Προς το περιεχόμενο

PlayStation 2 hacking (modchip, memory cards κλπ) [PS2]


sepultribe
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Αυτό το MCBoot παίζει σε όλα τα PS2 ανεξαρτήτως μοντέλου; Επίσης λίγο που έψαξα πρόχειρα τώρα, για να το κάνεις χρειάζεται να έχεις κάποιο συγκεκριμένο παιχνίδι αυθεντικό.

Στο δικό σου μοντέλο παίζει κανονικά...μόνο τα 9xxxx έχουν πρόβλημα.Δεν θυμάμαι κάτι για αυθεντικό παιχνίδι πάντως εγώ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 977
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο δικό σου μοντέλο παίζει κανονικά...μόνο τα 9xxxx έχουν πρόβλημα.Δεν θυμάμαι κάτι για αυθεντικό παιχνίδι πάντως εγώ...

Θα το ψάξω καλύτερα τότε. Ξέρεις ποια έκδοση πρέπει να βάλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Στο δικό σου μοντέλο παίζει κανονικά...μόνο τα 9xxxx έχουν πρόβλημα.Δεν θυμάμαι κάτι για αυθεντικό παιχνίδι πάντως εγώ...


Έχει σελίδα το FreeMcBoot απο εκεί θα κατεβάσεις την νεότερη, αν και δεν έχει σημασία, όλες παίζουν.
Σας ευχαριστώ. Το κατάφερα τελικά και δοκίμασα 2 games και παίζουν. Το θέμα είναι ότι κολλάνε, αλλά από ό,τι διάβασα φταίει το γεγονός ότι ήταν επανεγγράψιμο το dvd που δοκίμασα. Θέλει dvd-r. Τα παρήγγειλα και περιμένω να έρθουν τη Δευτέρα. Θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο. Θέλω να παίξω 2 παιχνίδια και συγκεκριμένα τα God of War 1 και 2. Έχω το iso του God of War 1 το οποίο δε χωράει σε ένα απλό dvd και θα χρειαστεί dual layer dvd. Διάβασα λίγο στο ίντερνετ αλλά οι απαντήσεις είναι διαφορετικές. Κάποιοι λένε ότι αν χρησιμοποιήσω το Toxic dual layer και στη συνέχεια το ESR Patcher το παιχνίδι θα παίξει, ενώ άλλοι όχι. Γίνεται να παίξω dual layer games με Free MCBoot; Αν όχι τί μπορώ να κάνω γι'αυτά τα παιχνίδια;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω γραψει το god of war .Τα εγραψα σε δισκακι maxell dual layer χωρις να πατσαρω το ιso με το Toxic dual layer patch αλλα βαζοντας layer break 2083888.

Δοκιμαστηκε σε τσιπαρισμενο ps2 με τσιπακι modbo 4.0 και επαιξε.

Αν θες θα ρισκαρεις ενα δισκακι δοκιμασε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω γραψει το god of war .Τα εγραψα σε δισκακι maxell dual layer χωρις να πατσαρω το ιso με το Toxic dual layer patch αλλα βαζοντας layer break 2083888.

Δοκιμαστηκε σε τσιπαρισμενο ps2 με τσιπακι modbo 4.0 και επαιξε.

Αν θες θα ρισκαρεις ενα δισκακι δοκιμασε το.

Σε τσιπαρισμένο το ξέρω ότι παίζει. Αν είναι θα δοκιμάσω ένα δισκάκι. Σιγά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα βρει το gow 1 σε iso 4.7gb, το έγραψα σε απλό dvd+r πατσαρισμένο μόνο με ESR και δουλεύει κανονικότατα χωρίς να κολλάει πουθενά.
To gow 2 που βρήκα επίσης σε iso 4.7gb και έγραψα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, άλλωτε παίζει κανονικότατα και άλλωτε μπορεί να κολλήσει..

 

Γενικά για να έχεις καλύτερα αποτελέσματα στα γραμμένα παιχνίδια, γράφε σε δισκάκια Verbatim με το πρόγραμμα ImgBurn και ταχύτητα εγγραφής AWS (automatic write speed).

Ότι έχω γράψει με αυτό τον τρόπο παίζει 100% απροβλημάτιστα.. (με μοναδική εξαίρεση τα παιχνίδια που προορίζονται κανονικά για dual layer δισκάκι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα βρει το gow 1 σε iso 4.7gb, το έγραψα σε απλό dvd+r πατσαρισμένο μόνο με ESR και δουλεύει κανονικότατα χωρίς να κολλάει πουθενά.

To gow 2 που βρήκα επίσης σε iso 4.7gb και έγραψα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, άλλωτε παίζει κανονικότατα και άλλωτε μπορεί να κολλήσει..

 

Γενικά για να έχεις καλύτερα αποτελέσματα στα γραμμένα παιχνίδια, γράφε σε δισκάκια Verbatim με το πρόγραμμα ImgBurn και ταχύτητα εγγραφής AWS (automatic write speed).

Ότι έχω γράψει με αυτό τον τρόπο παίζει 100% απροβλημάτιστα.. (με μοναδική εξαίρεση τα παιχνίδια που προορίζονται κανονικά για dual layer δισκάκι).

Για DVD πολλοί λένε στο ίντερνετ να χρησιμοποιούμε DVD-R γιατί είναι πιο εύκολα να τα διαβάσει το laiser του ps2 και θεωρούν τα TAIYO YUDEN κορυφή. Τα βρήκα στο eshop με 2.5 ευρώ τη δεκάδα και περιμένω να έρθουν. Αν έχουν πρόβλημα, θα πάρω και Verbatim. Θα κάνω τις δοκιμές μου τη Δευτέρα και θα δω. Αυτά τα 2 παιχνίδια που έγραψα τα έκανα εγγραφή με το Alchohol 120% και σαν επιλογή Playstation 2 data και ταχύτητα 4x. Το GOW 1 το βρήκα από ένα λινκ που μου έστειλε ο χρήστης mafiozoskotsos και διάβασα στα σχόλια ότι παίζει. Το GOW 2 το βρήκα από ένα site άλλο κι έχει κι αυτό πολύ καλά σχόλια. Ελπίζω να παίξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτιμας επωνυμες καλες μαρκες dvd. Eχω δοκιμασει TAIYO YUDEN, philips,maxell,tdk,verbatim..Ταχυτητα εγγραφης 4x ειναι το καλυτερο.Και με το imgburn μπορεις να γραψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτιμας επωνυμες καλες μαρκες dvd. Eχω δοκιμασει TAIYO YUDEN, philips,maxell,tdk,verbatim..Ταχυτητα εγγραφης 4x ειναι το καλυτερο.Και με το imgburn μπορεις να γραψεις.

Ναι, ξέρω θέλει καλά ποιοτικώς δισκάκια για να γίνει σωστή αντιγραφή. Τα TAIYO YUDEN δεν είναι καλά; Γιατί πολλοί τα θεωρούν τα καλύτερα. Από το imgburn απλά επιλέγω την επιλογή image to disc; Ρωτάω γιατί στο Alchohol 120% όταν επιλέγεις image to disc έχει να επιλέξεις σαν τύπο δεδομένων το Playstation 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ καλα αλλα μπορεις να κανεις την δουλεια σου και με αλλες μαρκες οπως εγραψα.

Απο το imgburn επιλεγεις write image file to disk και φορτωνεις το iso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακόμη ερώτηση. Επειδή για το GOW 1 dvd5 που κατεβάζω δεν είμαι και πολύ σίγουρος, ένας φίλος μου που έχει τσιπαρισμένο το ps2 του, έχει το παιχνίδι. Σε περίπτωση που αυτό που κατεβάσω δεν παίξει, υπάρχει περίπτωση να φτιάξω ένα iso από το δικό του dvd, να κάνω το patch με το ESR Patcher, να το κάψω και να παίξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχει γνησιο η σε κοπια?Και στις 2 περιπτωσεις παλι με το imgburn το κανεις copy στον σκληρο δισκο και μετα το γραφεις σε δισκακι.

Απο το imgburn επιλεγεις mode-read και βαζεις στο δισκακι στο dvdrom του υπολογιστη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχει γνησιο η σε κοπια?Και στις 2 περιπτωσεις παλι με το imgburn το κανεις copy στον σκληρο δισκο και μετα το γραφεις σε δισκακι.

Απο το imgburn επιλεγεις mode-read και βαζεις στο δισκακι στο dvdrom του υπολογιστη σου.

Αυτός ο φίλος μου το έχει αντιγραμμένο και αν θυμάμαι καλά είναι σε 4.7 δισκάκι. Άρα έχω ελπίδες να γίνει έτσι, ε; Επίσης ένας άλλος φίλος μου τα έχει και τα 2 GOW αυθεντικά. Γίνεται από εκεί να κάνω rip σε dvd5;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αυθεντικα παιχνιδια του πσ2 δεν εχουν κλειδωματα και η αντιγραφη τους γινεται πανευκολα με το imgburn οπως εγραψα.

Με τον ιδιο τροπο αντιγραφεις και τις κοπιες.Για να κανεις rip σε dvd5 ειναι ιστορια.Θελει καποια προγραμματα για να γινει δουλεια.Θα βρεις στο ιντερνετ οδηγιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...