Προς το περιεχόμενο

Donnie Darko ! ! !


EXARXEIA_CITY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ταινιάρα! Απλά! Δείτε τη με κάθε τρόπο!

 

 

Αλλά μια απορία σε όποιον την θυμάται

 

 

Όσα έγιναν ήταν για να διορθωθεί το λάθος, δηλαδή μια ξεκάρφωτη τουρμπινα στο σπίτι του Ντάρκο, σωστά; Στο τέλος της ταινίας που στέλνει με την wormhole την τουρμπίνα σπίτι του, πάλι παράδοξο δεν ειναι;;; :?

 

 

Oχι, διοτι η νεα τουρμπινα εχει λογο υπαρξης στο νεο tangent universe, οτι την εστειλε ο Ντονυ απο το original

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καθαρα φιλοσοφικη ταινια, βαζει δυναμιτη στα θεμελια του αμερικανικου τροπου ζωης, θυμιζει ταινια του David Lynch και μονο γι αυτο περναει σε αλλο επιπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά που την βρήκατε όλοι εσείς και την είδατε?

Σ'όλα τα video club που έχω πάει δεν την έχουν...:(

 

(έχω σκάσει απ'το κακό μου,με τρώει,θέλω να την δώωωωω :evil::evil:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά που την βρήκατε όλοι εσείς και την είδατε?

Σ'όλα τα video club που έχω πάει δεν την έχουν...:(

 

(έχω σκάσει απ'το κακό μου,με τρώει,θέλω να την δώωωωω :evil::evil:)

 

http://www.videoseven.gr/site.php?&file=moviedetails.xml&id=5925

 

Θελω κι εγω να το παρω, αλλα βαριεμαι να παω γιατι τα seven ειναι λιγο μακρια απ'το σπιτι μου :razz:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nταξει,μιλαμε μια απο τις καλυτερες των '00,τρομερο σεναριο κ με απιστευτη ατμοσφαιρα κυριως...δεν την εχω καταλαβει πληρως,αλλα την εχω νοικιασει για να την ξαναδω οσες φορες χρειαστουν...ο bunny οντως ειναι παρα πολυ τρομακτικος,σου σηκωνεται η τριχα μολις εμφανιζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να φανταστείς οτι είχα ρωτήσει στα 7 για το Donnie Darko και μου είπαν οτι δεν την έχουν.

 

[offtopic_mode_on]

Και γω τώρα πως θα την δω? Ακούστε φάση.

Πάω να γραφτώ με τον πατέρα μου στα 7 (γιατί δεν είμαι ακόμα 18 ) και μας ζητάνε τα στοιχεία για την εγγραφή.

Τα δίνουμε ωραία και καλά και μας κάνει σε κάποια στιγμή η υπάλληλος

"Το σταθερό σας τηλέφωνο δεν υπάρχει."

"Τι?"

"Δεν μπορούμε να ολοκληρώσουμε την εγγραφή σας."

Τέλος πάντων τους εξηγήσαμε οτι το τηλέφωνο είναι κρυφό και δεν δεχόντουσαν ούτε συζήτηση.Το σύστημά τους μας έλεγε οτι επικοινωνεί με τους υπολογιστές του ΟΤΕ και οτι δεν είναι στην βάση δεδομένων τους και άλλες μ***κίες.

Δηλαδή έλεος,επειδή είναι κρυφός ο αριθμός να μην μπορούμε να γραφτούμε σ'ένα βίντεο κλαμπ.Την γραφειοκρατεία μου μέσα... :evil:

Άντε τώρα να βρω θείο να μου την στείλει...:evil:

[offtopic_mode_off]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει το identity με αυτή την ταινία; Αυτό είναι φιλοσοφικό έργο. Το identity μυστηρίου - βρες τον δολοφόνο.

 

Κάνεις λάθος. Το identity μιλάει για

περίπτωση πολλαπλών προσωπικοτήτων και σύμφωνα με την εξήγηση που έδωσα στο Donnie Darko έχει αρκετά μεγάλη σχέση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ακόμα και αν δεχτώ την εξήγηση που έδωσες στο Darko (που δεν τη δέχομαι), still δεν μπορώ να βρω μεγάλη σχέση ανάμεσα στις δύο ταινίες. [akujin mode]Κολοκυθόπιτα κανείς;[/akujin mode]. Άλλο κλίμα, άλλη ποιότητα, άλλοι στόχοι, άλλα συναισθήματα.

 

Το τραγούδι στο τέλος (Mad World) είναι από τα πολύ αγαπημένα μου όταν παίζεται σ' αυτήν την εκδοχή (η original δε μου αρέσει και τόσο πολύ). Το ερωτεύτηκα από την πρώτη στιγμή που το άκουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α,και συμβουλη σε οσους δεν το εχετε δει, οσοι γουσταρετε Lynch-οειδη, δηλαδη να μην εισαι σιγουρος τι βλεπεις και να ζαλιζεις το μυαλο πολυ, δειτε το original, οσοι θελετε πιο πολυ μυστηριο αλλα να καταλαβαινετε και τι βλεπετε για να μην νιωθετε μετα οτι χασατε 2 ωρες δειτε το Director's Cut

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και αν δεχτώ την εξήγηση που έδωσες στο Darko (που δεν τη δέχομαι), still δεν μπορώ να βρω μεγάλη σχέση ανάμεσα στις δύο ταινίες. [akujin mode]Κολοκυθόπιτα κανείς;[/akujin mode]. Άλλο κλίμα, άλλη ποιότητα, άλλοι στόχοι, άλλα συναισθήματα.

 

Το τραγούδι στο τέλος (Mad World) είναι από τα πολύ αγαπημένα μου όταν παίζεται σ' αυτήν την εκδοχή (η original δε μου αρέσει και τόσο πολύ). Το ερωτεύτηκα από την πρώτη στιγμή που το άκουσα.

 

Είναι η φάση που περνάω να μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον οι ψυχολογικές-ψυχιατρικές λεπτομέρειες! Για τον ίδιο ακριβώς λόγο συγκαταλέγω σε αυτήν την κατηγορία και τα K-Pax, Butterfly Effect, το Πείραμα κ.ά. Αλλά είναι καθαρά υποκειμενική η κατηγοριοποίηση. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ.

 

 

Πέφτει η τουρμπίνα. Μπαίνουν όλοι σε ένα λουπ στο tangent σύμπαν (ξανά και ξανά θα γίνεται το ίδιο μέχρι να το φτιάξει ο Ντόνι)

 

Όλοι ακολουθούν το σκοπό τους με το να καθοδηγούν το Ντονι να κάνει το σωστό, o οποίος σιγά σιγά έχει και τη δύναμη να βλέπει το πεπρωμένο των άλλων και το δικό του (με εκείνο το υλικό που βγαίνει από το σώμα τους . Σωστά το έπιασα μέχρι τώρα;;

 

Στο τέλος γιατί κάθεται στην κοιλιά της Γκρέτσεν και τι μύγα τον τσίμπησε και τους πήρε όλους να φύγουν;

 

Το οτι το κουνέλι έχει τη μορφή του Φράνκ είναι τυχαίο, έτσι;

 

Αυτό το μαύρο σύννεφο που εμφανίζεται στην τέλος της ταινίας τι είναι;

 

 

Όντως αυτή η ταινία σου στριφογυρίζει το μυαλό :?

 

Αγαπητέ Τhano, εννοείται πίστευε ότι θες, αλλά με τη δικιά εξήγηση χάνεις ένα 60% της ταινίας :? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή κερδίζω ένα επιπλέον 60% :P

 

 

Σοβαρά τώρα, επειδή μου αρέσει πολύ η επιστημονική φαντασία έχω αποδεχτεί κάποιες θεωρίες και απορρίψει (αν και η αλήθεια είναι ότι το "απορρίψει" είναι βαριά έκφραση) κάποιες άλλες. Και η θεωρία των σκωληκότρυπχων μεταξύ παράλληλων συμπάντων συγκαταλέγεται στην δεύτερη κατηγορία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...