Προς το περιεχόμενο

PlayStation 2 hacking (modchip, memory cards κλπ) [PS2]


sepultribe
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα αυθεντικα παιχνιδια του πσ2 δεν εχουν κλειδωματα και η αντιγραφη τους γινεται πανευκολα με το imgburn οπως εγραψα.

Με τον ιδιο τροπο αντιγραφεις και τις κοπιες.Για να κανεις rip σε dvd5 ειναι ιστορια.Θελει καποια προγραμματα για να γινει δουλεια.Θα βρεις στο ιντερνετ οδηγιες.

Πολύ ωραία τότε. Αν δεν παίξει αυτό το GOW 1 που κατεβάζω τώρα, θα κάνω rip την έκδοση που έχει αυτός ο φίλος μου. Θα χρειαστεί πάλι να χρησιμοποιήσω το ESR Patcher στο iso που θα φτιάξω, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 977
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδη τρεχεις τα παιχνιδια με Free McBoot αν καταλαβα, δεν εχω ασχοληθει και δεν ξερω να σε βοηθησω.

Με το τσιπακι ειναι πιο ευκολα τα πραγραμμα.Γραφεις και παιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα πάντως όταν έγραφα τα παιχνίδια σε 4χ συνύθως κολλούσαν και freezαραν όταν τα έβαζα στη κονσόλα.

Το πρόβλημα λύθηκε γράφοντάς τα σε 16χ ή AWS.

Αν θες δοκίμασε το επόμενο που θα γράψεις να είναι σε 16χ, πιστεύω αυτό είναι το πρόβλημα γιατί το είχα και εγώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία τότε. Αν δεν παίξει αυτό το GOW 1 που κατεβάζω τώρα, θα κάνω rip την έκδοση που έχει αυτός ο φίλος μου. Θα χρειαστεί πάλι να χρησιμοποιήσω το ESR Patcher στο iso που θα φτιάξω, ε;

Ναι αν είσαι με freemcboot θέλει το esr για να παίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιο απλή η λύση του usb ή δίσκου.
Το μόνο αρνητικό είναι ότι λόγω usb 1.1 τα cutscenes κολλάνε κάπως, ανάλογα και το παιχνίδι.
Αλλά ποιος κάθεται τώρα να γράφει dvd...2005 έχουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα για τη λύση με το σκληρό δίσκο αλλά πιστεύω ότι η λύση αυτή είναι για άτομα που έχουν πολλά παιχνίδια. Εγώ 10-15 παιχνίδια θα έχω οπότε με 4-5 ευρώ στα cd θα είμαι καλυμμένος. Σκληρό εξωτερικό δεν έχω. Μου άρεσε επίσης η πατέντα με το Ethernet και τον υπολογιστή. Αν καταφέρω να το κάνω να παίζει με δίσκο συνδεδεμένο με usb πάνω στο router, τότε θα είναι η τέλεια λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δίσκος δουλεύει μπόμπα μόνο στα χοντρά μου μπορούν να τον πάρουν μέσα με ενα ειδικό αντάπτορα. Στο λεπτό με usb 1.1 δεν αξίζει να βάλεις δίσκο ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το OPL(Open Playstation Loader) μέσω του οποίου μπορείς να συνδέσεις το playstation 2 πάνω στο router με ethernet και μετά τον υπολογιστή με ethernet και να έχεις ένα partition στον υπολογιστή στο οποίο βάζεις τα παιχνίδια. Μετά μέσω σύνδεσης SMB το OPL διαβάζει το partition και παίζει τα παιχνίδια από εκεί χωρίς χρήση CD κτλ. Είναι καλή λύση αλλά το θέμα είναι ότι δεν θέλω να έχω ανοιχτό και το laptop όταν θα παίζω. Συν του ότι δεν έχω windows στο laptop. Το router που έχω έχει πάνω 2 θύρες USB και έχεις πρόσβαση στα αρχεία αυτά μέσω σύνδεσης SMB. Λέτε να υπάρχει περίπτωση να γίνει να συνδέσω ένα φλασάκι με τα παιχνίδια έτσι και να παίζει κανονικά; Αξίζει να το δοκιμάσω αύριο που θα πάω σπίτι μου ή τζάμπα κόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το OPL(Open Playstation Loader) μέσω του οποίου μπορείς να συνδέσεις το playstation 2 πάνω στο router με ethernet και μετά τον υπολογιστή με ethernet και να έχεις ένα partition στον υπολογιστή στο οποίο βάζεις τα παιχνίδια. Μετά μέσω σύνδεσης SMB το OPL διαβάζει το partition και παίζει τα παιχνίδια από εκεί χωρίς χρήση CD κτλ. Είναι καλή λύση αλλά το θέμα είναι ότι δεν θέλω να έχω ανοιχτό και το laptop όταν θα παίζω. Συν του ότι δεν έχω windows στο laptop. Το router που έχω έχει πάνω 2 θύρες USB και έχεις πρόσβαση στα αρχεία αυτά μέσω σύνδεσης SMB. Λέτε να υπάρχει περίπτωση να γίνει να συνδέσω ένα φλασάκι με τα παιχνίδια έτσι και να παίζει κανονικά; Αξίζει να το δοκιμάσω αύριο που θα πάω σπίτι μου ή τζάμπα κόπος;

Αν δεν θες laptop μπορείς να πάρεις ένα raspberry pi το οποίο θα παίρνει δεδομένα μέσω USB δίσκου και θα τα δίνει μέσω της θύρας ethernet και φυσικά καεί ελάχιστο ρεύμα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θες laptop μπορείς να πάρεις ένα raspberry pi το οποίο θα παίρνει δεδομένα μέσω USB δίσκου και θα τα δίνει μέσω της θύρας ethernet και φυσικά καεί ελάχιστο ρεύμα...

Κι αυτή είναι μια λύση. Αυτό που είπα δεν παίζει να δουλέψει; Το λέω γιατί από τα βιντεάκια που είδα πως σετάρεις τον υπολογιστή για να γίνει αυτό, το router τις έχει όλες αυτές τις επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αυτή είναι μια λύση. Αυτό που είπα δεν παίζει να δουλέψει; Το λέω γιατί από τα βιντεάκια που είδα πως σετάρεις τον υπολογιστή για να γίνει αυτό, το router τις έχει όλες αυτές τις επιλογές.

Δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις...μπορεί και να παίξει,μπορεί και όχι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις...μπορεί και να παίξει,μπορεί και όχι.

Σήμερα που θα επιστρέψω σπίτι μου, θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα ένα τσιπαρισμένο ps2 με δύο αντιγραμμένα παιχνίδια. Κατέβασα κάποια παιχνίδια σε dvd iso και τα έγραψα αλλά δεν μου λειτουργούν ποιος μπορεί να εικάσει τι κάνω λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο forum, θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει τρόπος να τρέξω στο PS2 μου γραμμένα παιχνίδια αλλά να μην χαλάσω δραχμή. Κάτι είδα για το Free mcboot αλλά είδα πως πρέπει να εχεις μια κάρτα μνήμης με το πρόγραμμα. Όποιος ξέρει κάποιον δωρεάν τρόπο ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...