Προς το περιεχόμενο

Μουσική απο διαφημίσεις/εκπομπές (Radio & TV)


mrFrodo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα άλλο μουσικό κομμάτι που ψάχνω εδώ και χρόνια είναι το εξής: Κατ'αρχάς είναι παλιό κομμάτι. Επόμενο και πιο σημαντικό για να μπορέσετε να με βοηθήσετε είναι ότι έπαιζε σε ένα καλοκαιρινό trailer ταινιών του ANT1 πριν από αρκετά χρόνια. Το trailer θυμάμαι έδειχνε σκηνές από διάφορες ταινίες και από την ταινία - αυτή μόνο ξεχώρισα στον καταιγισμό εικόνων - Kalifornia με τους Brad Pitt, David Duchovny και Juliette Lewis, αν τη γνωρίζετε. Μου έκανε εντύπωση που η μουσική αυτή έδενε τόσο καλά με το ομολογουμένως εντυπωσιακό montage ταινιών που είχε κάνει το κανάλι. Επιπλέον κάτι άλλο, αυτή η μουσική είχε κάποιους απ' 'ο,τι θυμάμαι υποτυπώδεις στοίχους τραγουδισμένους από γυναικεία φωνή. Από τότε έφαγα κόλλημα με αυτή με τη μουσική και ήλπιζα ότι κάποτε θα μάθαινα ποια είναι. Την άκουσα μερικές φορές ακόμα στο ραδιόφωνο ή από κανένα μαγαζί στο δρόμο αλλά ποτέ δεν έλεγαν ποιο μουσικό κομμάτι είναι. Και όταν ρωτούσα κάποιον που ήταν δίπλα μου αν την ξέρει έλεγε πως όχι αλλά ότι είναι γνωστός ρυθμός. Γι'αυτό σας παρακαλώ αν κάποιος έχει έστω υποψιαστεί για ποια μουσική μιλάω ας στείλει. Ρωτήστε με κιόλας διευκρινίσεις αν διστάζετε να μου προτείνετε ποια είναι. Το ξέρω πως τα στοιχεία που έδωσα δεν βοηθάνε πολύ, αλλά αν ένας έστω θυμάται αυτό το trailer που αναφέρω θα βοηθούσε πολύ. Ελπίζω να σας βοηθήσω κι εγώ κάποτε στο κυνήγι σας για την εύρεση ενός μουσικού κομματιού. Γεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 erwthseis :

1) sth diafhmish me ta lagoudakia apo plastelinh poio song akougetai?

2) shmera sthn ellhnofreneia - to prwi to eida - anamesa sta videakia,otan amfanizotan o titlos as poume tou epomenou video,akougotan mia mousikh apo hlektrikh ki8ara..xerei mhpws kanenas apo poio song einai? :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 erwthseis :

1) sth diafhmish me ta lagoudakia apo plastelinh poio song akougetai?

2) shmera sthn ellhnofreneia - to prwi to eida - anamesa sta videakia,otan amfanizotan o titlos as poume tou epomenou video,akougotan mia mousikh apo hlektrikh ki8ara..xerei mhpws kanenas apo poio song einai? :confused:

 

to prwto pou zitas einai to "She's a Rainbow" apo Rolling Stones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pakoulis, είσαι πολύ OK. Κοίτα, το τραγούδι που προτείνεις μοιάζει πολύ με αυτό που ψάχνω, αλλά δεν είναι. Και θυμάμαι που το είχε παίξει το ANT1 σε ένα άλλο trailer ταινιών του. Αυτό που ψάχνω εγώ είναι ακόμα παλιότερο από αυτό. Πάντως σε ευχαριστώ που μπαίνεις στον κόπο να με βοηθήσεις. Εν τω μεταξύ όσο πιο πολύ δεν το βρίσκω τόσο πιο πολύ λυσσάω να το βρω. Αν σου'ρθει κάποιο άλλο στείλε και ας μην είναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pakoulis, είσαι πολύ OK. Κοίτα, το τραγούδι που προτείνεις μοιάζει πολύ με αυτό που ψάχνω, αλλά δεν είναι. Και θυμάμαι που το είχε παίξει το ANT1 σε ένα άλλο trailer ταινιών του. Αυτό που ψάχνω εγώ είναι ακόμα παλιότερο από αυτό. Πάντως σε ευχαριστώ που μπαίνεις στον κόπο να με βοηθήσεις. Εν τω μεταξύ όσο πιο πολύ δεν το βρίσκω τόσο πιο πολύ λυσσάω να το βρω. Αν σου'ρθει κάποιο άλλο στείλε και ας μην είναι αυτό.

 

Υποτυπώδεις στίχους...

χμμμ... για δοκίμασε: Novak - Rapunzel

Αν δεν είναι, πες και καμια άλλη πληροφορία, πχ. πότε παιζόταν το trailer, αν το ξανάκουσες κάπου (όπως το Lipton) κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτυπώδεις στίχους...

χμμμ... για δοκίμασε: Novak - Rapunzel

Αν δεν είναι, πες και καμια άλλη πληροφορία, πχ. πότε παιζόταν το trailer, αν το ξανάκουσες κάπου (όπως το Lipton) κλπ.

 

Ούτε αυτό είναι. Όπως είπα, το πρώτο του έμοιαζε πιο πολύ. Καποιά πληροφορία που μπορεί να σε βοηθήσει είναι ότι αυτό το trailer έπαιξε στον ΑΝΤ1 πριν από περίπου 6 με 7 χρόνια και ήταν καλοκαίρι. Επιπλέον κάτι άλλο που είναι σχετικό με το μουσικό κομμάτι είναι ότι ακουγόταν ο ήχος ενός εγχόρδου οργάνου στο βάθος κάτι σαν βιολοντσέλο ή άρπα μάλλον. Και σίγουρα υπήρχαν ηλεκτρικά όργανα αλλά δεν μπορώ να διακρίνω ακριβώς ποια αφού μερικά συμμετείχαν με πολύ λίγες νότες. Τωρα κάτι άλλο - δεν ξέρω αν σε βοηθήσει - αυτή η μουσική σε μένα τουλάχιστον θυμίζει τον ήχο που κάνει το τραγούδι της φάλαινας στο βυθό. Όπως είπα και στο άλλο μήνυμα οι στίχοι είναι σχεδόν ανύπαρκτοι αφού που και που ακουγόταν μια γυναικεία φωνή. Βέβαια δεν ξέρω αν έτυχε αν ακούσω μόνο το μουσικό κομμάτι του τραγουδιού. Αυτά. Τώρα αν θυμηθώ κάτι άλλο σχετικό να είσαι σίγουρος πως θα το στείλω. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων. Πάντως αυτό ότι ακουγόταν άρπα στο βάθος είναι χαρακτηριστικό του κομματιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά δεν είναι το "I want you (parov stelar remix)". Αυτό που λέω εγώ το τραγουδάει άντρας και είναι σχετικά απαλό κομμάτι. Δυστυχώς οι μόνοι στίχοι που έπιασα ήταν "I want you....". Όχι τίποτα άλλο, αλλά μου κόλλησε πολύ σαν τραγούδι και θα σκάσω αν δεν το βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά, ψάχνω ένα τραγούδι που έχει μέσα του, το amore mio, το ερμηνέυει ιταλική αντρική φωνή.

Μπορείτε παρακαλώ πολύ να με βοηθήσεται ;;

 

 

..Ευχαριστώ πολύ, κούκλα 'Nomikaria' γνωστό, καλό αλλα πολύ άγριο, αυτο που άκουσα ήταν πιό απαλό, πάντως Ευχαριστώ και πάλι..

Και όποιος/όποια μπορεί να βοηθήσει ευπρόσδεκτη κάθε πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, νομίζω το βρήκαμε... Δες εδώ...

http://www.youtube.com/watch?v=WJy__ewmT8I

Aim - Cold water music

 

Ρε Pakoulis τί να πω; Είσαι παιχταράς. Αυτό είναι. Ένα μόνο θα σου πω: Πρώτη φορά νιώθω τέτοια συμπάθεια για κάποιον που δεν έχω δει. Τα λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ετυχε να θυμαστε το τραγουδι που επαιζε στο τρε'ι'λερ του προτου επεισοδιου του ''31 δρομους'' ? Ειχε παιξει και στους S1ngLEs. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, νομίζω το βρήκαμε... Δες εδώ...

http://www.youtube.com/watch?v=4UP8tlXvViw

Aim - Cold water music

 

Edit: Άλλαξα το λινκ, εδώ υπάρχει ολόκληρο!

 

Πραγματι πολυ ωραιο κομματι. Το εψαχνα κι εγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...