Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@kasrith , προφανώς δεν κατάλαβες τι θέλω να πώ με το παράδειγμα μου. Ασε να σου το κάνω πιο λιανά τότε...

 

Κατ'εμέ (για άλλους όχι) το να τραβάς 5000 φωτό για αποτέλεσμα ΜΙΑΣ φωτό οπως του παραδείγματος, είναι αλόγιστη χρήση της μηχανής. Οπως και στο παράδειγμα του αυ/του. Μπορεις να ταξιδέψεις με 5η και 100χλμ/ωρα και 3000σαλ ΧΩΡΙΣ να κάνεις ζημιά στο αυτ/το (περα απο τα προβλεπόμενα) αλλά μπορείς να πας με τα ιδια χλμ με 3η στα κόκκινα (με αυξημένο κίνδυνο ζημιάς).

Οπότε μπορείς εύκολα εσύ, εφόσον το βρίσκεις το ίδιο και λογικό, να κινήσαι έτσι/φωτογραφίζεις έτσι.

 

Α έτσι το κάνεις ποιο κατανοητό... Ασφαλώς και δεν θα πηγαίνεις παντού με 3η και στα κόκκινα. Αλλα μια στο τόσο, θα το δώσεις. Άρα να μην βγάζεις συνέχεια τέτοιου στυλ φώτο, αλλα σίγουρα αν το κάνεις μια στο τόσο δεν θα σκέφτεσαι ότι σύντομα θα το πας συνεργείο. Νομίζω συμφωνούμε :P (εκτός αν είσαι τέρμα συντηρητικός και δεν ανοίγεις ποτέ την 3η...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να απαντήσω :

 

Το ίδιο θα μπορούσε να αναρωτηθεί και κανείς για έναν με μια πολύ καλή ψηφιακή μηχανή.

Αν έχεις μια καλή τότε η φωτογραφία θα δείξει αλλιώς.Τελικά θαυμάζουμε τις φωτογραφίες ή τις μηχανές? ή μήπως το Photoshop?

Πλέον μετράει και το πως χειρίζεται και χρησιμοποιεί κανείς το photoshop.Άλλος χαλάει την φωτογραφία και άλλος την αναδεικνύει.

Το θέμα είναι καθαρά στο προσωπικό γούστο του καθενός και στο τι του αρέσει να βλέπει.

Δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, έχω δεί φωτό απο χρήστες dslr πραγματικά κακές. Εάν δε γνωρίζεις τα βασικά στο χειρισμό,εάν δεν μπορείς να καδράρεις, εάν δεν έχει λίγο φαντασία, εάν εάν εάν δε σε σώζει κανένα φωτοσοπ και κανένα σώμα.

Σιγουρα ένα σώμα καλής σειράς, θα σε βοηθήσει στο P να βγάλεις πολύ καλές φωτό, ειδικά νύχτα με υψηλά iso, που οι αισθητήρες τους είναι άλλου επιπέδου, πχ 5D markII.

 

Γενικότερα σηκώνει τεράστια συζήτηση αυτό που αναφέρεις. Κατ'εμέ πχ, δε θεωρώ φωτογραφία μια η οποία έχει υποστει επεξεργασία. Το πολύ να πειραχθούν οι ρυθμίσεις απο raw αρχείο. Οπως είπες κι εσύ, είναι στο γούστο του καθενός και τι τον ευχαριστεί να κάνει.

Άλλος βγάζει 500 για να κρατήσει 20, άλλος βγάζει 20 για να επεξεργαστεί 5 και να τις κάνει απίστευτες και πάει λέγοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα σηκώνει τεράστια συζήτηση αυτό που αναφέρεις. Κατ'εμέ πχ, δε θεωρώ φωτογραφία μια η οποία έχει υποστει επεξεργασία. Το πολύ να πειραχθούν οι ρυθμίσεις απο raw αρχείο.

Γιατί βάζεις τέτοιον περιορισμό στον εαυτό σου;

Δηλαδή αν μετατρέψω μια ψηφιακή φωτογραφία σε monochrome στο photoshop είναι κακό, ενώ αν τραβάω με ασπρόμαυρο φιλμ είναι οκ; Το ένα το θεωρείς φωτογραφία και το άλλο όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες παλιοτερες, οι περισσοτερες ειναι απο τις διακοπες μου στην Κυπρο και στο τελος ειναι ο λογος που δεν εχω βγαλει κατι τον τελευταιο καιρο.

 

stop_by_snik38-d2xj0kv.jpg seal_and_protect_by_snik38-d2xgrn7.jpg i_can_see_the_light_by_snik38-d2xgqzk.jpg Lonely_Poles_by_snik38.jpg

 

44488_426409197830_742127830_5204124_4288272_a.jpg189084_10150119594642831_742127830_6754931_3712325_a.jpg

 

Περισσότερα εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξαναμπαίνω στο thread. Πάνω που είχα πάρει καινούργια μηχανή και έλεγα "τι φοβερές φωτογραφίες που βγάζω", έχω φτάσει να τις βλέπω μετά τις δικές σας και να μου φαίνονται χάλια. Κανονίστε, ε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες παλιοτερες, οι περισσοτερες ειναι απο τις διακοπες μου στην Κυπρο και στο τελος ειναι ο λογος που δεν εχω βγαλει κατι τον τελευταιο καιρο.

Η τέταρτη η ασπρόμαυρη με τα βράχια.Υπέροχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@karmen1983 με λίγη επεξεργασία στο Photoshop αυτές που ανέβασες θα δείξουν φοβερές.Ωραία κλικ!

 

@snik η ασπρόμαυρη έδωσε!

 

post-84773-0-25014900-1320103558_thumb.jpg

 

post-84773-0-52481900-1320103642_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@karmen η τρίτη φωτό με το δέντρο μου άρεσε απίστευτα. Βλέπω συχνά αυτό το καδράρισμα αλλά μ'αρέσει πάντοτε.

 

@snik η τέταρτη φωτό πολύ όμορφη.

 

Βλέποντας τη φωτό της κάρμεν, θυμήθηκα μια φωτό σε άλλο φόρουμ,κυριολεκτικά απίστευτη. Πυλώνας της ΔΕΗ και περνάει απο πάνω του ένα σμήνος με πουλιά,όπου ο φωτογράφος το έπιασε ακριβώς έτσι, ώστε να φαίνεται ο πυλώνας σα δέντρο και τα πουλιά, τα κλαδιά του.

 

Δε θυμάμαι, αν τις έχω ξανα-ποστάρει.

 

th_IMG_8550.jpg th_IMG_8557.jpg th_IMG_8574.jpg

 

και μια μπόνους... :)

 

th_IMG_2846.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...