Προς το περιεχόμενο

Virtuanews se Phpbb plus ?


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Prospa8o na valo to portal virtuanews pano se phpbb plus alla mou vgazi

kapia provlimata :

 

κώδικας:

Welcome to the VirtuaNews 1.0.4 Pro install process

 

Warning: main(album_mod/album_constants.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/sector/public_html/forum/includes/constants.php on line 28

 

Warning: main(): Failed opening 'album_mod/album_constants.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/sector/public_html/forum/includes/constants.php on line 28

There is a problem with the database that is preventing the site from working.

 

An email has been sent to the administrator notifying them of the problem. Please try again later.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι υπάρχει άλλο καλύτερο mod-άκι για News στο phpbb project. Πάντως κοίταξε, μην περιμένεις να δουλέψει με την πρώτη. Ψάξε στο net και το σφάλμα που πέρνεις και όλο και σε κάποιο Forum θα βρεις την λύση. Για να παίξεις με το Mod και να βρεις που ακριβώς κάτι κάνεις λάθος πρέπει να κάνεις edit τα Files ένα-ένα. Κι έτσι όταν θα σου βγάλει λάθος θα ξέρεις σε ποιο αρχείο είναι το πρόβλημα (πχ στο constants.php). Τουλάχιστον έτσι έκανα εγώ. Να σου τονίσω ότι πρέπει να έχει υπομονή για να βάλεις ένα mod και ότι ποτέ μα ποτέ μην το δοκιμάσεις χωρίς να έχεις πάρει backup στα αρχεία που πρόκειται να επεξεργαστείς. Έστω ότι βρήσκεις λοιπον, ότι μόλις προσθέτεις μία καινούρια γραμμή κώδικα ή την κάνει replace με μία άλλη που προ-υπήρχε, τότε σου εμφανίζεται το πρόβλημα. Δοκίμασε αρχικά να παραλήψεις την συγκριμένη γραμμη κώδικα στο εν λόγω αρχείο και δοκίμασε ξανα. Από ό,τι παρατήρησα, το πρόβλημα δημιουργείτε όταν το news mod επεμβαίνει στο birthday mod της phpbbplus. Το πιο πιθανό είναι να χρειάζεται να διαμορφώσεις έσυ, το κώδικα που πρεπει να κανεις edit. Το virtuanews mod είναι για phpbb απλή ; Αν ναι τότε, είναι ένας λόγος να σου βγάλει προβλήματα το pre-modded phpbbplus. Επίσης check-αρε αν η phpbb version του plus που χρησιμοποιείς αν είναι ίδια με την υποστιριζόμενη phpbb version του virtuanews. Γενικά να ξερεις ότι το προσθέσεις mods σε premodded phpbb όπως λ.χ phpbb plus είναι σαφέστατα πιο δύσκολο από το να προσθέσεις το ίδιο mod σε κακονικό phpbb. Ελπίζω να ξέρεις PHP, ή έστω τα Fundamentals της γλώσσας. Αν όχι... Τι μπλέκεις με mods ? Βρες έναν php editor (για τον λόγο ότι κάνει Highlight το Stucture, δηλ. δείχνει με διαφορετικό χρώμα variabled, fuctions, comments etc). Παλέβεται, αλλά θέλει μεθοδικότητα στον τρόπο που θα εργαστείς και αρκετό χρόνο. Εγώ 2 μέρες παιδευόμουν με ένα παρόμοιο news mod στο phpbbplus (ομοιπαθής) αλλα στο τέλος τα κατάφερα. Εκανα και εγώ δεν ξέρω πόσες αλλαγές στον κώδικα. Προσοχή και στα path images καθώς ίσως σου δείνει τα path που αντιστοιχούν στο κανονικό phpbb και όχι στο plus (το τελευταίο τα έχει σε διαφορετικό directory). Τι αλλο να πω... Καλή τύχη. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω φίλε μου, δεν έχω χρόνο βλέπεις. Άσε που έχω να δω phpbb plus κανα χρόνο περίπου και τα έχω ξεχάσει. Πάντως με ένα google Search νομίζω ότι θα λυθεί το πρόβλημά σου.

 

ΥΣ: Πάντα να δοκιμάζεις πρώτα σε localhost και μετά στο server σου!

 

Cheers,

Druid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ζηταει να κανω login τωρα και ανανεωση πραγμα που τα κανω ειμαι ιδι Login αλλα παλι τιποτα

 

< <You are not logged in correctly to your forums and you have selected to use user tables from your forums, you must first be logged in correctly as a registered user on the forums before you can be added as the administrator to VirtuaNews. Please log in then refresh this page> αυτο μου το λεει κατα το Install στο βημα 9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...