Προς το περιεχόμενο

Μουσική απο διαφημίσεις/εκπομπές (Radio & TV)


mrFrodo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες, δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί... Αλλά υπάρχει ένα πρόγραμμα το οποίο λειτουργεί απλά όπως το soundhound και τα λοιπά, αλλά είναι για PC.

 

Πρέπει να του βάλετε να ακούσει αυτό που αναπαράγεται στον υπολογιστή. Πώς γίνεται αυτό; Ανοίξτε έναν οποιοδήποτε player για να ακούγεται μια μουσική ή ακόμα κι ένα βιντεάκι να παίζει στο youtube.

 

Πηγαίνετε δεξιά κάτω στο άσπρο μεγαφωνάκι, δεξί κλικ επάνω του και επιλέξτε "Συσκευές Εγγραφής". βλ. Εικόνα 1

 

Εικόνα 1

j7d93d.jpg

 

Έπειτα επιλέξτε την συσκευή η οποία έχει ένδειξη αναπαραγωγής (δηλαδή ότι ακούει αυτό που ακούτε κι εσείς). Στην προκειμένη περίπτωση για μένα είναι η συσκευή "What U Hear". Σε κάποιους άλλους μπορεί να εμφανίσει "Wave" ή "Audio". Αν δεν είναι επιλεγμένη η συσκευή, επιλέξτε και πατήστε "Ορισμός προεπιλογής". βλ. Εικόνα 2

 

Εικόνα 2

n69ugx.jpg

 

(Αν είστε "τραγουδιάριδες" ή άτομα που μιλάτε στο skype και δε συμμαζεύεται, πολύ πιθανόν να είναι το μικρόφωνο επιλεγμένο).

 

Ήρθε η ώρα για το πρόγραμμα... http://www.wildbits.com/tunatic/

 

Κατεβάστε το, εγκαταστήστε το, βρείτε το...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eυχαριστώ πολύ για το πρόγραμμα ελπίζω να έχει καλή βάση δεδομένων. Μέχρι πρόσφατα έμπαινα και στο midomi που κάνει αρκετά καλή δουλειά, μέχρι και ιταλικά σάουντρακ του 72 βρήκα μόνο μουρμουρίζοντας το τραγούδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ πολύ για το πρόγραμμα ελπίζω να έχει καλή βάση δεδομένων. Μέχρι πρόσφατα έμπαινα και στο midomi που κάνει αρκετά καλή δουλειά, μέχρι και ιταλικά σάουντρακ του 72 βρήκα μόνο μουρμουρίζοντας το τραγούδι

 

Midomi ε;; Και ιταλικά sountracks του '72 ;; Ακούγεται πολύ καλό. Αη γουήλ γκιβ ιτ ε τράη...! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Manos Petrucci

 

εχει επιλογη στην οποια μπορεις να τραγουδησεις ο ιδιος για καποια δευτερολεπτα...ωστε να βρει το κομματι?

οπως συμβαινει με την συσκευη adroid της samsung?

 

Dimitrios_1989 την ιδια ερωτηση την κανω και σε σενα για το δικο σου προγραμμα

 

το ρωτω διοτι εχω κανει στην προηγουμενη σελιδα post για ενα τραγουδι...το οποιο δεν μπορω να βρω πουθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Midomi ε;; Και ιταλικά sountracks του '72 ;; Ακούγεται πολύ καλό. Αη γουήλ γκιβ ιτ ε τράη...! :)

 

Nαι γιατί κατά πάσα πιθανότητα είναι περασμένα στην βάση δεδομένων αλλά είναι γνωστές ταινίες όπως La Vitta E Bella, Pinocchio και τέτοια.

 

καλησπέρα

 

ψάχνω ένα ορχηστρικό κομμάτι το οποίο maximum πρέπει να είχε διάρκεια ενός λεπτού......πάντως πρέπει να ήταν από κάποια παλιά κλασική ταινία του Hollywood

 

το έβαζε ο αντ1 στις αρχές του 90 σε ident (το οποίο δυστυχώς δεν έχει βρεθεί ακόμα ώστε να το είχαμε στο youtube) το οποίο διαφήμιζε με κυκλική τροχιά διάφορες περιοχές του πλανήτη....μαζί με τον Μωυσή

 

το ίδιο ορχηστρικό κομμάτι το έβαζε στις αναγγελίες διαφόρων θεατρικών παραστάσεων (εάν θυμάμαι καλά πρέπει να το έβαζε και στις αναγγελίες θεατρικών παραστάσεων τόσο της βουγιουκλακης όσο δε του τσιβιλικα)...τουλάχιστον μέχρι τα μέσα των 90ς

 

εάν θυμάται κανείς πως λεγόταν...θα ήμουν υπόχρεος

 

δυστυχώς το αναζητώ εδώ και πάρα πολλά χρόνια

 

Το πρόγραμμα απ'όσο είδα δεν αναγνωρίζει την ανθρώπινη φωνή παρά μόνο μουσική. Τώρα όσον αφορά τα πρόγραμματα νομίζω πως το Soundhound κάνει άπιαστη δουλειά. Μου έχει βρεί φίλος μουσική του Mike Oldfield σε σειρά, κάτι που το Shazam δεν έκανε και που άλλες φορές βρίσκει και άλλες όχι με άκυρα αποτελέσματα. Πάντως νομίζω πως ό,τι παίρναν οι τηλεοπτικοί σταθμοί στο μοντάζ για εξόδους και σχετικά βίντεο ήταν μουσική του Ryuichi Sakamoto και Ennio Morricone την δεκαετία του '90 Τώρα θα σε γελάσω γιατί και εγώ ψάχνω μία λίστα με τραγούδια χρόνια που αν κάποιος μπορούσε να μου απαντήσει θα του έδινε και λεφτά (σε τέτοιο σημείο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην δινη του πολεμου, απο σταρ, soundtrack διαφημισης?

 

μήπως Natalie Merchant - Which side are you on ;

 

βέβαια το άκουσα από ένα trailer του 09 οπότε δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως Natalie Merchant - Which side are you on ;

 

βέβαια το άκουσα από ένα trailer του 09 οπότε δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτό.

 

ναι ναι ναι!!!! αυτο ειναι! χιλαι ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σε ολους.. :-D ψαχνω την μουσική από 2 διαφημίσεις και δεν μπορώ να τις βρώ με τίποτα...ειναι η μουσική της διαφήμισης των πολυβιταμινών centrum....δεν έχει λόγια αλλά μόνο μελωδία...το άλλο τραγούδι που ψάχνω είναι απο μια παλιά διαφήμιση του nergy drink burn η οποία παιζότανε πριν απο περίπου 8 χρόνια....επίσης μόνο μελωδια...καλά την δεύτερη δεν περιμένς να την βρώ αλλα η πρώτη παιζεται τώρα οπότε ισως κάποιος να μπορεί να με βοηθήσει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,πριν λίγο είδα ένα trailer στην ΕΤ3 για τις ειδήσεις του,αθλητισμός,επικαιρότητα κτλ,και θα ήθελα αν ξέρετε να μου πείτε την μουσική που έπαιζε

. Ευχάριστω

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν σήμερα στο sentra άκουσα ένα τραγούδι που έψαχνα καιρό αλλά επειδή άργησα να το ηχογραφήσω το δείγμα έχει πάνω και την φωνή του παραγωγού αν κάποιος το ξέρει λογικά θα το καταλάβει αμέσως

 

http://www.megaupload.com/?d=FIW0XP5O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

λοιπόν σήμερα στο sentra άκουσα ένα τραγούδι που έψαχνα καιρό αλλά επειδή άργησα να το ηχογραφήσω το δείγμα έχει πάνω και την φωνή του παραγωγού αν κάποιος το ξέρει λογικά θα το καταλάβει αμέσως

 

http://www.megaupload.com/?d=FIW0XP5O

http://www.youtube.com/watch?v=ICnlyNUt_0o&ob=av2e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...