Προς το περιεχόμενο

Ποια γλωσσα για αρχη?


Isle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας ινσομνιστες!

Σκέφτομαι να μάθω να προγραμματιζω για να περναει η ωρα αλλα δεν ξέρω απο που να αρχισω.Εχω μονο κατι λιγες γνωσεις απο Python και Basic και ειπα να ρωτησω αυτους που ξέρουν... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Για σας ινσομνιστες!

Σκέφτομαι να μάθω να προγραμματιζω για να περναει η ωρα αλλα δεν ξέρω απο που να αρχισω.Εχω μονο κατι λιγες γνωσεις απο Python και Basic και ειπα να ρωτησω αυτους που ξέρουν... :)

 

Από τους κανόνες του Insomnia:

4. Πριν ζητήσετε/ρωτήσετε κάτι σεβαστείτε τους υπόλοιπους χρήστες του forum ακολουθώντας τους παρακάτω απλούς κανόνες:

 

* α. Χρησιμοποιήστε το Search του forum (Ίσως να υπάρχει αυτό που ζητάτε σε κάποιο παλιότερο topic/post).

 

Και επίσης, κάνοντας "Αναζήτηση" και βάζοντας "γλώσσα προγραμματισμού μάθω", σε πάει εκεί: http://www.insomnia.gr/vb3/search.php?searchid=106229

 

Όπου μπορείς να δείς τουλάχιστον ένα ίδιο topic με το ίδιο θέμα....

 

Διάβασέ το, και άν συνεχίζεις να έχεις απορίες, απάντησε σε εκείνο το topic...

Καλό σου απόγευμα,

Koyan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο, αλλα δεν μπορω να απαντω σε ποστ μερικων μηνων γιατι το το εχω κανει και με πηραν με τα σκαγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε να δεις φίλε Isle...

 

Η java , όπως και η C++ , είναι μάλλον ιδανικές γλώσσες για να μάθεις προγραμματισμό διότι είναι καταρχήν αντικειμενοστραφείς γλώσσες ( και αν αυτό δε σου λέει τίποτα , θα μάθεις αγοράζοντας ένα βιβλίο για κάποια γλώσσα απο αυτές ) , γεγονός που θα σε βοηθήσει να ασχοληθείς με όποια γλώσσα προγραμματισμού θελήσεις ( για συγκεκριμένους λόγους ) αργότερα...

 

Η C++ είναι λίγο πιο σύνθετη , ενώ η java είναι μια μάλλον πιο απλουστευμένη (σε μερικά σημεία ) εκδοχή της C++ ...Επίσης η Java χρησιμοποιείται πλέον όλο και περισσότερο σε κάθε είδους εφαρμογή και συσκευή και νομίζω θα μπορέσεις ευκολότερα να δουλέψεις με αυτή

 

Από την άλλη η C++ , έχει περισσότερες δυνατότητες από την Java σε επίπεδο ανώτερου προγραμματισμού και είναι και ιστορικότερη γλώσσα ( για λόγους ηθικής τάξεως το αναφέρω αυτό) ....

 

Τώρα διαλέγεις και παίρνεις - αλλά πάντα με ένα σοβαρό βιβλίο παραμάσχαλα...!

Καλή αρχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tha sou proteina na ksekiniseis me tin Visual Basic.Apo oti katalaba to kaneis gia tin plaka sou.Pisteyo pos i Visual Basic logo tis sintaxis tis ine poli apli kai eyxristi glossa.Ektos aytou iparxoun xiliades grames free source code gia na pareis idees, iparxoun polla biblia kai poloi pou asxolounte me aytin kai mporoun na se boithisoun an kapou koliseis.An tora thes na asxolitheis kai na ftiaxeis kapia sobari efarmogi tote mporeis apla na dialakseis kapia apo tis parakato glosses.

c , c++ , Delphi , Java

Bebea aytes ine gia pio proxorimena pragmata nomizo.Elpizo na se boithisa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Koyan έχει δίκιο (αλλά το link που δίνει είναι dead). Το θέμα έχει συζητηθεί πάμπολλες φορές, οπότε διαβάζοντας απλά μερικά παλαιότερα threads (χωρίς να απαντάς) θα μάθεις όλα όσα επιθυμείς και περισσότερα. Το θέμα είναι ότι η επιλογή γλώσσας είναι δύσκολη όταν δεν ξέρεις τι θέλεις να κάνεις. Αν απλά "θέλεις να μάθεις μία γλώσσα" χωρίς να έχεις κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα ή είδος προγράμματος στο μυαλό σου για φτιάξιμο, όποια γλώσσα και να ξεκινήσεις να μαθαίνεις μάλλον θα μείνεις στη μέση από καύσιμα.

:)

 

Από το Insomnia:

- με ποιο προγραμμα να ξεκινησω?

- Αρχάριος: Με ποία γλώσσα να αρχίσω να μαθαίνω προγραμματισμο

- C# ή κάτι άλλο? ΓΙΑ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟΥΣ...

- Γλωσσα προγραμματισμου για εναν αδαη

- Πώς μπορώ να μάθω προγραμματισμό ?!?!?!?!

- Ελληνικά και προγραμματισμός

- Kainourios sto athlima!

- Pio efkolh glosa progr

- glossa programmatismoy

- Καλύτερη γλώσσα για game programming?

 

Από ένα forum φοιτητών πληροφορικής:

- .Net vs Java

 

Κι ένα δικό μου άρθρο:

- Η JavaScript ως γλώσσα προγραμματισμού για αρχάριους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

C an 8es th gnwmh mou. Einai mia polu dunath structural glwssa kai ma8ainontas thn mporeis (sxetika eukola) na metaphdhseis se alla antikeimenostrefh periballonta (C++, Java). Pros 8eou mhn ksekinhseis me Java giati se blepw na ta paratas. Telos an 8es enan eyxrhsto kai kalo compiler checkare to parakatw link:

 

>http://www.bloodshed.net/dev/devcpp.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάλι θα σου πω το εξής:αποφάσισε γιατι θέλεις να μάθεις προγραμματισμο και τι θα γραφείς και μετά μάθε την γλώσσα που ταιριάζει καλύτερα σε αυτό.Δεν χρειάζεται να μάθεις 5 γλώσσες αν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις μόνο 1 από αυτές.Δεν εννοώ ότι είναι κακό να ξέρεις 5 γλώσσες αλλά μην έχουμε την νοοτροπία του "θέλω να μάθω προγραμματισμό άρα αρχίζω με Basic,συνεχίζω με C, μετά C++ και επιτέλους Java".Το "Hello World!" υπάρχει παντού! :P

Προσωπικά θα σου πρότεινα μια σύγχρονη γλώσσα προγραμματισμού, η Java είναι ίσως η καλύτερη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...