Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βλεπω τις φωτογραφιες του φιλου johan0497 κ η πρωτη μου σκεψη ειναι οτι μου αρεσουν πολυ.

Ομως μετα αναρωτιεμαι τι ειναι αυτο που μου αρεσει: η φωτογραφια αυτη καθευατη ή η επεξεργασια της?

Οποτε κανω την εξης ερωτηση: ο φιλος ειναι ενας καλος φωτογραφος ή ενας καλος χειριστης του photoshop?

 

υ.γ. Ελπιζω να μην παρεξηγηθω. Δεν θελω να μειωσω την δουλεια του johan0497 ,απλα προσπαθω να καταλαβω τι ειναι αυτο που με κανει να ελκυομαι απο τις φωτογραφιες(???) /εικονες αυτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθω να καταλαβω τι ειναι αυτο που με κανει να ελκυομαι απο τις φωτογραφιες(???) /εικονες αυτες...

Είναι νομίζω το διαφορετικό απο αυτό που βλέπει καθημερινά το μάτι.

Φαντάσου αν έβλεπαν τα ματια μας με τέτοιο πχ κοντραστ, πόσο πιο ομορφα θα ήταν ολα! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό το αποτέλεσμα,δε λέω, αλλά να ξέρεις πως οι φωτοφρακτες έχουν όριο στις λήψεις τους/κλικς όπως λέμε, και δεν ειναι και τζάμπα η επισκευή τους!

 

εξάκτλυ! τρεμω την στιγμή που δεν θα ακουστεί το επόμενο κλικ :ph34r:

 

Και λοιπόν; Είναι σαν να μου λέτε οτι "μην κάνεις πολλά χιλιόμετρα με το αυτοκίνητό σου π.χ. διότι κάποια στιγμή το όριο ζωής του κινητήρα θα εξαντληθεί και μετά από Χ χιλιόμετρα θα καταστραφεί".

Αφήστε που το όριο ζωής ενός κλείστρου είναι πρακτικά αδύνατο να υπολογιστεί. Μπορεί να τα παίξει και στις 20000 κλικς, μπορεί να συνεχίσει να δουλεύει απροβλημάτιστα και με >100000 κλικς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρόγραμμα που τραβαει της φωτογραφίες ;)

Το πρόγραμμα μου το έφτιαξε ο φίλος μου και μπορεί να στο φτιάξει και σένα εύκολα γιατί μια απλή επανάληψη το βάζει να κάνει, απλά πρέπει να κάνεις κάτι πρώτα. (μόνο αν έχεις Nikon)

 

Πρέπει να κατεβάσεις το powershell. Μετά μπαίνεις σε αυτό το site και κάνεις αυτό που σου λέει. Στην πρώτη εικόνα αν δεις, λέει κάτω από το command id κάτι κωδικούς, θέλω να μου στείλεις αυτόν που λέει δίπλα από το Take Picture. (Αυτόν που θα βγάλει σε εσένα όταν εκτελέσεις εκείνες τις 3 γραμμές εντολής. )

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα... Ότι θέλεις, ρώτησέ με. Όταν το κάνεις, στείλε μου τον κωδικό και θα σου στείλω το πρόγραμμα και θα σου πω πώς αλλάζεις τις τιμές. :-)

Όποιος άλλος θέλει, το κάνει επίσης. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λοιπόν; Είναι σαν να μου λέτε οτι "μην κάνεις πολλά χιλιόμετρα με το αυτοκίνητό σου π.χ. διότι κάποια στιγμή το όριο ζωής του κινητήρα θα εξαντληθεί και μετά από Χ χιλιόμετρα θα καταστραφεί".

Αφήστε που το όριο ζωής ενός κλείστρου είναι πρακτικά αδύνατο να υπολογιστεί. Μπορεί να τα παίξει και στις 20000 κλικς, μπορεί να συνεχίσει να δουλεύει απροβλημάτιστα και με >100000 κλικς.

 

Εξυπνάδες.

 

Η περίπτωση η παραπάνω, για να χρησιμοποιήσω το παράδειγμα σου, είναι σα να λέμε: παίρνεις το αυτ/το σου για να πας ενα ταξιδι με 100 χλμ, αλλά δε πηγαίνεις με 5η και 3000σαλ,αλλά με 3η στα κόκκινα.

Αν με πιάνεις.

Ασε που το όριο ζωής ενός κλειστρου ορίζεται. Πχ η κανον μου έχει 150.000 κλικς, σύμφωνα με την εταιρια. Μια καλύτερη κάνον, εχει 300.000

 

Και μάλιστα ο αριθμός κλικς μειώνει και την αξία ενός σώματος.

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μάλιστα ο αριθμός κλικς μειώνει και την αξία ενός σώματος.

 

Όπως και το αυτοκίνητο σου δηλαδή?? Αυτό σημαίνει ότι θα το έχεις μέσα στο γκαράζ, θα το κοιτάς, θα το καθαρίζεις και θα το βγάζεις μία στο τόσο σε καλές μέρες?

 

Όχι βέβαια, θα πας καλοκαίρι θάλασσα, τον χειμώνα στο βουνό. Θα το χαρείς όσο το χεις, γιατί μια μέρα ούτως η άλλως θα παλιώσει. Η διαφορά είναι ότι μπορεί να το χεις χαρεί, η μπορεί να το είχες στο ράφι και να το χαλβαδιάζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξυπνάδες.

 

Η περίπτωση η παραπάνω, για να χρησιμοποιήσω το παράδειγμα σου, είναι σα να λέμε: παίρνεις το αυτ/το σου για να πας ενα ταξιδι με 100 χλμ, αλλά δε πηγαίνεις με 5η και 3000σαλ,αλλά με 3η στα κόκκινα.

Αν με πιάνεις.

 

Το παράδειγμά σου είναι λίγο άτοπο.

Άλλο ο αριθμός των κλικ γενικότερα και άλλο πόσα θα γίνουν μαζεμένα. Έχεις δει επαγγελματίες, πόσα κλικ κάνουν σε μια περίπτωση εντατικού και απανωτού τραβήγματος π.χ. την κάλυψη ενός γάμου; Παίζει και 3000-10000 σε μια βραδιά. Δεν είδα καμία μηχανή να βγάζει καπνούς και να καίγεται το κλείστρο της μετά από τέτοια χρήση.

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω οτι την φωτογραφία πρέπει να την ευχαριστιόμαστε χωρίς τέτοια άγχη. Ξαναλέω κι επιμένω, το πότε ενα κλείστρο θα χαλάσει δεν είναι σίγουρο. Υπαρχουν περιπτώσεις που μηχανές έχουν κάνει πολύ περισσότερα "κλικ" απ' ο,τι λέει ο κατασκευαστης και άλλες πολύ λιγότερα. Τραβήξτε τις φωτογραφίες σας, τραβήξτε όσο περισσότερες μπορείτε, αποκτήστε εμπειρία (κάτι που άλλωστε σίγουρα θα περιορίσει τον αριθμό των "άσκοπων" κλικ) και οοοοοοταν χαλάσει το κλείστρο βλέπετε τι θα κάνετε. Και στην τελική το κόστος ενός κλείστρου δεν είναι απαγορευτικό.

 

Και μάλιστα ο αριθμός κλικς μειώνει και την αξία ενός σώματος.

 

Να σε ρωτήσω, γιατί πήρες φωτογραφική; Για να φωτογραφίζεις ή για να φοβάσαι μήπως σου χαλάσει πρόωρα και μήπως χάσει την αξία μεταπώλησης της σε περίπτωση που θέλεις να την πουλησεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδέρφια, μου αρέσει που είστε κλασσικοί, αλλά μία λεπτομέρεια είμαστε στην ψηφιακή εποχή. Αυτό που χαλάει σήμερα είναι η ευαισθησία του αισθητήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδέρφια, μου αρέσει που είστε κλασσικοί, αλλά μία λεπτομέρεια είμαστε στην ψηφιακή εποχή. Αυτό που χαλάει σήμερα είναι η ευαισθησία του αισθητήρα.

 

Τι λες κι εσύ μωρέ;

Άλλο κλείστρο κι άλλο αισθητήρας. Ο αισθητήρας γαμιέται από υπερθερμάνσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φριντάμπα, συμφωνώ μαζί σου στα υπόλοιπα*, το σχόλιο μου ήταν ως προς τη σύγχρονη τεχνολογία.

 

 

* την κάμερα μου, την παίρνω μαζί από ποτάμια και λαγκάδια μέχρι στριτ-πάρτις, αν είναι να χαλάσει τουλάχιστον να έχω τραβήξει και μερικές φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kasrith , προφανώς δεν κατάλαβες τι θέλω να πώ με το παράδειγμα μου. Ασε να σου το κάνω πιο λιανά τότε...

 

Κατ'εμέ (για άλλους όχι) το να τραβάς 5000 φωτό για αποτέλεσμα ΜΙΑΣ φωτό οπως του παραδείγματος, είναι αλόγιστη χρήση της μηχανής. Οπως και στο παράδειγμα του αυ/του. Μπορεις να ταξιδέψεις με 5η και 100χλμ/ωρα και 3000σαλ ΧΩΡΙΣ να κάνεις ζημιά στο αυτ/το (περα απο τα προβλεπόμενα) αλλά μπορείς να πας με τα ιδια χλμ με 3η στα κόκκινα (με αυξημένο κίνδυνο ζημιάς).

Οπότε μπορείς εύκολα εσύ, εφόσον το βρίσκεις το ίδιο και λογικό, να κινήσαι έτσι/φωτογραφίζεις έτσι.

 

@freedubus, καλώς ή κακώς οι εταιρίες αναφέρουν shutter life expectancy. Αυτό για να έχουμε μια άποψη σα χρήστες στο περίπου. Αυτο αλλάζει με την ποιότητα του σώματος. Οταν εγώ έχω ζοριστεί για να σκάσω 1000ε για ένα σώμα, δε θα κάτσω να βγάζω 5000 φωτό για μια.

Προτιμώ να βγάλω 5000 σε όποτε τις βγάλω.

 

Για το θέμα της μεταπώλησης, πως το έβγαλες το συμπέρασμα αυτό; Απλά ήταν επιχείρημα για να σου τονίσω πως ένας μτχ σώμα έχει διαφορετική αξία απο ένα άλλο με τα δεκαπλάσια κλικς.

 

Οπότε η φίλη μας με τις φωτό περι αστεριών, μπορεί κάλλιστα να επαναλάβει το ίδιο εγχείρημα, 10-20-30-40, Χ φορές μέχρι να ρημάξει ο φωτοφράκτης (δεν ειναι και πολύ ακριβός πάντως) για να βγάλει αντίστοιχα 1-2-3-4, Χ φωτό.

Ο εξοπλισμός είναι του καθενός και κρίνει εκείνος πως θα τον χρησιμοποιήσει και πόσο θα τον προσέξει,συντηρήσει κτλ.

 

Υ.Γ. ναι έχω δεί επαγγελματίες φωτογράφους σε καλύψεις γάμων,μιας και τυγχάνει να έχω φιλο και συμμαθητή έναν,απο τον οποίο δανείζομαι εξοπλισμό. Και μάλιστα εάν εσένα που έχουν πεί πως βγάζουν 10.000 φωτό σε ένα γάμο, προφανώς σε δουλεύουν, ή θα καλύπτουν το γάμο κάποιου τσοχατζόπουλου...

Η ο φίλος μου θα είναι ερασιτέχνης που το παίζει επαγγελματίας.

 

Υ.Γ.2 χοντρικά (δε μπορώ να το βρώ κάπου επίσημα) τα σώματα της σειράς πχ canon 400D κτλ, έχουν περίπου 100.000 κλικς (το οποιο δε σημαίνει πως στα 100.000 χαλάει), τα αμεσως καλύτερα σώματα πχ 7d στα 150.000 και τα τοπ πχ 1ds markIII στα 300.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...