Προς το περιεχόμενο

PlayStation 2 hacking (modchip, memory cards κλπ) [PS2]


sepultribe
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 977
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τσιπάρισμα Playstation 2 [2014version]

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του Insomnia!!
 
Αρχικά να ξεκινήσω λέγοντας πως έψαξα αρκετά στο forum για το θέμα αλλά μιας και θέλω να ασχοληθώ και εγώ τώρα με την δικιά μου κονσόλα, (και παρατηρώντας πως τελευταία φορά που αναφέρθηκε κάποιος στο θέμα ήταν τουλάχιστον πριν 3 χρόνια) είπα να μαζέψω πληροφορίες μήπως και έχουν αλλάξει κάποια πράγματα και πλέον είναι πιο εύκολο να τσιπάρεις το ps2.

Προφανώς θα μου πείτε να το πάω σε κάποιον που ξέρει και σίγουρα αυτό θα ήταν το σωστό, αλλά μιας και άκουσα για κάτι εξωφρενικές τιμές 60 και 70€, λέω μήπως και υπάρχει κάποιος τρόπος (φτηνός και εύχρηστος) για να το κάνω εγώ.
 
Η κονσόλα μου είναι της έκδοσης SCPH-70004[slim] την έχω μία δεκαετία και βρίσκεται σε άριστη κατάσταση χωρίς να έχει modαριστεί σε κανένα επίπεδο [ούτε mod-chip, ούτε soft-chip].
 
Θα ήθελα λοιπόν να μου δώσετε τα φώτα σας επί του θέματος και γενικά όποια βοήθεια μπορείτε να προσφέρετε. Τέλος, δείξτε λίγο κατανόηση μιας και τώρα πρωτοασχολούμε με κονσόλες  :ph34r:
 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι τετοιο θα χρειαζεσαι...http://forums.qj.net/everything-else-gaming-central/165753-guide-free-mcboot-installation-guide.html

 

για μενα καλυτερα στον μαστορα...(πολυ βαβουρα ρε παιδι μου...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε mikele έχω διαβάσει κάποια guides και νομίζω πως όλα θέλουν αυτό το ριμάδι το boot method όπως λέει παρομοίως και στο guide που μου έγραψες. 

 

Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω αμέσως install απο το USB ή τέλος πάντων να μην χρειαστώ κάποιο δίσκο όπως το swap magic, code breaker κ.α που διάβασα?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρειαζεσαι κατι απο τα παραπανω για να μπορεσεις να το κξανεις

ή να βρεις καποιο φιλο που θα εχει ηδη τσιπαρισμενο να την φτιαξεις εκει την καρτα

και μετα την βαζεις στο δικο σου και θα εισαι οκ

αν θελεις γενικα μπορω να σου ετοιμασω μια καρτα αν εισαι αθηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι τετοιο θα χρειαζεσαι...http://forums.qj.net/everything-else-gaming-central/165753-guide-free-mcboot-installation-guide.html

 

για μενα καλυτερα στον μαστορα...(πολυ βαβουρα ρε παιδι μου...)

δεν χρειάζεται μάστορα ,τσάμπα λεφτά θα δώσει , η διαδικασία ειναι γελοία ακόμα κ για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί καθόλου 

το ειχα κάνει στο δικό μου που ειχε χαλάσει το dvd drive και έπαιζε τα iso απο τον σκληρό δίσκο του pc μέσω ethernet 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειάζεται μάστορα ,τσάμπα λεφτά θα δώσει , η διαδικασία ειναι γελοία ακόμα κ για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί καθόλου 

το ειχα κάνει στο δικό μου που ειχε χαλάσει το dvd drive και έπαιζε τα iso απο τον σκληρό δίσκο του pc μέσω ethernet 

Φίλε αν σου ήταν εύκολο να μας πεις την διαδικασία που ακολούθησες έστω, μπας και βγάλουμε και εμείς άκρη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αν σου ήταν εύκολο να μας πεις την διαδικασία που ακολούθησες έστω, μπας και βγάλουμε και εμείς άκρη :P

η διαδικασία υπάρχει στο link του mikele13, απο εκει ειδα και το έκανα κ εγώ πριν κανα 3άρι χρόνια

το boot cd θα το βρεις ευκολα με ενα googlάρισμα , δεν ειναι δυσκολη διαδικασία , ακολούθησε το guide κ δεν θα κάνεις λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά το boot cd πρέπει να το αγοράσω/βρώ ή μπορώ να το γράψω ας πούμε σε ένα δισκάκι και να το βάλω στο ps2?! Αυτό προσπαθώ να καταλάβω [Εσύ το boot cd που το είχες βρεί? B) ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εθελοντής για MCBoot? :/

 

Καλησπερα,

 

ψαχνω να βρω ενα φθηνο τροπο να βρω για να καταφέρω να παιζω burned games στο PS2!

 

Εδωσα αρκετα λεφτα για την επισκευη του και δεν εχω 40€ διαθέσιμα για τσιπάρισμα!

 

Εψαξα μερικα forums και ειδα οτι υπαρχει ενας τροπος που λέγεται mcboot!

 

Στελνεις την memory card σου σε εναν φιλο που εχει τσιπαρισμενο ps2 (αλλα εμενα κανεις δεν εχει γιαυτο κανω αυτο το θεμα) και σου περναει ενα προγραμμα!ΚΑτι τετοιο!

 

 

Αμα γνωρίζει καποιος την διαδικασία και ειναι πρόθυμος να του στιλω την καρτα να μου την φτιάξει ας μου στίλει ενα PM!

 

θα προτιμούσα ατομα απο Αθηνα ή έστω κοντα στην Αθηνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

PS2 Slim moding

 

 

Προ ολίγων ημερών,  βρήκα στο πατάρι του σπιτιού μου το PS2 που είχα να ασχοληθώ εδώ και 5 χρόνια. Αφού το ενεργοποίησα και βεβαιώθηκα ότι ακόμα λειτουργεί (..Thank GOD!)  μου κατέβηκε μια ιδέα που ήθελα να τσεκάρω από καιρό. Να mod-άρω το PS2 slim μου!

 

Εφόσον έψαξα όλο το web για να βρω την καλύτερη κάρτα moding (και εφόσον βεβαιώθηκα μέσω του Μίτσου- κολλητός από video club- ότι μπορώ να mod-άρω το PS2 που έχω) έπιασα τον εαυτό μου με πολλές απορίες. Όλες έχουν ένα κύριο πρόβλημα να λύσουν! 

 

Τελικά όταν εγκαταστήσω την κάρτα moding θα το κάψω ή όχι το PS2?

 

Έτσι αποφάσισα να θέσω όλες τις πιθανές ερωτήσεις που μπορεί να κάνει κάποιος , με σκοπό να απαντηθούν από άτομα που ξέρουν, μιας και η εποχή του 2 ε΄χει περάσει και μάλλον το moding είναι η καλήτερη επιλογή!

 

Θεωρούμε ότι διαλέξαμε για το ModBo v4.0 για το "τσιπάρισμα"

 

Γι'αυτό ξεκινάμε! 

 

  1.   Τι υποστηρίζει το mod chip;
  2.   Αντεστραμμένα παιχνίδια σε cd, flash drivers;
  3.   Αρχεία εικόνας, ήχου, video; -Δηλαδή υπάρχει ενσωματωμένος codec και player;-
  4.   Θα είμαι διαθέσιμος να παίξω τα αυθεντικά παιχνίδια στο PS2 μου μετά το moding ή μόνo        αντιγραμμένα;
  5.   Πως θα καταλάβω αν το PS2 slim μου υποστηρίζει το παραπάνω mod;
  6.   Χρειάζεται συγκεκριμένη διαδικασία για να "κάψω" ένα παιχνίδι σε ένα cd ή απλά αντιγράφω τα    αρχεία και είμαι έτοιμος;

 

Αυτά γι'αρχή. Όποιος έχει οποιαδήποτε απορία απλά ρωτάει!

 

Ελπίζω να απαντηθούν οι ερωτήσεις και να χρησιμεύσει το θέμα μιας και δεν έχω βρει ανάλογο thread στα ελληνικά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στη θεση σου δεν θα το ανοιγα για να βαλω τσιπ.

Με τσιπ το ματακι ζοριζεται καθως τα αντιγραμμενα δεν ειναι τοσο ευκολο να τα διαβασει

Δες κατι σε free macbook, το οποιο ειναι για εμενα πιο καλη λυση, και δεν ανοιγεις και την κονσολα σου. Και εκει μπορεις να τρεξεις κανονικα homebrew n shit.

Το μονο κακο με το fmcb ειναι οτι πρεπει πριν καψεις το cd να πατσαρεις το παιχνιδι

Βαζεις μια αγγελια ζητησης για καρτα με περασμενο το fmcb και με 10ευρω κανεις την δουλεια σου. Αν καποιος φιλος εχει τσιπαρισμενο Ps2 μπορεις να το ακνεις και τσαμπα.

 

Τωρα για τις ερωτησεις απαντω σε οτι ξερω

 

1)backup, και αναλογα το τσιπ και διαφορα homebrew

2)ναι, αλλα νομιζω οχι σε ολα τα τσιπ(για usb μιλαω)

3)αυτα τα κανεις μεσω homebrew

4)και σε τσιπ, και σε fmcb, ναι

5)τσιπ περνουν ολα τα Ps2, ενω fmcb μεχρι ενα μοντελο σλιμ(δες απο κατω το μοντελο σου και πες μας)

6)καις το iso με καποιο προγραμμα(για τσιπ),για fmcb πρεπει πρωτα να πατσαρεις το iso, Και μετα το καις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μοντέλο μου είναι SCPH-75004 PAL. Ποιο είναι το καλήτερο video ή coursebook tutorial για να βάλω το mcboot στην κάρτα. Είδα ότι δεν είναι 100% σίγουρο..μάλιστα πολύ ποιο κάτω από 70% επιτυχίας έχει. Το modchip μάλλον είναι η καλήτερη λύση. Όσο για να αγοράσω έτοιμη mod-αρισμένη PS2 momory card δεν κατάφερα να βρω κάτι.

 

Διάβασα ακόμα την σχετική ιστοσελίδα που περιγράφει ότι το ModBo v4 modchip είναι 100% ασφαλές

Link.png Site: PS2 ModBo v4

 

Το modchip το παρήγγειλα από εδώ : Link.png Site: Replacement IC Change machine chip hot sell MODbo4.0 1.99 For PS2

Επεξ/σία από George818
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δυσκολα να βρεις ετσι. Αν βαλεις αγγελια ζητησης θα βρεις πολλες και σε διαφορες τιμες(απο 20 εως 5ευρω)

Στο δικο σου μπαινει κανονικα(εχω λιγο πιο καινουργιο μοντελο και μπηκε κανονικα)

Το 70% δεν αναφερεται στο ποσοστο επιτυχιας αλλα στα Games που υποστηριζει. 

Αν θελεις να τα παιζεις ολα, τοτε ναι πας σε Modchip.

Τσεκαρε αν σε καλυπτει

 

Εγω στο ειπα γτ κατα την γνωμη μου δεν λεει να ανοιξεις μια κονσολα η οποια εχει καταργηθει, οταν μπορεις να κανεις την δουλεια σου αλλιως. Απο κει και περα ειναι στο δικο σου χερι τι θα κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...