ΝΟΜΙΖΩ, κάποιες φορές έχεις τονίσει "μετά πάει κάδο". Πχ κανένας μεγάλος εκτύπωτης φαντάζομαι και γενικά ογκώδες hardware, ίσως σε συνδυασμό με το να είναι αμφίβολης ή και δεδομένης μη-λειτουργικότητας. Και παίζει να το γενίκεψα, ότι δηλαδή "βρέξει-χιονίσει σε 48 ώρες θα φύγουν αυτά που έχω, από τα χέρια μου, ό,τι κι αν είναι αυτά"...Γι' αυτό και τις προάλλες αναρωτιόμουν αν εκείνο το "έφυγε ο επεξεργαστής", που ήταν να δώσεις στον Μουργόλυκο για 'μένα, μήπως και σήμαινε "έφυγε από το παράθυρο"... :mrgreen: Καθώς δεν ήξερα αν είχε...προλάβει να πάει σε 'σένα ο Μούργος...

 

 

 

 

 

 

"...δεν υπάρχουν τα Κύθηρα, Μανώλη..."

 

 

 

...τα ΑΝΤΙκύθηρα όμως, ναι  :-) . And that's no pun...

 

 

 

 

 

 

 

...βεβαίως και είναι δικαίωμα του δωρίζοντα να θέτει όρους για το πώς, πότε, πού κτλ θα χαρίσει. ΟΠΟΙΟΥΣ θέλει. (...κι όποιος θέλει, είτε ακολουθεί και συμμετέχει στην διεκδίκηση, είτε όχι και μένει εκτός. όλα καλά λοιπόν μέχρι εδώ. 

Όμως,,,,,)

,,,,το "δίκαια πράγματα", παίρνει βέβαια (πολύ) νερό. Πού έγκειται η "μη-δικαιοσύνη των πραγμάτων"; Είτε ΠΜ στείλει κάποιος, είτε δημοσίως ποστάρει, εφ' όσον το κριτήριό σου είναι "η χρονική αίτηση", μια χαρά μπορείς να τσεκάρεις ΚΑΙ το θρεντ ΚΑΙ το inbox σου και να βγάλεις συμπέρασμα για το "ποιός ήταν πρώτος".... Όχι;

Το να προτιμάει κάποιος να του στείλουν ΠΜ μόνο για την στιγμή της τελικής συνεννόησης/συνάντησης (και να το δηλώνει), καταννοητό και δεκτό και, και. Η διευκρίνηση περί "δικαίων πραγμάτων" όμως, δεν βλέπω να στέκει...

 

 

"...δεν υπάρχουν τα Κύθηρα, Μανώλη..."

 

Χορν   στο  "μια  ζωη   την  εχουμε"...πολυ  καλος.

 

 

 

Γενικοτερα   στο   48ωρο   μια   ανοιχτη   πληγη    κακοφορμιζει.

Αυριο   και  αυριο   και  αυριο   μετα   παει  μακρυα   η  βαλιτσα.

Εχω   αρκετη   πειρα   σ   αυτο   τα   τελευταια   δυο   χρονια.

Παλιοτερα   εβαζα   τρεις   μερες  αλλα   ειδα   οτι   γινονταν  παλι  τα   ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

...βεβαίως και είναι δικαίωμα του δωρίζοντα να θέτει όρους για το πώς, πότε, πού κτλ θα χαρίσει. ΟΠΟΙΟΥΣ θέλει. (...κι όποιος θέλει, είτε ακολουθεί και συμμετέχει στην διεκδίκηση, είτε όχι και μένει εκτός. όλα καλά λοιπόν μέχρι εδώ. 

Όμως,,,,,)

,,,,το "δίκαια πράγματα", παίρνει βέβαια (πολύ) νερό. Πού έγκειται η "μη-δικαιοσύνη των πραγμάτων"; Είτε ΠΜ στείλει κάποιος, είτε δημοσίως ποστάρει, εφ' όσον το κριτήριό σου είναι "η χρονική αίτηση", μια χαρά μπορείς να τσεκάρεις ΚΑΙ το θρεντ ΚΑΙ το inbox σου και να βγάλεις συμπέρασμα για το "ποιός ήταν πρώτος".... Όχι;

Το να προτιμάει κάποιος να του στείλουν ΠΜ μόνο για την στιγμή της τελικής συνεννόησης/συνάντησης (και να το δηλώνει), καταννοητό και δεκτό και, και. Η διευκρίνηση περί "δικαίων πραγμάτων" όμως, δεν βλέπω να στέκει...

 

μπορειτε να μπειτε στα πμ μου και να δειτε ποιος ζητησε πρωτος???? οχι!

μπορει νε εστειλε ο Μανωλης πρωτος και ο Νικος δευτερος αλλα δεν μου αρεσει η φατσα του μανωλη και το δινω στον Νικο. η σε μια γκομενα που εστειλε 5τη στη σειρα και το δινω σε αυτην γιατι ειμαι μουνοδουλος. 

Εδω ομως φαινεται σε ολους το ποιος προλαβε.

 

πιστευω πως δεν χρειαζεται να σχολιαζουμε τον καθενα τον τροπο που δωριζει!!!!!!

 

εκτος αν ζητητσω πιπα και μετα το δωρο. τοτε ναι και να σχολιασουμε και να ριξουμε και ενα ban στον ανωμαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σε μια γκομενα που εστειλε 5τη στη σειρα και το δινω σε αυτην γιατι ειμαι μουνοδουλος.

 

 

Συγνωμη   αλλα  αυτος   ειναι    πολυ  σοβαρος    λογος...... :-)  :-D  :confused:  :eek:

 

 

εκτος αν ζητητσω πιπα και μετα το δωρο. τοτε ναι και να σχολιασουμε και να ριξουμε και ενα ban στον ανωμαλο

 

 

Γιατι   ανωμαλος   καλε? :-D

 

Προσεχε  γιατι   βαζεις   ιδεες...... :-)  :devil:  :confused:  :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ωραία τα λέτε, αλλά μη θαφτεί καμιά προσφορά μέσα στο κουβεντολόι. Σας εμπιστεύομαι.

Μην ακούσεις για μουνί εσύ,αμέσως να χωθείς.

 

Μουν-είλωτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την motherboard Dfi lanparty dk t42rs plus. Οι πυκνωτες Δεν είναι φουσκωμένοι.το λαμπάκι ανάβει. Δεν παιρνει μπρος όμως. Όποιος θέλει να ασχοληθεί μαζί της δική του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την motherboard Dfi lanparty dk t42rs plus. Οι πυκνωτες Δεν είναι φουσκωμένοι.το λαμπάκι ανάβει. Δεν παιρνει μπρος όμως. Όποιος θέλει να ασχοληθεί μαζί της δική του.

Υπαρχει καμια περιπτωση να μπορεσεις να την στελεις με το ταχυδρομίο?φυσικα με δικα μου εξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...